What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ιδέες και σκέψεις για νέο PC

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Νόμιζα ότι θα έλεγες «win-win χωρίς win».

Αντιστάθηκα στο πειρασμό για σεφερλιδικο χιούμορ και το διοχετευσα στο δισκορδιο :gap:
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
@Great0ldOne: είπε ότι θέλει να έχει DVD drive, αλλά απ' ό,τι κατάλαβα, δεν το έχει αποφασίσει και 100%. Πρέπει να ξεκαθαριστεί, αλλιώς αποκλείονται πολλά κουτιά...

@nitro912gr: το budget είναι ακόμα "ρευστό". Ενδεχομένως, αυτή τη στιγμή, να διαθέτουν αρκετά για ένα καλό σύστημα, αλλά εγώ θέλω να του φτιάξω ένα σύστημα σωστό, που να μην είναι overkill για τις ανάγκες του. Ωστόσο, επειδή θέλω να του κρατήσει μια 5ετία, θα ήθελα ένα κουτί "δυνατό", τροφοδοτικό πολύ καλό και μητρική όσο το δυνατόν πιο future-proofed.
Παραδόξως (για την ηλικία του), δεν τον ενδιαφέρει RGB σε πληκτρολόγιο και κουτί. Επίσης, το κουτί δεν τον νοιάζει να είναι κλειστό (δηλαδή χωρίς τζαμιλίκια).

@Hank Chinnaski: Συμφωνώ, τα 850W δεν αξίζουν για τέτοια συστήματα. Ακόμα και σε 600άρι θα πήγαινα. Ίσως, αν βρεθεί κάτι πολύ καλό στα 650W, να προσανατολιστώ προς τα κει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Κοίτα αν παίζει lol και refurbish να πάρεις 5έτια θα βγάλει :p

Στα σοβαρά τώρα:
Dell SE2717H (το έχω, το ζω, 75hz freesync PCMASTERACE, 6ms G2G, η μόνη ένσταση το 1080p, για εμένα είναι συνειδητή επιλογή λόγο του υπόλοιπου συστήματος, Μεταξύ μας; Δεν νομίζω να τον νοιάξει και πολύ.)
AMD Ryzen 5 3600X Box (στο gaming είναι τόσο κοντά με 3700Χ που δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μην τον επιλέξετε)
Gigabyte X570 UD (rev. 1.0) (ή αντίστοιχη asus αν προτιμάτε)
Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3600MHz (CMK16GX4M2D3600C18) (ψιλο safe bet η μάρκα, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος για 32 παρά μόνο αν μόλις τα εξασφαλίσετε όλα τα άλλα τότε μένουν λεφτά)
Sapphire Radeon RX 5700 XT 8GB Pulse (11293-01-20G) (τυχαία 5700ΧΤ, μακριά από asus 5700XT έχουν κάνει παπαριά με την ψύξη μνήμης και δεν ξέρεις τι θα σου στείλουν, την πρώτη ή το revision)
Samsung 970 Evo 1TB (δεν έχω κάτι να προσθέσω, παίζει να είναι τα πιο balanced SSDs γενικά)
Toshiba P300 2TB Bulk (απλό και απέριττο, αν θέλετε πάτε και 3ΤΒ, τα installations όλο και μεγαλώνουν)
Seasonic FOCUS-GX-650 (με επηρέασε το seasonic που πέρασε από τα χέρια μου :p )

1320€ περίπου, αν μας βάλεις ταβάνι το βλέπουμε πάλι.

