What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Επίσημη παρουσίαση των Windows 11

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,365
πάρε έναν απλό ssd και εγκατέστησε εκεί EndeavourOS

Μήπως να πάει πρώτα, σε Manjaro, σε μια πιο out of the box διανομή και μετά σε EndeavourOS, που είναι λίγο πιο μπελαλίδικη!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,655
Μου αρεσει που στο θεμα για την παρουσιαση των 11, επεσε στο τραπεζι το linux.
λέει πολλά για την φάση των windows αυτή την στιγμή.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,749
Μήπως να πάει πρώτα, σε Manjaro, σε μια πιο out of the box διανομή και μετά σε EndeavourOS, που είναι λίγο πιο μπελαλίδικη!!
Δεν θα το έλεγα πιο μπελαλίδικο, στην δική μου χρήση είναι λιγότερο μπελαλίδικο, αλλά σε εξαναγκάζει να μάθεις δυο πράγματα παραπάνω. Αν κάποιος ψιλοενδιαφέρεται, αυτό το βάζζω και στα θετικά. Το EndeavourOS πρόσφατα έκανε το KDE ως το default και αυτός είναι ένας λόγος που το βάζω πιο πάνω στην προτίμηση από ό,τι παλιότερα για κάποιον καινούργιο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,655
ρε με τον καρκίνο των w11... έκανα update το BIOS της μητρικής να βάλω τον R5 5500 και άνοιξε by default το TPM 2.0, τσουπ με το που μπαίνω ΤΑΝ ΤΑΝ ΤΑΝ fullscreen hijack "ΒΑΛΕ 11 ΚΑΜΑΡΙ ΜΟΥ!"
ΟΧΙ!
Μπαμ, ξανά, άλλο παράθυρο, βάλε 11, ρε μπρουστουδιάλο όχι είπα μόλις.

restart άμεσα BIOS και disable TPM... σταδιάλα, ΔΕ ΘΕΛΩ ΛΕΜΕ! ΔΕ ΘΕΛΩ ΨΟΦΟ!

Μα το θεό έχει ξεφύγει η κατάσταση τόσο που το 2025 θα επανεξετάσω όλα τα σενάρια, ειδικά τώρα που λένε ότι τα W12 θα έχουν ενσωματωμένο το copilot, αν και φαίνεται λόγω ΕΕ θα μπορούμε να το βγάλουμε και αυτό και όλα τα σκατά της MS κάποια στιγμή τον Μάρτιο το 2024.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
θα επανεξετάσω όλα τα σενάρια


Κινηση απελπισιας, αντι να πανε στα λινουξ καθονται και φανταζονται πως θα ηταν τα xp τωρα (ομολογουμενως υπεροχο design concept εκανε ο μπαγασας) :

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,632
Κινηση απελπισιας, αντι να πανε στα λινουξ καθονται και φανταζονται πως θα ηταν τα xp τωρα

Εαν τα φανταζονται μεσα απο τα windows δεκαενα, δεν ειναι απελπισια αλλα νοσταλγια. Για οσους βεβαια ζουν ακομα απο τοτε που βγηκαν τα XP :p.

Γκρινιες και πεισματα θα μπουν στην ακρη για να κανουν χωρο για τα δεκαενα. ποιος θελει να εχει παλιο λειτουργικο συστημα;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,655

Κινηση απελπισιας, αντι να πανε στα λινουξ καθονται και φανταζονται πως θα ηταν τα xp τωρα (ομολογουμενως υπεροχο design concept εκανε ο μπαγασας) :


φυσικά και το έχω δει, και παρόλο που είμαι την σχολής του metro UI και πιστεύω ότι ήταν μοναδική καινοτομία που την άφησαν να μαραζώσει, σίγουρα αυτά τα royal theme 2.0 winXP που δείχνει το βίντεο είναι πολύ καλύτερη υλοποίηση από τα 11 και πιστεύω καλύτερη και από ότι θα βγει από εδώ και πέρα.

