What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

AMD GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Εγω με την gtx 970 που την εχω απο Νοεμβριο του 2014 μεχρι τωρα ποτε δεν ειχε προβλημα με drivers. Με παλιοτερες καρτες ειχε συμβει αλλα ηταν πολυ σπιανιο οχι συνεχεια οπως διαβαζουμε για τις RX 5000.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Τους αναβαθμίζεις ποτέ, και αν ναι, πότε? Αυτό είναι το ερώτημα.;)
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Παρουσιάστηκε και σε φίλο το πρόβλημα με την μαύρη οθόνη, Σε καινούργιο σύστημα με 2700Χ και RX570.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Παρουσιάστηκε και σε φίλο το πρόβλημα με την μαύρη οθόνη, Σε καινούργιο σύστημα με 2700Χ και RX570.

Ειδικά σε καινούριο σύστημα είναι μεγάλο ξενέρωμα να βλέπεις προβλήματα :(
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Ρίξτε κανένα αγιασμό ρε παιδιά, η γκαντεμιά πάει σύννεφο.
Οι ανεμιστήρες της R9 280 άρχισαν να γυρίζουν όποτε τους γουστάρει.
Όλη την ημέρα έφαγα και δεν έβγαλα άκρη.🛠
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Ρίξτε κανένα αγιασμό ρε παιδιά, η γκαντεμιά πάει σύννεφο.
Οι ανεμιστήρες της R9 280 άρχισαν να γυρίζουν όποτε τους γουστάρει.
Όλη την ημέρα έφαγα και δεν έβγαλα άκρη.🛠

Έχεις κανένα πρόγραμμα για fan control;
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Έχω το Aftreburner.
Είναι πολύ παράξενη περίπτωση. Όταν ξεκινάει το pc η gpu δείχνει οτι τα fans γυρίζουν με π.χ. με 25% δηλαδή με 186 στροφές....:unsure:. Αυτό είναι αδύνατο.
Κανονικά το 25% αντιστοιχει με 1600 στροφές περίπου, δεν πάει παρακάτω σ'αυτη την κάρτα.
Στην πραγματικότητα έχουν σταματήσει και οι 2 ανεμιστήρες. Όταν πιάσει 81C γκαζώνουν και οι 2 με 3800 στροφές για λίγα δευτερόλεπτα και πέφτει στους 65, σταματούν τα ανεμιστήρια τελείως και μετά ξανά το ίδιο. Και με το afterburner έκανε το ίδιο χθες το βράδυ, μόνο πάνω απο 85% γύριζαν οι ανεμιστήρες.
Τώρα τους καθάρισα/γρασάρισα και κάνω το εξής. Μόλις ξεκινάει το pc τους γκαζώνω στις 4000 στροφές για λίγο και μετά δουλεύουν σχεδόν κανονικά. Δηλαδή ο ένας γυρίζει κανονικά στις χαμηλές στροφές και ο άλλος σταματάει τελείως. Μετά τους 60C όμως πάει κανονικά μετά όπως πρέπει.
Καμμένο πηνίο μου μυρίζεται.
Παραγγέλνω τώρα καινούριους ανεμιστήρες και θα κλείσω ένα ραντεβού για ευχέλαιο καλού κακού. :ROFLMAO:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
δηλαδή η asus δεν τσέκαρε τι έβγαλε στην αγορά;
και αυτό και το άλλο με τις μνήμες που δεν είχε βάλει heatsink πριν...
δεν μας τα λες καλά asus, σε είχα top.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
η asus έχει ρίξει την ποιότητα εδώ και αρκετό καιρό αλλά τουλάχιστον έλεγες ότι τις strix τις διατηρεί ακομα σε καλό επίπεδο. αμ δε. gg asus
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
AMD GPUs σαν το παλιό καλό κρασί. Όσο περνάει ο καιρός τόσο ανεβαίνει η αξία τους.
Μια 660Τι έτρωγε λάχανο την 7850 back in the day, σήμερα την τρώει λάχανο η 7790...
Και το βλέπω αυτό και στο πόσο καιρό αντέχει η 7850 μου και ας είναι η έκδοση με 1GB


