What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

CS2 [Counter-Strike: 2]

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,495
Σήμερα βγαίνει απ'την limited Beta, και κυκλοφορεί κανονικά. Κανείς δεν ξέρει αν θα χουμε operation ή πόσα νέα maps θα βγάλουνε, αλλά ξέρουμε ότι:

-Χρησιμοποιεί εκτεταμένα την μηχανή Source 2 (καλύτερα γραφικά, καλύτερες σκιες και φωτισμός, περισσότερο δεκτική μηχανή γραφικών σε mods)
-Έχουμε διάφορες αλλαγές στο gameplay. Oi smokes πια μπορούν να αλλάξουν σχήμα στιγμιαία και μετά επανέρχονται. Ας πούμε έιναι πιο δυναμικές.
-Αρκετές διαφορές στον ήχο.

Βέβαια προς το παρόν λείπαν 4-5 όπλα (mp5, 2 καραμπίνες και μερικά ακόμα) και μερικά μαπς αλλά θα δούμε σήμερα τι θα γίνει ακριβώς.

1695794126681.png


Y.Γ.: Ευχαριστώ τον admiral ακόμα για κείνο το κλειδί που είχα κερδίσει πριν καμιά 10αριά χρόνια σε μια κλήρωση και είχα αρχίσει το CS:GO!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,804
Σε ίδια φάση θα είναι με το παλιό; f2p αλλά τα καλούδια θέλουν premium?
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,495
Σε ίδια φάση θα είναι με το παλιό; f2p αλλά τα καλούδια θέλουν premium?

Κανείς δεν ξέρει ακριβώς. Λογικά όμως έτσι οπως τα λες θα το πάνε, και η παλιά έκδοση θα υπάρχει μόνο ως παρακλάδι του CS2. Δηλαδή θα μπορείς να το παίξεις επιλέγοντας την αντίστοιχη έκδοση. Τα skins/models που έχει κάποιος ήδη μεταφέρονται αυτούσια (βασικά με λίγο πιο υψηλή ποιότητα) στην έκδοση του CS2. Αυτό το χω ήδη τσεκάρει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,804
Έκανα να ασχοληθώ κάποτε, αλλά λίγο μετά έβαλαν το paywall για να ξεσκαρτάρουν τα bots και μιας και ήμουν σκράπας δεν θεώρησα ότι αξίζει να δώσω τα λεφτά για να με ξεφτιλίζουν :p
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,495
Έκανα να ασχοληθώ κάποτε, αλλά λίγο μετά έβαλαν το paywall για να ξεσκαρτάρουν τα bots και μιας και ήμουν σκράπας δεν θεώρησα ότι αξίζει να δώσω τα λεφτά για να με ξεφτιλίζουν :p

Ναι σε αυτό το paywall εντωμεταξύ, υπάρχουν ακόμα cheaters στα competitive, αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό όσο στους f2p. To ποσοστό είναι περίπου 1/15 games για αυτούς που πληρώνουν και αυτοί που δεν πληρώνουν συναντούν τσιτερς κάθε 2-3 matches.
Στο Danger Zone mode όμως ξεφεύγει αρκετά το θέμα των τσήτερς για όλους καθώς εκεί δεν είναι ενεργοποιημένο το VIP. Κάθε τρίτο game θα πετύχεις aimboter/wallhacker στο Danger Zone.

Αναμένουμε το update/release σε 14-15 ώρες από τώρα. Λογικά 02:00 ώρα Ελλάδος (χαράματα). Αν και δεν έχουν ανακοινώσει ακριβή ώρα από τη Valve, απλά συνήθως τέτοιες ώρες κάνουν τα updates τους.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,614
Η αλήθεια είναι ότι θέλω να ασχοληθώ με την ελπίδα να μου πεσει κανένα σπάνιο weapon skin ώστε να το πουλήσω και να πάρω Steam Deck.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,804
Η αλήθεια είναι ότι θέλω να ασχοληθώ με την ελπίδα να μου πεσει κανένα σπάνιο weapon skin ώστε να το πουλήσω και να πάρω Steam Deck.
και εγώ έτσι ασχολήθηκα στην αρχή, κάπου διάβασα κάποιοι πουλάνε items για τρελά λεφτά, μπήκα, τον ήπια, καλά άστο λέω.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,132
Όσοι δεν έχουν ασχοληθεί μέχρι τώρα, αξίζει να ασχοληθούν με το CS2;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,614
Όσοι δεν έχουν ασχοληθεί μέχρι τώρα, αξίζει να ασχοληθούν με το CS2;

Η λογική λέει ότι είναι μια καλή αφορμή για να το δοκιμάσει κάποιος. Εγώ έπαιζα πολύ στις εποχές της 1.6 με φίλους αλλά από τότε μόνο σποραδικά.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,495
Λοιπόν, το δοκίμασα αρκετά χθες.
Επίσης το CS:GO χάθηκε για πάντα και δεν μπορείς να το ξαναπαίξεις online στο Steam. Όλα τα skins/models μεταφέρθηκαν αυτούσια στο inventory του CS:GO. Οι εντυπώσεις μου από την πρώτη αυτή έκδοση:

