What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Βιβλία

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,661
Διαβάζοντας Επίκουρο από τον Κάκτο ομολογουμένως η μετάφραση σε ορισμένα σημεία είναι πολύ αμήχανη και θασ μπορούσε να είχε καλύτερη απόδοση (βγάζεις καλύτερο συμπέρασμα τι θελει να πει αν διαβάσεις το πρωτότυπο).
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
<blockquote><br>θυμάμαι τα χαχανητά όταν πέσαμε στο σημείο με τους όρχεις.<br></blockquote><br><br>don&#039;t we all...
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,795
Τελείωσα πριν λίγες μέρες το Baptism of Fire. Νομίζω εδώ φτάνει την κορυφή του ο Sapkwoski. Όχι ότι τα προηγούμενα βιβλία δεν ήταν καλά (ειδικά από το 2ο μισό περίπου του Time of Contempt αρχίζει και πατάει γκάζι στις εξελίξεις-αποκαλύψεις-ρυθμό), αλλά είχα να νιώσω έτσι από το Fellowship of the Ring. Γενικά όποιος δεν τα διαβάζει (πόσο μάλλον αν είναι φαν των παιχνιδιών), χάνει. Για όποιον ενδιαφέρεται να τα πάρει με τη σειρά, μην μπερδεύεται από τη σειρά που εκδόθηκαν τα πρωτότυπα ή τα αγγλικά.

Το λέω αυτό με αφορμή που ξενέρωσα όταν διαπίστωσα ότι το τελευταίο (Season of Storms, υποθέτω το Τρισάκι στο εξώφυλλο είναι) δεν είναι μέρος της Witcher Saga και συνέχεια του Lady of the Lake αλλά συλλογή ιστοριών (ΞΑΝΑ) που διαδραματίζονται περίπου κατά τη διάρκεια του Last Wish, και πιο συγκεκριμένα όλες οι ιστορίες είναι πριν το The Witcher, αλλά μετά από όλες τις υπόλοιπες εκείνου του βιβλίου. BSG και Twin Peaks γίναμε το φελέκι μου...

Οπότε η σωστή σειρά για να μην πεταγόμαστε από το ένα βιβλίο στο άλλο είναι: The Last Wish, Season of Storms, Sword of Destiny (το ορίτζιναλ εκδόθηκε πριν το Last Wish, αλλά είναι μετά χρονικά οι ιστορίες του) και μετά εκείνα της Witcher Saga, δηλ. Blood of Elves, Time of Contempt, Baptism of Fire, The Tower of Swallow, The Lady of the Lake.

Επίσης έχω πάθει  ΠΟΛΥ μεγάλη πλάκα με τα αδέρφια Strugatsky. Πένες μεγατόνων. Εντάξει, είχα εντυπωσιαστεί με το Roadside Picnic (btw, σε αυτό βασίστηκαν τα Stalker, ταινία και παιχνίδια)-σκοτεινιά, crime, noir σκιαγράφηση χαρακτήρων (Μποράτσο διάβασέ το μαν μου) και πολλές, μεταφυσικές ανησυχίες (και φυσικά το απαραίτητο sci-fi στοιχείο με τις Ζώνες και τα artifacts)-αλλά δεν περίμενα ότι θα έχουν διάρκεια. Hard to Be a God (δεν έχω παίξει καν το ομώνυμο game) και Monday Begins on Sunday με διέψευσαν. Τι μυαλά είναι οι τύποι και πόσο μπροστά από την εποχή τους (μιλάμε για βιβλία που γράφτηκαν μέσα δεκαετίας '60)! Έχω παραγγείλει ήδη Snail on the Slope και έχουν μπει wishlist Definitely Maybe και Doomed City (αν έχετε να προτείνετε κι άλλα από τους ίδιους ή άλλους συγγραφείς σε παρόμοιο ύφος, ρίχτε τα πληζ).

Last but not least, πήρα το The Name of the Wind, έχω ακούσει πολύ καλά πράγματα γι' αυτό, τουλάχιστον όσον αφορά το είδος του. Και σκέφτομαι την Mistborn τριλογία. Αξίζουν; Ξέρω μόνο ότι ο συγγραφέας ήταν αυτός που συνέχισε το έργο του Jordan στο Wheel of Time...
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
[quote quote=503783]Hard to Be a God (δεν έχω παίξει καν το ομώνυμο game)[/quote]



Σε ό,τι αφορά το παιχνίδι, δεν χάνεις απολύτως τίποτα.

Αναγνωστική λίστα Αυγούστου.