(ναι είνια review της 750 για να δούμε την 660 Τι και 7850 και λοιπές με ώριμους drivers)
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
AMD GPUs σαν το παλιό καλό κρασί. Όσο περνάει ο καιρός τόσο ανεβαίνει η αξία τους.
Μια 660Τι έτρωγε λάχανο την 7850 back in the day, σήμερα την τρώει λάχανο η 7790...
Και το βλέπω αυτό και στο πόσο καιρό αντέχει η 7850 μου και ας είναι η έκδοση με 1GB
Τα παραδείγματα πολλά
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
πραγματικά η αγορά nvidia έχει αρχίσει να πάει προς την αγορά mac, κάποτε υπήρχε καλός λόγος, αλλά τώρα που τα δέσανε τα ζα, σιγά σιγά πάει σε κουτόχορτο.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Συμφωνω. Αυτο φαινεται απο την απατη με τις RTX SUPER που ειναι 10% καλυτετες απο τις απλιες στην ιδια τιμη ενωκ ανονικα θα επρεπε να ειναι 40 η 50% καλυτερες.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ή και 100% καλύτερες, και στη μισή τιμή. Ή έστω, 75% καλύτερες αλλά να μας πληρώνουν για να τις πάρουμε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Tελικά έσπρωξα το τρελιάρικο τροφοδοτικό και σκεφτόμουν να μην κρατήσω τα λεφτά, αλλά να τα ρίξω σε μια κάρτα γραφικών.
Κυρίως γιατί η 7850 1GB που έχω τώρα ναι μεν την ψιλοπαλεύει, αλλά δεν θα την παλεύει σύντομα καθόλου και δεν προβλέπω χρήματα για κάρτα γραφικών στο μέλλον (ενώ τώρα το σκεπτικό που χρυσώνει το χάπι είναι οκ κέρδισα τροφοδοτικό, το έκανα πρακτικά τράμπα με κάρτα, οκ κέρδισα κάρτα :p )

Τι περίεργο που έλεγα δεν υπάρχει νόημα να αγοράσει κάποιος 570/80 τώρα με τις 5500, αλλά οι 5500 απλά δεν κατεβαίνουν από τα 200+...
η δε nvidia μας φτύνει μέσα στα μούτρα με την 1650 που είναι χειρότερο από την 570 4GB και κοστίζει όσο η 580...

Τελικά μήπως να κοιτάξω για μια 5500ΧΤ 4άρα; Την έχω πατήσει μια φορά με το να κοιτάξω κάρτα με χαμηλότερη μνήμη...
 
Last edited:

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Τα ίδια έπαθα και εγώ με την 5850. Το 1 Gb μνήμης, της έκοβε τα @@ συνέχεια ενώ ο πυρήνας τραβούσε ακόμη αξιοπρεπώς.
Εγώ θα πήγαινα σε 8Gb κάρτα, αλλιώς θα ζεις deja vu την ίδια ιστορία.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Τα ίδια έπαθα και εγώ με την 5850. Το 1 Gb μνήμης, της έκοβε τα @@ συνέχεια ενώ ο πυρήνας τραβούσε ακόμη αξιοπρεπώς.
Εγώ θα πήγαινα σε 8Gb κάρτα, αλλιώς θα ζεις deja vu την ίδια ιστορία.
με πρεσάρει και η διαθεσιμότητα στην αγορά, έχει στραγγίξει λίγο και φοβάμαι να περιμένω. Από την άλλη βλέπω τι τραβάει η 580 και φοβάμαι μην δεν αρκεί το τροφοδοτικό τώρα... (τι ειρωνεία...)

Βλέπω πάντως ότι η 4άρα 5500 είναι καλύτερη ακόμα και σε ζόρικα σενάρια από την 580. Δηλαδή μικρά πράγματα, αλλά όταν στα 4Κ που είναι ένα σενάριο του σήμερα, για τα βαριά textures του αύριο, είναι λίγο επάνω και είναι νέα κάρτα που θα οριμάσει με τους drivers...

χμ.... με βλέπω να παραγγέλνω αύριο την 5500 και ας γίνει ότι γίνει... έτσι και αλλιώς δεν θα αλλάξω το 1080p monitor για τα επόμενα χρόνια σίγουρα.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Η R9 280 3GB που έχω τώρα γεμίζει τουλάχιστον 2-2,5GB στα παιχνίδια (world of tanks και διάφορα fps, racing) σε 19άρα οθόνη (1280-1024). Αν ασχοληθείς με σύγχρονα παιχνίδια σε 1080p θα ήταν προτιμότερο να περιμένεις λίγο και να πας σε 8GB για να κρατήσει περισσότερο.
Αν δεν παίζεις βαριά παιχνίδια τελευταίας γενιάς πιστεύω θα σε βγάλει μια χαρά και η 4GB.
Αυτά απο μένα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
θα αποφασίσω αύριο... έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αλλά οι νεότερες κάρτες χρησιμοποιούν πιο νέους αλγόριθμους συμπίεσης textures και βλέπεις την 128bit bus 4GB να περνάει την 256 και 8 και μπαίνεις σε σκέψεις.
 
Top Bottom