What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ξεψυχάει το τροφοδοτικό;

technik

Commoner
Joined
Jan 7, 2014
Messages
21
<address>Χαίρετω την παλιοπαρέα, δυστυχώς έσπασε ο διαολός το ποδάρι του μετα απο χρόνια ξεγνοιασιάς και εμφανίστηκε πρόβλημα στο pc της υπογραφής. Ενώ πατάω το κουμπί power, τα ανεμιστηράκια γυρίζουν, τα φωτάκια ανάβουν αλλά δεν ακουγέται beep, η οθόνη μένει σβηστή (χωρίς post) και ανάβει ενα κόκκινο φωτάκι που γράφει CPU LED. Μερικές φορές σβήνει ακαριαία και ανοίγει πάλι σαν να τρεμοπαίζει, ενώ μια φορά κατάφερε και άνοιξε. Το κόκκινο φωτάκι δε θυμάμαι να υπήρχε μέχρι πρότινος, αλλά θυμάμαι ένα πράσινο φωτάκι που ήταν αναμμένο όποτε έσβηνε ο υπολογιστής  το οποίο πλέον δεν υπάρχει. Άλλαξα CMOS battery, αφαίρεσα περιττά components αλλά καμία αλλαγή. Εγω το τροφοδοτικό υποπτέυομαι</address>
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,296
Πώς ξέρεις ότι δεν είναι θέμα της κάρτας ή κάτι που να σχετίζεται με αυτήν;
Δοκίμασες τα jumpers της μητρικής σου; Όλα τα καλώδια είναι σωστά βαλμένα και ειδικά αυτά που σχετίζονται με τον επεξεργαστή σου; Τα καλώδια σε τι κατάσταση είναι;
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,681
Όταν άνοιξε το μηχάνημα δούλεψε κανονικά;

Δοκίμασε το εξής: βγάλτο απο την μπρίζα, πάτα το κουμπί power για καμιά 20αριά δευτερόλεπτα και άστο εκτός ρεύματος για κάμποση ώρα. Αν δεν πιάσει ξανακάντο αλλά αυτή τη φορά βγάλε και την μπαταρία της μητρικής αφού το βγάλει απο το ρευμα.

Προσπάθησε να το ξεκινήσεις μόνο με ένα ντιμάκι μνήμης σε διαφορετικές θέσεις κάθε φορά.

Το τροφοδοτικό σου όντως δεν μου γεμίζει το μάτι. Έχεις κανένα φίλο να σου δανείσει το δικό του για να αποκλείσεις αυτό το ενδεχόμενο;

Απο ότι βλέπω στο ιντερνετ υπάρχουν αρκετές παρόμοιες περιπτώσεις με την συγκεκριμένη μητρική.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Κάνε αυτά που σου είπαν τα παιδιά πρώτα.

Εγώ πιστεύω ότι έχει θέμα το τροφοδοτικό, μιας και δεν είναι της προκοπής (δεν βγάζει τα Watt που λέει). Είχα παρόμοιο θέμα με το παλιό μου τροφοδοτικό (ούτε καν έγραφε μάρκα επάνω) όταν πήγα να προσθέσω έναν ακόμα HDD στο PC. Εμένα βέβαια δεν έφτανε ποτέ στο Bios. Απλώς άνοιγαν οι ανεμιστήρες κι έκλειναν (συνεχιζόταν μέχρι να κλείσω εγώ το PC).

Άσε τα απολύτως απαραίτητα επάνω (boot drive και ποντίκι/πληκτρολόγιο) και δες αν ανοίγει σωστά. Για τα ledάκια θα πρέπει να δεις το manual της μητρικής.
 

technik

Commoner
Joined
Jan 7, 2014
Messages
21
Το έπιασα πάλι σήμερα μετά απο μερικές μέρες και αφου άνοιξα το τροφοδοτικό παρατήρησα οτι το πράσινο φωτάκι LED άναψε (standby power LED το λεει στο manual - το οποίο παρεμπιπτόντως πάντα ήταν αναμμένο πριν ξεκινήσουν τα τρελά) και αφού πάτησα και το κουμπί του κουτιού άνοιξε κανονικά το μηχάνημα σα να μη συνέβη τίποτα. Μέχρι και παιχνίδι έβαλα (απλό βέβαια το rocksmith) χωρίς κανένα πρόβλημα.

[quote quote=510559]Πώς ξέρεις ότι δεν είναι θέμα της κάρτας ή κάτι που να σχετίζεται με αυτήν;

Δοκίμασες τα jumpers της μητρικής σου; Όλα τα καλώδια είναι σωστά βαλμένα και ειδικά αυτά που σχετίζονται με τον επεξεργαστή σου; Τα καλώδια σε τι κατάσταση είναι;[/quote]
Στο hardware δεν έχω πειράξει τίποτα χρόνια τώρα οπότε αμφιβαλλώ να εχεί βγει κανένα καλώδιο.

[quote quote=510569]Εμένα βέβαια δεν έφτανε ποτέ στο Bios. Απλώς άνοιγαν οι ανεμιστήρες κι έκλειναν (συνεχιζόταν μέχρι να κλείσω εγώ το PC).[/quote]
Και ο δικός μου ακριβώς τα ίδια έκανε.

