What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,701

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,567
σημερα με πηρε τηλεφωνο ενας φιλος απο αφρικη. εντοπισαν/ επιασαν στο αεροδρομιο, τα δυο πρωτα κρουσματα στη χωρα, μαντεψτε την εθνικοτητα των ατομων που πηγαν αρρωστοι εκει. HINT η σημαια της χωρας τους ειναι γαλανολευκη και εχει σταυρο στην αριστερη γωνια. ο πρωθυπουργος της χωρας ονομαζεται Κυριακος.
Λεω στον φιλο, τωρα κατσε μεσα γιατι ξερεις πολυ καλα οτι οι ελληνες ψοφανε για αγκαλιες και φιλια και στα ελεγα και δεν με ακουγες, εμεις, οι ελληνες, ειμαστε η αρρωστια του πλανητη.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,557
εν το μεταξύ διάφοροι awakened αμερικανοί έχουν αρχίσει να αμφισβητούν ότι υπάρχει ο ιός από ότι διαβάζω σε σχόλια στο fb...

μα αυτοί δεν έβγαλαν τον Τράμπ για να καταπολεμήσουν το κατεστημένο; :trollface:
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,326

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,567
αντε ρε φιλαρακι, δωσε καλα νεα να ισιωσει λιγο η κατασταση. οι καραντινες μου εχουν πηδηξει το πορτοφολι. Μια ασπρη μερα πηγαμε να δουμε και ξεκινησε ο κοσμος να βλεπει το μεταθανατιο φως.

 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,701

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,314
Τελικά μήπως ο ιός ήταν όντως δημιούργημα των Κινέζων μαοιστων με σκοπό την επιβολή του κομμουνισμού δια της πλαγιάς οδού;
Communavirus confirmed
 
Last edited:

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,491
Αυτοί οι μαλάκες στην Ελλάδα που βάζουν τους εργαζόμενους τους να δουλεύουν ακόμα (Τελεπερφόρμανς, Τζάπο κλπ) ή τα άλλα τα σκουλήκια στην Ιταλία που δεν άφηναν τους 2 τύπους να φτιάξουν τα ιατρικά αντικείμενα αν υπάρχει Θεία Δίκη θα πρέπει να τιμωρηθούν. Αφού όμως δεν μπορούμε να σιγουρευτούμε για Θεό, ας τους ρίξουν μερικά πρόστιμα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,567
Οποιος τα κανει, μπορει για λογους να τα κανει.
Αν υπηρχε δικαιοσυνη σε αυτον τον κοσμο, οι πλουσιοι θα ψηφιζαν τους φτωχους.
lelos kounelos.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,326
Αυτού του ηλίθιου πρέπει να του απαγορεύσουν την πρόσβαση σε δημόσια νοσοκομεία:
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,557
Να ρωτήσω και εγώ κάτι, γιατί το έχω περιέργεια χρόνια τώρα... δηλαδή πρέπει ή να είναι όλα δημόσια ή όλα ιδιωτικά;
Το να έχουμε και τα 2 είναι δεν είναι το best of the both worlds;
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,701
Ακόμα μια εικόνα βγαλμένη απευθείας από τους χειρότερους εφιάλτες των The Division:


larepublica-koronaios-638x560.jpg


Στρατιωτικά οχήματα στο Μπέργκαμο της Ιταλίας μεταφέρουν τις σωρούς των νεκρών από τον ιό προς άλλες πόλεις, γιατί το Μπέργκαμο δεν έχει τη δυνατότητα να "διαχειριστεί" τόσες ταφές ταυτόχρονα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,567
Με δυσκολεψε αρκετα να καταλαβω τον ρολο του αρθρου και τι προσπαθει να εξηγησει, Θεωρω οτι ειχε μια ιδεα για ενα πιασιαρικο τιτλο αλλα δεν ειχε τι να γραψει.

