What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Χειριστηρια και παρεμφερη

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Κάπου είδα για νέο μοντέλο 8bitdo ultimate που είναι αρκετά φθηνότερο αλλά δεν το έψαξα λεπτομερώς.
Πολυ σωστος, μολις ανακοινωθηκε προς παραγγελια και αυτο!


Η τιμη ειναι αριστη, μενει να δουμε και σε αυτο περισσοτερα συγκριτικα και παρουσιασεις.
Παρεπιπτωντος @vtheofilis , υποστηριζει και αυτο XINPUT και DINPUT, συμφωνα με την επισημη σελιδα παραπανω.

Υγ. Συντομα κοντα μου!
:cool:
343784625_740211297888191_827470720827564021_n.jpg
 
Last edited:

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Ανακοινωσε η 8BitDo μια συγχρονη αναδημιουργια του πολυ καλου Neo Geo controller, οπου υπαρχει προς προπαραγγελια στο amazon για για ασυρματη εκδοση προς 35$ !

A perfect recreation of the original SNK NEOGEO controller. For the first time.
We spent 3 years redesigning in house from the ground up.
Featuring the iconic classic click-style joystick.
Bluetooth. 2.4G. Wired.
Compatible with Windows, Android, and NEOGEO mini.
Officially licensed by SNK.​
61PIySHLZvL._SL1500_.jpg
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,457
Το είδα νωρίτερα στο τουίτερ, όμορφο και σίγουρα πρακτικό για arcade games.
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Το είδα νωρίτερα στο τουίτερ, όμορφο και σίγουρα πρακτικό για arcade games.
Πραγματι, ειναι αριστη επιλογη για αντιστοιχους τιτλους. Εχει και ενα ηπιο και εθιστικο κλικ κλικ καθε φορα που αλλαζεις κατευθυνση, παραμενει το μοναδικο στο ειδος του αν δεν κανω λαθος. Γραφουν οτι το βελτιωσαν περαιτερω οπου ειναι επισης φανταστικο νεο.
6131e33f-53a3-47f7-839e-a64108a8d52d.__CR0,0,1464,600_PT0_SX1464_V1___.jpg
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Καιρος λοιπον να μιλησουμε για το 8BitDo Ultimate Bluetooth Controller (Windows & Switch)

Η 8BitDo ξεκινησε ως μια εταιρεια με αξιολογα προιοντα, βαση τιμης, συμβατοτητας και ποιοτητας. Προσφατα κυκλοφορησε την ναυαρχιδα της, το Ultimate Bluetooth Controller, ασυρματο, πληρως συμβατο με συσκευες Windows και Nintendo Switch. Η εταιρεια εχει ολες τις επισημες αδειες και συμφωνιες, αφου οπως και αναφερει η σελιδα υποστηριζει απο Windows 10, IOS, Android, Switch 3.0.0, SteamOS Holo 3.4 και ανω.

Παρακατω θα συζητησουμε ολα αυτα που το διακρινουν και το ξεχωριζουν, απο την ποιοτητα της συσκευασιας και φυσικα του ιδιου του χειριστηριου, μεχρι την συμβατοτητα και τα χαρακτηριστικα του.

Εχουμε για αρχη μια καλαισθητη συσκευασια, απο πολυ ανθεκτικο σκληρο χαρτι.

IMG_20231022_193322.jpg

Ολες οι απαραιτητες πληροφοριες αναφερονται στο πισω μερος του.

IMG_20231022_194709.jpg


Αφαιρουμε προσεκτικα το καλυμα της συσκευασιας και μας αποκαλυπτει τα περιεχομενα. Ιδιαιτερη μνεια να δωθει εδω στα προστατευτικα μαξιλαρακια του πανω μερους του κουτιου, για τις τυγχων πτωσεις και χτυπηματα που ισως να δεχθει το κουτι. Χιλια μπραβο τους για την ιδεα.

IMG_20231022_193419.jpg

Συνεχιζουμε λοιπον και αφαιρουμε επισης το χειριστηριο μας, καθως και την βαση του.