Υποταγή, του Michel Houellebecq. Παρά τις όποιες αδυναμίες, στα όρια να το πω σατυρικό αριστούργημα.

Rats του James Herbert, κλασική περίπτωση page-turner λόγω καλής αφηγηματικής ροής, και ας πάσχει σε χαρακτήρες, που υπάρχουν κυρίως για να φαγωθούν ζωντανοί από τα μεταλλαγμένα τρωκτικά. Το ότι πίσω στη δεκαετία του 70 έκανε έναν πρωτοεμφανιζόμενο συγγραφέα best-selling horror writer εν μία νυκτί, το αποδίδω στο ότι ο κόσμος ήθελε zombie apocalypse ακόμα και χωρίς zombies, και δεν είχε και πολλές επιλογές τότε σε αυτό το είδος.

Flatland: A Romance of Many Dimensions. Διαβάζεται σε μια καθισιά και υπάρχει free Amazon Classics έκδοση, οπότε θα άξιζε και μόνο για την ιστορική του αξία στο είδος της επιστημονικής φαντασίας με υπόβαθρο κοινωνικής κριτικής - παραμένει όμως και μια πραγματικά καλή νουβέλα.

Και τώρα διαβάζω το The Black Company του Glen Cook. Mας κακομαθαίνει το Tor.com με το free e-book of the month, πραγματικά το έδωσαν ενώ ήμουν έτοιμος να τα σκάσω για όλη την πρώτη τριλογία με έκπτωση. Grimdark before it was cool, μια γεμάτη δεκαετία πριν το Game of Thrones, κανονικά θα έπρεπε να γουστάρω τρελά... αλλά δεν. Θα το τελειώσω μεν, αλλά βρίσκω πως η ροή της αφήγησης (αυτή που στο Rats ήταν υποδειγματική) έχει τόσο breakneck pace, που αποβαίνει σε βάρος της ιστορίας και ειδικά του worldbuilding. Ο Cook για να διατηρήσει γρήγορη δράση, προσπερνάει στο ντούκου καταστάσεις που θα έπρεπε να εξηγεί πολύ καλύτερα...
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
The Peripheral - William Gibson : Χολιγουντιανό, σπιντάτο, επίκαιρο όσο δεν πάει. Ψίχουλα μόνο της ποίησης των πρώτων του χρόνων απομένουν στην γραφή του, αλλά παραμένει έξοχα διασκεδαστικός, αν όχι πια προφητικός.

Σπασμένες Ψυχές- Ν. Καζαντζάκης : Σκληρό αριστούργημα, το πρώτο βιβλίο που έγραψε ποτέ, στα 25 του, στο Παρίσι, πριν 100 χρόνια. Είναι φοβερό πως παραμένει απερίγραπτα επίκαιρο, λυρικό και διεισδυτικό, δεν έχει απολύτως τίποτε να ζηλέψει από τον Φιτζέραλντ που έτρωγε με χρυσά κουτάλια την ίδια εποχή.
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,326
Έφυγε το Armada του Ernest Clein νεράκι, όπως είχε φύγει και το Ready Player One. Για άτομα που συμπαθούν ημιθανείς ψευδοhardcode κοινότητες με θέμα τα video games αξίζει. Άτομα που δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με το άθλημα ίσως τα κουράσει (όπως και το RPO) λόγω των αναφορών που δεν θα μπορούν να "πιάσουν".

Έπιασα το Neverwhere του Gaiman, το οποίο είχα λάβει ως δώρο τα Χριστούγεννα. Δεν μπορώ να πω πως με κρατάει ιδιαίτερα. Περίεργη γραφή, κάποια πράγματα - εκ πρώτης όψεως τουλάχιστον - φαίνεται πως συμβαίνουν απλά για να συμβούν... Ακόμα δεν έχω βρει κάποιο λόγο για τον όλο ενθουσιασμό.

Όταν με το καλό τελειώσει αυτό, θα ξεκινήσω λογικά την τριλογία HellDivers η οποία περιμένει υπομονετικά τη σειρά της στο ράφι εδώ και 1-2 μήνες.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,265
Στρατος ισον πολυς ελεύθερος χρόνος.

Εχω διαβασει 9 βιβλια σε 6 μηνες και συνεχιζω.  Τουλαχιστον να βγει και κατι απο αυτην την μαλακια.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
<blockquote>Στρατος ισον πολυς ελεύθερος χρόνος.

