What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ιδέες και σκέψεις για νέο PC

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Φυσικά και δεν αρκεί για παιχνίδια, για αυτό υπάρχει ο χωριστός 1ΤΒ SATA SSD
δεν βλέπω όμως σε τι ωφελεί ένας επιπλέον 250 γίγα ssd. ταχύτητα αν είναι γρήγορος; Θα έλεγα με δουλεύετε, τι να κερδίσεις από το λειτουργικό; τα πάντα είναι ήδη ακαριαία. Οπότε απλά δεν βλέπω καμμία χρηστική ανάγκη για κάτι τέτοιο. Αν θέλει κάποιος έναν σούπερ γρήγορο «δίσκο», αυτό μπορώ μόνο να το δεχτώ αν κάνει δουλειά μαζί του, το λειτουργικό δεν μπορώ να το δω σαν σοβαρή δουλειά και αν είναι μόνο 250 γίγα τότε τι ακριβώς θα κάνει; Νομίζω ότι τον βάζει απλά και μόνο επειδή βλέπει την pci και την λυπάται.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Χώρια μιλάμε ρε lucinos, 2 φορές έχω πει πως καλύτερα να πάει σε 500GB για τον γρήγορο SSD. Από εκεί και πέρα εμένα προσωπικά αυτά τα 250GB που αν και είναι +25% χωρητικότητα εσένα σου φαίνονται αμελητέα, με έχουν σώσει και μπορώ για την ώρα να διαχειριστώ τα installed games που "πρέπει" να έχω για τα διάφορα κανονισμένα gaming sessions με τον 1TB gaming disk, αν έπρεπε να έχω και το OS και προγράμματα installed εκεί δεν θα χωρούσαν με τίποτα. Ακόμα και με 100άρες συνδέσεις, που ακόμα δεν έχουν πολλοί, δεν είναι δουλειά το βάλε-βγάλε games με 80-120GB downloads το ένα. Και επειδή το παλικάρι έχει ξεκάθαρα multiplayer προσανατολισμό στα games που έχει αναφέρει, πολύ πιθανό να έχει παρόμοιο use case.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
+25% χωρητικότητα εσένα σου φαίνονται αμελητέα,
Η αντίρρησή μου ήταν στο αναλογικό κόστος, αλλά τώρα που το κοίταξα είδα ότι έχει και αρκετά φτηνούς:
οπότε οκ, θα μπορούσα να συμφωνήσω σε κάτι τέτοιο.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Θέμα κόστους είναι όλα, αλλιώς θα βάζαμε όλοι έναν τέτοιο και θα ξενοιάζαμε.

Και δεν το λες τόσες μέρες; ΑΥΤΟΝ ΘΑ ΒΑΛΩ!!!1111!!!!

EDIT: Λοιπόν, επειδή εσείς οι από πάνω (@lucinos + @Great0ldOne και ΣΙΑ) λυσσάξατε με τους εΣεΣΔί που επέλεξα, θα ενημερώσω τον πίνακα με NVMe και θα τον κοτσάρω στο πρώτο ποστ αυτού του νήματος.
 
Last edited:

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Για περιφερειακα, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να του παρετε την καλυτερη καρεκλα out there και εργονομικα μπλιμπλικια για τους καρπους στο ποντικι και το keyboard...επισης μην ξεχνας να του βαλεις και ενα VR για να μας πει πως θα ειναι το alyx :gap:
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ανησυχώ για τις εσωτερικές συνδέσεις στη μητρική. Χωράνε οι 2 NVMe δίσκοι κανονικά ή θα "βρίσκουν" πουθενά στο εσωτερικό;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Να δούμε τι άλλη δικαιολογία θα σκεφτείς για να μην κάνεις παραγγελία :p.

Πουθενά δεν θα βρίσκουν, για αυτό είναι φτιαγμένες, για να βάζεις NVMe drives :D.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Να δούμε τι άλλη δικαιολογία θα σκεφτείς για να μην κάνεις παραγγελία :p.

Πουθενά δεν θα βρίσκουν, για αυτό είναι φτιαγμένες, για να βάζεις NVMe drives :D.

Ένα παιδί που είχε αγοράσει την αρκετά ακριβότερη Asus ROG Strix X570-E Gaming, έγραψε ότι έπρεπε να ξεβιδώσει το ανεμιστηράκι του chipset για να εγκαταστήσει ένα M.2 SSD.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Photos or it didn't happen.

Κοίτα, και ο Κουτσούκος κόντεψε να βάλει κομπρεσσέρ για να εγκαταστήσει μια GPU, αλλά υπήρχε κι άλλη λύση...
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Κοίτα, και ο Κουτσούκος κόντεψε να βάλει κομπρεσσέρ για να εγκαταστήσει μια GPU, αλλά υπήρχε κι άλλη λύση...

Εγώ πριόνι θυμάμαι... :Ρ

EDIT: Πάντως, λίγο που έψαξα για την Asus TUF Gaming X570-Plus WiFi, έχει διάφορα θεματάκια...
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Όπως; Βασικά καμία μητρική δεν θα βρεις χωρίς θεματάκια άμα αρχίσεις να ψάχνεις στο reddit, από εκεί και πέρα και παρά την αρχική πρότασή μου, εγώ άλλαξα γνώμη και προτείνω B550 δαγκωτό.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Όπως; Βασικά καμία μητρική δεν θα βρεις χωρίς θεματάκια άμα αρχίσεις να ψάχνεις στο reddit, από εκεί και πέρα και παρά την αρχική πρότασή μου, εγώ άλλαξα γνώμη και προτείνω B550 δαγκωτό.

Γιατί ρε φίλε μού το κάνεις αυτό; Γιατί Β550 τώρα μες στα μαύρα τα μεσάνυχτα;...
Ο μόνος λόγος που θα πήγαινα στο Β550 είναι επειδή δεν έχει ανεμιστήρι για το τσίπσετ (και λένε ότι έχει καλύτερο VRM).
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Εξαιρετικός λόγος από μόνος του κατά τη γνώμη μου. Και οι περισσότερες B550 μητρικές έχουν καλύτερα thermals από όσες X570 έχουν λογικό κόστος.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Περιφερειακά μονο razer. Τώρα ποια συγκεκριμένα τα βρίσκουμε.

Εννοείται!!! Ήδη έχει βάλει στο μάτι ένα Razer Huntsman Tournament Edition και ένα Razer Deathadder Elite. Αχ αυτή η Razer... :Ρ

EDIT: BTW, βγάζει και σώβρακα η Razer;
 
Top Bottom