What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Βιντεοπαιχνιδια που ΠΡΕΠΕΙ να παιξει κανεις (αν θεωρειται gamer!)

Brother Bruce

Lich
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,443
πλακα κανεις!!! τι σε κανει να το λες αυτο??
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,826
Πιτσίνιε, τσακάλι είσαι.

on topic
Deus Ex (γενικά η σειρά, οκ εκτός του 2 που δεν είναι κακό μεν, αλλά σίγουρα κατώτερο από τα υπόλοιπα)
Thief 2 (ομοίως, με το 3ο να μαστίζεται από την απλοποίηση του Invisible war)
System Shock 2 (μια από τα ιδια, με τη διαφορά ότι εδώ το πρώτο μέρος είναι καλό, απλά δεν έχει γεράσει εικαστικά και παικτικά τόσα καλά όσο το 2ο)

Παιχνίδια τολμηρά, που γελάνε με κατηγοριοποιήσεις και συμβιβασμούς, επηρέασαν πολλά μεταγενέστερα games, εντυπωσιάζουν ακόμη και σημερα και που ο ανταγωνισμός ακόμη προσπαθεί να ξεπεράσει σε ορισμένους τομείς.
 

cercaphus

Mind-flayer
Joined
Feb 26, 2015
Messages
1,804
^^^ Πολύ σωστά τα προαναφερθέντα, ειδικά το Deus Ex! Θα πρόσθετα τα Morrowind, Empire Earth, Ghost Recon 1 που μου έρχονται τώρα από παλιά....
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,441
Homeworld, Homeworld: Cataclysm, Homeworld 2.

Τρομερά παραγνωρισμένα Space RTS. Και αυτά, σε αντίθεση με το Starcraft, είναι κανονικά Space RTS, δεν έχουν μάχες πάνω σε πλανήτη. Με έκαναν να αισθάνομαι στόλαρχος αυτά τα παιχνίδια. Kαι κάνουν πολύ καλή χρήση του 3D.

Έχουν βγει το remake του Homeworld 1 και το Homeworld 2 στο Steam, αλλά δυστυχώς δεν έχει βγει και το Cataclysm ακόμα.
Εγώ έχω σε retail το 1ο ( DVD case ) και το Cataclysm ( το μόνο μου κουτάτο :lol: ). Το Homeworld 2 το έδωσε δώρο το PC Master, και το έχω από εκεί.
 

theonirvana

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,230
Darksiders και Darksiders 2.δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι τοσο υποτιμημενη αυτη η σειρα...
 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Last Express,πρώτα και πάνω από όλα.Οπωσδήποτε τα κλασικά rpgs της Bio και της Black Isle,τα adventures της Lucas (ιδιαίτερα ΜΙ series,DoTT,Fate of Atlantis).Α,και να μην ξεχάσουμε το παιχνίδι που κυκλοφορεί ανάμεσά μας από τις 19 Μαίου.Είναι πολλά ακόμη βέβαια,αλλά αυτά είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,441
Μιας και ανέφερες τα RPGs...
Ultima, και ειδικά τα IV και VII, από τα πιο σημαντικά RPGs όλων των εποχών. Έχω βάλει στο στόχαστρο την σειρά, περιμένω ευκαιρία να τσιμπήσω όσα μου λείπουν για να την παίξω από την αρχή.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,322
Mgs series
Τhief 2
Medieval 2 total war
<span class="bbcode_spoiler">και ισως να μπει και η σειρα souls :oops: </span>
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,569
Final Fantasy IV,VI,VII,VIII,X,XII
Dissidia Final Fantasy Series
Final Fantasy Type-0
Final Fantasy Crisis Core
Dissidia & Dissidia 012
UBIK
Persona 3
Portal series
Street Fighter II
Mortal Kombat 2
Need for Speed Underground 2
Red Alert 2
Dune 2000
Resident Evil series
Parasite Eve series
Silent Hill series
Broken Sword 2
Larry 7
Fallout 3
Monkey Island series
Grim Fandango
Myst
Neverwinter Nights
Dark Souls
KOF series
Fatal Fury series
Diablo
Soul Calibur series
Tekkn series
PES 4
Fifa 14
Postal 2
Icewind dale series
Baldur's gate series
Halo series
MGS series
God of War series
Gears of War series
Tomb Raider series
Batman Arkhma series
Devil May Cry series
Demon Souls
Alien vs Predator 2
Witcher series
Elder Scrolls series
Assassin Creed series
Hitman Absolution


και πολλά πολλά άλλα που μπορώ να γράφω για μήνες
 

kingslayer

Half-Ogre
Joined
Nov 30, 2012
Messages
569
Fallout New Vegas. Το μόνο άψογο παιχνίδι που έχω δει. Τόσες επιλογές, τοσο περιεχόμενο. Καλογραμμένο, με απίστευτη ατμόσφαιρα και μακράν η καλύτερη ψηφιακή μου εμπειρία.

Mass Effect 1. Παρά πολυ καλό σενάριο, voice overs και όλα τα plot twist σε αφήνουν με το στόμα ανοιχτό.

Hitman Blood Money. Πραγματική ελευθερία κινήσεων, πολλές αποστολές και ωραίο χιούμορ.

