What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

VG247: Τα κορυφαία παιχνίδια της δεκαετίας

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,345
προσωπικά θεωρώ ότι κάποια από αυτά τα παιχνίδια δικαιωματικά είναι στην θέση που βρίσκονται.

Ποια;
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,764
την εκδοση του ocarina of time (τίτλος του 1998) για 3DS, ας βάλουμε και το monkey island 3 για ultrawide αν είναι έτσι ρε παλικάρια
Ναι αλλά ο Hellion θα ήταν αντίθετος. :trollface:
Συμφωνώ πάντως ότι δε θα 'πρεπε να είναι μέσα, είναι πολύ πιστό στο αρχικό (τυπικά πιστεύω το έβαλαν γιατί πάνω έγραφε 2011), αλλά λίγο άκυρη η σύγκριση με το MI, δεν είναι μεγαλύτερη ανάλυση, είναι εντελώς άλλη engine, άλλα textures κλπ που σε σημεία αλλάζει χρώματα και art direction (τσέκαρε συγκριτικά βίντεο).
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Ποια;
botw-mario odyssey-god of war-persona 5-fire emblem awakening (ίσως έβαζα το shadow of valentia από fire emblem η το νέο το three houses)-bayoneta 2-xenoblade chronicles-smash ultimae (ίσως και το mario cart). από τα exlusives που αναφέρει πάντα λέω.

το ocarina παρόλο που το αγαπώ σίγουρα δεν θα το έβαζα γιαυτό ακριβώς το λόγο. σε αντίθεση πάντως με το shadow of valentia που αναφέρω πάνω που δημιουργηθηκε από το 0 (game του nes ηταν)
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Ναι αλλά ο Hellion θα ήταν αντίθετος. :trollface:
Συμφωνώ πάντως ότι δε θα 'πρεπε να είναι μέσα, είναι πολύ πιστό στο αρχικό (τυπικά πιστεύω το έβαλαν γιατί πάνω έγραφε 2011), αλλά λίγο άκυρη η σύγκριση με το MI, δεν είναι μεγαλύτερη ανάλυση, είναι εντελώς άλλη engine, άλλα textures κλπ που σε σημεία αλλάζει χρώματα και art direction (τσέκαρε συγκριτικά βίντεο).

Για να κάνεις μη-3D παιχνίδι από 4:3 21:9 θέλει δουλειά, δεν είναι απλά ανάλυση, δες για παράδειγμα τι λέει ο Brevik:

αλλά οκ διέγραψε το MI3 και βάλε το D2 στη θέση του. Diablo 2, GOTY 2023!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,345
botw-mario odyssey-god of war-persona 5-fire emblem awakening (ίσως έβαζα το shadow of valentia από fire emblem η το νέο το three houses)-bayoneta 2-xenoblade chronicles-smash ultimae (ίσως και το mario cart). από τα exlusives που αναφέρει πάντα λέω.

το ocarina παρόλο που το αγαπώ σίγουρα δεν θα το έβαζα γιαυτό ακριβώς το λόγο. σε αντίθεση πάντως με το shadow of valentia που αναφέρω πάνω που δημιουργηθηκε από το 0 (game του nes ηταν)

Άρα είσαι ο κατάλληλος άνθρωπος για να μου εξηγήσει τι παίζει με τα Persona. Τι παιχνίδια είναι; Τι είναι αυτό που τα κάνει τόσο καλά;
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,764
It's going to be difficult to make it feel exactly like the same game

Προφανώς, τα physics και ο χειρισμός έχουν διαφορετική αίσθηση στα remake των Ocarina of Time και Majora's Mask και ειδικά το Painkiller π.χ. από την αρχική σε UE3 είναι αισθητή η διαφορά σε strafing, bunny hopping, κλώτσημα όπλων κλπ. ;)
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Άρα είσαι ο κατάλληλος άνθρωπος για να μου εξηγήσει τι παίζει με τα Persona. Τι παιχνίδια είναι; Τι είναι αυτό που τα κάνει τόσο καλά;
jrpg ειναι. με δόση school simulation. δεν είναι για όλους το παιχνίδι με τπτ. ένα μέρος του το παίζεις κανονικά μαθητής και το άλλο κλασσικό jrpg.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,764
Δεν κάνεις τόσο καλή δουλειά να τα "πουλήσεις" :p
Έχοντας παίξει μόνο το 3, θα έλεγα πως η διαφορετικότητα τους έγκειται στα θέματα που διαχειρίζεται με την ψυχολογία, τη θρησκεία κλπ. που έχει στα στρώματα κάτω από την επιφάνεια.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Κλασικό φαινόμενο, οι κονσολοαποκλειστικότητες έχουν πάντα φουσκωμένες βαθμολογίες.