IMG_20231022_193458.jpg

Ετσι λοιπον, βρισκουμε τις οδηγιες του, καθως και το καλωδιο USB-c. Ομορφα και νοικοκυρεμενα.

IMG_20231022_193532.jpg

Ο σχεδιασμος του Ultimate Bluetooth Controller ειναι παρομοιος με τα χειριστηρια της Microsoft για τα Xbox και της Nintendo για το Switch, αλλα και με διαφορες βελτιωσεις, μεταξυ αυτων των κουμπιων για τα παιχνιδια του Switch.
Οι δυο φανταστικοι αναλογικοι μοχλοι ειναι ασυμμετροι, και ο σταυρος ειναι ο κλασικος της 8BitDo στα προτυπα του χειριστηριου του SNES.
IMG_20231022_194113.jpg

Στο πισω μερος διακρινουμε τις κλασικες σκανδαλες/φτερακια, με δυο επιπροσθετα κουμπια κοντα τις λαβες του.
Η υφη/αισθηση του, θυμιζει φολιδες, οπου και μας προσφερει ανωτερο κρατημα. Διακρινουμε επισης το πληκτρο οπου εναλασει την συμβατοτητα μεταξυ Bluetooth και 2.4G.
Ενω το ονομα του χειριστηριου περιεχει μονο το Bluetooth, φυσικα υποστηριζει πληρως και τα δυο πρωτοκολλα επικοινωνιας.

IMG_20231022_194004.jpg


Το χειριστηριο μας εχει παρα πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και αισθησης των πληκτρων, σταυρου και αναλογικων, καθως και ιδανικο βαρος. Η εταιρεια αναφερει πως ζυγιζει περιπου 228 γραμμαρια. Μια χαρα!


Διαβαζουμε λοιπον προσεκτικα τις επισημες οδηγιες και συνεχιζουμε.
Εχουμε λοιπον το Docking Station, οπου στο πισω μερος του εχει επενδυση απο αντιολισθητικο πλαστικο. Αφαιρουμε το καπακι στο πισω μερος οπου μας αποκαλυπτει το 2.4G USB Receiver του.
Προσεκτικα και ηπια, σπρωχνουμε με το δακτυλο μας προς τα αριστερα το USB για να απελευθερωθει. Και ιδου!
IMG_20231022_193643.jpgIMG_20231022_193710.jpg

Συνεχιζουμε ομως με το ιδιο το Charging Dock και τις δυνατοτητες του, και το συνδεουμε με το USB-c καλωδιο.

IMG_20231022_193930.jpg
 
Last edited:

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Τοποθετουμε προσεκτικα το χειριστηριο πανω στη βαση, ωστε τα δοντακια της ωστε να κουμπωσουν με ασφαλεια στο χειριστηριο μας. Το κοκκινο φως ειναι η ενδειξη μας οτι πανε ολα καλα. Και περιμενουμε υπομονετικα, αφου η εταιρεια αναφερει πως με 2-3 ωρες φορτισης θα εχουμε πανω απο 20 ωρες παιχνιδιου.

IMG_20231022_193903.jpg

Συνεχιζουμε ομως με την αναβαθμιση του χειριστηριου καθως και του USB dongle του.
Χρειαζομαστε για αυτο το σκοπο τα Firmware Upgrade Tool και 8BitDo Ultimate Software.

Ας ξεκινησουμε λοιπον την αναβαθμιση μας!

Εχουμε κατεβασει το Firmware Upgrade Tool πρωτο, συνδεουμε το χειριστηριο μας ενσυρματα και ακολουθουμε προσεκτικα τις οδηγιες..

2023-10-22 21_05_53-Window.png


Επιλεγουμε λοιπον την τρεχουσα αναβαθμιση και συνεχιζουμε.
2023-10-22 21_06_53-Window.png

Λιγο προσοχη στις ρυθμισεις και η αναβαθμιση συνεχιζεται.

2023-10-22 21_08_09-Window.png

Ετοιμαζεται!

