What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Xαντχελντ. Γκειμινγκ. οι 2 αυτες λεξεις στην ΙΔΙΑ ΦΡΑΣΗ??? ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΡΑ??

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,502
ειχε δικιο ο γκου που την "ειπε" στον κουνέλο μας, σ ενα ποστ γι αυτο το καινουριο ματζαφλαρι το στημταδε στο αλλο θρεντ. ας μην ειμεθα παρτυ πουπερς. γι αυτο εφτιασα νεο θρεντ.
γιατι γνωμουλα μου, το θεμα δεν ειναι αν ειναι καλο η οχι το μαραφετι που συζητατε, αλλά το βαθια φιλοσοφικο/προσωπικο ερωτημα:
ποιος χρειαζεται χειροπαιγνιδι ? σαν χειρομαλαχτης και κατεξοχην αρμοδιος στα πραγματα που κρατας στο χερι, αποφαινομαι οτι απλά δεν υφισταται η εννοια.

δεν χρειαζονται καν επιχειρηματα, γιατι απλα ειναι θεμα προσωπικης οπτικης.
κατι διαβασα για παραλιες, μετακινησεις κλπ. απλα μειδιώ, αγαπητοί.
η σταση μου απεναντι στο θεμα ειναι ιδια ακριβως με την αποψη που εχω για οσους διαβαζουν στο τρενο. ΥΠΟΤΙΜΑΣ ΤΟ ΧΟΜΠΥ σου οταν το κακομεταχειριζεσαι ετσι. υπαρχουν αθρώποι που αφοσιωνονται σ αυτο που κανουν, που παιρνουν το χομπι σοβαρά. αν μπορεις να διαβασεις στο τρενο με την κυρατσα απεναντι να φωναζει στο κινητο, με τα 16αρικα πισω σου να χαχανιζουν ή με την υπεροχη υπαρξη στο απεναντι καθισμα να εχει καμει σταυροποδι θανατηφορο και να τραβαει (αχ, πόσο ντροπαλα!!!) το φουστανακι προς τα κατω για να μην φαινεται η σπληνα της, με γεια σου και χαρά σου.

υπαρχει χρονος και χωρος για το καθε πραμα και ολοι ξερουμε την αληθεια.
ΟΙ ΑΡΧΌΝΤΟΙ του γκειμινγκ δεν συμβιβαζονται με χειροκουβαλημενα μπλιμπλικια.
μανκειβ και ξερος αρτος, καναγιες.
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Θέλω να καταγραφεί πως δεν είχα καμία πρόθεση να την πω ούτε στον Κούνελο ούτε σε κανέναν, η απορία μου ήταν ειλικρινής και ίσως βασιζόταν στο ότι δεν κατάλαβα καλά τι ακριβώς εννοούσε ο Κούνελος με την ερώτηση του. Για την ουσία του topic, θα επανέλθω σε λίγο.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,502
δεκτον, αξιοσεβαστε και αγαπητέ γκου. η επιμαχη λεξις μπηκε σε εισαγωγικα.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Συμφωνώ ότι το gaming θα πρέπει να λαμβάνει χώρα σε συγκεκριμένα μέρη. Παρόλα αυτά σέβομαι το γεγονός ότι κάποιοι την βρίσκουν παντού. Εγώ στην παραλία προτιμώ να κολυμπάω ή να κάθομαι ξάπλα με το βιβλιαράκι μου. Αν βρεθεί παρέα για γνωριμία κτλ είτε πρόκειται για παραλία είτε για τραίνο, τότε θα αναλωθω εκεί. Ειδικά στο τραίνο, έχω διαβάσει ολόκληρη βιβλίο στο ταξίδι μετ'επιστροφής Λιβαδειά-Θεσσαλονικη.
Ένας εξωτερικός χώρος μπορεί να ανεβάσει την ανάγνωση πολλά λεβελ. Ειδικά δε αν μπορείς να ταιριάξεις το υπάρχον τοπίο με αυτό του κειμένου, τότε μιλάμε για augmented reality.
Θαρρώ λοιπόν ότι το ίδιο μπορεί να ισχύει σε μερικούς και το gaming. Ας μην τους καταδικάζουμε σε αιώνια κάτεργα.

