What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ιδέες και σκέψεις για νέο PC

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Το θέμα όμως είναι ότι εάν το DLSS εξαπλωθεί, μια 2070 θα πάρει αυτομάτως +2 χρόνια ζωής τουλάχιστον.

Και αυτά τα έβαλα μέσα στους υπολογισμούς μου :D. Επίσης, ενώ το θεωρώ φοβερή τεχνολογία, η υιοθέτηση μέχρι στιγμής είναι με το σταγονόμετρο :/, και αν, όπως φαίνεται, πρέπει να βγαίνει υποστήριξη για κάθε game χωριστά, φέξε μου και γλύστρισα...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Γι' αυτό παίρνεις πάντα latest and greatest, κι ούτε άγχη ούτε τίποτα.

Ιδανικά σαφώς, στην πράξη οι περισσότεροι είμαστε αναγκασμένοι να κάνουμε αγορές με γνώμονα το κόστος και την αντοχή στον χρόνο.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ποια υλοποίηση 2070 Super θα προτείνατε;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Κάνω σκέψεις για αγορά εξαρτημάτωνε απ' το ξωτερικό... :Ρ
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ποια υλοποίηση 2070 Super θα προτείνατε;

Την πιο φθηνή με triple fan. Ή EVGA, ακριβή αλλά με κορυφαίο support. Πάντως δεν έχει τόση σημασία όσο με την 5700XT, που με εξαίρεση την Sapphire και την Gigabyte, καμία άλλη υλοποίηση δεν είχε πραγματικά καλή θερμική συμπεριφορά, ακόμα και η πανάκριβη ASUS Strix.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Τόνωσε το ελληνικο retail ρεεεεεε (το παρών ποστ είναι ευγενική χορηγία του 16χρονου που δε μπορεί να περιμένει)
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Κάνω σκέψεις για αγορά εξαρτημάτωνε απ' το ξωτερικό... :Ρ
Σταμάτα να ψειρίζεις την μαϊμού και πάρε κάτι άμεσα, τώρα. Πισί είναι και έχει δυνατότητα να προσθέσει/αλλάξει πράγματα στο μέλλον.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ποια μαϊμού... πάει αυτή, ξεψειρίστηκε. Τώρα πάω να ξεψειρίσω... αρκούδα. : Ρ

Ακόμα με προβληματίζει η διαθεσιμότητα του κουτιού. Επίσης, έχω χάσει την μπάλα με τα τόσα κουτιά Phanteks...

Όσο για την 2070, πρέπει να έχει οπωσδήποτε 3 ανεμιστήρια; Η ΕΒΓΑ με 3 ανεμιστήρια είναι στο θεό (ακόμα και στο εξωτερικό).

Ανάμεσα σε Gigabyte GeForce RTX 2070 Super WindForce OC και MSI GeForce RTX 2070 Super Gaming X Trio 8GB (και οι δύο έχουν 3 ανεμιστήρια), ποια θα προτιμούσατε;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Double post επειδή κατάφερα την πρώτη σύνθεση...:Ρ

PC CASEPhanteks Enthoo Pro Tempered Glass Satin Black
PSUCorsair TX-M Series TX750M
MOTHERBOARDAsus TUF Gaming X570-Plus WiFi [90MB1170-M0EAY0]
CPUAMD Ryzen 7 3700X Box
RAM32GB (2x16GB) G.Skill Trident Z Neo DDR4-3600 CL16 DIMM RAM
VGAGigabyte GeForce RTX 2070 Super WindForce OC 3X 8GB GDDR6 HDMI/3xDP
SSD (OS)Samsung 250GB SSD 860 Evo Series 2.5 SATA III [MZ-76E250B/EU]
SSD (GAMING)Samsung 1TB SSD 860 Evo Series 2.5 SATA III [MZ-76E1T0B/EU]
HDD (REST)Western Digital 1TB Caviar Black SATA III [WD1003FZEX]
DVD DRIVEAsus DVD Writer DRW-24D5MT (SATA) Black

Το concept είναι να γίνει αγορά του κουτιού από Ελλάδα και όλα τα υπόλοιπα εξαρτήματα να αγοραστούν από το εξωτερικό.
Αυτή τη στιγμή, το συνολικό ποσό διαμορφώνεται στα 1572 ευρώ. Νομίζω πως είναι καλή τιμή εάν λάβουμε υπόψη ότι χώρεσε καλή μητρική X570, μνήμη 3600 και κάρτα 2070 Super. Για επεξεργαστή, επίτηδες δεν επέλεξα τον 3800Χ για τους λόγους που αναφέρονται ΕΔΩ.

(Καλό το τροφοδοτικό της Corsair, αλλά μου τη σπάει που είναι semi-modular. Ακόμα και στο εξωτερικό δεν βρίσκω Seasonic τροφοδοτικά....γκρρρ)

Πώς σας φαίνεται το σύστημα; Βρίστε ελεύθερα! :Ρ
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Πώς σας φαίνεται το σύστημα; Βρίστε ελεύθερα! :Ρ
1) δεν βλέπω λόγο ξεχωριστού ssd για os και gaming. (εκτός ίσως αν σκοπεύεις να βάλεις διαφορετικό os)
2) hdd μπορεί να προσθέσει και αργότερα αλλά αν πάρεις δεν έχει νόημα 1 τέρα, πάρε 2 τέρα.
3) την αρνητικότητά μου στην nvidia την ξέρετε, αλλά οκ

4) βάλε τα 72 ευρώ από την τσέπη σου σαν αποζημίωση για την καθυστέρηση.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Παίζει και η λύση με AMD @lucinos, μη μου στενοχωριέσαι! Εάν αντικαταστήσω την 2070 με την Gigabyte Radeon RX 5700 XT 8GB Gaming OC, το κόστος πέφτει στα 1455 ευρώ.