Κουτί το αφήνω επάνω σας, περί ορέξεως άλλωστε, αρκεί να βεβαιωθείτε ότι αυτό που αρέσει στον μικρό χωράει την κάρτα, έχει airflow της προκοπής και φίλτρα σκόνης.
Πάρτε του και μια καρέκλα από τα ΙΚΕΑ και κομπλέ :p

Για λοιπά περιφερειακά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, ίσως μόνο ηχεία:
Να προσέξετε να έχει ρύθμιση woofer.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Κανένα single gpu σύστημα δεν χρειάζεται πάνω από 650W PSU, το θέμα είναι να είναι ποιοτικό. Τι να κάνουν και οι νέοι που ψάχνονται, όταν διαβάζουν μαλακίες - και το λέω επειδή όταν είδα τα specs, ειδικά το 850W κουρσάρο, λέω τι μου θυμίζει τι μου θυμίζει. Πρέπει να διάβασε το pc building guide του pcgamer.com, που έβγαλε και "best Gaming PSU" (πόσα eyerolls να κάνω χωρίς να ζαλιστώ; ) το Corsair RMx850. Αντίστοιχα και για τα άλλα parts.

Το κακό με τα τροφοδοτικά αυτή τη στιγμή είναι ότι οι τιμές έχουν τσιμπήσει ένα άνετο +20% τον τελευταίο χρόνο και δεν βλέπω να αλλάζει αυτό. Καλή τύχη να βρεις 650άρι modular gold με μεγάλη εγγύηση με κάτω από 100 ευρώ. Μάλλον πρέπει απλά να χωνέψουμε ότι τα PSU θα τα αγοράζουμε πιο ακριβά από ότι συνηθίζαμε, και απλά να χαιρόμαστε που οι τιμές στις μνήμες έχουν πιάσει πάτο.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Linux;... Στα "βαριά" από τα 16; Δεν τον κόβω για τέτοιον τύπο... :Ρ

Αντιθέτως, εγώ θα έλεγα ότι είναι ιδανική ηλικία για να τον βάλεις σε τέτοιο χορό και χώρο, προτού εδραιώσει συμπεριφορά εξάρτησης με τα Windows.

Και αρκετό χρόνο έχει για να ψαχουλέψει πράγματα (έχει για να παίζει Fortnite, οπότε έχει και για να διαβάζει για Linux). Αυτό όμως σε πλήρη και ειλικρινή συζήτηση μαζί με τον έφηβο, ότι θέλεις να τον "ζορίσεις" λίγο, ώστε να αφοσιωθεί και να μάθει πάνω στην πλατφόρμα (το PC). Με άλλα λόγια, άλλα ζητάει, άλλα θα του βάλεις αλλά πρέπει να εκτιμήσει την εμπειρία σου και την κρίση σου σε αυτό το κομμάτι. Ζήτα του να σε εμπιστευτεί και για οποιαδήποτε απορία του θα είσαι και θα είμαστε εδώ.

Δεν πρέπει να παραγνωρίζουμε, βέβαια, ότι θα είναι ο outcast του κοινωνικού του περίγυρου (όλα τα 16χρονα και στο τελευταίο κατσικοχώρι, Fortnite παίζουν) αλλά θα εκτιμήσει άλλα πράγματα στην πορεία. Ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να βγει τρελός προγραμματιστής και να λέει στα 30άντα του "είχα ένα θείο που πήρε την πρωτοβουλία για εμένα και του χρωστάω την πορεία μου". Αξία ανεκτίμητη.

Συμφωνώ απολύτως με τον tinapeis, καλύτερα να του μεταλαμπαδεύσεις μία φιλοσοφία ότι o QoL εξοπλισμός είναι αυτός που βοηθάει τον χρήστη (καλύτερα μία IPS οθόνη με Freesync, ένα εργονομικό ποντίκι, ή ένα μηχανικό πληκτρολόγιο), παρά να πάρει την 2070 για να παίζει Fortnite ή οτιδήποτε είναι της μόδας.
 