2023-10-22 21_10_47-Window.png



Και αφου ολοκληρωθει και αυτη, σειρα λοιπον για το 8BitDo Ultimate Software...
2023-10-22 21_16_21-Window.png2023-10-22 21_16_38-Window.png2023-10-22 21_16_56-Window.png2023-10-22 21_17_11-Window.png2023-10-22 21_17_28-Window.png

Και ναι λοιπον! Τα εχουμε ολα!
Macros, επιπεδα δονησης, button remapping, ολα ομορφα, σταθερα και με καθαρο λογισμικο.


Αφου παραμετροποιουμε οτι θελουμε οπως θελουμε, συνεχιζουμε φυσικα με παιχνιδι!

Δοκιμασα:
Εξομοιωτες ( Duckstation, PCSXR2, Redream) καθως και παιχνιδια του GOG.

Πληρης συμβατοτητα και σταθεροτητα. Ολα ανταποκριθηκαν κατευθειαν, και οτι αλλαγες εχω αναγνωριστηκαν απο τα προγραμματα.
Αφου οι αναλογικοι μοχλοι ειναι GuliKit Hall Effect Sensing, εχουμε σχεδον μηδαμινες πιθανοτητες drifting και η αισθηση ειναι απιστευτη. Τα κουμπια εχουν επισης ιδανικα επιπεδα πιεσης, ουτε σκληρα, ουτε φυσικα παρα πολυ μαλακα. Μιλαμε αλλωστε για ενα χειριστηριο πολυτελειας σε πολυ προσιτη τιμη.

Επιγραμματικα, στα θετικα θα κρατησω τα παρακατω:
Αριστη ποιοτητα των πλαστικων του, των πληκτρων, του σταυρου και των αναλογικων του.
Συμβατοτατο με πληθωρα διαφορετικων προγραμματων / εφαρμογων. Η 8BitDo ειναι παρα πολυ κοντα με την κοινοτητα και κυκλοφορει διαφορες αναβαθμισης αν χρειαστει.
Τα προγραμματα αναβαθμισης του χειριστηριου ειναι πολυ απλα στη χρηση, και με πληθωρα επιλογων.
Αφου εχει μεγαλη μπαταρια, 1000mah, προσφερει πολλες ωρες ασυρματου παιχνιδιου.
Η εταιρεια εχει επισημο μεταπωλητη στην Ελλαδα, με υποστηριξη και εγγυηση απο τους ιδιους.

Περιμενα ομως καποια πραγματα λιγο διαφορετικα
Ο σταυρος ειναι λιγο μικροτερος απο οτι θα ηθελα. και το χειριστηριο καθεαυτου προοριζεται κυριως και πρωτιστως για τα τρισδιαστατα παιχνιδια. Κοιταξτε για αλλα χειριστηρια της για δισδιαστατα παιχνιδια.
Ομοιως, τα κλασικα ABXY ειναι επισης λιγο μικροτερα απο οτι θα ηθελα, η εστω να εχουν λιγο μεγαλυτερες αποστασεις αναμεσα τους.
Επισημως υποστηριζει απο Windows 10 και ανω, ελπιζω να υπαρξει καποια αναβαθμιση και για παλαιοτερες εκδοσεις.

Αξιζει την επενδυση; Δεδομενου πως ουκ ολιγα χειριστηρια κοστιζουν σχεδον τα διπλασια χρηματα, διχως ομως να προσφερουν τις επιλογες του συγκεκριμενου, αξιζει να το δοκιμασετε πχ σε καποια εκθεση για το κατα ποσο ειναι βολικο προς τα εσας, οπου και φυσικα ειναι απο τα βασικοτερα πραγματα που κοιταμε σε ενα χειριστηριο.
Πλεον ειναι το βασικο μου χειριστηριο, και ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο αυτο.

Για περισσοτερες πληροφοριες, δειτε το επισημο FAQ τους, καθως και τα παρακατω βιντεακια οπου το παρουσιαζουν επισης:



Φυσικα οτι απορια και ερωτηση εχετε, μετα χαρας να την συζητησουμε.

