What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Επίσημη παρουσίαση των Windows 11

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,534
Κλασική κίνηση Microsoft, βλέπω να τους μαστιγώνουν σύντομα οι regulators.
το κουλό είναι ότι έχουν δεσμευτεί από τώρα και προς τέλη Μάρτη να μπορούν όλα τα apps να διαγράφονται από το λειτουργικό με την ΕΕ. Δεν μπορώ να καταλάβω τι οφέλη μπορεί να τους φέρει να κάνουν διπλή δουλειά. Δεν μπορούν να τα βγάλουν απλά σαν εξτραδάκια addons? Έτσι και αλλιώς με την μούρλια του κόσμου με το ΑΙ τελευταία αρκετοί θα τρέξουν να τα βάλουν μόνοι τους έτσι και αλλιώς.

Καλά και το γενικότερο πλάνο δεν το καταλαβαίνω, αλλά ίσως απλά δεν έχω αρκετά δεδομένα για το τι αποσκοπούν να κάνουν. Δηλαδή γιατί να έχουν τα πάντα όλα ΑΙ?
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,413
Όλες
το κουλό είναι ότι έχουν δεσμευτεί από τώρα και προς τέλη Μάρτη να μπορούν όλα τα apps να διαγράφονται από το λειτουργικό με την ΕΕ. Δεν μπορώ να καταλάβω τι οφέλη μπορεί να τους φέρει να κάνουν διπλή δουλειά. Δεν μπορούν να τα βγάλουν απλά σαν εξτραδάκια addons? Έτσι και αλλιώς με την μούρλια του κόσμου με το ΑΙ τελευταία αρκετοί θα τρέξουν να τα βάλουν μόνοι τους έτσι και αλλιώς.

Καλά και το γενικότερο πλάνο δεν το καταλαβαίνω, αλλά ίσως απλά δεν έχω αρκετά δεδομένα για το τι αποσκοπούν να κάνουν. Δηλαδή γιατί να έχουν τα πάντα όλα ΑΙ?

Όλες αυτές οι εταιρίες έψαχναν εδώ και χρόνια την επόμενη τεχνολογική επανάσταση μετά το smartphone και όλοι πιστεύουν ότι θα είναι το ΑΙ. Επομένως τώρα έχουν τον πυρετό του χρυσού και προσπαθούν να προλάβει ο ένας τον άλλο στο ποιος θα είναι ο κυρίαρχος του παιχνιδιού ώστε να βγάλει τρισεκατομμύρια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,534
ναι αλλά ακόμα δεν καταλαβαίνω πως θα τα βγάλουν αυτά τα δις. Δεν βλέπω εργαλεία της προκοπής, βλέπω μόνο ωραίες εικόνες που κατά πάσα πιθανότητα έκλεψαν την δουλειά κάποιου κακομοίρη.

Μπορώ να κάτσε να σκεφτώ 10 χρήσης της ΑΙ και δε βλέπω καμία της στα σχέδια αυτών των εταιριών.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,000
ναι αλλά ακόμα δεν καταλαβαίνω πως θα τα βγάλουν αυτά τα δις. Δεν βλέπω εργαλεία της προκοπής, βλέπω μόνο ωραίες εικόνες που κατά πάσα πιθανότητα έκλεψαν την δουλειά κάποιου κακομοίρη.

