What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Western Digital τα κάνει λίγο θάλασσα με τους Green/Blue HDD.

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Ok, το τα "κάνει θάλασσα" είναι προσωπική μου εκτίμηση, αλλά επειδή αρκετοί συμφορουμίτες ψάχνονται για νέα PC και κατ' επέκταση σκληρούς δίσκους αυτή την εποχή, ρίξτε μια ματιά http://www.techspot.com/news/62598-western-digital-converts-green-hard-drives-blue-branding.html" class="bbcode_url">εδώ and decide for yourselves. Εμένα μου φαίνεται τελείως fail, και τραγικό που υποτίθεται πως γίνεται για να διευκολυνθεί ο καταναλωτής :facepalm: :facepalm: :facepalm: .
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
νταξ κόψε κάτι, με τέτοιο τίτλο περίμενα ότι έσκασε κανένα σκάνδαλο επιπέδου seagate .11

Όποιο ρωτάνε εδώ δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα, οι άλλοι δεν θα καταλάβουν διαφορά έτσι και αλλιώς :trollface:
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Χρειαζότανε πιασάρικος τίτλος για να το διαβάσει ο κόσμος, clickbaiting το έλεγε η γιαγιά μου στο χωριό.

Και εντάξει, ενώ ο κόσμος ξέρει εδώ και δέκα χρόνια τι σημαίνει Green και τι Blue, ξαφνικά η WD τα κάνει merge, αλλά κρατάει την ονομασία Blue, δηλαδή του performance label. Δεν μπορούμε να πούμε για σκάνδαλο από τη στιγμή που η εταιρεία έχει δηλώσει επίσημα την αλλαγή, αλλά είμαι σίγουρος πως θα υπάρξει κόσμος που θα μπερδευτεί και θα αγοράσει κάτι διαφορετικό από αυτό που θέλει, και το πραγματικό γαμώτο στην υπόθεση είναι το γιατί; Υπάρχει σοβαρά κάποιος που πιστεύει πως αυτή η ιστορία είναι προς όφελος του καταναλωτή; Να υπάρχουν δύο διαφορετικά προϊόντα με την ίδια εμπορική ονομασία, και για να καταλάβεις τη διαφορά να πρέπει να κοιτάξεις κωδικούς και serial number; Τι διάολο καπνίζουν εκεί στη WD;
 

f2bnp

Mind-flayer
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,737
Μια χαρά τους κάθεται, κερδισμένοι θα βγουν από αυτήν την ξεκάθαρα απαράδεκτη κίνηση. Θα ξεγελάσει πολύ κοσμάκι που δεν μπορεί να καταλάβει την διαφορά και θα συνεχίσει να μας πουλάει τους Black για premium δίσκους με φέσι 20-30 ευρώ σε μία αγορά που ολοένα κινείται προς την μεριά των SSD για performance. Προφανώς κάποιος στην WD κατάλαβε ότι οι Black δεν πουλάνε πλέον, το σύνηθες combo είναι SSD + WD Blue, οπότε τώρα θα το κάνουν SSD + WD Black και θα βγάζουν και μερικά φράγκα παραπάνω. Έγινε μεγάλε, δεν θα πάρουμε.

Μακάρι η διαφορά μεταξύ Green και Blue να ήταν πραγματικά μικρή, όμως προσωπικά είχα σοβαρότατο πρόβλημα με παιχνίδια σε ολοκαίνουργιο Green, όπου είχα stutters κάθε 5-10 λεπτά, ακόμα και σε "αρχαία" παιχνίδια όπως το Warcraft 3! Φυσικά, τα προβλήματα εξαφανίστηκαν με το που μετέφερα την εγκατάσταση σε Blue.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Δεν είσαι μόνο εσύ που είχες το πρόβλημα. Οι Green (συγνώμη, οι Blue WD10EDFQQ00666!!!1!!!!11!Z) είναι απλά ακατάλληλοι για οτιδήποτε πέραν της αποθήκευσης δεδομένων, όποιος δοκίμασε να τους κάνει OS/Gaming drives είτε βλαστήμησε, είτε απλά δεν κατάλαβε γιατί δεν είχε μέτρο σύγκρισης και νόμιζε πως τα προβλήματα απόκρισης είναι φυσιολογικά.

