What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Warhammer Games

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,867
@nitro912gr ξεκίνα με αυτό το άρθρο και θα είναι καταρράκτης έπειτα από wiki doom-tabbing.

Thank me later, η καλύτερη πηγή, unironically.

ωραιο το Lexicanum για 40k, το αντιστοιχο του fantasy ειναι το εξης:


Ομως ειναι χαοτικο αν δε ξερει κανεις απο που να τα πιασει, οπως εγραψε ο νιτρος
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Δεν έχει σημασία. Είναι ατέρμονος μίτος, start small και ας πιάσει θεματικές. Κάθε entry είναι κυριολεκτικά απόσταγμα όλων των army painting guidelines/supplements, βιβλίων κτλ.

Είναι ελάχιστο πελάγωμα στην αρχή, αλλά μόλις πιάσεις θεματικές μπορείς να τα ξεχωρίζεις και να αφιερώνεις 4-5-24 ωρίτσες την ημέρα να διαβάζεις, χαλαρά.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
Για να πάρεις μια πολύ γενική ιδέα περί 40K μπορείς απλά να διαβάσεις/δεις μια σύνοψη περί της καταγωγής του Αυτοκράτορα, τη δημιουργία των Space Marines και περί των κυριότερων γεγονότων του Horus Heresy. Όλο το υπόλοιπο κυρίως Lore ουσιαστικά έχει ως αφετηρία τα παραπάνω.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Όσο περισσότερο βλέπω πράγματα, τόσο περισσότερο με ενοχλεί η φάση, μου βγάζει αυτή την απέχθεια που μου έβγαζε το The Man in the high castle, φασίστες και ταλιμπανέζοι παντού...
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,867
It is the 41st Millennium.

For more than a hundred centuries The Emperor has sat immobile on the Golden Throne of Earth. He is the Master of Mankind by the will of the gods, and master of a million worlds by the might of his inexhaustible armies. He is a rotting carcass writhing invisibly with power from the Dark Age of Technology. He is the Carrion Lord of the Imperium for whom a thousand souls are sacrificed every day, so that he may never truly die.

Yet even in his deathless state, the Emperor continues his eternal vigilance. Mighty battlefleets cross the daemon-infested miasma of the Warp, the only route between distant stars, their way lit by the Astronomican, the psychic manifestation of the Emperor's will. Vast armies give battle in his name on uncounted worlds. Greatest amongst his soldiers are the Adeptus Astartes, the Space Marines, bio-engineered super-warriors. Their comrades in arms are legion: the Imperial Guard and countless planetary defence forces, the ever vigilant Inquisition and the tech-priests of the Adeptus Mechanicus to name only a few. But for all their multitudes, they are barely enough to hold off the ever-present threat from aliens, heretics, mutants - and worse.

To be a man in such times is to be one amongst untold billions. It is to live in the cruelest and most bloody regime imaginable.

These are the tales of those times.

Forget the power of technology and science, for so much has been forgotten, never to be re-learned.

Forget the promise of progress and understanding, for in the grim dark future there is only war.

There is no peace amongst the stars, only an eternity of carnage and slaughter, and the laughter of thirsting gods.

Αυτη η εισαγωγη ειναι που γραφεται σε καθε κειμενο που αφορα το κοσμο του 40k...δε ξερω τι περιμενες, το μικρο μου πονυ σε σταυροφορια για να βρει περισσοτερους φιλους;
1710523961416.png
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Περίμενα την ανθρωπότητα να προσπαθεί για κάποιο σκοπό, όχι να αργοπεθαίνει πιστή σε ένα φασιστικό καθεστώς.

Κάθε κόσμος, κάθε παιχνίδι, κάθε βιβλίο, χρειάζεσαι ένα σκοπό, ένα απώτερο σημείο κάπου το μέλλον όπου κάτι πρέπει να πετύχει.

Ας πούμε στην σκατίλα του Underdark ο Ντριζτ είδε το λάθος, αναρωτήθηκε γιατί ήταν γαμάτο να σφάζουν παιδιά Έλφ; Γιατί ήταν ΟΚ να σφάζονται μεταξύ τους; Είδε κάτι καλύτερο, πάλεψε για να φτάσει σε κάτι καλύτερο, είχε σκοπό το κάτι καλύτερο.

Στο Warcraft οι δαίμονες και οi undeads τα έκαναν όλα ίσωμα, ψόφος, ζόφος κλάμα, τα Όρκς άβουλοι σκλάβοι, οι άνθρωποι αποδεκατισμένοι, όμως μέσα σε όλο το ζόφο προσπαθούσαν να στρώσουν την κατάσταση για ένα μικρό φως που φαντάζονταν ότι υπάρχει στο μέλλον.

Αυτό ψάχνω, τον σκοπό για κάτι καλύτερο, το νόημα του να ζεις και να πεθαίνεις για κάτι. Όχι να πας και να ψοφάς "φορ δι εμπερορ" ξέρω εγώ...
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
bl7hkR.gif
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,867
Περίμενα την ανθρωπότητα να προσπαθεί για κάποιο σκοπό, όχι να αργοπεθαίνει πιστή σε ένα φασιστικό καθεστώς.

