What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Αξιοσημείωτα Games της Δεκαετίας: RPG

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,689
Το XenForo έχει εγγενώς περασμένα όλα τα μανίσια smilies που βρίσκεις και στο discord/twitter/facebook/whatever 🐽
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,678

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Ας μην παρασυρθούμε σε αυτή τη συζήτηση. Δεν υπήρχε ποτέ ανάγκη να παρουσιαστεί ως RPG γιατί δεν σκόπευε σε αυτό το κοινό μόνο.
.....όταν παίζω παιχνίδι με inventory, χάρτη, αποστολές και κάποιας μορφής stats συχνά το μπερδεύω με τάβλι. Ε ναι, αφού "δεν έχει skill tree κλπ μανμου" και δεν το πουλάνε στο eshop ταγκαρισμενο ως RPG. The end.
Ας πάμε παρακάτω όμως!
τι να κάνουμε αφού δεν είναι. inventory ανοιγα και στο ghost recon. να δηλώσω οτι το botw είναι από τα αγαπημένα μου της δεκαετίας και όλοι ξέρουν ότι χτυπήθηκε συλλεκτική εκδοσή και preorder switch λόγο αυτού.. παιχνιδαρα σίγουρα θα επηρεάσει αρκετά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,402
Το ΒΟΤW δεν έχει βγει στο PC. Ως εκ τούτου, ότι γκεημ και να είναι, εξακολουθεί να είναι ένας λερωμένος χωριάτης που δεν έχει θέση στην prestigious λίστα μας 🧐

Κώστα σε αυτό το post θα έκανα like με το προσωπάκι που είπα να προσθέσουμε, για να πάρεις μια ιδέα για τη χρήση του.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,098
Δεν θα έπρεπε να εμφανίζεται στην αρχική, τόσο ωραίο θέμα;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,402
Δεν θα έπρεπε να εμφανίζεται στην αρχική, τόσο ωραίο θέμα;

Είναι το πρώτο θέμα, δεν το βλέπεις;
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,098
Όχι, το gtfo έβλεπα. Με ctrl+F5 "έφτιαξε"
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,098
Divinity: Original Sin (2014)
Με χάλασε το σύστημα μάχης, με κέρδισαν ΌΛΑ τα υπόλοιπα. Αυτό που μου μένει είναι τα ενδιαφέροντα approach στα quests.

Αυτό πρώτη φορά πρέπει να το διαβάζω.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,402
Μία είναι η σωστή απάντηση στο ερώτημα "ποιο είναι το RPG της δεκαετίας": ο Chris Avellone, ο άνθρωπος-RPG.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,678
Ο Avellone έχει δηλώσει ανοικτά ότι τον βολεύει πολύ να εξαργυρώνει τα συγγραφικά του πειστήρια ως freelancer, ειδικά μετα την περιπέτεια με τη φυγή του από την Obsidian και τα ταυτόχρονα προβλήματα με την υγεία της μητέρας του (στην αδυσώπητη πραγματικότητα του συστήματος υγείας των ΗΠΑ). Πέραν του ανέκδοτου "Νταλάρας της βιομηχανίας" προσωπικά δεν με χαλάει που εξακολουθεί να συνεισφέρει με αυτόν τον τρόπο ώστε να κρατάει ένα επίπεδο γραψιματος σε διαφορετικές παραγωγές.

Η Grieving Mother και ο Durance ήταν από τους μακράν πιο ιντριγκαδορικους/ενδιαφέροντες NPC, το KOTOR2 μνημονεύεται ακόμη (fun fact: δεν ήξερε Χριστό από Star Wars lore μέχρι να καταπιαστεί με το project), το D:OS2 είχε εμφανείς βελτιώσεις συγκριτικά με το πρώτο σύμφωνα με την κοινή γνώμη.

Προσωπικά από όλα τα projects που συμμετέχει περιμένω εναγωνίως το Burden of Command.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Age of Decadence και Underrail δε θα τα έβαζα εγώ. Τα έπαιξα και τα ευχαριστήθηκα, αλλά δε νομίζω ότι είναι τόσο "σημαντικά".
Θα συμφωνήσω για Pathfinder και ΣΙΓΟΥΡΑ για Stick of Truth.