Δεν το καταλαβαίνεις γιατί το σκέφτεσαι με την κοινή λογική, η οποία λείπει από τους περισσότερους πλέον. Ζούμε καταστάσεις Idiocracy.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,430
Το συζητησα την Παρασκευηγια τα windows 11 με αυτον τον συναδελφο που εδω και μηνες εβαλε στο pc του στο γραφειο τα 11 με ενα ειδικο προγραμμα
Τωρα λεει τα εχει βαλει σε ολα τα pc που ειναι στο ιδιο δωματιο με το δικο του γραφειο και επισης στο pc των γωνιων του το οποιο ειναι αρχαιο του 2006 αλλα λειτουργει ακομα. Μου ειπε πως πιστευει οτι δεν πρεπει να περιμενω να σταματησουν να υποστηριζονται τα 10 αλλα νατα βαλω απο τωρα με αυτον τον τροπο γιατι κατα τη γνωμη του ειναι καλυτερα.
Ειπε ''Γιατι να ξοδεψεις λεφτα για επεεξργαστη μνημη και μητρικη οταν μπορεις να εξιοικονομησεις καποια χρηματα και να εχεις τα 11 χωρις αναβαθμιση'[
Τι εκανε λοιπον αυτος. Κατεβασε ενα αρχειο registry που λεγεται Enabled not supported upgrades. Μετα κατεβασε τα 11 απο την σελιδα της microsoft τα εγραψε στο usb και τα εγατεστησε κανονικα απο το setup. Σε οσα pc τα εχει βαλει με αυτον τον τροπο λειτουργουν κανονικα.
Τι λετε εχει δικιο? Να τα εγκαταστησουμε ετσι χωριε να αλλαξουμε επεξεργαστη? Αλλα μου ειπε επισης οτι εψαχνε μερες μεχρι να βρει αυτο το αρχειο για το registry και οτι αν δεν το βρω γρηγορα τοτε να παρω το στικακι μαζι μου να του το δωσω για να μου το γραψει. Μεχρι τωρα παντως δεν το εχω βρει εδω και 3 μερες που το ψαχνω.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,534
όσο χρειάζεται registry hacks εγώ δεν ακουμπάω τίποτα...
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,440
Το συζητησα την Παρασκευηγια τα windows 11 με αυτον τον συναδελφο που εδω και μηνες εβαλε στο pc του στο γραφειο τα 11 με ενα ειδικο προγραμμα
Τωρα λεει τα εχει βαλει σε ολα τα pc που ειναι στο ιδιο δωματιο με το δικο του γραφειο και επισης στο pc των γωνιων του το οποιο ειναι αρχαιο του 2006 αλλα λειτουργει ακομα. Μου ειπε πως πιστευει οτι δεν πρεπει να περιμενω να σταματησουν να υποστηριζονται τα 10 αλλα νατα βαλω απο τωρα με αυτον τον τροπο γιατι κατα τη γνωμη του ειναι καλυτερα.
Ειπε ''Γιατι να ξοδεψεις λεφτα για επεεξργαστη μνημη και μητρικη οταν μπορεις να εξιοικονομησεις καποια χρηματα και να εχεις τα 11 χωρις αναβαθμιση'[
Τι εκανε λοιπον αυτος. Κατεβασε ενα αρχειο registry που λεγεται Enabled not supported upgrades. Μετα κατεβασε τα 11 απο την σελιδα της microsoft τα εγραψε στο usb και τα εγατεστησε κανονικα απο το setup. Σε οσα pc τα εχει βαλει με αυτον τον τροπο λειτουργουν κανονικα.
Τι λετε εχει δικιο? Να τα εγκαταστησουμε ετσι χωριε να αλλαξουμε επεξεργαστη? Αλλα μου ειπε επισης οτι εψαχνε μερες μεχρι να βρει αυτο το αρχειο για το registry και οτι αν δεν το βρω γρηγορα τοτε να παρω το στικακι μαζι μου να του το δωσω για να μου το γραψει. Μεχρι τωρα παντως δεν το εχω βρει εδω και 3 μερες που το ψαχνω.

Να μην κάνεις τίποτα. Ή να αλλάξεις ΜΟΝΟ επέξεργαστή, βάλε τον 5700Χ, μπαίνει όπως είναι στην μητρική σου.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,821
Αυτά τα ρέτζιστρι χακς είναι από του Василий ή λετζίτ;
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,943
Υπάρχουν πολλές και καλές διανομές εκεί έξω. Γιατί να θεωρεί κανείς την κυκλοφορία διανομής από τη μικρομαλακή, τη μάστιγα που έκανε λήμμα στα λεξικά το EEE, θετική εξέλιξη;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,534
Υπάρχουν πολλές και καλές διανομές εκεί έξω. Γιατί να θεωρεί κανείς την κυκλοφορία διανομής από τη μικρομαλακή, τη μάστιγα που έκανε λήμμα στα λεξικά το EEE, θετική εξέλιξη;
για να βγουν τα προγράμματα που δουλεύουμε σε linux και εμείς να βάλουμε elementary OS
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,943
Έχουμε κάνει πολλές φορές τη συζήτηση. Πρακτικά δηλαδή, να ανοίξει (εν δυνάμει, πρόκειται για educated guess, όχι μαθηματική βεβαιότητα) το κουτί της Πανδώρας, για να τρέχει η Adobe suite σε Linux.

Στα αυτιά μου, αυτό είναι ισοδύναμο με το να εύχεται κανείς κατακλυσμό, για να μη χρειαστεί να ποτίσει πέντε γλάστρες, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει πως θα πνιγεί ο τόπος. Οι σχετικές εικόνες είναι πολύ πρόσφατες και μου κάθεται ακόμα πιο στραβά.

Workarounds υπάρχουν ήδη για αυτό που θες.

