What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Χειριστηρια και παρεμφερη

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,457
(Φαντάζομαι πως είναι πλήρως συμβατό με PC, σωστά; )

Από την στιγμή που το υποστηρίζει το Steam Input, πρακτικά ναι, ωστόσο υπάρχουν δύο θεματα. Το πρώτο, πολλά παιχνίδια δεν δείχνουν PS buttons σε prompts, tutorials και τα λοιπά, οπότε θα έχεις αρκετές περιπτώσεις που το παιχνίδι θα λέει π.χ. "Press X" και εσύ θα πρέπει να θυμάσαι ότι εννοεί το Χ του Xbox, άρα το τετράγωνο στο Dualsense.

Το δεύτερο είναι ότι αν θυμάμαι καλά υπάρχει κάποιο θέμα με το wireless, νομίζω ότι τα διάφορα haptics δουλεύουν μόνο wired. Ψάξτο λίγο γιατί δεν έχω εντρυφήσει, αυτά είναι που θυμάμαι να έχω ακούσει σκόρπια.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,443
Όσον αφορά συμβατότητα, θα πήγαινα προς 8bitdo. Αν σε καίει να έχεις διάταξη και Prompts ίδια με του XBOX, αγόρασε το Ultimate 2,4G. Αν σε βολεύει διάταξη SNES/PS πάρε το Pro 2. Αν θες να το κοτσάρεις στο κινητό, υπάρχει και σχετικό κλιπ για το Pro 2 και το 2,4G.
Σύμφωνα με το PC Gaming Wiki, τα Dual Sense και Dual Sense Edge είναι Direct Input χειριστήρια, οπότε χρειάζεσαι wrapper για να τα αναγνωρίσουν XInput παιχνίδια. Από την άλλη, κάποια παιχνίδια υποστηρίζουν εγγενώς κάποια χαρακτηριστικά του DualSense στην PC εκδοχή τους.
 
Last edited:

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,023
Από την στιγμή που το υποστηρίζει το Steam Input, πρακτικά ναι, ωστόσο υπάρχουν δύο θεματα. Το πρώτο, πολλά παιχνίδια δεν δείχνουν PS buttons σε prompts, tutorials και τα λοιπά, οπότε θα έχεις αρκετές περιπτώσεις που το παιχνίδι θα λέει π.χ. "Press X" και εσύ θα πρέπει να θυμάσαι ότι εννοεί το Χ του Xbox, άρα το τετράγωνο στο Dualsense.

Το δεύτερο είναι ότι αν θυμάμαι καλά υπάρχει κάποιο θέμα με το wireless, νομίζω ότι τα διάφορα haptics δουλεύουν μόνο wired. Ψάξτο λίγο γιατί δεν έχω εντρυφήσει, αυτά είναι που θυμάμαι να έχω ακούσει σκόρπια.

Θενκς Ναυαρχούκο. Ναι, αυτά έχω διαβάσει κι εγώ. Ντάξει, για ενσύρματη σύνδεση θα πήγαινα, απλώς δεν ξέρω κατά πόσο θα με βολέψει. Εργονομικά, το Elite 2 είναι κορυφαίο, αλλά το θεωρώ απαράδεκτο που έβγαλε τόσα θέματα μέσα σε λιγότερο από 5 μήνες...

@vtheofilis: ευχαριστώ, θα δοκίμαζα το Ultimate, αλλά μου φαίνεται πολύ γκουμουτσοειδές και νομίζω πως δεν θα με βολέψει στο κράτημα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,616
αυτό το 8bitdo που είναι σαν το SNES μια μέρα θα το χτυπήσω σίγουρα... αν και θεωρώ top moment στα χειριστήρια το πρώτο dualshock.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,443
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι μεγαλύτερο από ένα τυπικό XBOX controller. Τις διαστάσεις μπορείς να τις δεις εδώ. Το Pro 2 ( το οποίο φέρνει περισσότερο σε SNES και PS χειριστήριο, όπως το Dual Sense ), έχει παρόμοιες διαστάσεις, και δεν μοθ φαίνεται ιδιαίτερα μεγάλο. Βέβαια, παίζει ρόλο και το μέγεθος των χεριών.

αυτό το 8bitdo που είναι σαν το SNES μια μέρα θα το χτυπήσω σίγουρα... αν και θεωρώ top moment στα χειριστήρια το πρώτο dualshock.

To Pro 2 είναι παρόμοιο με DualShock BTW.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,616
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι μεγαλύτερο από ένα τυπικό XBOX controller. Τις διαστάσεις μπορείς να τις δεις εδώ. Το Pro 2 ( το οποίο φέρνει περισσότερο σε SNES και PS χειριστήριο, όπως το Dual Sense ), έχει παρόμοιες διαστάσεις, και δεν μοθ φαίνεται ιδιαίτερα μεγάλο. Βέβαια, παίζει ρόλο και το μέγεθος των χεριών.