Εχω διαβασει 9 βιβλια σε 6 μηνες και συνεχιζω.  Τουλαχιστον να βγει και κατι απο αυτην την μαλακια.</blockquote>


Χαλάρωση με την άδεια της υπηρεσίας!!!! :) Διάβασε Nightdawn Trilogy, και Expanse αν σου αρέσει η space opera!!!!
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,326
[quote quote=504216]Στρατος ισον πολυς ελεύθερος χρόνος.

Εχω διαβασει 9 βιβλια σε 6 μηνες και συνεχιζω. Τουλαχιστον να βγει και κατι απο αυτην την μαλακια.

[/quote]

Εννοείς και κάτι άλλο πέρα από τη μετατροπή σου σε Λέοντα της πατρίδος;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,265
Γατουλης μπορει. Στην αρχη εκει που πηγα δεν ειχα χρονο ουτε για κατουρημα, seriously. Πλεον κανω διακοπες και διαβαζω τον Φαουστ οταν δεν γυριζω τα βουνα.

Με την απολυση θα ενημερωσω το σχετικο θρεντ
 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
Χαλαρά το 50% όσων έχω διαβάσει ήταν σε νεκρές ώρες ταξιδιού/υπηρεσίας/βάρδιας. Με άλλο ένα 40% σε ΜΜΜ και ό,τι μένει σε παραλίες-καναπέδες.
 

Tsok

Moderator
Staff member
Giveaway pioneer PCMaster Veteran
Joined
Nov 30, 2012
Messages
5,933
Εχει διαβασει καποιος τα βιβλια της σειρας world of warcraft?
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,661
https://us.battle.net/forums/en/wow/topic/20742474414



Δεν έχω διαβάσει κανένα, φίλους έχει διαβάσει το War of the Ancients trilogy, το οποίο μου έχει πει είναι πολύ καλό. Συνδέεται άμεσα με το Warcraft 3 και το Legion.
 

Tsok

Moderator
Staff member
Giveaway pioneer PCMaster Veteran
Joined
Nov 30, 2012
Messages
5,933
Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει σωστη "σειρα" αναγνωσης τους.
 

Tsok

Moderator
Staff member
Giveaway pioneer PCMaster Veteran
Joined
Nov 30, 2012
Messages
5,933
Ωραιο το θρεντ που εβαλες. Λεει και για τη σειρα που θελω. Thanks.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,661
Γνώμη μου θα ήταν να παίξεις και το Warcraft 3 μαζί με το Frozen throne προτού αρχίσεις να διαβάζεις.

Μια αξιόπιστη πηγή ανέφερε ότι ίσως παίξει σοβαρό remaster (μπορεί και στη μηχανή του SC2…), πράγμα που δεν θα με εξέπληττε αν έβγαινε κατά τη διάρκεια ή λίγο μετά τη φετινή Blizzcon.
 

Tsok

Moderator
Staff member
Giveaway pioneer PCMaster Veteran
Joined
Nov 30, 2012
Messages
5,933
Τα εχω παιξει αλλα οντως χρειαζομαι ενα playthrough γιατι πανε πολλα χρονια και δε θυμαμαι σχεδον τιποτα.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,324
https://imgur.com/a/VRs8pbu">https://imgur.com/a/VRs8pbu

Ήρθε πριν μερικές μέρες, δυστυχώς δεν έχω προλάβει να το αρχίσω.
 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
[quote quote=504629]Εχει διαβασει καποιος τα βιβλια της σειρας world of warcraft?

[/quote]
Κάποια ναι, απ'οτι θυμάμαι War of the Ancients και Tides of Darkness (ή κάπως έτσι).



[quote quote=504765]https://imgur.com/a/VRs8pbu" rel="nofollow">https://imgur.com/a/VRs8pbu

Ήρθε πριν μερικές μέρες, δυστυχώς δεν έχω προλάβει να το αρχίσω.

[/quote]

Πες μας εντυπώσεις! Κυρίως αν προσθέτει λεπτομέρειες που δεν υπήρχαν στο Silmarilion.
 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Πρόσφατα αποφάσισα να ξαναδιαβάσω λίγο fantasy μετά από καιρό. Αποφάσισα να ξεκινήσω με δύο σειρές. Kingkiller Chronicles του Rothfuss και Malazan του Έρικσον. Όσον αφορά το δεύτερο, έχω τις αμφιβολίες μου. Έχει διαβάσει κανείς τη σειρά; Διαβάζω σε διάφορα φόρα ότι είναι πολύ περίπλοκη και ενώ ναι μεν δε θέλω κάτι απλό και lighthearted, δεν ξέρω αν μπορώ να καταπίνω βιβλία των 700-1000 σελίδων σε 1-2 εβδομάδες λόγω έλλειψης χρόνου.
 
Top Bottom