Τεσπά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,534
εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί αυτό θα είχε αρνητικές επιπτώσεις στην foss κοινότητα, οι καπιτάλες στα καπιταλιστικά τους, οι κοινότητες στα δικά τους. Όπως τώρα στα windows που μπορούμε να έχουμε foss και commercial μαζί χωρίς πρόβλημα.

Workarounds δεν θέλω, τα workarounds σπάνε και χαλάνε, δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να κάνω troubleshooting όλη μέρα, έστω και αν αυτό γίνει μια φορά στο τόσο.

Κατάργηση των windows χθες και στροφή του κόσμου στο linux να σωθούμε!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,556
οι καπιτάλες στα καπιταλιστικά τους, οι κοινότητες στα δικά τους.
Ναι, οι windows τυποι στα windows και οι linux τυποι στο linux. Δεν υπαρχει λογος να εχεις adobe στο linux.
υποτιθεται οτι ολο αυτο εγινε για να μην εχεις adobe δαχτυλο να παιζει με το λαστιχο στο σωβρακο σου.
δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να κάνω troubleshooting όλη μέρα,
Αν βρεις τετοιο πραγμα να το πεις και σε εμας.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,534
δεν χρησιμοποιώ adobια, είναι του σατανά και θέλουν ταρίφα κάθε μήνα. Καλά μπορεί να έχω καμιά παλιά έκδοση που μου είχε δώσει ένας θείος μου, που δεν τον ξέρετε, αλλά δουλεύω αλλού πλέον.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,943
Workaround δεν ισοδυναμεί με χακιά. Το πρόβλημά σου αφορά μηχάνημα δουλειάς, εκ προοιμίου δεν μιλάμε για χακιές.

Μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει Linux distros και εναλλακτικές λύσεις προγραμμάτων, εκτός κι αν έχει επαληθεύσει πως δεν μπορεί να πετύχει 1:1 λειτουργικότητα για τις απαιτήσεις που πρέπει να καλύψει. Αν το παραπάνω δεν είναι πρόβλημα, τότε το μοναδικό εμπόδιο είναι η εξοικείωση/εκμάθηση. Δεν είναι αμελητέο και το να μη θέλει κανείς να δαπανήσει τον χρόνο είναι εύλογο, ούτε πέφτει λόγος σε τρίτους τι κάνουμε με τον χρόνο μας. Αλλά είθισται να είναι εν πολλοίς εφικτό.

Μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει MacOS, δεν επιφέρει επιπρόσθετους περιορισμόυς στην εγκατάσταση 3rd party ή FOSS εφαρμογών σε σχέση με τα Windows. Η διαφορά είναι πως τουλάχιστον σου παρέχει έναν σοβαρό kernel under the hood, ένα zsh και μια ομαλή εμπειρία χρήσης, με το σημαντικό μειονέκτημα του κόστους απόκτησης και τις οικοσυστημικές ιδιοτροπίες της Apple. Και πάλι, θεμιτές οι ενστάσεις, κουμάντο στις τσέπες μας κάνουμε εμείς.

Το περιβάλλον του Linux δεν είναι κοινόβιο των 60s, δεν είναι μόνο community building και all you need is love. Αμέτρητες εταιρείες δραστηριοποιούνται γύρω του, είτε σε επίπεδο infra & cloud services, είτε με την παροχή Enterprise Linux, είτε με οποιαδήποτε άλλη μορφή προϊόντος ή υπηρεσίας. Κάποιες από αυτές πολύ μεγάλες, πχ Red Hat (IBM), Canonical, SuSE κ.α. Καμία trillion dollar company, καμία με πρακτικές αθέμιτου ανταγωνισμού μικρομαλακής.

Αυτό που θέλω να πω, είναι πως το μαγείρεμα μιας ομελέτας απαιτεί σπάσιμο αυγών, μπορεί κανείς να τα σπάσει μόνος του στο τηγάνι, ή μπορεί να περιμένει έναν σεισμό, νομίζοντας/ελπίζοντας πως το μόνο που θα επιφέρει είναι να σπάσει τα εν λόγω αυγά. Και, όσο περιμένει, να τρώει χθεσινές μπάμιες. Κρύες.

Τέσπα, πάλι τα ίδια λέμε, αλλά κριντζάρω εντόνως με το εκάστοτε "ΠΑΣΟΚ σώσε μας" και εκεί στο 99ο-100ο τέτοιο ποστ που διαβάζω, I can't help it. Ειδικά όταν το ΠΑΣΟΚ είναι εν προκειμένω κάτι ανάμεσα σε Ρεπάμπλικανς, παρεάκι Αδόλφου στα late 1930s και Ποτάμι.
 
Top Bottom