Δεν είμαι σίγουρος πως θα τους βγει όπως το λες f2bnp. Οι περισσότεροι χρήστες με ένα έστω μέσο επίπεδο τεχνογνωσίας αν πριν θέλανε blue με 7.200 rpm, θα τον βρουν και τώρα ρίχνοντας απλά μια ματιά στο model number, κανείς δε θα πει "απαπαπαπα μπερδεμένα πράγματα, καλύτερα ένας Black να είμαι σίγουρος". Οι λιγότερο ενημερωμένοι είναι που θα την πατήσουν, που ξέρουνε εδώ και χρόνια πως οι Blue είναι μια καλή μέση λύση (βασικά αν εξαιρέσεις την εγγύηση, σε επίπεδο λειτουργίας μόνο στα benchmarks φαίνεται η όποια διαφορά με τους Black) δεν θα το ψάξουν παραπάνω και θα βρεθούν με καμουφλαρισμένο Green στο χέρι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
οι black αξίζουν τα παραπάνω φράγκα τους και ακόμα και αν βάλεις ssd + HDD, έχουν διαφορά στην απόκριση που την βλέπεις και 5 χρόνια εγγύηση.
 

solaufein

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,682
Μια χαρά είναι ο τίτλος του θέματος, μούφα δικαιολογία για να περιπλέξουνε κάτι πολύ απλό. Εκτός αν ετοιμάζουν κάτι άλλο, πράγμα πιθανόν μια που δε ξέρω αν το ακούσατε αλλά η WD διαπραγματευεται (μπορεί και να τη κλείσανε τη δουλειά) να αγοράσει τη sandisk.

Και δεν είναι "λιγατάρια", δεν υπάρχει ακόμα σύστημα χωρίς μηχανικό σκληρό, όσο και αν οι SSD έχουν πέσει και οι Μπλέ κυριαρχούνε στην αγορά.
Η διαφορά black - blue αν και υπαρκτή, δεν είναι ιδαίτερη ειδικά στα μικρά μοντέλα των 500 ενώ στα μεγάλα 2Τ+ για αποθήκευση κανείς δεν εχει λόγο να πληρώσει τη πριμιούρα των black γιατι δεν υπάρχει λόγος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
δεν υπάρχει λόγος; 5 χρόνια εγγύηση είναι αυτά.

τώρα για μικρά μοντέλα των 500 δεν ξέρω, έχω τους παλιούς 640 και σε σχέση με ολόφρεσκο blue η διαφορά απόκρισης είναι αισθητή.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Πώς ακριβώς καταλήξαμε να μιλάμε για τους Black, όταν το θέμα είναι για τους Blue/Green?

Αλλά μιας και το πιάσαμε, καλοί-χρυσοί οι black και η εγγύησή τους (άλλωστε είναι ο μόνος λόγος που και εγώ τους γλυκοκοιτάζω), αλλά τα τελευταία δυο-τρία χρόνια η διαφορά στην τιμή σε σχέση με τους Blue και τους Barracuda της Seagate είχε φτάσει το +60% για την ίδια χωρητικότητα (μοντέλα 1ΤΒ-2ΤΒ), την ώρα που οι διαφορά στις επιδόσεις με το ζόρι ξεπερνάει το 5% και αυτό υπό ευνοϊκές συνθήκες. There are no bad products, only bad prices που λένε και οι Αμερικανοί, και αν και συνήθως αναφέρονται σε budget και όχι premium προϊόντα, οι Black έχουν περάσει κατά πολύ την διαχωριστική γραμμή.