Να ρωτήσω και εγώ κάτι, γιατί το έχω περιέργεια χρόνια τώρα... δηλαδή πρέπει ή να είναι όλα δημόσια ή όλα ιδιωτικά;
Το να έχουμε και τα 2 είναι δεν είναι το best of the both worlds;
Δεν υπαρχουν δυο κοσμοι, Γκρεμιζουν το εθνικο συστημα υγειας για να σε σπρωξουν στον ιδιωτικο τομεα, που δεν σημαινει καλυτερη επιλογη.
Οχι, το ιδιωτικο νοσοκομειο δεν ειναι η καλυτερη επιλογη.
Τροφη για σκεψη. Απο την στιγμη που εισαι πελατης και οχι ασθενης θα σε κρατησουν οσο μπορουν.
Αυτο δεν μου κατεβηκε τωρα και το ειπα για να εχω να λεω.

Σε ολα τα κρατη, το δημοσιο εφαγε ολη την πιεση της επιδημιας, επειδη δεν υπαρχουν πολλες ιδιωτικες κλινικες;

Δεν βρισκω τον λογο να εχουμε ενα κρατος που συλλεγει μονο φορους και δεν παρεχει τιποτα. Οποιος δεν θελει δημοσια υγεια, και εχει τα αντερα, ας παει στην Αμερικη οπου εχουν θαυμασια ιδιωτικα νοσοκομεια και θα τον συνοδευουν στην εξοδο με αναπηρικο καροτσακι, οπως βλεπουμε στις ταινιες.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,426
Το κράτος θα πρέπει να μικρύνει. Ειδικά σε χώρες όπως η Ελλάδα οι κρατικές υπηρεσίες είναι εστίες διαφθοράς, ρεμούλας και γραφειοκρατίας. Η σμίκρυνση αυτή θα πρέπει να γίνει στοχευμένα σε οτιδήποτε αποτελεί "λίπος", δηλαδή στις εκατοντάδες πασοκοϋπηρεσίες που η μοναδική τους χρησιμότητα είναι να βολεύουν χαραμοφάιδες ημέτερους.

Για μένα το κράτος θα πρέπει να εξοβελίσει οτιδήποτε δεν ανήκει στους τρεις βασικούς πυρήνες που αποτελούν στήριγμα μιας ευνομούμενης κοινωνίας: Υγεία, εκπαίδευση, ασφάλεια. Αυτοί οι τρεις πυλώνες θα πρέπει να είναι ισχυροί και αξιόπιστοι και όλα τα άλλα πρέπει να ιδιωτικοποιηθούν με δικλείδες ασφαλείας για υγιή ανταγωνισμό ή να κλείσουν.
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
οι κρατικές υπηρεσίες είναι εστίες διαφθοράς, ρεμούλας και γραφειοκρατίας

Ενώ οι Ιδιωτικές υπηρεσίες σφύζουν από αξιοκρατία, διαφάνεια και δικαιοσύνη. Όσοι έχουν εργαστεί έστω και 1 χρόνο σε μεγάλη ιδιωτική εταιρεία (όχι μίνι μάρκετ της γειτονιάς ή κάποια οικογενειακή επιχείρηση) έχουν δει με τα μάτια μας ότι η διαφθορά (σε ποκίλες μορφές) είναι βασικό συστατικό τους, αλλιώς δεν είναι "ανταγωνιστικές"! Αν άρχισα να λέω ιστορίες "διαφάνειας" και "αξιοκρατίας" ύστερα από 8 χρόνια εργασίας στον ιδιωτικό τομέα...ο κλέψας του κλέψαντος γίνετε! Αλλά καλύτερα ας το αφήσω γιατί ποτέ δεν ξέρεις ποιος διαβάζει τι και χρειάζομαι την δουλειά μου...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,557
Με δυσκολεψε αρκετα να καταλαβω τον ρολο του αρθρου και τι προσπαθει να εξηγησει, Θεωρω οτι ειχε μια ιδεα για ενα πιασιαρικο τιτλο αλλα δεν ειχε τι να γραψει.