1710526403155.png

Το warhammer ξεκινησε καθαροτατα ως wargame μινιατουρας (οπου ακομη και τωρα αν ψαξεις στο ιντερνετ για warhammer 40k το περιγραφικο που σου βγαζει ειναι miniature wargame και πολυ πιο κατω σου γραφει για το γενικοτερο franchise)

Το lore του 40k ηταν πολυ βαθυ αλλα ουσιαστικα λειτουργουσε απλα ως δικαιολογια για το καθε πολεμικο στατιστικο για τις μοναδες των μαχομενων fanctions. Ετσι αναποφευκτα ηταν για κοινωνικες καταστασεις που δεν υπηρχε καμια πιθανοτητα για ειρηνικη συνυπαρξη, γιατι αλλιως δεν θα υπηρχε wargame για τους βρετανους παικτες αλλα scones and tea.

Μετα απο πολυυυυ καιρο αποφασισε η εταιρεια να κανει branch-out σε αλλα ειδη και εμπλουτιζε ολο και περισσοτερο τα supplements της με, σχετικα ασχετο με τη μαχη, lore.

Αν παρολαυτα θες να δεις καποια θετικη αχτιδα, τσεκαρε τις απαρχες του Tau lore (μη διαβασεις πως καταληγει) και τσεκαρε και το τωρινο arc των ultramarines. Υπαρχει και μια αιρετικη απαιτηση απο το κοινο για love story μεταξυ humans και treehuggers, αλλα αυτο ειναι ΑΙΡΕΣΗ
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,867
Αυτό ψάχνω, τον σκοπό για κάτι καλύτερο, το νόημα του να ζεις και να πεθαίνεις για κάτι. Όχι να πας και να ψοφάς "φορ δι εμπερορ" ξέρω εγώ...
Τοτε καλυτερα να κοιταξεις αλλο φρατσαιζ
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
Βασικά το όλο πόιντ/τραγική ειρωνία του πλοτ του Αυτοκράτορα ήταν ακριβώς το ότι ήθελε να εξυψώσει την ανθρωπότητα πάνω από τον σκοταδισμό και τη δεισιδαιμονία και να εγκαθιδρύσει μια εποχή με επιστήμη, φαξ και λογική, αλλά μόλις ο απρόβλεπτος παράγοντας του Χάους γκρέμισε τα σχέδιά του η ανθρωπότητα κατέληξε στο πιο μαύρο και μίζερο στάδιο που θα μπορούσε να πέσει. Μην το βλέπεις επιφανειακά Νίτρε, υπάρχει πάρα πολύ ψωμί.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Βασικά το όλο πόιντ/τραγική ειρωνία του πλοτ του Αυτοκράτορα ήταν ακριβώς το ότι ήθελε να εξυψώσει την ανθρωπότητα πάνω από τον σκοταδισμό και τη δεισιδαιμονία και να εγκαθιδρύσει μια εποχή με επιστήμη, φαξ και λογική, αλλά μόλις ο απρόβλεπτος παράγοντας του Χάους γκρέμισε τα σχέδιά του η ανθρωπότητα κατέληξε στο πιο μαύρο και μίζερο στάδιο που θα μπορούσε να πέσει. Μην το βλέπεις επιφανειακά Νίτρε, υπάρχει πάρα πολύ ψωμί.
μα φυσικά και υπάρχει, απλά νοιώθω άβολα με όλο το φασιστικό της υπόθεσης, δηλαδή ας πούμε οι άνθρωποι σε όλο αυτό το setting είναι ακριβώς τα 2 πράγματα που με βαράνε στα σωθικά, φασίστες και θεοκράτες. Πως στο διάολο να ενσωματώσω το μυαλό μου σε τέτοιο setting?

Από την άλλη θα μου πείτε γιατί τα φάνταζι γενικά έχουν τίποτα δημοκρατίες ή έναν βασιλιά/warchief που όλα τα σφάζει, όλα τα μαχαιρώνει; Σαφώς όχι, και παρόλο που και σε αυτά είμαι σε mood, fuck the king με κάποιο τρόπο δεν το σκέφτομαι το πολιτικό κομμάτι (ίσως γιατί δεν είναι τόσο gritty και μαυρίλα) , αλλά νιώθω το politics και πόσο "for the emperor" είναι οι παίχτες του W40K που βλέπω online, που τρομάζω.

Σκέφτομαι ότι κάπως έτσι ωραιοποιούν τον κάθε φασίστα IR και βγαίνει και τα γμ όλα.
Από την άλλη ίσως φταίει και η πρόσφατη επαφή μου με το the man in the high castle, ήταν τρομακτική η προοπτική της ανθρωπότητας που διαπραγματεύεται και ο παραλληλισμός με το Warhammer 40K δεν είναι δύσκολος.

Τέλος, υποθέτω ότι η γενικότερη αποθέωση των κακών χαρακτήρων σε διάφορα "έργα", μου κάθεται λάθος. Είναι δυνατόν να είναι ο πιο δημοφιλής χαρακτήρας το Darth Vader και όχι ο Luke Skywalker ή οποιοσδήποτε από τους καλούς; Βλέπω ένα κύμα, πως να το πω, σαν τις κοπέλες στο λύκειο που γούσταραν τα κωλόπαιδα και όσο τις έφτυναν ή τις πλήγωναν, άλλο τόσο κόλλαγαν... είναι ανώμαλα πράγματα αυτά.

(και σαφώς με τρομάζει και εμένα ότι και εγώ ο ίδιος έχω παρασυρθεί ανά διαστήματα με όλο αυτό το hype του παρεξηγημένοι κακού).

Τεσπά, κάτι δικά μου...
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
Φέρνεις μόνος σου Real-Life προεκτάσεις μέσα στους Fantasy κόσμους, και δηλώνεις πως αισθάνεσαι άσχημα. Αυτοσαμποτάζ θα το έλεγα :Ρ

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΘΕΟ-ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ
 
Top Bottom