What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official Off-Topic Thread

clementine

Commoner
Joined
Feb 9, 2018
Messages
14
Η αλήθεια είναι ότι το σκέφτηκα αλλά λέω τι σχέση έχει η θρησκεία με την πολιτική
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Τι σημαίνει το πηγάδι να ξέρω να κλείσω τα μάτια μου ή να ακούσω με τα αυτιά μου δηλαδή είναι για μικρά παιδιά ή μεγάλα 😂

Καλύτερα να ρωτήσεις τον @Артём γι' αυτό. Είναι ο ειδικός σε αυτά τα θέματα. :Ρ
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Το να πεις ότι οραματίζεσαι τον κόσμο όπως οι ναρόντνικοι ή ότι "πλεχανωφ ντιντ ναθινγκ ρωνγκ" δεν ξέρω πού θα σε βοηθήσει. Δεν υπάρχουν πασπαρτου απαντήσεις, κάτσε διάβασε αλλά το σημαντικότερο δράσε.

Προσωπική μου άποψη είναι να πεις ξεκάθαρα ότι δεν θέλεις να συζητήσεις επ' αυτού (άσχετα αν δεν συμμερίζομαι τη σκέψη). Το αν θα τα βρεις μπροστά σου ή όχι θα το δεις στην πορεία.
 

clementine

Commoner
Joined
Feb 9, 2018
Messages
14
Σίγουρα κάποια στιγμή θα υπάρξει το θέμα της πολιτικής μην σου πω ότι ήδη υπάρχει απλά θέλω όταν γίνει ή αν γίνει να το αποφασίσω μόνη μου. Πάντως ευχαριστώ!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Καλύτερα να ρωτήσεις τον @Артём γι' αυτό. Είναι ο ειδικός σε αυτά τα θέματα. :Ρ
εννοεις οτι ειναι πηγαδολογος; :p



Η αλήθεια είναι ότι το σκέφτηκα αλλά λέω τι σχέση έχει η θρησκεία με την πολιτική
Η πολιτικη και η θρησκεια βασιζονται στον ιδιο αξονα, την πιστη.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Σίγουρα κάποια στιγμή θα υπάρξει το θέμα της πολιτικής μην σου πω ότι ήδη υπάρχει απλά θέλω όταν γίνει ή αν γίνει να το αποφασίσω μόνη μου. Πάντως ευχαριστώ!

Το πότε θα αποφασίσεις ενεργά να ασχοληθείς είναι κάτι που μάλλον θα στο υπαγορεύσει η ζωή αλλά μπορεί και να μην γίνει ποτέ. Σίγουρα έμμεσα και ασυναίσθητα είσαι πολιτικό ον, ακόμη και η δυσαρέσκειά σου και άρνηση για μια τέτοια κουβέντα είναι πολιτική στάση.

Αν όμως δεν θέλεις στην παρούσα φάση να έχεις τέτοια ερεθίσματα/κουβέντες, με το στανιό δεν πρόκειται να τα αποκτήσεις. Όσο μπίρι-μπίρι και να κάνεις ή ακούσεις, ορισμένα πράγματα θα πρέπει να ζήσεις. Πρέπει όμως να είσαι προετοιμασμένη για κάτι τέτοιο και να μην νομίζεις ότι είσαι μόνη σου στα προβλήματα. Ειδάλλως θα είσαι καταδικασμένη να ξανανακαλυψεις πράγματα ή να είσαι μόνη καλαμιά στον κάμπο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Φιλτατε Βορειε, γιατι αμφιβαλεις οτι η θρησκεια και η πολιτικη δεν βασιζονται στον αξονα της πιστης;
Ο καθενας ακολουθει τα πραγματα που πιστευει.
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Λυπάμαι πάρα πολύ, αυτή είναι η δική σου αντίληψη την οποία την έχεις εδραιώσει με συγκεκριμένο σκεπτικό.

Σε ποιο πολιτικό φάσμα θεωρεί ότι ανήκει κανείς μπορεί να είναι αποτέλεσμα πολλών διεργασιών. Σε αντίθεση όμως με τη θρησκεία, η πολιτική είναι επιστήμη και έχει πολλές θεωρίες που είτε είναι λανθασμένες, είτε είναι προς εξέταση. Αλλά όπως κάθε άλλες επιστήμες είναι προσβάσιμη προς κριτική και εξέταση.