Δεν υπαρχουν δυο κοσμοι, Γκρεμιζουν το εθνικο συστημα υγειας για να σε σπρωξουν στον ιδιωτικο τομεα, που δεν σημαινει καλυτερη επιλογη.
Οχι, το ιδιωτικο νοσοκομειο δεν ειναι η καλυτερη επιλογη.
Τροφη για σκεψη. Απο την στιγμη που εισαι πελατης και οχι ασθενης θα σε κρατησουν οσο μπορουν.
Αυτο δεν μου κατεβηκε τωρα και το ειπα για να εχω να λεω.

Σε ολα τα κρατη, το δημοσιο εφαγε ολη την πιεση της επιδημιας, επειδη δεν υπαρχουν πολλες ιδιωτικες κλινικες;

Δεν βρισκω τον λογο να εχουμε ενα κρατος που συλλεγει μονο φορους και δεν παρεχει τιποτα. Οποιος δεν θελει δημοσια υγεια, και εχει τα αντερα, ας παει στην Αμερικη οπου εχουν θαυμασια ιδιωτικα νοσοκομεια και θα τον συνοδευουν στην εξοδο με αναπηρικο καροτσακι, οπως βλεπουμε στις ταινιες.

Δεν προσπαθώ να βγάλω το ένα καλό το άλλο όχι, ερωτώ απλά και χωρίς ιδεολογικές βλέψεις γιατί δεν μπορούμε να έχουμε και τα 2 και σφάζονται αριστεροί και δεξιοί για το ένα και το άλλο.
Το τι είναι καλό θα κριθεί μόνο του και με βάση αυτό πρέπει να γίνουν βελτιώσεις για να γίνει, είτε από το κράτος (δημόσιο) είτε από τον διευθυντή/ιδιοκτήτη/CEO (ιδιωτικό).
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,426
Ενώ οι Ιδιωτικές υπηρεσίες σφύζουν από αξιοκρατία, διαφάνεια και δικαιοσύνη. Όσοι έχουν εργαστεί έστω και 1 χρόνο σε μεγάλη ιδιωτική εταιρεία (όχι μίνι μάρκετ της γειτονιάς ή κάποια οικογενειακή επιχείρηση) έχουν δει με τα μάτια μας ότι η διαφθορά (σε ποκίλες μορφές) είναι βασικό συστατικό τους, αλλιώς δεν είναι "ανταγωνιστικές"! Αν άρχισα να λέω ιστορίες "διαφάνειας" και "αξιοκρατίας" ύστερα από 8 χρόνια εργασίας στον ιδιωτικό τομέα...ο κλέψας του κλέψαντος γίνετε! Αλλά καλύτερα ας το αφήσω γιατί ποτέ δεν ξέρεις ποιος διαβάζει τι και χρειάζομαι την δουλειά μου...

Δεν διαφωνώ αλλά εκεί το χρήμα που σπαταλείται δεν είναι το δικό μου και το δικό σου.
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Δεν διαφωνώ αλλά εκεί το χρήμα που σπαταλείται δεν είναι το δικό μου και το δικό σου.

Ε? Φορολογίες, Ασφαλιστικά Ταμεία, Λογαριασμοί Δικτύων Κοινής Ωφέλειας, ΦΠΑ...οι μεγαλύτερες λαμογιές που γίνονται έχουν άμεση επίπτωση σε αυτά, και είναι δικά σου και δικά μου. Και που να πιάσουμε δημόσια έργα, ΣΔΙΤ, προμήθειες κτλ. Ξεφεύγουμε σε πολύ οφτόπικ όμως, αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι πως η διαφθορά δεν είναι προνόμιο "δημοσίου" ή "ιδιωτικού", κάτω από την ίδια Οικονομία όλοι είμαστε, είτε (για παράδειγμα) είσαι μέλος επιτροπής έργου στο δημόσιο, είτε είσαι μανατζαρέος σε κατασκευαστική ;-)
 
Top Bottom