Snipereye

Umber Hulk
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral
Joined
Sep 17, 2013
Messages
774
Αφου ειναι 16 κι οχι του γυμνασιου, και θελει να παιξει φορτναη κι οχι κατι απαιτητικο απο gpu, εγω δε θα προτεινα μια high end gpu της τωρινης γενιας. Ξερω οτι εχει κουρασει το ολο θεμα με τις νεες gpu που ολο ερχονται και ερχονται, αλλα τα π.χ. 400 ευρω της 5700 ΧΤ θα χασουν αξια αποτομα καποια στιγμη στο (σχετικα) κοντινο μελλον. Νομιζω καλυτερα θα ηταν ενας κουμπαρας με τα εξτρα ευρω που θα εξοικονομησεις βαζοντας μια φθηνοτερη καρτα γραφικων, με σκοπο πρωτον να παρει κατι πραγματικα καλο σε δευτερο χρονο αλλα και δευτερον να μαθει απο μικρος, εκτος απο την αξια των vfm επιλογων, οτι τα πισι αναβαθμιζονται τμηματικα.
Αυτη η σκεψη/προβληματισμος μονο απο μενα, δε ξερω τοσα πολλα περι pc building οσο οι υπολοιποι εδω μεσα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Αφου ειναι 16 κι οχι του γυμνασιου, και θελει να παιξει φορτναη κι οχι κατι απαιτητικο απο gpu, εγω δε θα προτεινα μια high end gpu της τωρινης γενιας. Ξερω οτι εχει κουρασει το ολο θεμα με τις νεες gpu που ολο ερχονται και ερχονται, αλλα τα π.χ. 400 ευρω της 5700 ΧΤ θα χασουν αξια αποτομα καποια στιγμη στο (σχετικα) κοντινο μελλον. Νομιζω καλυτερα θα ηταν ενας κουμπαρας με τα εξτρα ευρω που θα εξοικονομησεις βαζοντας μια φθηνοτερη καρτα γραφικων, με σκοπο πρωτον να παρει κατι πραγματικα καλο σε δευτερο χρονο αλλα και δευτερον να μαθει απο μικρος, εκτος απο την αξια των vfm επιλογων, οτι τα πισι αναβαθμιζονται τμηματικα.
Αυτη η σκεψη/προβληματισμος μονο απο μενα, δε ξερω τοσα πολλα περι pc building οσο οι υπολοιποι εδω μεσα.
σωστή σκέψη αλλά η εμπειρία μου έχει διδάξει ότι τα λεφτά δεν περιμένουν ακόμα και στον κουμπαρά, κάπου, κάτι θα στα φάει.
Έχεις λεφτά; Ψώνισε.
 

Snipereye

Umber Hulk
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral
Joined
Sep 17, 2013
Messages
774
Αν ειναι να τα φαει σε τυροπιτες καλυτερα στην 5700 :LOL:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Εγώ θα πρότεινα Nvidia GPU λόγω ray tracing και κυρίως DLSS. Μιλάμε για feature που δίνει 50% παραπάνω απόδοση με ελάχιστη πτώση ποιότητας.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
AMD Ryzen 5 3600X Box (στο gaming είναι τόσο κοντά με 3700Χ που δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μην τον επιλέξετε)
έχει ενδιαφέρον μια σύγκριση ryzen 3 με 5 και 7. Οι 5 και 7 έχουν τούς πυρήνες σε δύο ομάδες πράγμα που δίνει χάντικαπ στα παιχνίδια. Μάλιστα οι πολύ γρήγορες μνήμες είναι κυρίως χρήσιμες για να μετριαστεί αυτό το χάντικαπ. Αυτό σημαίνει ότι ο φτηνότερος ryzen 3 έχει _καλύτερες_ επιδώσεις στα παιχνίδια ακόμα και αν συνδυαστεί με πιο αργές μνήμες. Επίσης κανένα σύγχρονο παιχνίδι δεν θα ωφεληθεί αν ο επεξεργαστής είναι πάνω από 4/8. Φυσικά αν θέλει να κάνει άλλες χρήσεις μπορεί να έχει σημασία αλλά τότε θα ωφεληθεί πολύ από τον 3700x (ή ίσως κάνει και την υπέρβαση με threadreaper). Οπότε όπως έχει αυτήν την στιγμή η κατάσταση αρχίζω να βλέπω τον ryzen 5 να γίνεται σάντουϊτς ανάμεσα σε ryzen 3 και ryzen 7. Τώρα θα πει κανείς τι θα γίνει αν σε 3 χρόνια αρχίζει να έχουν σημασία οι πολλοί πυρήνες; Το ένα ζήτημα είναι ότι τότε αν έχει τον 3600 θα ευχόταν να έχει το 3700 (αφού θα έχουν σημασία οι πολλοί πυρήνες) και εξακολουθώ να βρίσκω πιο λογικό να αναβαθμίσει τότε.