Το αν κάποιος αποφασίζει να ακολουθήσει τυφλά κάποια πολιτική ιδεολογία (σε αυτήν την περίπτωση είναι ιδεοληψία) δεν αναιρεί το γεγονός ότι η πολιτική δεν είναι σαν τη θρησκεία που απαιτεί από τους ακολούθους πίστη σε παράδοξα ή πράγματα που είναι αδύνατον να εξεταστούν στην παρούσα ιστορική φάση (λόγω τεχνολογικών περιορισμών) ή οποτεδήποτε (λόγω fallacy cycle).
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Γεια σας, ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Πώς αποφεύγουμε μέλη της ΚΝΕ παράταξης που με προσεγγίζουν δίχως να το επιθυμώ, ευγενικά όμως. Για παράδειγμα υπάρχουν ειδικές κατηγορίες του κομμουνισμού, όπως οι λενινιστες, μαρξιστές, σταλινιστες. Άραγε υπάρχει μια κάποια τέτοια κατηγορία που να έρχεται σε αντιπαράθεση με ολόκληρη την υπόλοιπη κοινότητα?
Και να υπάρχει, νομίζεις ότι θα ξέρουν (οι περισσότεροι) για τι πράγμα τους μιλάς;

Λες απλά κι ευγενικά ότι δεν σε ενδιαφέρουν, στην παρούσα φάση, τέτοιες συζητήσεις και τέλος.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,042
Αναφέρεις τυχαία σε οποιαδήποτε πρόταση τα εξής: "Ο πατερούλης μας, ο Τρότσκι" και θα σε αφήσουν ήσυχη.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Έχασες ιστορική αναφορά, G0O μου. Όσο κριτάρεις όμως δεν θα τα χαλάσουμε. :gap:
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,166
Να πας στην ΔΑΠ :PCMR:



τυχαίο ταγκ @Eidolon
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Την αποψη σου Βορειε δεν την θεωρω λαθος. Ειναι τεκμηριωμενη συμφωνα με το δικο σου σκεπτικο (που εχει βασιστει σε πραγματα και δεν αιωρειται) και το προσωπικο σκεπτικο δεν ειναι λαθος, αφου πιστευουμε οτι ειναι σωστο. Δεν υπαρχει λαθος οπου θεωρουμε οτι υπαρχει ταξη.
Λυπάμαι πάρα πολύ, αυτή είναι η δική σου αντίληψη την οποία την έχεις εδραιώσει με συγκεκριμένο σκεπτικό.

Σε ποιο πολιτικό φάσμα θεωρεί ότι ανήκει κανείς μπορεί να είναι αποτέλεσμα πολλών διεργασιών. Σε αντίθεση όμως με τη θρησκεία, η πολιτική είναι επιστήμη και έχει πολλές θεωρίες που είτε είναι λανθασμένες, είτε είναι προς εξέταση. Αλλά όπως κάθε άλλες επιστήμες είναι προσβάσιμη προς κριτική και εξέταση.

Το αν κάποιος αποφασίζει να ακολουθήσει τυφλά κάποια πολιτική ιδεολογία (σε αυτήν την περίπτωση είναι ιδεοληψία) δεν αναιρεί το γεγονός ότι η πολιτική δεν είναι σαν τη θρησκεία που απαιτεί από τους ακολούθους πίστη σε παράδοξα ή πράγματα που είναι αδύνατον να εξεταστούν στην παρούσα ιστορική φάση (λόγω τεχνολογικών περιορισμών) ή οποτεδήποτε (λόγω fallacy cycle).

Δεν πρεπει να λυπασαι για τις αντιληψεις των αλλων. Οι αντιληψεις των αλλων μπορουν να σε επιβεβαιωσουν ή οχι ή να εμπλουτισουν την γνωση σου. θεωρω οτι ηταν αστοχη λεξη και το σωστο ειναι να μην αναλωθουμε με αυτο.