Dishonoured. Προσωπικό αγαπημένο, αν και μικρό σε διάρκεια είναι προσεγμένο μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας και έχει φοβερά σκηνικά, ευφάνταστες αποστολές και πολυ replay ability. Τα DLC αξίζουν .

Deu ex Human Revolution. Δεν είμαι αρκετά καλός για να εξηγήσω το μεγαλείο του. Ατμόσφαιρα, σενάριο, gameplay όλα άριστα.

Finally
<span class="bbcode_spoiler">League of Legends για να νιώσετε τον πόνο ενάντια στον tf και την Annivia μου, σε τiμή χώμα κιόλας :trollface: </span>
 

$upr3m3

Gelatinous Cube
PCMaster Veteran
Joined
Dec 1, 2012
Messages
118


Chosen-Undead wrote:
.
.
.
Silent Hill series
Broken Sword 2
Larry 7
<b><span style="color:#ff0000">Fallout 3</span></b>
Monkey Island series
.
.
.
και πολλά πολλά άλλα που μπορώ να γράφω για μήνες</blockquote>

Κάνε edit όσο προλαβαίνεις πριν τo δει ο Hellion.

 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,569
Δε πα να δει και ο Paradision...δεν κουνάει το παιχνίδι από τη λίστα. Edit θα κάνω μόνο για να προσθέσω και αλλα παιχνίδια
 

kingslayer

Half-Ogre
Joined
Nov 30, 2012
Messages
569
Δοκίμασε το New Vegas και το 3 χάνει αρκετό απο το appeal του γιατί το NV τα κάνει σχεδόν όλα καλυτερα
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,569
Το έχω αγορασει και αυτό απλώς δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Απαραίτητα πρέπει να θεωρούνται και τα Resident Evil 1-2 και ειδικά το REmake, τα παιχνίδια δεν απευθύνονται μόνο στους φίλους των survival horror αλλα και στους φίλους των ποιοτικών παιχνιδιών γενικότερα, ατμόσφαιρα που καθηλώνει, εχθροί που σε τρομάζουν και όπλα οπου πράγματι σου είναι χρήσιμα και κάνεις και οικονομία στις σφαίρες (πόσοι απο εμάς κρατούσαν το magnum μέχρι να το χαρούν χρησιμοποιώντας το σε εναν αρχηγό και κυρίως στον τελευταίο; ) επίσης οι γρίφοι δίνουν και μια αίσθηση adventure στο παιχνίδι.
Στα ίδια περίπου επίπεδα κινούνται και τα silent hill, με το 2 να παραμένει το αγαπημένο μου, αν και δεν είναι και τόσο survival horror όσο παρανοϊκά και κοιτάν περισσότερο να σε βάλουν σε εναν ψυχεδελικό κόσμο, πολύ καλά παιχνίδια που ακόμα και τώρα αξίζει να τα δοκιμάσει κανείς.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,569
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου αν και προτιμώ το Resi 3 περισσότερο αλλά ναι είναι αθάνατα και τα 3 πρώτα. Του ίδιου είδος παιχνιδάρες είναι το Dino Crisis και το Parasite Eve 2
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,684
Chosen έχεις χάσει το topic.

Δεν αναφερόμαστε σε αγαπημένα παιχνίδια, αλλά παιχνίδια τα οποία είναι αδιαπραγμάτευτα games που πρέπει να παίξεις ανεξαρτήτως genre προτίμησης. Σε αυτό το Fallout 3 δεν υπάρχει πουθενά στο χάρτη. Ειδικά στη λίστα σου δεν έχεις το Fallout 1. Το Dino Crisis πέρασε και δεν ακούμπησε, σταμάτησα να διαβάζω μετά το Fallout 3. Εκτός αν το προτείνεις για να ξέρουν οι gamers τι να αποφεύγουν δια βίου.

Το άλλο on-topic του thread, είναι πώς ένας τύπος που δεν βάζει σημείο στίξης και τόνους κάνει μαθήματα γραμματικής και ορθογραφίας και συγκεκριμένα τη διαφορά κατάληξης μεταξύ β' πληθυντικού ενεργητικής φωνής και γ΄ ενικού παθητικής.

Μέσα σε αυτά τα δύο έχεις βγει off. Θα φωνάξω τον Bluetribe, για να εγκαλέσει τους mods, για να κρατήσουν το thread σε τάξη. Oh wait.....
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,569
Νόμιζα βάση προσωπικής άποψης ότι πρέπει να απαντήσουμε
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Μα βαση προσωπικης αποψης απαντουμε Αν ηταν ετσι θα ψαχναμε λιστες απο το νετ και θα τις παραθεταμε εδω.


Off δεν με βγαζετε με τιποτα Δεν εχω βαλει τονο ουτε για δειγμα
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Τα Dinon Crisis & Parasite Eve είναι σίγουρα αξιόλογα παιχνίδια αλλα δεν φτάνουν το επίπεδο των Resident Evil, ειδικά των 3 πρώτων, τα 5-6 σίγουρα τα ξεπερνάνε.
Το fallout 3 πάσχει απο την ίδια ασθένεια που πάσχουν και τα νεα resident evil, μπορεί να είναι καλά παιχνίδια αλλα σε σχέση με τα πρώτα δεν είναι καν άξια αναφοράς :spiteful:
 
Top Bottom