To Pro 2 είναι παρόμοιο με DualShock BTW.
ναι αλλά δεν είναι dualshock :p
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,443
Θα έλεγα ότι είναι καλύτερο από το 1ο Dualshock, και το μόνο στο οποίο υστερεί σε σχέση με τα Dualshock 2 και 3, είναι τα κουμπιά στην πρόσοψη που αναγνωρίζουν την διαφορετική πίεση. Βέβαια μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα κουμπιά στο κάτω μέρος ( P1/P2 ) ως modifiers στον PCSX2 πχ. Οι λαβές και οι σκανδάλες φέρνουν στο Dualshock 4 και στο Dual Sense. Και έχει και motion controls :D

Αυτό το οποίο δεν έχω βρει τρόπο να εξομοιώσω είναι το Wiimote. Και πλέον μόνο off brand κλώνους βλέπω στο Skroutz. :/
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,616
όχι δεν κατάλαβες, με νοιάζει μόνο το dualshock 1, τίποτα από τα επόμενα και ότι άλλο που είναι καλύτερο. Είναι nostalgia factor δεν πιάνουν λογικές και τέτοια εδώ :p
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,443
OK, δεκτό. Να υποθέσω PS1 όταν έπεσε στις 45.000 δραχμές, με τσιπάκι και 14άρα CRT TV;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,616
OK, δεκτό. Να υποθέσω PS1 όταν έπεσε στις 45.000 δραχμές, με τσιπάκι και 14άρα CRT TV;
όχι ΟΚ το πήρα στις 60.000δρχ και το τσίπαρα αργότερα, μέχρι τότε έπαιρνα τα πλάτινουμ μόνο και μεταχειρισμένα παιχνίδια από videoclub.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Εμένα μετά από χρόνια το XBox Gamepad (XBox One γενιά) μου εμφάνισε drift και πήρα το καινούργιο (XBox Series γενιά). Το έχουν βελτιώσει κάπως, κυρίως στα υλικά που δείχνουν ότι θα προσφέρουν καλύτερο grip και ο σταυρός έχει καλύτερο κλίκι κλίκι. Από εκεί και πέρα τα ίδια είναι και δεν χρειαζόταν και αλλαγή imo.

Τώρα λέω να προσπαθήσω να ανοίξω το παλιό να το καθαρίσω.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,358
Εμένα μετά από χρόνια το XBox Gamepad (XBox One γενιά) μου εμφάνισε drift και πήρα το καινούργιο (XBox Series γενιά). Το έχουν βελτιώσει κάπως, κυρίως στα υλικά που δείχνουν ότι θα προσφέρουν καλύτερο grip και ο σταυρός έχει καλύτερο κλίκι κλίκι. Από εκεί και πέρα τα ίδια είναι και δεν χρειαζόταν και αλλαγή imo.

Τώρα λέω να προσπαθήσω να ανοίξω το παλιό να το καθαρίσω.

Για ψάξε μήπως βρεις, mods για το Xbox One, με hall effect sensors!!!!
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Για να αντικαταστήσω τα thumb sticks λες;
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ένα παράξενο πράμα συμβαίνει. Το drift εμφανίζεται μόνο στο CyberPunk. Έβαλα Forza Horizon και δεν είχε τίποτα.

:giankos:
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,688
Μήπως έχει τίποτα axis acceleration ή παρεμφερές στο χειρισμό και τα χαλάει όλα?
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Πρέπει να κάτσω να το ψάξω λίγο στις ρυθμίσεις. Μέχρι το τελευταίο patch δούλευαν όλα κανονικά. Μετά από αυτό έβγαλε το drift αλλά θεώρησα ότι μου το ξεχαρβάλωσαν τα καμάρια μου στο Lego Incredibles.

Από ότι φαίνεται θέμα του game είναι, γιατί ένα μικρό drift (στην ουσία όταν συνδέω και το gamepad μετακινείται συνεχώς το κεφάλι προς τα δεξιά) έχει και με το καινούργιο.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,848
μετακινείται συνεχώς το κεφάλι προς τα δεξιά
Μπορείς να φτιάξεις char χοντρό, ψηλό που κουνάει το κεφάλι δεξιά-αριστερά. Όχι σε όλα/αρνητής/tribute στο φίλο του Σρε. Πιο συμφέρον και από απορρυπαντικό με τριπλή δράση.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,443
Πως αναγνωρίζει το σύστημα σου το χειριστήριο;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,616
ρε παίδες, μια ερώτηση. Τα gamepads έχουν δόνηση στα windows? Γιατί έχω ένα μάρκα μέκαψες και προσπαθώ εδώ και μέρες με διάφορους drivers να το κάνω να δουλέψει και τζίφος...
Αν ήταν σοβαρή μάρκα θα δούλευε;
 
Top Bottom