Ο κοσμος ζητουσε το επομενο βημα στα χειριστηρια απο την 8BitDo και η εταιρεια μεριμνησε. Ελπιζω σε μελλοντικες αξιολογες κυκλοφοριες τους, και με λιγη καλη τυχη θα δουμε και μια απο τις καλυτερες επιλογες για arcade / 2D παιχνιδια οπου υπηρξαν ποτε συντομα..
:cool:
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,457
@Getta Robo ευχαριστούμε πολύ για την ωραία παρουσίαση! Έχω μια ερώτηση σχετικά με την θέση των κουμπιών ΑΒΧΥ γιατί διάβασα ότι η προεπιλογή είναι η διάταξη της Nintendo. Είναι εύκολο να αλλάξει το κουμπί ανοίγοντας το χειριστήριο;
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
@Getta Robo ευχαριστούμε πολύ για την ωραία παρουσίαση! Έχω μια ερώτηση σχετικά με την θέση των κουμπιών ΑΒΧΥ γιατί διάβασα ότι η προεπιλογή είναι η διάταξη της Nintendo. Είναι εύκολο να αλλάξει το κουμπί ανοίγοντας το χειριστήριο;
Χαρα μου να συνεισφερω στη κοινοτητα. Ειναι αλλωστε και αυτο ενα παρα πολυ καλο και ιδιαιτερο χειριστηριο.
Περι της διαταξης ενω δεν εχω ανοιξει το δικο μου, απο οτι βλεπω στη σελιδα του Gadgetoid εχουν εσωτερικα διαφορετικη διαταξη, αρα δεν μπορουν να τοποθετηθουν διαφορετικα, ωστοσο ομως, η ιδια η 8Bitdo κυκλοφορει το 2.4G Ultimate Controller, με πληρη υποστηριξη επισης για Windows καθως και διαταξη πληκτρων οπως ακριβως του XBOX, αρα φανταζομαι θα σε ενδιαφερει καλυτερα το συγκεκριμενο.
@vtheofilis αν εχεις κατα νου καποιο παιχνιδι πχ του GOG να δοκιμασω την συμβατοτητα με το dinput πες μου, οτι εχω βαλει ως τωρα δεν ειχε απολυτως κανενα ζητημα.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,443
Demon Stone, Aquanox... Αν κάτι έχει βγει πριν το 2006 και υποστηρίζει χειριστήριο, θέλει Direct Input.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,443
@Getta Robo το 8bitdo Ultimate Bluetooth που αγόρασες, έχει και κλιπάκι για να προσαρμόσεις κινητό; Έστω και σαν επιπλέον αγορά.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,443
Παρήγγειλα σήμερα το Pro 2 της 8bitdo, μαζί με το κλιπάκι για κινητό. Αναμείνατε για εντυπώσεις.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,443
Πρώτες εντυπώσεις από το Pro 2 Bluetooth της 8bitdo.

Ωραία, περιποιημένη συσκευασία.

Η ζεύξη του Bluetooth δουλεύει άψογα στο κινητό (Redmi A2), και στο laptop ( Windows 10 Pro )

Είχα θέμα με την σύνδεση USB στον υπολογιστή. Το καλώδιο στην συσκευασία ήταν μάλλον ελαττωματικό. Με δικό μου USB C δούλεψε κανονικά.

To κλιπάκι είναι πολύ στιβαρό, σταθεροποίηση μέσω χειροβιδών, αφού ρυθμίσετε τις κλίσεις όπως θέλετε.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,443
Λίγα πράγματα ακόμα για το 8bitdo Pro 2 BT.

Σε Windows 10, μπορεί να συνδεθεί με 3 + 3 τρόπους ( 3 με το καλώδιο και 3 μέσω BT ):

- Switch Mode, όπου αναγνωρίζεται ως Switch Pro Controller. Είναι ο μόνος τρόπος για να αναγνωριστεί η ανίχνευση κίνησης. Ο διακόπτης στο κάτω μέρος του χειριστηρίου, στην θέση "S". Υποστηρίζεται από yuzu, Ryujinx, Steam. Θα δοκιμάσω Cemu και Dolphin.