Νίτρε, τα μοντέλα των 640GB ήταν χρυσάφι για την εποχή τους, αλλά και το price premium ήταν μικρότερο, και οι περισσότεροι είχαμε κάπως καλύτερα οικονομικά και δεν πολυσκεφτόμασταν το εικοσάρικο, αλλά και δεν υπήρχαν SSD να κάνουν ακόμα και τον γρηγορότερο HDD να μοιάζει με χελώνα. Οι συνθήκες της αγοράς δεν ευνοούν πλέον premium σκληρούς δίσκους, και η WD κάνει πως δεν καταλαβαίνει με τις τιμές που έχει.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,324


Great0ldOne wrote:
There are no bad products, only bad prices που λένε και οι Αμερικανοί
</blockquote>

Με εξαίρεση τους δίσκους της Seagate.

 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Με τους Purple τι γίνεται; Ή δεν τους βγάζουν πλέον;

Επίσης, η εξαγορά της SanDisk ολοκληρώθηκε απ' όσο ξέρω.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659


jimmy213 wrote:
Επίσης, η εξαγορά της SanDisk ολοκληρώθηκε απ' όσο ξέρω.</blockquote>

Την 21η του Οκτώβρη. http://www.wdc.com/en/company/pressroom/releases/?release=e5f16023-3969-4cd0-bc3b-fe7e35572518" class="bbcode_url">Έχει βγει και σχετική ανακοίνωση.

 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191


ErevoS wrote:
Με εξαίρεση τους δίσκους της Seagate.</blockquote>

Όλα θέμα προσωπικής εμπειρίας είναι μωρέ. Έχουν περάσει απ' τα χέρια μου πάνω από 15 δίσκοι της Seagate, δεν έχει χτυπήσει κανείς.

 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432


ErevoS wrote:


Great0ldOne wrote:
There are no bad products, only bad prices που λένε και οι Αμερικανοί
</blockquote>

Με εξαίρεση τους δίσκους της Seagate.</blockquote>

Έχω 2 Seagate, ο ένας είναι από την σειρά με το προβληματικό firmware, ήμουν τυχερός όμως, είχα από παρτίδα όπου με firmware update λύθηκε το θέμα. Δεν είχα κάποιο θέμα από τότε που έκανα το firmware update. Μήπως γενικεύεις λίγο;



 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Σύμφωνοι Μάνο, εμένα από την άλλη, επειδή είχα και εμπειρία χρόνων από υπολογιστικό κέντρο με 20+ PC, έχουν περάσει μπόλικοι και Seagate και Samsung και Western Digital από τα χέρια μου, και μου κάηκαν 2-3 σκληροί από κάθε εταιρεία, οπότε η εμπειρία μου συνοψίζεται στο "είναι να μη σου τύχει", άλλωστε δεν υπάρχει καμία εταιρεία και κανένα περιφερειακό υπολογιστή με 0% failure rate.

Άλλο όμως αυτό, και άλλο να βγάλει ολόκληρη σειρά με ελαττωματικό firmware που να κάνει brick τον σκληρό, παίρνοντας μαζί και όλα τα δεδομένα. Φυσικά από τότε κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι, αλλά όποιος έζησε τότε το εγκεφαλικό, δε ξεχνά.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,324


manos426f wrote:


ErevoS wrote:
Με εξαίρεση τους δίσκους της Seagate.</blockquote>

Όλα θέμα προσωπικής εμπειρίας είναι μωρέ. Έχουν περάσει απ' τα χέρια μου πάνω από 15 δίσκοι της Seagate, δεν έχει χτυπήσει κανείς.</blockquote>

Δεν έχεις χάσει μισή πτυχιακή επειδή ο Seagate ξαφνικά αποφάσισε να μην δουλέψει...
Ακόμα και ο εξωτερικός 1ΤΒ που έχω, δεν έχει πρόβλημα, αλλά ανεβάζει 50άρια στη θερμοκρασία για την πλάκα.
Και WD μου έχουν χαλάσει, αλλά πάντα προειδοποιούσαν αρκετές μέρες νωρίτερα ώστε να μεταφέρω τα αρχεία μου. Έχω έναν παλιό 250άρη που στο smart μου βγάζει αβέρτα κόκκινα και κίτρινα αλλά δουλεύει ακόμη. Ακόμα και ένας blue 1TB, που πρέπει να είχε από την αρχή κάποιο πρόβλημα επειδή έκανε πιο πολύ θόρυβο από τον αντικαταστάτη του, δούλεψε μια χαρά για 22 μήνες πριν αρχίσει να παραδίδει πνεύμα, και πάλι άντεξε 2 εβδομάδες.