Η πολιτικη, οπως και η επιστημη, ξεκινησε πολλες θεωριες και εχει πολλους θεωρητικους. Δεν θα ξεκινησω να λεω οτι οι θεωριες ειναι λαθος μεχρι να αποδειχτουν σωστες κτλ Θα ξεκινησω με την κατασταση πριν την θεωρια που ειναι η πρωτη επαφη.
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ απλοποιημενο. θα αποφυγω πολιτικες καταστασεις για να μην μπλεχτουμε. εαν θελεις, το γυριζουμε και στο πολιτικο επιπεδο.
Ενα πρωι μου χτυπας την πορτα και με ρωτας αν γνωριζω για τον σωτηρα Κθουλου. Πριν σου κλεισω την πορτα στα μουτρα, μου προκαλεις την περιεργεια. Η ριζα της περιεργειας προερχεται απο την πιστη οτι ισως να εχουμε κατι καλο εδω.
Πολυ συντομα η περιεργεια θα αντικατασταθει απο την πιστη οτι αυτο το συστημα μου ταιριαζει (σημαντικο) και λειτουργει. Η πιστη μας σπρωχνει να εμβαθυνουμε, γιατι η περιεργεια ηταν η σκανδαλη για την εκκινηση.
Εννοειται οτι μπορει καποιος να εχει την περιεργεια, να εμβαθυνει και να σταματησει επειδη δεν πιστεψε σε αυτα που βρηκε.
Ο επιστημονας πιστευει σε αυτο που κανει γιατι σε περιπτωσεις ψαχνει την αποδειξη.
Χωρις πιστη σε κατι δεν τελειωνει τιποτα.


Στο θεμα θρησκεια, αυτο που πιστευω ειναι οτι εχουμε χαθει στην μεταφραση. Μεσα απο προσωπικες εμπειριες που δεν ξεκινησαν με αναζητηση αλλα πεταχτηκαν μπροστα μου, εχω την πιστη οτι υπαρχουν πραγματα τα οποια τα αγνοουν ακομα και οι βαθεια θρησκευομενοι.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Δεν πρεπει να λυπασαι για τις αντιληψεις των αλλων.

Εκφραστικός αγγλικανισμός, που έχει εμποτιστεί στο σκεπτικό. Γράψε λάθος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
ένα "άσεμας πουλάκι μου" και προχωράς, για εμένα δούλευε πάντως.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Γεια σας, ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Πώς αποφεύγουμε μέλη της ΚΝΕ παράταξης που με προσεγγίζουν δίχως να το επιθυμώ, ευγενικά όμως. Για παράδειγμα υπάρχουν ειδικές κατηγορίες του κομμουνισμού, όπως οι λενινιστες, μαρξιστές, σταλινιστες. Άραγε υπάρχει μια κάποια τέτοια κατηγορία που να έρχεται σε αντιπαράθεση με ολόκληρη την υπόλοιπη κοινότητα?

Κοίτα πέρα από την άποψη που μπορεί να έχει ο καθένας μας, η αλήθεια είναι ότι με, συνομήλικά σου, μέλη της ΚΝΕ και των υπολοίπων αριστερίστικων οργανώσεων (απλά αυτοί απαντώνται σπανιότερα) είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για πολιτική συζήτηση μακριά από την κυρίαρχη αντίληψη του μπάρμπα στην Κορώνη και του πάρτι στην Μύκονο (που τέτοιες εποχές καταλαβαίνεις ότ θα έχουν και σφίξεις).

Ναι μπορεί από πολλούς να κατηγορούνται ως στενόμυαλοι (πολλές φορές όχι άδικα), ή/και ότι γίνονται πιεστικοί, αλλά αυτά τα παιδιά (επαναλαμβάνω σε όλους αυτούς του χώρους) κοιμούνται και ξυπνάνε (πολλές φορές ίσως έχουν και ονειρώξεις) με κάποιες ιδέες. Τις ιδέες τους. Τα υπόλοιπα που ναφέρουν πολλοί από τους προλαλήσαντες είναι για εμάς τα ραμολί, που διαμορφώσαμε ο καθένας την άποψή του και καταλήξαμε να ψάχνουμε πιο λεπτές διαφορές. Αυτά εσύ πρέπει να τα μάθεις για τον εαυτό σου όμως.

Νομίζω ότι, συμφωνείς διαφωνείς, ο καλύτερος τρόπος να τους αντιμετωπίσεις είναι να κάτσεις μία φορά να συζητήσεις μαζί τους. Το μόνο που θα χάσεις είναι έναν καφέ. Θα έχεις κάνει μια πρώτης τάξεως (αν καταλαβαίνω καλά για το νεαρό της ηλικίας σου) συζήτηση. Αν δεις ότι διαφωνείτε δεν νομίζω ότι θα σε ενοχλήσουν ξανά. Αν δεις ότι συμφωνείτε μάλλον θα το βρεις κι εσύ ενδιαφέρον. Σε κάθε περίπτωση μην στιγματίσεις ολόκληρους χώρους (θετικά ή αρνητικά) από αυτή την επαφή και μην μείνεις μόνο στην επαφή με τον συγκεκριμένο χώρο. Δες το απλά σαν μία αρχή.
 
Top Bottom