Ο λόγος που δεν θέλω να παίζω ΚΑΙ έξω από το σπίτι είναι ξεκάθαρα επειδή το θεωρώ χάσιμο χρόνου από την λιγοστή μας ζωη επάνω στον πλανήτη. Αλλά είναι μια προσωπική και ίσως δυσκολία άποψη
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,502
σε νιωθω χρονό. δεν αντιλεγω στα παραδειγματα που αναφερεις, αλλα θεωρω το 99% των συμφορουμιτών μετακινειται στον αστικό ιστό με τις συνθηκες πιο κοντα σ αυτες που χρησιμοποιησα στο αρχικο ποστ. και ομιλω για ΣΟΒΑΡΟ γκειμινγκ. κι εγω καθε πρωι/μεσημερι στον ηλεκτρικο τσακιζω τα match3 στο υπεροχο κινεζικο κινητο μου. αλλά δεν το θεωρω γκειμινγκ.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Πανηγυρικό Χ επιπέδου Νίτρο στο αρχικό μυωπικό λιβελογράφημα. Η μόνη σοβαρή απάντηση που μπορεί να δοθεί στο bold ερώτημα, είναι "ΑΥΤΟΣ, 1-0".

Δε θα επεκταθώ πολύ, μιας και ο φίλτατος χειροτέχνης οριοθέτησε το πλαίσιο της ανταλλαγής επιχειρημάτων και σκοπεύω να το σεβαστώ.

Περνώντας 10-11 ώρες ημερησίως σε καρέκλα γραφείου, αθλούμενος καθημερινά για να προστατεύσω όσο μπορώ μέση, αυχένα, σπονδυλική στήλη και καρπούς από τις αναπόφευκτες βλάβες, που έχουν ήδη αρχίσει να εμφανίζονται μετά από μια ζωή μέσα στα βιβλία και τα κομπιούτερ, το τελευταίο που θέλω πλέον, είναι να κάθομαι στο γραφείο και για τα χόμπιζ μου.

Ευπρόσδεκτο οτιδήποτε με κρατάει μακριά απ'το γραφείο και δεν με φορτώνει με ένα σκασμό καλώδια.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,502
ωστοσο δεν αναφερεις καποιες "γενικες" αληθειες υπερ της αποψης σου, αλλά καθαρα προσωπικο ζητημα οργανικο/υγειας (εννοειται, περα απ την πλακα, απολυτως κατανοητο και σεβαστό). θελω να πω δεν επιχειρηματολογεις υπερ του χαντχελ γκέιμι, αλλά υπερ του ορθιου χαντχελ γκειμι.
πιο πολυ θα μ ενδιεφερε να δω την οπτικη καποιου που προτιμα καθιστο χαντχελντ απ το καθιστο ντεσκτοπ.
σ ευχαριστω ειλικρινως για το χι, αν και θα βολευομουν επισης και με τσιμεντωμενο απ τον παγο τζακνίκολσο. :D
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Δηλαδής μου ζητάτε επιχειρήματα μετά το παρακάτω;

δεν χρειαζονται καν επιχειρηματα, γιατι απλα ειναι θεμα προσωπικης οπτικης.




Σε κάθε περίπτωση, δεν υπάρχει μόνο η καρέκλα και το πάτωμα στη ζωή (και δη στο σεκς). Λαμπρά μυαλά συνέλαβαν και υλοποίησαν ανάκλιντρα, πολυθρόνες. κουνιστές πολυθρόνες, πολυθρόνες ριλάξ/μασάζ, αιώρες, ντιβάνια, καναπέδες, πορτ-μπεμπέ, ώστε να μας δώσουν επιλογές στο άπλωμα κορμάρας και να αποτινάξουν από πάνω μας τις αλυσίδες που μας δένουν στα γραφεία του καπιταλισμού, όταν πάρει πούλο ο βιοπορισμός της ημέρας και αρχίσει ο δυσανάλογα λίγος προσωπικός χρόνος. Αγαπημένο μου σποτ για διάβασμα, ακρόαση μουσικής, παρακολούθηση ταινιών, τόμπολα, gaming (και σεκς), είναι το μπαλκόνι μου στα θερινά ανάκτορα, ανάμεσα σε έλατα και κορομηλιές. Στο τραπέζι υπάρχει τσιπουράκι και μεζές κι εγώ είμαι ευτυχισμένος.