Και γιατί το πιστεύω αυτό; Γιατί μετά τα W10 και το metro UI διαλύσαν το UI design team που εμπνεύστηκε το metro UI, που ας μην γελιόμαστε, όσο παπαριά και αν ήταν στα 8άρια, ήταν η μοναδική καινοτομία σε UI design που έχει να δείξει η MS στα 48 έτη λειτουργίας της.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,052
Λοιπόν, σήμερα την πάτησε η σύζυγος στο γραφείο (κι εγώ μαζί της). Με πήρε τηλέφωνο ρωτώντας με για κάποιο update των Windows που την έπρηζε από το πρωί και το ανέβαλε συνέχεια για την επόμενη ώρα επειδή είχε δουλειά να κάνει. Της είπα "έλα μωρέ, κάνε από κει χάμου το ριστάρτ να τελειώνεις"... Τελικά ήταν η αναβάθμιση στα Windows 11... Ακόμα και τα μποτάκια την πατάνε, αλλά δεν είχα εικόνα ρε παιδιά...

Όταν μου είπε "ΟΚ, έγινε το update (μετά από μισή ώρα) αλλά μου άλλαξε το πακράουντ", με ζώσαν τα φίδια... Μπήκα μέσα με AnyDesk και τι να δω. Μια μαλακία και μισή...

Η χρήση που κάνει είναι πολύ τζενέρικ (office και outlook), οπότε να μην ανησυχώ ε; Αξίζει (ή γίνεται; ) να κάνω revert στα Win 10;
ΠΩΣ ΞΕΦΟΡΤΩΝΟΜΑΙ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ με τα widget και τα λοιπά; Μπορώ, τουλάχιστον εμφανισιακά, να επαναφέρω το πισί στα 10;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,655
Λοιπόν, σήμερα την πάτησε η σύζυγος στο γραφείο (κι εγώ μαζί της). Με πήρε τηλέφωνο ρωτώντας με για κάποιο update των Windows που την έπρηζε από το πρωί και το ανέβαλε συνέχεια για την επόμενη ώρα επειδή είχε δουλειά να κάνει. Της είπα "έλα μωρέ, κάνε από κει χάμου το ριστάρτ να τελειώνεις"... Τελικά ήταν η αναβάθμιση στα Windows 11... Ακόμα και τα μποτάκια την πατάνε, αλλά δεν είχα εικόνα ρε παιδιά...

Όταν μου είπε "ΟΚ, έγινε το update (μετά από μισή ώρα) αλλά μου άλλαξε το πακράουντ", με ζώσαν τα φίδια... Μπήκα μέσα με AnyDesk και τι να δω. Μια μαλακία και μισή...

Η χρήση που κάνει είναι πολύ τζενέρικ (office και outlook), οπότε να μην ανησυχώ ε; Αξίζει (ή γίνεται; ) να κάνω revert στα Win 10;
ΠΩΣ ΞΕΦΟΡΤΩΝΟΜΑΙ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ με τα widget και τα λοιπά; Μπορώ, τουλάχιστον εμφανισιακά, να επαναφέρω το πισί στα 10;
Κάνε ΑΜΕΣΑ αυτό, μετά από 10 μέρες δε θα μπορείς
Redirecting

δεν θα έχει πρόβλημα γενικά, αλλά με τις αλλαγές στο UI θα σου φάει την μποτομπαναγία που είναι το ένα και που είναι το άλλο.

με την πρώτη ευκαιρία τράβα να της κλείσεις μέσα από το BIOS το TPM.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,052
Κάνε ΑΜΕΣΑ αυτό, μετά από 10 μέρες δε θα μπορείς
Redirecting

δεν θα έχει πρόβλημα γενικά, αλλά με τις αλλαγές στο UI θα σου φάει την μποτομπαναγία που είναι το ένα και που είναι το άλλο.

με την πρώτη ευκαιρία τράβα να της κλείσεις μέσα από το BIOS το TPM.


Ευχαριστώ πολύ Νίτρε!

