What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Wi-Fi USB stick

ebon page

Gelatinous Cube
Joined
Dec 1, 2012
Messages
163
Καλησπέρα.
Θέλω να αγοράσω ένα wi-fi usb στικάκι για το πισι και να απαλαγώ από το καλώδιο που σέρνεται στο πάτωμα.
Έχετε να προτείνετε κάποιο που να δουλεύει σε linux απροβλημάτιστα και χωρίς να χρειαστει να καταπιώ σταθιά για να αναγνωριστεί από το λειτουργικό;

Η διανομή που έχω εγκατεστημένη είναι Fedora.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,476
Να προτεινω καποιο δεν εχω αλλα εχω να πω οτι στο θεμα wifi stick δεν ειχα ποτε προβλημα συμβατοτητας στο linux.
Εχω και περιπτωση με netgear που λειτουργουσε καλυτερα με linux. Στα windows μου εδινε πολλα προβληματα.
Δεν μπηκα ποτε σε διαδικασια να κανω κατι αλλο εκτος απο το να το κουμπωσω στην usb θυρα.
Αυτο σε linux mint.

Αυτο που λειπει απο την απορια σου ειναι ποιο θελεις να αγορασεις, για να το τσεκαρουμε.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
Συνήθως απλά δουλεύουν...

Η διανομή που έχω εγκατεστημένη είναι Fedora.
Η διανομή για το αν απλά θα δουλέψει δεν παίζει ρόλο. Μονάχα ο πυρήνας. Μπορείς να δεις ποιο πυρήνα έχεις με

Bash:
uname -a

όσο ποιο καινούργιος τόσο το καλύτερο.
 

ebon page

Gelatinous Cube
Joined
Dec 1, 2012
Messages
163
@lucinos:
Kernel: Linux 5.16.20-200.fc35.x86_64

Kounelos δεν εχω καποια προτιμηση συγκεκριμένη κυρίως γιατι δεν είχα ποτέ μου κάτι αντιστοιχο. Παντα με καλωδιο είχα συνδεδεμένο τον υπολογιστή. Απλα να δουλευει θέλω και να είναι σε λογική τιμή.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
@lucinos:
Kernel: Linux 5.16.20-200.fc35.x86_64

Kounelos δεν εχω καποια προτιμηση συγκεκριμένη κυρίως γιατι δεν είχα ποτέ μου κάτι αντιστοιχο. Παντα με καλωδιο είχα συνδεδεμένο τον υπολογιστή. Απλα να δουλευει θέλω και να είναι σε λογική τιμή.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν το είπα σαν πληροφορία να δώσεις για να βοηθήσει αφού δεν έχω κάτι άμεσο, απλά σαν ένα κάτι που μπορείς να δεις για σύγκριση αν σε κάπου δουλεύει και κάπου όχι και σαν υπόδειξη ότι με fedora έχεις ακόμα καλύτερες πιθανότητες σε σχέση με mint απλά και μόνο επειδή έχεις ποιο καινούργιο πυρήνα. O 5.16 είναι πολύ πρόσφατος, ο τρέχων είναι ο 5.17

 

ebon page

Gelatinous Cube
Joined
Dec 1, 2012
Messages
163
Οκ, αν συνηθως απλά δουλευουν όπως εγραψες στο πρώτο ποστ τοτε είμαστε καλά. Απλα είπα να ρωτησω γιατί κατα καιρούς εχω διαβασει διάφορες περιπτώσεις για προβληματα όσον αφορα την αναγνώριση wifi se linux.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
Οκ, αν συνηθως απλά δουλευουν όπως εγραψες στο πρώτο ποστ τοτε είμαστε καλά.
Το συνήθως είναι λίγο προβληματικό... Εγώ είπα απλά ότι αν απλά δουλεύουν πχ στο mint, τότε απλά δουλεύουν και στο fedora που θες.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,476
Εγω απλα πηγαινα και αγοραζα ενα, χωρις να κοιταξω αν παιζει με linux. Το ειχα σιγουρο οτι θα παιξει και επαιζε.
Συνηθως εμπλεκα με TP link. Το απλουστερο ολων, να βρεις καποιο που να σου χαιδευει απαλα την τσεπη, να πας στο site και να δεις εαν ειναι compatible με linux. Εαν ειναι, δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις εξτρα βηματα για να το κανεις να δουλεψει. ενταξει, θα μπεις στον κοπο να το κουμπωσεις στην θυρα, το linux δεν εχει γινει τοσο δυνατο για να το συνδεσεις απο την σακουλα.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,676
Με τα tp-link δεν είχα πρόβλημα μέχρι στιγμής, οπότε είναι τα πρώτα που κοιτάω. Με μια πρώτη ματιά είδα αυτό:
Είδα κάποια σχόλια στο ιντερνετ παλαιότερων ετών οτι δουλεύει σε linux, δεν το έχω δοκιμάσει οπότε κάνε ένα κόπο να ψάξεις λίγο για τυχόν προβλήματα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
Με τα tp-link δεν είχα πρόβλημα μέχρι στιγμής, οπότε είναι τα πρώτα που κοιτάω. Με μια πρώτη ματιά είδα αυτό:
Είδα κάποια σχόλια στο ιντερνετ παλαιότερων ετών οτι δουλεύει σε linux, δεν το έχω δοκιμάσει οπότε κάνε ένα κόπο να ψάξεις λίγο για τυχόν προβλήματα.
Από μια αναζήτηση στο google φαίνεται ότι υποστηρίζεται από πυρήνα 5.4 και πάνω. (δηλαδή μια χαρά)
 
Top Bottom