Δικαίωμα στην ευτυχία έχει και ο ταλαίπωρος που τρώει στη μάπα 2 ώρες την ημέρα commute για την εργασία του. Και οποιοσδήποτε άλλος χαίρεται το χόμπι του με τους δικούς του όρους.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Μπορώ να παραθέσω μερικά σενάρια με βάση τον προσωπικό μου τρόπο χρήσης. Επειδή γενικά λόγω επαγγέλματος κάθομαι πολλές ώρες σε καρέκλα, στο σπίτι όσο μπορώ προσπαθώ να το αποφεύγω. Για παράδειγμα, το gaming setup στο σπίτι είναι υπολογιστής σε δωμάτιο συνδεδεμένος στην τηλεόραση και Steam Controller. Ένα handheld μού δίνει την επιλογή, πέρα από τη δυνατότητα να το έχω μαζί μου όταν ταξιδεύω, να το χρησιμοποιώ σε όλα τα δωμάτια του σπιτιού, στο μπαλκόνι, στην αυλή κλπ. Επίσης ορισμένα παλιά PC games ή παιχνίδια με πολύ κείμενο δεν παίζονται άνετα σε απόσταση τηλεόρασης, ζοριζεσαι να δεις τη γραμματοσειρά. Τέλος, παλιά games χαμηλής ανάλυσης θα φαίνονται πολύ πιο ωραία σε αυτή την οθόνη παρά σε μια μεγάλη τηλεόραση.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Εκτός από τα παραπάνω, σκεφτείτε πόσο τέλειο θα ήταν το Steam Deck για έναν casual χρήστη που θέλει να ξεκινήσει να ασχολείται με το PC gaming.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Εγώ από την άλλη θα ρίξω θαμπς απ, με κέηβ ατ (sic).

Και λέω αυτό γιατί όταν είσαι παιδί/έφηβος, το handheld gaming μετράει.
Μπορείς να ξεκλέψεις χρόνο παντού για να παίξεις λίγο παραπάνω στις καθημερινές. Το gameboy μπορούσες να το κρύψεις ενώ έμπαιναν οι γονείς στο δωμάτιο, να το πάρεις μαζί σου στα αγγλικά.

Μπορούσες να το πάρεις στο σπίτι του φίλου σου, να αράξετε έξω στο πεζοδρόμιο και να παίζετε εναλλάξ (αν είχατε ένα) ή διπλό. Μπορούσες απλά να παίξεις όπου ήθελες χωρίς να έχεις άλλους από πάνω σου, να μιλάνε κλπ.
Ήταν φυγή, με κάθε έννοια.

Δεν χρειαζόσουν τηλεόραση για να παίξεις.
Τα game gear-gameboy (και τα παιχνίδια τους) κόστιζαν πιο φθηνά από τις home consoles, άρα ευκολότερη πρόσβαση σε games. Τα οποία games ήταν, στη συντριπτική πλειοψηφία τους, μικρής διάρκειας (κάποια το καμουφλάραν με τη δυσκολία τους) και έτσι ταίριαζαν στα bite-sized sessions.

Κάποιο παιδί μπορεί να πει ότι λίγο-πολύ αυτά ίσχυαν για τα φορητά της εποχής του, και κάθε εποχής.