Μπερδεύτηκα τώρα, υπάρχει περίπτωση το τροφοδοτικό να μη δίνει πάντα τα watt που χρειαζόμαστε ή μήπως η μητρική αργοπεθαίνει;



 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,296
Εξωτερικά αυτό που μπορείς να ελέγξεις στην μητρική σου είναι αν οι πυκνωτές της είναι σε καλή κατάσταση.  Τώρα πιστεύω πως αν είχε σκάσει κάποιος, αλλά χωρίς βεγγαλικά κι απλά έτρεξε υγρό, θα το είχες παρατηρήσει.

Αντίστοιχα, μπορεί κάποιος πυκνωτής στο εσωτερικό του τροφοδοτικού σου να είναι σε ανοιχτή επικοινωνία με τον άλλον κόσμο. Πάντως με λίγο ψάξιμο είδα ότι τα μισά είναι 80+ bronze και τα άλλα μισά όχι. Επιπλέον, πολλοί reviewers αναφέρουν ότι καινούργια τροφοδοτικά της LC, έδιναν αρκετά λιγότερο ρεύμα από ότι υποσχόταν η εταιρεία. Οπότε αν υποθετικά έπεσες στην περίπτωση αυτή, δεν αποκλείεται να έχει πέσει κι άλλο η απόδοσή του, σε σημείο που κάνει "νερά" στο σύστημά σου.  Σε κάθε περίπτωση ένα τροφοδοτικό αμφιβόλου ποιότητας, σημαίνει και "κακό" ρεύμα για το σύστημά σου, κάτι το οποίο μελλοντικά μπορεί να επιφέρει άλλα προβλήματα. Τώρα στην περίπτωση που έστελνε ποιοτικό ρεύμα και γενικά υπήρχε φιλτράρισμα αυτού του οποίου έστελνε υπερβολική ή πολύ μικρή τάση και ένταση (OVP/OCP και κάποιος πυκνωτής για παράδειγμα δεν είναι στα καλά του, αυτό το φίλτρο δεν αφήνει το σύστημα να εκκινήσει. *
Επίσης, επειδή ποτέ δεν ξέρεις, έχεις ελέγξει μήπως υπάρχει καμία "γάτα" μέσα στο τροφοδοτικό η οποία το ωθεί σε υψηλές θερμοκρασίες;

Τα καλώδια σου είπα να τα κοιτάξεις, διότι έχει τύχει σε τουρμπέξ τροφοδοτικό φίλου να έχουν "σκεβρώσει", με αποτέλεσμα να φαίνονται εντάξει από απέξω, αλλά εσωτερικά ο χαλκός είχε αποκοπεί και αυτό σε λιγότερο από 5 χρόνια.

Σε κάθε περίπτωση, ένα καλό τροφοδοτικό είναι επένδυση και κατά την ταπεινή μου γνώμη, 2 cents κτλ, το σημαντικότερο υποσύστημα του υπολογιστή μας.

*Αυτό το τελευταίο, περί εκκίνησης με κάποια επιφύλαξη. Πιθανόν και να μην δίνει καν ρεύμα στους ανεμιστήρες ή σε άλλα αντίστοιχα μέρη.

EDIT: Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά αν θυμάμαι καλά, βαριέμαι να ψάξω τώρα, κατά την εκκίνηση η ισχύς του τροφοδοτικού είναι στο 100%. Οπότε αν σκεφτείς ότι κανένα τροφοδοτικό δεν λειτουργεί ποτέ στα ονομαστικά του Watt και προσθέσεις σε αυτό και τον παράγοντα της γήρανσης, τότε πολύ απλά το ρεύμα που στέλνει, μία αρκεί και μία όχι. Παρόμοιες διακυμάνσεις είχε ένα τροφοδοτικό μου, το οποίο το χτύπησε κεραυνός.
 

technik

Commoner
Joined
Jan 7, 2014
Messages
21
Η αλήθεια είναι ότι αυτές τις μέρες δεν ξαναπαρουσίασε κάτι, το οποίο μάλλον σημαίνει οτι κάτι είναι στα πρόθυρα να τα τινάξει. Την μητρική την κοίταξα, δε φαίνονται οπτικές φθορές, με το μάτι τουλάχιστον. Όσο για το τροφοδοτικό, μακάρι να ίσχυε οτι τραβάει τα μέγιστα watt στην εκκίνηση αλλά όταν παίζουμε κάποιο παιχνίδι φαντάζομαι ότι ο φόρτος είναι εξίσου μεγάλος και για μεγάλο χρονικό διάστημα -θα παρουσίαζε πρόβλημα και εκεί. Θα βρω παρ' ολα αυτα κάποιο τροφοδοτικό να το έχω εύκαιρο όποτε το ξαναπετύχω στα κουλά του (το πιο απλό troubleshooting που μπορώ να κάνω αυτήν τη στιγμή), και μετά βλέπουμε, ελπίζω να μην το παρακινδυνεύω έτσι. Θα σας κρατάω ενήμερους.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,681
Μπορεί απλά να είχε κρατήσει κάποιο στατικό φορτίο και με το κλέισιμο του τροφοδοτικού να το ''τράβηξαν'' οι standby καταναλώσεις. Όταν το ξανα άνοιξες όλα να δούλεψαν καλά. Κλασική περίπτωση βλάβης. :lol:

Πάντως εγώ θα το άλλαζα το τροφοδοτικό.
 
Top Bottom