What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Βοήθεια με στήσιμο νέου PC

infamousjohn

Death Knight
Joined
Dec 7, 2012
Messages
2,516
ασε που αν εχεις windows 7, δεν χρειαζεται defrag.... θεωρητικα παντα... :trollface:
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,443
Θες λιγότερο συχνά, αν έχεις μηχανικό δίσκο.
 

ghostrider1993

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,437
Λοιπόν, νομίζω το είχα ρωτήσει και πιο πριν αλλά δεν πρέπει να πήρα απάντηση...
Το κουτί αυτό (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.806242) απ' ό,τι βλέπω έχει μόνο ένα ανεμιστηράκι πίσω. χρειάζεται να μπει και στα πλάγια ένας και μπροστά? Αν βάλουμε δυο απ' αυτά (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.809145) είναι καλά? Μήπως στα πλάγια να μπει μικρότερο?

Επίσης, μου είπε ότι μπορεί να δώσει περισσότερα λεφτά τελικά και άρα θέλει να βάλουμε τα 8GB ραμ και τον 120άρη SSD από τώρα για να ξεμπερδεύει. Τι θα μου προτείνατε και για τα δύο, από e-shop πάντα?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,632


Ghostrider1993 wrote:
Λοιπόν, νομίζω το είχα ρωτήσει και πιο πριν αλλά δεν πρέπει να πήρα απάντηση...
Το κουτί αυτό (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.806242) απ' ό,τι βλέπω έχει μόνο ένα ανεμιστηράκι πίσω. χρειάζεται να μπει και στα πλάγια ένας και μπροστά? Αν βάλουμε δυο απ' αυτά (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.809145) είναι καλά? Μήπως στα πλάγια να μπει μικρότερο?

Επίσης, μου είπε ότι μπορεί να δώσει περισσότερα λεφτά τελικά και άρα θέλει να βάλουμε τα 8GB ραμ και τον 120άρη SSD από τώρα για να ξεμπερδεύει. Τι θα μου προτείνατε και για τα δύο, από e-shop πάντα?</blockquote>

ssd
http://www.e-shop.gr/product?id=PER.325662

το κουτί είναι μια χαρά, απλά θα αγοράσετε έναν ακόμα 120άρι για μπροστά (πίσω έχει) για να βάζει αέρα.

 

ghostrider1993

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,437
Ευχαριστώ! Να υποθέσω ότι το πακέτο έχει μετατροπέα για 3.5 ίντσες σωστά?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,632


Ghostrider1993 wrote:
Ευχαριστώ! Να υποθέσω ότι το πακέτο έχει μετατροπέα για 3.5 ίντσες σωστά?</blockquote>

Περιεχόμενα συσκευασίας: Εγχειρίδιο χρήσης, Οδηγίες εγκατάστασης, <u><b>2.5" bracket,</b></u> λογισμικό backup.

Λογικά αυτό είναι.

Α και για την μνήμη απλά κάνε το Χ2

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,632
στα χαρτιά καλή είναι, IPS έχει, ματ επιφάνεια, καλή φαίνεται.
Δεν βρήκα κανένα review αλλά από την άλλη με το ΤΝ καλύτερα θα είναι
 

ghostrider1993

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,437
Να ρωτήσω λίγο μια και ο υπολογιστής θα έρθει μεσοβδόμαδα... Η εγκατάσταση των windows σε ssd έχει καμιά διαφορά σε σχέση με τους hdd?
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,349


Ghostrider1993 wrote:
Να ρωτήσω λίγο μια και ο υπολογιστής θα έρθει μεσοβδόμαδα... Η εγκατάσταση των windows σε ssd έχει καμιά διαφορά σε σχέση με τους hdd?</blockquote> δεν εχει διαφορα

 

ghostrider1993

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,437
Στην διαδικασία εννοούσα... Ότι θα γίνει πιο γρήγορα το ξέρω ήδη...
 

infamousjohn

Death Knight
Joined
Dec 7, 2012
Messages
2,516


tony wrote:


Ghostrider1993 wrote:
Να ρωτήσω λίγο μια και ο υπολογιστής θα έρθει μεσοβδόμαδα... Η εγκατάσταση των windows σε ssd έχει καμιά διαφορά σε σχέση με τους hdd?</blockquote> 8α ειναι 5-15 % γρηγοροτερα</blockquote>

στο δικο μου pc, εβαλα windows 7 απο bootable usb stick....... χωρις ssd, τελειωσα σε 10 λεπτακια.....



 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,632


Ghostrider1993 wrote:
Να ρωτήσω λίγο μια και ο υπολογιστής θα έρθει μεσοβδόμαδα... Η εγκατάσταση των windows σε ssd έχει καμιά διαφορά σε σχέση με τους hdd?</blockquote>

δεν έχει διαφορά

 

solaufein

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,682
Φρόντισε μόνο να τον δηλώσεις AHCI στο bios πρίν εγκαταστήσεις τα windows, κατι θυνάμαι έπαιζε και ήτανε μανουρα μετα να το κάνεις να το δουν τα windows. Πιστευω με ενα γοογλαρισμα να βρεις ινφο.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,356
Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται να εγκασταθόυν οι drivers του controller για να δουν τα windows τον δίσκο μέσα στο installation....
 

solaufein

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,682
Ναι, φυσικά και υπάρχει, ουσιαστικα χρειαζεσαι ενα φλασακι με τον οδηγο AHCI (εμενα λεγεται π.χ. "AMD_AHCI_Driver_V121292_V33154013_XPVistaWin7" για το AMD SB950) ή το σιντι της μητρικης, υποθέτω, αν δεν έχεις φλασακι.
 

ghostrider1993

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,437
Ναι αλλά πώς θα γίνει η εγκατάσταση? Αφού δεν θα έχουν γίνει εγκατάσταση καν τα windows...
 

solaufein

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,682
Ρε συ. Οταν θα φτασει η εγκατασταση των windows στο σημειο που διαλεγεις που θα μπει το λειτουργικο, δε θα βλεπεις το σκληρο. Απο κάτω θα εχει κουμπακι "install driver? device? σαμπως θυμαμαι τι γραφει? το πατας. μπροουνζαρεις στο φλασακι ή στο σιντι και βρισκεις τον ενλογω driver. το setup των windows τον εγκαθιστούν και βουαλά ο δισκος που θες να εγκαταστησεις ειναι παρών. Θεμα κοντρολερ και σαουθμπριτζ. Τουλαχιστον ετσι δουλευει στην μητρικη μου και στο τσιπσετ μου.

εδιτ: ιδια διαδικασια με το να θελεις να εγκαταστησεις σε raid συστοιχία το λειτουργικό.
 
Top Bottom