To να είναι απλά καλά παιχνίδια, για τα οποία, όσοι δεν κατέχουμε την εκάστοτε πλατφόρμα ή δεν τα έχουμε παίξει, δεν είμαστε σε θέση να εκφέρουμε τεκμηριωμένη γνώμη για την καταλληλότητα των βαθμολογιών, αποκλείεται; :p
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
To να είναι απλά καλά παιχνίδια, για τα οποία, όσοι δεν κατέχουμε την εκάστοτε πλατφόρμα ή δεν τα έχουμε παίξει, δεν είμαστε σε θέση να εκφέρουμε τεκμηριωμένη γνώμη για την καταλληλότητα των βαθμολογιών, αποκλείεται; :p
Συμφωνώ με ναύαρχο σε γενικές γραμμές. Η νίντεντο έχει μεγαλώσει δυο γενιές gamers στη βόρεια Αμερική και εχει έναν κύκλο φαν που ζει και αναπνέει για τα ιστορικά φραντσάιζ όσο αποκομμένα και να είναι από το μοντέρνο gaming. Η δε Sony έχει φανατικους οι οποίοι ανακηρύσσουν σχεδόν την κάθε νέα κυκλοφορία ως τον τίτλο με την υψηλότερη ποιότητα και τα καλύτερα γραφικά. Στα γραφικά γελάμε βέβαια (μέχρι και για το ελαφρώς άχρωμο Detroit become human το είπαν) αλλά από ποιότητα τουλάχιστον έχουν να καυχώνται για τα God of War/The Last of Us/HZD/Spider-Man. Αλλά όταν βάζουν στη συζήτηση κάτι Days Gone γελάνε και τα μπαρμπούνια ενώ επιμένω πως τα uncharted είναι ίσως τα πιο υπερτιμημένα παιχνίδια της ιστορίας. Τουλάχιστον το 4 είναι αξιόλογο.
 

Tsok

Moderator
Staff member
Giveaway pioneer PCMaster Veteran
Joined
Nov 30, 2012
Messages
5,933
Μετά από πενήντα ώρες στο AC Odyssey μόνο να γελάσω μπορώ με τη θέση 39 στη λίστα του VG247. Κατά τη γνώμη μου ευκολα στο τοπ 5 των παιχνιδιών της δεκαετίας και όχι μόνο.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Μετά από πενήντα ώρες στο AC Odyssey μόνο να γελάσω μπορώ με τη θέση 39 στη λίστα του VG247. Κατά τη γνώμη μου ευκολα στο τοπ 5 των παιχνιδιών της δεκαετίας και όχι μόνο.

Εγώ πάλι το έχω απομυθοποιήσει (zing!) το AC: Odyssey. Επένδυσα καμιά 130 ώρες, γενικά πέρασα καλά ανά διαστήματα και το να εξερευνάς την Αρχαία Ελλάδα απ' άκρη σ' άκρη έχει την καύλα του, όπως και να το κάνουμε. ΩΣΤΟΣΟ το γράψιμο και ο σχεδιασμός των περισσότερων quests είναι φαιδρά σε βαθμό κακουργήματος. Το voice acting κακό ως επί το πλείστον, κάθε απόπειρα ρομάντζου και συναισθήματος ένας τραγέλαφος, γενικά η ατμόσφαιρα είναι λέξη άγνωστη για τους δημιουργούς.

Μηχανικά τα πηγαίνει πολύ καλύτερα, προσωπικά δεν έχω βρει άλλο action 3oυ προσώπου που η κίνηση στο χώρο, το σκαρφάλωμα κτλ. να είναι τόσο απολαυστικά. Μίλια μπροστά η Ubi σ'αυτό το κομμάτι.
Έχω το season pass και παρά τα όσα εγκωμιαστικά διαβάζω και ακούω από γνωστούς και μη για τα story DLC (κυρίως την Ατλαντίδα), απλά δεν την παλεύω πλέον να επιστρέψω στην καγκουράδικη αγκαλιά του Αλέξιου. Παιχνίδι του 7/10 για μένα κι αυτό κυρίως λόγω θεματικής.
 