Προσωπικά δύσκολο ως απίθανο να ξανάπαιζα σε φορητή παιχνιδομηχανή. Έχω ξεσυνηθίσει και μου φαίνεται άβολη και κουραστική η μικρή οθόνη

Bottom line...
δε θεωρώ ότι είναι ανούσιες οι συσκευές αυτές. Λειτουργούν ιδανικά ως πορτιέρηδες για πιο θαυμαστές εμπειρίες Αν όμως έχει ήδη pc ή/και κονσόλα και δε σε καίνε απίστευτα κάποια παιχνίδια σε αυτές, δε βλέπω λόγο να ασχοληθείς.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,502
μιτσακο, καταλαβα 2 πραματα.
1. σε χαλαει η καρεκλα του ντεσκτο, και οχι η πολυθρονα/ανακλιντρο/αιωρα στο μπαλκονι.
2. οι γειτονες σου ψυχαγωγουνται οσο και συ.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Εκτός από τα παραπάνω, σκεφτείτε πόσο τέλειο θα ήταν το Steam Deck για έναν casual χρήστη που θέλει να ξεκινήσει να ασχολείται με το PC gaming.

Μπα, δεν νομίζω ότι θα το εκτιμήσει. Άμα δεν σκεβρώσει η ραχοκοκαλιά ενώ παίζεις Baldur's Gate 1 σε 15" γυάλινη σφαίρα καθίμενος σε πλαστική καρέκλα αγορασμένη από πλανόδιο γύφτο Ρομά, gamer δεν γίνεσαι, κακά τα ψέματα. Εκεί είναι το οξύμωρο το θέματος, μόνο αν έχεις περάσει αυτή τη φάση, μπορείς να εκτιμήσεις το handheld gaming σε ανατομικό ανάκλιντρο (ή και τζακούζι, τώρα που το σκέφτομαι).
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Καίρια προσθήκη το τζακούζι.

σε χαλαει η καρεκλα του ντεσκτο, και οχι η πολυθρονα/ανακλιντρο/αιωρα στο μπαλκονι.

Με χαλάνε οι καρέκλες γενικότερα. Όταν δε, καρέκλα σταθμού εργασίας και καρέκλα προσωπικού γραφείου τυχαίνει να είναι το ίδιο κυριολεκτικά έπιπλο, μόνο τα τυπικά με την κυρία κατά τον προσωπικό χρόνο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Δεν εννοιωσα οτι μου την ειπε ο φιλτατος Goo και σωστα ενοιωσα αφου το επιβεβαιωσε και ο ιδιος.
Ο λογος που ρωτησα για gaming τιτλους παιχνιδιων εχει σχεση με την gaming εμπειρια. Ο ναυαρχος μιλησε για 3Α τιτλους και αναρωτηθηκα οτι εαν εισαι στο σπιτι σου, αραχτος, θα δεχτεις κατι υποδυιεστερο απο την οθοναρα;
Εχουμε ενα φορουμ γεματο με θεματα για benchmarks, cpu, καρτες γραφικων, οθονες, μηχανικα πληκτρολογια, bottle neck αναλυσεις, τζαματα ποντικια, 4Κ αναλυση σε προτζεκτορες, Κανενας συμβιβασμος και τιποτα λιγοτερο απο τα βυζγοια της σοφιας και το κωλι της γεωργιας και ξαφνικα, τιποτα απο ολα αυτα δεν εχει σημασια. θελω να παιζω αραχτος στο μπαλκονι με την μικρογραφια.
Δεν με χαλασε, μου εκανε εντυπωση και μπορειτε να λετε οτι θελετε για το hardware που κρατατε στα χερια σας γιατι η οθονη ειναι οθονη.
το πληκτρολογιο ειναι πληκτρολογιο.

εχει συνεχεια.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,502
εννοειται και ηδη εχετε καταλαβει οτι το θρεντ ειναι προβοκατορικο. με την εννοια οτι γνωριζα εξαρχης οτι θα συγκρινουμε μηλα με πορτοκαλια και ακτινιδια και μανγκο.
μ αυτη την εννοια ειπα οτι δεν ζηταω επιχειρηματα (τον θεωρω γενικοτερο ορο), αλλα προσωπικες οπτικες.