Με το recovery αυτό δεν θα έχει θέμα με αρχεία, προγράμματα (επανεγκαταστάσεις) κ.λπ.; Δεν θέλω να χάσει τίποτα και μετά να 'χουμε άλλα...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,655
Ευχαριστώ πολύ Νίτρε!

Με το recovery αυτό δεν θα έχει θέμα με αρχεία, προγράμματα (επανεγκαταστάσεις) κ.λπ.; Δεν θέλω να χάσει τίποτα και μετά να 'χουμε άλλα...
υποτίθεται ότι δεν χάνει τίποτα, αλλά μην κάνεις καμιά τρέλα και δεν κάνεις backup πρώτα.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,052
υποτίθεται ότι δεν χάνει τίποτα, αλλά μην κάνεις καμιά τρέλα και δεν κάνεις backup πρώτα.

Μόλις της μίλησα και μου είπε να το αφήσουμε έτσι (δεν είναι και των πολλών αλλαγών). Επίσης, δεν σκαλίζει καθόλου τα Windows, ούτε και την ενδιέφερε ποτέ (πάντα εγώ έτρεχα γι' αυτά άλλωστε... εγώ θα την πατήσω πάλι άμα συμβεί κάτι δηλαδή :Ρ).

Οπότε το αφήνω έτσι. Απλώς θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κανένας οδηγός που να δείχνει πώς καταργώ οτιδήποτε άχρηστο (όπως έναν οδηγό που είχαν παλιότερα τα PC Steps για τα 10).
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Απλώς θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κανένας οδηγός που να δείχνει πώς καταργώ οτιδήποτε άχρηστο
Η διαδικασία έχει επικρατήσει να λέγεται debloat! Αν τσεκαρεις με αυτό το keyword θα σου βγάλει σχετικά αποτελέσματα.

Πχ

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,655
Προς Μάρτη πλευρά θα μπορείς να κάνεις debloat με απλά uninstalls, ας είναι καλά η ΕΕ που έβαλε την MS να μπορεί ο χρήστης να σβήνει τα πάντα άμα γουστάρει.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,052
Σας ευχαριστώ @Norshgaath & @nitro912gr για τις χρήσιμες πληροφορίες!

Κάτι είναι κι αυτό, Νίτρε. Οπότε, προς το παρόν, δεν ασχολούμαι.

Ε ρε τι πάθαμε... :Ρ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,655
αν θες να κάνεις προσαρμογές πάντως για να είναι πιο κοντά στα 10άρια πες, υπάρχει hack για το δεξί κλικ στην registry και με κανά 10€ μπορείς να βάλεις reskin για το start menu Stardock Start11: Restore the Classic Start Menu in Windows 10 and 11.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,632
Με το recovery αυτό δεν θα έχει θέμα με αρχεία, προγράμματα (επανεγκαταστάσεις) κ.λπ.;

μην κάνεις καμιά τρέλα και δεν κάνεις backup πρώτα.

Lelos Kounelos:

giphy.gif
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,655
εν το μεταξύ συνεχώς έρχονται αρνητικά νέα για τα 12άρια τώρα τελευταία. Η MS σκοπεύει να καραενσωματώσει το ΑΙ της copilot ακόμα και στο... notepad. Ενώ θα σου σκοτίζει τα παπάρια όλη την ώρα στο λειτουργικό και θα ξεκινάει με την μισή οθόνη για πάρτι του, γιατί... γιατί έτσι. Αποφάσισαν να τα κάνουν όλα πιο βαριά με ΑΙ εξτραδάκια για να ζήσουν το όνειρο ξέρω εγώ;

Να δούμε τι σκατά θα δούμε, ίσως πρέπει να αρχίσω τα πειράματα με linux-win emulation από τώρα για τα προγράμματα μου και της συζύγου ή δε ξέρω, να πάρω σπίτι κανά mac να δουλεύει η γυναίκα και εγώ το deck?

ΟΚ steam deck save us!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,478
Κλασική κίνηση Microsoft, βλέπω να τους μαστιγώνουν σύντομα οι regulators.
 
Top Bottom