Last edited:

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Το Odyssey με τπτ top 5.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,423
Αυτό το έχω κι εγώ απορία. Άραγε εμένα που δεν έχω κανένα συναισθηματικό δέσιμο με τις σειρές, μπορεί το Breath of the Wild και το Super Mario Odyssey να μου φανεί game of the decade, 11/10 και άλλα τέτοια; Και άντε, για το Super Mario λένε όλοι τα καλύτερα, αλλά για το Breath of the Wild υπάρχουν και πιο ψύχραιμες φωνές, όπως του Jim Sterling...
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Αυτό το έχω κι εγώ απορία. Άραγε εμένα που δεν έχω κανένα συναισθηματικό δέσιμο με τις σειρές, μπορεί το Breath of the Wild και το Super Mario Odyssey να μου φανεί game of the decade, 11/10 και άλλα τέτοια; Και άντε, για το Super Mario λένε όλοι τα καλύτερα, αλλά για το Breath of the Wild υπάρχουν και πιο ψύχραιμες φωνές, όπως του Jim Sterling...
το botw παίζει να έχει την καλύτερη αλληλεπίδραση με το περιβάλλον εβερ. ότι είπε ο maladroid για το odyssey εγώ αυτά τα είδα στο botw. το στορυ ναι είναι απλό. έως πολύ απλό. αυτό που το κάνει must play παιχνίδι είναι καθαρά οι μηχανισμοί του. επίσης να πω ότι το παιχνίδι δεν έχει καθόλου hand holding.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,345
To να είναι απλά καλά παιχνίδια, για τα οποία, όσοι δεν κατέχουμε την εκάστοτε πλατφόρμα ή δεν τα έχουμε παίξει, δεν είμαστε σε θέση να εκφέρουμε τεκμηριωμένη γνώμη για την καταλληλότητα των βαθμολογιών, αποκλείεται; :p

Ναι! 😁 :PCMR: 😁
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,345
@mits@kos Ανταποκρίνομαι στο αίτημά σου για citation και αναλύω. Ας πάρουμε ένα random κονσολοπαίχνιδο, το πιο πρόσφατο God of War με βαθμολογία 94. Η βαθμολογία αυτή είναι ξεκάθαρα φουσκωμένη. Ιδού η πραγματική:

1. Αφαίρεση 12 βαθμών γιατί δεν είναι turn-based.
2. Αφαίρεση 8 βαθμών γιατί δεν είναι isometric.
3. Αφαίρεση 30 βαθμών γιατί δεν έχει PC version.

Άρα η πραγματική βαθμολογία είναι 44%. Σε κάλυψα;
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Το Breath of the wild είναι νιντεντοπαίχνιδο με τα καλά και τα κακά του. Αυτό σχετικά με την αλληλεπίδραση με τον κόσμο αν και καταλαβαίνω από που πηγάζει, απλά δεν το νοιώθω. Συνάδελφος πρόπερσι το εκθείαζε και μου έλεγε ότι ειναι τόσο πολύ καλύτερο από τα ubi ανοιχτού κόσμου και μου έφερνε παράδειγμα οτι θες ζεστά ρούχα για το κρύο και ελαφρύτερα για τον άλλο καιρό ενώ ο πυρσός μπορεί να σε ζεστάνει ως ενα βαθμό, στοιχεία που στο μεταξύ ubiπαίχνιδο τα είχε αυτούσια 13-14 μήνες πριν βγει το Botw (γα το Far Cry Primal λέω). Έχει όμορφη ατμόσφαιρα, έξυπνους γρίφους και η καλλιτεχνική διεύθυνση μασκαρεύει αρκετές από τις τεχνικές του αδυναμίες αλλά η μάχη είναι meh, το σύστημα που τα όπλα χαλάνε στο άψε σβήσε (και το ui/ux στα μενού μετριότατο) το βρίσκω ανεκδιήγητο και την ιππασία γενικά μετριότατη. Ο κόσμος επίσης απελπιστικά άδειος και οι περισσότεροι npc generic. To αξιολογώ 7,5/10 και θεωρώ το AC Odyssey ξεκάθαρα ανώτερο.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
προσωπικά πάντα δεν μπορώ να συμφωνήσω για το odyssey. μπορεί να φαίνεται όμορφο και τα σχετικά αλλά σαν σύνολο το βρήκα αρκετα μέτριο. αν και έπαιξα αρκετά είναι αλήθεια (85 ωρες) αλλά στο τέλος βαρέθηκα.
τώρα όταν λέω αλληλεπιδραση δεν εννοούσα αυτά. όπως και να έχει ο καθένας έχει την δικιά του προσωπική άποψη και εδώ απλά αναφέρω την δικιά μου.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
@mits@kos Ανταποκρίνομαι στο αίτημά σου για citation και αναλύω. Ας πάρουμε ένα random κονσολοπαίχνιδο, το πιο πρόσφατο God of War με βαθμολογία 94. Η βαθμολογία αυτή είναι ξεκάθαρα φουσκωμένη. Ιδού η πραγματική:

1. Αφαίρεση 12 βαθμών γιατί δεν είναι turn-based.
2. Αφαίρεση 8 βαθμών γιατί δεν είναι isometric.
3. Αφαίρεση 30 βαθμών γιατί δεν έχει PC version.

Άρα η πραγματική βαθμολογία είναι 44%. Σε κάλυψα;

Ανακαλώ πάραυτα
 
Top Bottom