Αυτό πρώτη φορά πρέπει να το διαβάζω.
Είναι ωραίο στην αρχή, και έχει πλάκα να πειραματίζεσαι με νερό, ηλεκτρισμό, λάδια, φωτιά, αλλά μετά αφού πιάσεις το νόημα δεν έχει ουσία, απλά κουράζει, όπως και στα Pokemon. (εξαιρούνται τα boss fights, αλλά και εκεί με τη δεύτερη-τρίτη προσπάθεια το έχεις.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
προσωπικά θεωρώ το combat και των 2 divinity: os από τα καλύτερα που υπάρχουν αυτή τη στιγμή.
 
Last edited:

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,098
Είναι ωραίο στην αρχή, και έχει πλάκα να πειραματίζεσαι με νερό, ηλεκτρισμό, λάδια, φωτιά, αλλά μετά αφού πιάσεις το νόημα δεν έχει ουσία, απλά κουράζει, όπως και στα Pokemon. (εξαιρούνται τα boss fights, αλλά και εκεί με τη δεύτερη-τρίτη προσπάθεια το έχεις.

Επίσης πρώτη φορά διαβάζω κάτι τέτοιο.


Απ' τα όσα παιχνίδια αναφέρθηκαν πιο πίσω, τα UnderRail και ATOM RPG είναι εξαιρετικά παιχνίδια, ειδικά το ATOM γελάει στην μάπα των μισών παιχνιδιών που μπήκαν στη λίστα, αλλά νομίζω δεν τηρεί όλα τα κριτήρια που έθεσαν τα παιδιά που την έγραψαν.
aod δεν έχω παίξει, ενώ το Stick of Truth, παρόλο που είναι παιχνιδάρα, δεν θα το έθετα υποψηφιότητα ούτε για αστείο.

Σίγουρα συμφωνώ 100% για το PF:KM, για το οποίο έχω ξεμείνει από χαρακτηρισμούς και επίθετα αποθέωσης, Νομίζω όμως ότι λόγω του άσχημου launch που έκανε (που παίζει να το παράτησαν κανά 70% που το ξεκίνησαν day one και δεν το ξαναέπιασαν ούτε όταν έστρωσαν το παιχνίδι με τον καιρό) και κάποιων αρχικών μηχανισμών των devs στο παιχνίδι που περισσότερο απώθησε παίκτες παρά προσέλκυσε (τα περισσότερα "λάθη" έχουν εξαφανιστεί/γυαλιστεί πλέον), και λόγω του ότι βγήκε στην δύση της δεκαετίας και είναι αρκετά πρόσφατο, δεν έχει τύχει ακόμα της αναγνώρισης που του αξίζει. Η οποία είμαι σίγουρος ότι με τον καιρό θα έρθει.
Εγώ θέλω πλέον να βγάλει η Owlcat όλα τα PF adventure modules. Δεν νομίζω να ζητάω πολλά.
 
Last edited:

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,536
Ένα ακόμα RPG που ξεχάσαμε να αναφέρουμε και κατά τη γνώμη μου είναι αξιώσεων, αλλά όχι απαραίτητα υποψήφιο για την εν λόγω λίστα, είναι το Shadowrun: Dragonfall. Με διαφορά, το καλύτερο από τα τρία Shadowrun που κυκλοφόρησε η Harebrained Schemes μέσα στη δεκαετία.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,437
Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν το πρωί (όχι, δεν έχω ζωή, τρέχει τίποτα; ). Εξαιρετικό RPG και σίγουρα το standout της σειράς, αλλά "αξιοσημείωτο"; Ίσως έχω φάει κόλλημα με τη λέξη, αλλά δεν νομίζω.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,678
Όχι, είχα σκεφτεί τα Shadowrun αλλά δεν ήταν σειρά που μιλάει όλος ο κόσμος εκτός από τους μύστες του είδους.
 
Top Bottom