What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

WARHAMMER 40,000: ROGUE TRADER

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
306
Μπήκε wishlist και περιμένω κανά χρόνο να πατσαριστεί και να πέσει η τιμή. Πολύ φιλόδοξο φαίνεται. Μόλις διάβασα 100+ ώρες είπα "ωχ ασ'το" αλλά με τα features που διάβασα κόντεψα να φτάσω στο "shut up & take my money!"
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,438
Αφενός η Πραγματική Ζωή ™ έχει ρημάξει τον όποιο ελεύθερο χρόνο, αφετέρου με στεναχωρεί το ότι ακόμα η Owlcat δεν μπορεί να στρώσει τις κυκλοφορίες της, και πρέπει να περιμένουμε patch.
Είμαι πρόθυμος να δείξω φιλοτιμία σε μικρότερους δημιουργούς, αλλά το 3 στα 3, όσον αφορά τα bugs, μου θυμίζει συμπεριφορά AAA publisher. Wishlisted, και βλέπουμε.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,838
Αφενός η Πραγματική Ζωή ™ έχει ρημάξει τον όποιο ελεύθερο χρόνο, αφετέρου με στεναχωρεί το ότι ακόμα η Owlcat δεν μπορεί να στρώσει τις κυκλοφορίες της, και πρέπει να περιμένουμε patch.
Είμαι πρόθυμος να δείξω φιλοτιμία σε μικρότερους δημιουργούς, αλλά το 3 στα 3, όσον αφορά τα bugs, μου θυμίζει συμπεριφορά AAA publisher. Wishlisted, και βλέπουμε.
Συμφωνώ με την αρχή αυτού που αναφέρεις. Δίνω όμως ένα ελαφρυντικό στο ότι τα παιχνίδια της δεν είναι ΑΑΑ παραγωγές, η ίδια είναι μικρό στούντιο στην πραγματικότητα και στο ότι τα παιχνίδια της είναι τεράστια
Προσωπικά τους δίνω το support μου αλλά εγκατάσταση τα κάνω χρόνια μετά (σε λίγο καιρό ξεκινάω το wotr)
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,438
Είναι το 3ο παιχνίδι τους, στο ίδιο είδος, στην ίδια μηχανή. ΟΚ, είναι τεράστιο, αλλά και τα άλλα 2 δεν τα λες μικρής διάρκειας. Προσωπικά, είμαι πολύ φειδωλός με τα ελαφρυντικά πλέον.
 
Last edited:

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,684
Κυκλοφόρησαν ήδη αρκετά patches πάντως, που διορθώνουν τα σημαντικότερα bugs. Υπάρχουν ακόμα θέματα με το balancing βέβαια, συν το περιστασιακό glitch. Αλλά ήδη είναι σε καλυτερη μοίρα σε σχέση με την αρχική κυκλοφορία.

ΥΓ.

 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,438
Ωραία, ας ελπίσουμε να μην χρονίσει και βγει η Enhanced Edition α λα Kingmaker / Wrath Of The Righteous για να εξαλειφθούν σε μεγάλο βαθμό.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,543
Προσωπικά, το Kingmaker τα παράτησα επειδή το σενάριο απλά δεν. Στο 5ωρο ήμουν "δεν με νοιάζει ρε φίλε για το πρόβλημά σου" και μετά από 20-30 ώρες είχα χάσει κάθε ενδιαφέρον για το "main story" οπότε απλά εξερευνούσα δεξιά αριστερα.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,684
IjcghUG.png
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,684
Βγήκε σήμερα και άλλο μεγάλο patch.

 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
738
Μετά από 160 ώρες σχεδόν τέλος. Ευτυχώς με τα patches έκαναν καλή δουλειά και πέρα από 2-3 crashes δε θυμάμαι να είχα κάποιο game/quest breaking bug.

Σαν παιχνίδι του Warhammer40k setting παίρνει άριστα. Από την παρουσίαση της ιστορίας μέχρι και από τους διαλόγους των NPC δείχνει να έχει επιρροές από βετεράνους λάτρες του franchise. Ακόμα και στο τέλος ως Iconoclast δεν απογοήτευσε ως trve αναμενόμενη εξέλιξη. Fan του setting οφείλει οπωσδήποτε να του ρίξει μια ματιά, εκτός πια αν βγάζει σπυράκια άμα ακούει TBS μάχες και RPG.:p

Βρήκα επίσης πως και η εισαγωγή των διάφορων μηχανισμών γίνεται ιδανικά αραιά και ομαλά ώστε να μη πελαγώνει κάποιος και χωρίς να σε βάζει σε τρυπάκια min/maxing και time management. (pathfinder, γκουχ γκουχ..).

Κάποιος μπορεί να το βρει ίσως να κάνει κοιλιά προς το τέλος αλλά εγώ προσωπικά τόσο σεναριάκα αλλά και από άποψη gameplay (λόγω endgame talents/items) δε βαρέθηκα ποτέ.

@Hellion Παρατήρησες και εσύ κάποιες (ψιλο)αντιφάσεις στα ending reels ή είναι ιδέα μου. Όχι κάτι σοβαρό αλλα θα έχει πλάκα να είναι το μόνο "bug" που κατάφερα να βρώ.
 
Last edited:

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,684
Υπήρχαν 1-2 σημεία όπου πχ λέει πως "επικρατεί πλέον η ειρήνη στο Koronus expanse" και αμέσως μετά άλλο slide πως "εισβάλουν οι Drukhari και το expanse υποφέρει από πόλεμο για χρόνια", αλλά υπέθεσα πως όλα αυτά οφείλονταν κυρίως στο ότι δεν είχα ολοκληρώσει (λόγω bugs) τα περισσότερα companion quests και διάφορα άλλα quest chains, οπότε τα αντίστοιχα slides έδειχναν άσχημες εξελίξεις.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
738
Εγώ βρήκα πιο light λάθη του στυλ "γύρισε στην οικογένειά του μετά το τέλος της campaign και τη φρόντισε ως proper patriarch" και σε άλλο reel "δεν έφυγε από τη θέση του δίπλα στο Rogue trader μέχρι το τέλος".

Πάντως και στο παράδειγμά σου θα μπορούσες να μην είχες ασχοληθεί από επιλογή οπότε θεωρώ ότι είναι προϊόν παράληψης.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,918


Μπορει να ψηθει κανεις εδω

I need ~20 - 50 people total for this (slightly more or less will also do).


What are the terms of participation?

- You must have never played the game before, and be able to invest enough time to complete the game within ~4-6 weeks. It usually takes from 70 up to 200 hours depending on your playstyle and experience.

- You play the game normally, but every hour or two you carefully document down how much time you spent on various in-game activities, as listed in a document I give you. Pretty simple!

- There's a separate small discord server where you will be able to chat with other participants and exchange your impressions.

We provide:
- A free Steam base game key of Warhammer 40.000: Rogue Trader for every participant!

- Additional Season Pass and Deluxe Pack keys to all those who have successfully completed the game;

- Opportunity to write feedback about the game upon completion of the research, that will be separately analyzed by the team.
 
Top Bottom