Samsung 970 Evo 1TB (δεν έχω κάτι να προσθέσω, παίζει να είναι τα πιο balanced SSDs γενικά)
Δεν ξέρω, δεν είμαι πεπεισμένος ότι αξίζει σχεδόν 200 ευρώ για σκληρό. Εξάλλου οι σκληροί προστίθενται ή αλλάζουν εύκολα.

Αντιθέτως, εγώ θα έλεγα ότι είναι ιδανική ηλικία για να τον βάλεις σε τέτοιο χορό και χώρο, προτού εδραιώσει συμπεριφορά εξάρτησης με τα Windows.
Εγώ είναι προφανές ότι εγώ θα έβαζα λίνουξ (manjaro) θα τού τον έστεινα να δουλεύει σωστά με τα όλα του και αν θέλει να βάλει windows δικό του πρόβλημα. Αφού είναι το πρώτο PC μάλιστα είναι προφανές ότι δεν έχει καμμία απολύτως ουσιαστική εξάρτηση.

Υπάρχει ένα ζήτημα βέβαια ότι δεν ξέρω τι σχέση έχει ο Dim με το θέμα αλλά δεν νομίζω ότι μπορείς να βάλεις στον χορό κάποιον αν δεν είσαι και εσύ μέσα, δεν λειτουργεί έτσι. Στην καλύτερη μπορεί να τον πάρει χωρίς λειτουργικό, να φτιάξει ένα live για το manjaro. Να τον ξεκινήσει με το live, να το δούνε μαζί πώς δουλεύει και τον αφήσει να αποφασίσει αν θα έχει σε 3 λεπτά ένα πλήρες εγκατεστημένο λειτουργικό ή θα ψάξει για windows.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Εγώ θα πρότεινα Nvidia GPU λόγω ray tracing και κυρίως DLSS. Μιλάμε για feature που δίνει 50% παραπάνω απόδοση με ελάχιστη πτώση ποιότητας.
first gen RTX και μάλιστα entry μοντέλο, hard sell θα έλεγα.
Με τα ίδια λεφτά αγοράζεις χειρότερη κάρτα μόνο και μόνο για μια πετσοκομμένη εμπειρία RT?

@lucinos δεν έχεις άδικο, αλλά όταν αγόραζα τον Χ6 1090Τ όλοι μου έλεγαν τι θα τον κάνω, και με έβγαλε 10 χρόνια.
Καλύτερα η μέση λύση πιστεύω.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Σε CPU υπάρχει, πλέον, ως επιλογή ο 3300X, ο οποίος δείχνει πολύ δυνατός για τα λεφτά του. Πάντως νομίζω ότι αυτή την περίοδο ότι σύστημα και να στήσει η δυνατότητά του να ανβαθμιστεί, κομμάτι κομμάτι μελλοντικά θα είναι μηδενική, αφού το ΑΜ4 τα έχει μετρημένα τα ψωμιά του.

Για τις RTX πρώτης γενιάς, τώρα που βγήκε το DLSS 2.0, χωρίς να το έχω ξεψαχνίσει κιόλας, μιλάνε για μεγάλες βελτιώσεις.

Αν πάντως δεν θέσεις ένα budget, για να μπουν, όπως πολύ σωστά και κάποια QoL στοιχεία που συνήθως τα παραβλέπουμε, δύσκολα να γίνουν πιο συγκεκριμένες οι προτάσεις.