Δεν καίγομαι για καμία από τις δύο, οπότε μπορεί να ρωτήσω και τον πιτσιρικά...

EDIT: Σχετικά με SSD/HDD, ο πιτσιρικάς είχε βάλει στη "λίστα" του έναν SSD Samsung QVO 1TB και έναν HDD WD Blue 1TB, γι' αυτό κι εγώ κινήθηκα ανάλογα. Επίσης, το σκεπτικό του ξεχωριστού SSD για OS και gaming (και κυρίως αρχεία δουλειάς, μιλώντας για τη δική μου περίπτωση) με έκανε να νιώθω πάντοτε πιο "safe" σε περίπτωση που "σκάσει" ο SSD του λειτουργικού.
 
Last edited:

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Δεν έχεις βάλει NVMe, βασικό σε High End σύστημα αξιώσεων.
Επιμένω ότι για σύστημα που δεν χρειάζεσαι τα lanes, είναι πλεονασμός το X570. Πάρε μια B550, με μια GPU και ένα NVMe δεν χρειάζεται παραπάνω. Δυνατότητα overclock θα έχει και με το B550, και γλυτώνει το ανεμιστηράκι στο southbridge.
Σε μνήμες πάνω από 3200 θα πήγαινα εφόσον είχα περίσσευμα από GPU, CPU (διαφωνώ με τον Burke, 300 Mhz διαφορά στο base clock, 100 MΗz στο boost, για 30€ διαφορά, πάω στον 3800), είχα Gen 4 M.2 NVMe για λειτουργικό+εφαρμογές , SATA III SSD για αποθήκη. Εκτός και αν θες να έχεις πιο "σίγουρα" τα 3200...
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Θα πάρεις που θα πάρεις Χ570, θα βάλεις SATA SSD για το λειτουργικό; Μπορείς να μείνεις και σε Β450 motherboard αν είναι έτσι.

Άλλαξε το OS drive με έναν Samsung 970 Evo 250GB κατ' ελάχιστο, αν και εγώ θα έλεγα AMD 5700XT gpu και Corsair MP600 500GB NVMe SSD για να έχει και κάποιο νόημα και η επιλογή μητρικής, και κατά τα άλλα είσαι μια χαρά. Αν θες από κάπου να εξοικονομήσεις χρήματα πάντως, με μια B550 μητρική και μνήμες 3200/CL16 δεν θα έχεις καμία διαφορά στην πραγματική απόδοση του συστήματος, και εξοικονομείς 60-70 ευρώ.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Άλλαξε το OS drive με έναν Samsung 970 Evo 250GB κατ' ελάχιστο,
να πω την αλήθεια διαφωνώ γενικά με 250 γίγα ssd. Προσωπικά ή θα έπαιρνα απλά έναν 1 τέρα nvme ή θα έπαιρνα έναν 500 γίγα sata και μπορεί όποτε θέλει αργότερα να προσθέσει και τον σούπερ ουάου. Επίσης δεν κατανοώ την λογική που θέλει το λειτουργικό στον γρήγορο ssd αλλά ίσως απλά δεν έχω ιδέα πόσο σέρνονται τα windows. Αν είχα «γρήγορο» και «αργό» ssd το λειτουργικό θα το έβαζα στον αργό αφού έτσι και αλλιώς τα πάντα είναι ακαριαία. Αν υπάρχει όφελος με γρήγορο ssd αυτό θα είναι ίσως στα παιχνίδια ή άλλες χρήσεις.

Η μόνη περίπτωση που βλέπω χρήσιμο έναν 250 γίγα ssd είναι αν θέλει να πειραματίζεται με λειτουργικά.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Και εγώ διαφωνώ γενικά, για αυτό είπα κατ' ελάχιστο, και πρότεινα Corsair MP600 500GΒ και να κόψει από αλλού. Αλλά πέρα από την διαφωνία, 250GB αρκούν για OS και τα προγράμματα που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι χρήστες.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
250GB αρκούν για OS και τα προγράμματα που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι χρήστες.
δεν αρκούν για παιχνίδια και το λέω από προσωπική πείρα. Έχω 250 γίγα ssd. (έχω κάπως δικαιολογία ήταν ακριβοί τότε οι 500 γίγα)
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Φυσικά και δεν αρκεί για παιχνίδια, για αυτό υπάρχει ο χωριστός 1ΤΒ SATA SSD που για την ώρα αρκεί, αν και αν παίζεις 5-6 από τα τελευταία multiplayer μαζί με το υπόλοιπο RQ crew και τα χρειάζεσαι Installed ταυτόχρονα, ακόμα και εκεί αρχίζει να στριμώχνει η κατάσταση. Αλλά αρκεί, και οι τιμές στα 2ΤΒ ακόμα τσούζουν :(.


Θέμα κόστους είναι όλα, αλλιώς θα βάζαμε όλοι έναν τέτοιο και θα ξενοιάζαμε.
 
Last edited:
Top Bottom