- Android (DirectInput/SDL) Mode, όπου αναγνωρίζεται μέσω Direct Input. Ιδανικό για παιχνίδια και εξομοιωτές όπου δεν υποστηρίζεται εγγενώς το XInput.

- Windows (XInput/SDL) Mode, όπου αναγνωρίζεται μέσω XInput. Ιδανικό για παιχνίδια και εξομοιωτές όπου υποστηρίζεται το XInput. Αν πάντως δεν θέλετε να ανοίγει η XBOX bar, καλύτερα να δούλεψετε με DIrect Input ( ειδικά με εξομοιωτές ).

Το Pro 2 έχει την διάταξη των χειριστηρίων της Nintendo όσον αφορά τα πλήκτρα της πρόσοψης ( Α, Β, Χ, Υ ). Αν θέλετε, μπορείτε μέσω του Ultimate Software να αλλάξετε την διάταξη.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,457
@vtheofilis είχες κανένα πρόβλημα συνδεσιμότητας ή απόκρισης μέσω bluetooth;
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,443
@vtheofilis είχες κανένα πρόβλημα συνδεσιμότητας ή απόκρισης μέσω bluetooth;
Όχι. Τουλάχιστον στο κινητό μου και στο laptop μου το Bluetooth δουλεύει μια χαρά. Φυσικά δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι έχω κορυφαία αντανακλαστικά, αλλά δεν είδα αισθητό input lag.
Μετά το αρχικό pairing, σε 1-2 δευτερόλεπτα το χειριστήριο συνδέεται, σε όλα τα modes.
Σημειωτέον, το χειριστήριο απενεργοποίειται και ενεργοποιείται πατώντας το START για μερικά δευτερόλεπτα. Αν μείνει αδρανές, απενεργοποίειται αυτόματα μετά από μερικά λεπτά αδράνειας.
Αν συνδεθεί με καλώδιο USB σε φορτιστή, ανάβει το κόκκινο LED του Pairing για όσο διάστημα φορτίζει η προσθαφαιρούμενη επαναφορτιζόμενη μπαταρία. Η οποία αλλάζει με κλασσικές μπαταρίες α λα XBOX controller.

Το χειριστήριο με έχει ικανοποιήσει στο έπακρο, αν μπορούσε να εξομοιώσει Wiimote με Nunchuck και Motion Plus, θα ήταν το μόνο χειριστήριο που μου χρειάζεται.

Το καλό είναι ότι τα Zelda που με ενδιαφέρουν υπάρχουν και εκτός Wii.

Αν σας ενδιαφέρει να παίξετε παιχνίδια PS2 με υποστήριξη για pressure sensitivity στα μπροστινά κουμπιά, μπορείτε να ορίσετε κάποιο επιπλέον κουμπί του χειριστηρίου ως modifier.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,023
Με το Microsoft Xbox Elite Series 2 να "σαλπάρει" αύριο για RMA (πρόβλημα με τα κουμπιά A, LB, RB και θεματάκια με τα deadzones των μοχλών - μάλλον του έπεσε "βαρύς" ο Βλάσφημος και το ΦΙΦΑ, τι να πω... απαράδεκτα πράγματα), ξέμεινα με το παλιό μου XBOX360, το οποίο δεν με βολεύει πια και επειδή δεν θέλω να μείνω χωρίς χειριστήριο (μέρες που' ναι!!!!), μου πέρασε από το μυαλό να πάρω ένα δεύτερο "καλό" χειριστήριο.
Το δίλημμα είναι το εξής: να ξανακάνω το "λάθος" και να πάω για Microsoft ή να δοκιμάσω την τύχη μου στο Sony DualSense; Πέρα από τα όσα διάβασα στο παρόν θρεντ, υπάρχει κανένας άλλος να μοιραστεί την άποψή του για το χειριστήριο της Sony; (Φαντάζομαι πως είναι πλήρως συμβατό με PC, σωστά; )
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,616
δεν είμαι αυτού του επιπέδου χειριστηρίων, αλλά από ότι ξέρω, μέχρι η Valve να βγάλει πάλι joypad της MS είναι ότι καλύτερο για pc gamers.
 
Top Bottom