Για το λίνουξ συμφωνώ ότι είναι ευκαιρία να μπει κάποιος από μικρός, αλλά μην ξεχνάμε ότι ο μικρός θέλει να παίζει Fortnite, προφανώς γιατί και η παρέα του Fortnite παίζει. Το να φτιάξει ένα γαμώ μηχάνημα για να τρώει την καζούρα όλης της παρέας που δεν μπορεί να τρέξει Fortnite, ενώ το λαπτοπ της μαμάς του με τα 300€ το τρέχει, το θεωρώ την μεγαλύτερη δυσφήμιση του Linux. Ίσως dual boot και αν θέλει να ψαχτεί.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ευχαριστώ πολύ για όλες σας τις απαντήσεις guys. Αλλά...

...δεν μπορώ να επεξεργαστώ τίποτα αυτή τη στιγμή γιατί τα κυκλώματά μου βραχυκύκλωσαν... Είμαι χωρίς τηλέφωνο και Ίντερνετ λόγω απόπειρας διάρρηξης. Κόψανε τα καλώδια της πολυκατοικίας τα νιαμού.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
το ΑΜ4 δεν πάει πουθενά, ειδικά οι 5ΧΧ
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Το να φτιάξει ένα γαμώ μηχάνημα για να τρώει την καζούρα όλης της παρέας που δεν μπορεί να τρέξει Fortnite, ενώ το λαπτοπ της μαμάς του με τα 300€ το τρέχει
Εγώ δεν είπα για καμμία απαγόρευση, αν θέλει windows δικό του πρόβλημα. Από την άλλη αν ο σκοπός είναι το Fortnite και μόνο και είχα για κάποιο λόγω υποχρέωση, έχω καλύτερη πρόταση. ryzen 3200G με την ενσωματωμένη vega 8.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Εγώ δεν είπα για καμμία απαγόρευση, αν θέλει windows δικό του πρόβλημα. Από την άλλη αν ο σκοπός είναι το Fortnite και μόνο και είχα για κάποιο λόγω υποχρέωση, έχω καλύτερη πρόταση. ryzen 3200G με την ενσωματωμένη vega 8.

Ρε συ δεν διαφωνώ μαζί σου, μην αρπάζεσαι. Ίσα ίσα. Το θέμα όμως είναι πώς θα καταφέρεις να τον εισάγεις σε πιο σοβαρά παιχνίδια και αν το καταφέρεις και στο Linux. Όμως τον πιτσιρίκο τώρα, καλώς ή κακώς, τον νοιάζει το Fortnite που παίζει όλη η παρέα του. Αν του βάλει Linux, ο μικρός δεν θα εκτιμήσει το open source του πράγματος. Αυτό που θα καταλάβει είναι ότι το PC του δεν το τρέχει, ενώ τα υπόλοιπα το τρέχουν. Θα έχει το PC του να κάθεται και θα παίζει στο laptop της μάνας του ξέρωγω. Άρα θα απομακρυνθεί από το Linux μια και καλή. Γι' αυτό είπα στο τέλος για dual boot. Ένα λειτουργικό για Fortnite και ένα για όλα τα άλλα.
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,887
16?!?!?! Εγω νομιζα οτι ητανε 9-12 ξερω γω...16 ειναι καιρος να αντρωθει στην μεγαλειωδη pc master race! Αν αντεχει το budget του πατερα φτιαξτου dream pc, καντον να ορκιστει οτι δε θα ξαναπιασει fortnite και lol, και χωστον σε ποιοτικα videogames τυπου witcher 3 για να βγαλει μουστακι και να προετοιμαστει για cyberpunk...το παιδι σας μεγαλωσε φερθειτε του ωσαν αντρα! :D

Μουστάκι και τρίχες στο στήθος σου βγάζει μόνο ο Miyazaki, άντε και και κάνα doom από ultra violence και πάνω. Όλα τα άλλα είναι φρουφρου και ντιγκινταν κυρ αστυνόμε.

Σόρρυ, συνεχίστε...
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Σε δύο χρόνια ψηφίζει, σε πέντε εκλέγεται και θα κάτσουμε με σταυρωμένα τα χέρια να τον παραδώσουμε στο Fortnite και τον Tim Sweeney with the tiny weenie?
 
Top Bottom