εξηγουμαι: ο τροπος/χρονος/τοπος του γκειμινγκ ειναι εντελως διαφορετικος για τον καθενα μας και κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο εξαρταται απο τις ΣΥΝΘΗΚΕΣ του βιου μας (γουαου, χειρομαλαχτη, σερλοκ εισαι.).
οταν σε περιμενουν 2-3 κουτσουβελα στο σπιτι ή/και τρεχεις σε δευτερη δουλεια για να τα βγαλεις περα, κατανοω αριστα οτι θα χρησιμοποιησεις και το πενταλεπτο που θα ξεκλεψεις απο μετακινηση, διαδρομη, tv/καναπε τάιμ. οπότε καθε κινητή μοναδα γκειμινγκ γινεται αυτοματως ελκυστικη και χρησιμη.

καταλαβαινω λοιπον τι λετε, αλλά οντας τυχερος (ειναι η σωστη λεξη? δεν ξερω. επιλογες ειν αυτες κι ο καθεις κανει τις δικες του και ζει μ αυτες) εχω καταφερει κι εχω φτιαξει ετσι τους εξωγενεις παραγοντες γυρω μου, που να μπορω να απολαμβανω το γκειμινγκ μου με την ηρεμια/ανεση/αφοσιωση/ποιοτητα (οπτικη) που θεωρω οτι του δινει μονο το ντεσκτοπ πισακι μου με τον πόντικα και το κημπορντ (ν ακουστει κι αυτο λιγακι...).

δεν με κανει αυτο TRVE γκειμερ, ουτε ποτε υποστηριξα κατι τετοιο. μου δινει απλα την ανεση και την πολυτελεια να κανω αυτο που μ αρεσει οπως μ αρεσει και βεβαια να εχω και λιγο πιο σκεβρωμενο σκελετο απ οτι θα πρεπε, ισχυει.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Δεν ξέρω τι λέτε αλλά στο τρένο όταν τυχαίνει να ταξιδεύω βάζω τις ακουστικαρες μου και σαπιζω στο switch χωρίς να ακούω κανέναν από τους τριγύρω. Επίσης αράζω και στην αυλαρα μου επιβλέποντας τα θηρία μου. Σίγουρα οι ώρες είναι λιγότερες από το desktop αλλά πάλι υπάρχουν.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Gaming όπου σταθούμε και όπου βρεθούμε εις τον αιώνα τον άπαντα🤘
Ποτέ μου δεν είχα συνδέσει το gaming με μία συσκευή προσωπικά αποκλειστικά και ούτε πρόκειται
Ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει είτε αυτά είναι pc, κονσόλες, handheld, mobile gaming, arcades κτλπ.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Μια φορα διαβαζα pdf στο κινητο και βγηκα δυο στασεις αργοτερα στο Μετρο. Αμα το γυρισω σε φορητη κονσολα θα παιξει σκηνικο "που στομπουτσο ειμαι;" οταν σηκωσω το κεφαλι μου.

Γενικα καποια πραγματα τα θελω χωρις πιεση χρονου και περισπασμους. Οταν ελεγα "παω να παιξω ηλεκτρονικα", εμπαινα το πρωΐ και εβγαινα όποτε. Οταν λεω "παω να παιξω κατι" δεν μπορω να εχω στο μυαλο μου οτι πρεπει να κατεβω σε δυο στασεις ή οτι πρεπει σε 75 λεπτα να το κλεισω.

Θελω να παιξω οσο θελω να παιξω χωρις να πρεπει να κοιταω το ρολοι. Συνηθως οχι λιγοτερο απο 4-5 ωρες σε κλασικη μερα με δουλεια και την οικογενεια και οχι λιγοτερο απο 10-12 ωρες τον Αυγουστο με την οικογενεια στο χωριο και εγω σολο στην Αθηνα. Οπότε, PC, καρεκλα, γραφειο, νερα και λιωσιμο.

Ευχαριστω το φορητο gaming για καποιες παιδικες αναμνησεις αλλα no more.
 
Top Bottom