 

solaufein

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,682
Οι 7200.11 είναι που κάνανε τη "ζημιά" το 2009 και έμεινε η ρετσινιά. Συμφωνώ έχω και εγω seagate που δεν έχουν πάθει τίποτα αλλά η συγκεκριμένη παρτίδα είχε εκτιμωμενο fail rate στο 30% που είναι τραγικό και σου μένει για "forever". To αστείο είναι πως οι επόμενες παρτίδες δεν είχαν τα προβλήματα αυτά και οι δίσκοι ήταν καλύτεροι του ανταγωνισμού τότε αλλά τι να το κάνεις αμα σου βγεί το όνομα.

Παρεπιπτόντως οι σκληροί δε χαλάγανε αλλά παρκάρανε τις κεφαλές "σαν χαλασμένοι", οπότε με νεο firmware δουλεύανε κανονικά, αλλά δεν ήταν 1999 αλλά 2009 και αυτά δεν συγχωρούνται.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431


solaufein wrote:
Παρεπιπτόντως οι σκληροί δε χαλάγανε αλλά παρκάρανε τις κεφαλές "σαν χαλασμένοι", οπότε με νεο firmware δουλεύανε κανονικά, </blockquote>

ΑΝ τους πρόφταινες και άλλαζες το firmware όσο δούλευαν. Αν το έβγαζαν το πρόβλημα και μετά, είχες ένα ωραιότατο paper-weight.

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
Νομίζω έχετε παρεξηγήσει λίγο το πρόβλημα της σειράς .11 . Δεν ήταν ότι βγήκε μια σειρά σκάρτη, σε κάθε κατασκευαστή μπορεί να συμβεί αυτό.

Το πρόβλημα είναι ότι η seagate γνώριζε το πρόβλημα και έκανε σαν να μην τρέχει τίποτα. Μισό χρόνο μετά αποφάσισε να παραδεχθεί ότι ναι μάλλον έχουμε πρόβλημα και έβγαλε ένα firmware που στους μισούς δίσκους που δούλευαν ακόμα τους τούβλιασε εντελώς... και εξακολουθούσαν να κάνουν ότι δεν τρέχει τίποτα και να υποστηρίζουν ότι όλα ΟΚ με το νέο firmware...

Ε συγνώμη τώρα, αλλά μιλάμε για το πιο σημαντικό κομμάτι του υπολογιστή και σε μια εποχή που δεν είχαμε cloud να απολαμβάνουμε backup άνετο και εύκολο και η εταιρία αυτή μας έγραψε στα @@ της. Προσωπικά παραλίγο να χάσω πολλές φωτογραφίες και προσωπικά αρχεία, τα οποία δεν είχα προλάβει να κρατήσω σε backup, αφού μόλις είχα πάρει τον δίσκο και τα πέρασα εκεί για να φορμάρω τον βασικό μου δίσκο. Ευτυχώς ήμουν τυχερός και κουτσά στραβά τα έβγαλα τα αρχεία (αφού με είχε πεθάνει σε διάφορα fatal errors).

Δεν ξεχνώ, δεν συγχωρώ :throw:
 

solaufein

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,682
Τα δεδομένα έχανες (που όπως τόνισε ο φίλτατος ErevoS δεν είναι να γελάς ειδικά αμα είχες τη πτυχιακή σου εκεί) οι σκληροί φαινότανε-δηλώνανε στο bios άρα το φλασάρισμα γίνεται σε DOS-καθαρό περιβάλλον αλλά όπως ξαναείπα δεν ήταν 1999. Δεν καλείς τους χρήστες να φλασάρουν σε DOS, απλά τους ανακαλείς και ξεχέζεις το QA σου. Πράγμα που η seagate δεν έκανε και κακό του κεφαλιού της.
 
Top Bottom