-Έχουν αλλάξει το recoil και damage πολλών όπλων και θα πρέπει να το ξαναμάθετε από την αρχή.
- Κάποιοι χάρτες έχουν αρκετές αλλαγές και πάλι θα πρέπει να τους μάθετε από την αρχή. Εννοώ ότι η γενική ιδέα είναι ίδια, αλλά σε κάποια maps (Inferno ειδικά) έχουν προσθέσει κάποια μικρά spots και πρέπει να τα προσέχετε διεξοδικά. Dust2, Overpass, Nuke, Anubis είναι περίπου ίδια με το CS:GO με καλύτερα γραφικά/φωτισμό. Επίσης ειδική αναφορά στην Ancient που έγινε πανέμορφη. Τα νερά ειδικά στη μεριά των τρομοκρατών είναι απίστευτα.
- Επίσης, πρέπει να φτιάξουν το monitoring σε scores γιατί δεν είναι τόσο εξυπηρετικό όπως το χουν τώρα και να φέρουν πίσω το damage monitoring που είχαμε (όταν πεθαίναμε) από την κονσόλα.
- Λείπει εξ ολοκλήρου το Danger Zone που είχαμε πριν και ο λόγος μάλλον είναι το μέγεθος των maps που με πάει στο επόμενο θέμα.
- Πολλοί χρήστες (κυρίως με AMD CPUS/GPUS) έχουν διαμαρτυρηθεί για stuttering προβλήματα, τα οποία ξεκινούν στην αρχή του κάθε χάρτη και μετά από 2 λεπτά σταματάνε. Δεν ξέρω αν αυτό διορθώθηκε με το σημερινό update.
- Τέλος ένα πολύ βασικό, είναι ότι πια δεν παίρνεις rank για όλα τα maps, αλλά για κάθε map το rank σου είναι διαφορετικό. Για να πάρεις rank πριν έπρέπε να νικήσεις 10 φορές συνολικά παίζοντας όποιο map ήθελες (π.χ. 6wins Dust2, 2 Inferno, 1 Nuke, 1 Office). Τώρα αν κάνεις 10 νίκες στην dust2 θα σου εμφανιστεί rank ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΑΡΤΗ, ενώ στα υπόλοιπα δεν θα φαίνεται τίποτα και θα πρέπει να νικήσεις 10 φορές στο κάθενα άμα θες να σου δείξει βαθμό.

Αυτά μέχρι στιγμής.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,495
Δεν έχω πολύ χρόνο (πρέπει να μπω κάποια στιγμή και στο νήμα του ΚΟΒΙΝΤ να ΣΑΠΙΣΩ λίγο τον κούνελο για αυτά που έγραψε), αλλά πολύ συνοπτικά το μόνο κακό που έχει/λείπει από το παιχνίδι είναι ότι δεν έχει Danger Zone/Arms Race/Demolition Modes τα οποία είχε συστήσει το CS GO. Εν συγκρίσει με το CS 1.6 που είχε τα ίδια modes, για μένα είναι αρκετά ανώτερο.

Τώρα για κάτι ψωνισμένα πουστράκια (βλ. simple - τον προ πλέηερ ΛΟΛ) που κλαίγονται και λένε «μην παίζετε, περιμέντε μερικούς μήνες για να το παίξετε» η απάντηση είναι «ΑΦΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΡΕ ΡΕΜΠΕΣΚΕ;».
Γενικά κλάψα από σκατόφλωρους προς, χωρίς να υπάρχει δικαιολόγηση. Μια χαρά γαμάει το competitive μπείτε να το κρίνετε οι ίδιοι. Και μέχρι στιγμής, στα 50-60 games που χω παίξει δεν έχω βρει cheater. Πράγμα περίεργο γιατί άλλοι κλαίγονται ότι γίνεται χαμός.
 
Last edited:

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,495
Πολλούς μήνες και updates μετά, φτάσαμε αισίως στις πύλες του 25th CS Anniversary.
25 χρόνια πριν είχε βγει η πρώτη έκδοση του Counter-Strike. 19 Ιουνίου 1999.
Πολλοί λένε ότι αύριο θα βγει μεγάλο update (πάνω από 15Gbyte) με Danger Zone (επιτέλους) και κάποιοι λένε για μπρελόκ (μεεχχ) και Operation (ΑΜΗΝ). Θα το δούμε είτε σε 5 είτε σε 29 ώρες αν αληθεύει...

Μέχρι τότε να πούμε ότι τον Φεβρουάριο βγάλανε το Call To Arms update που δώσανε το Arms Race mode και μερικά maps για το εν λόγω mode.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,804
25 χρόνια... μλκ μου να μετράμε πίεση τακτικά.
 
Top Bottom