What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Η Nvidia ξεκίνησε countdown που λήγει την 1η Σεπτεμβρίου

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,661
Δεύτερη γενιά τσιπσετ με βάση την εμπειρία της τελευταίας πενταετίας. Καλύτερα αποτελέσματα από τη λιθογραφία και άρα επιδόσεις (θα έχει φύγει το πρώτο στοκ που σπρώχνουν με μειωμένα κριτήρια), θα έχει ανακοινώσει και τα συγκριτικά προϊόντα της μέχρι τότε, η AMD, θα επωφεληθούμε από τον ανταγωνισμό.

Ένα μεγάλο "ευχαριστώ" και ενός λεπτού σιγή ως ένδειξη σεβασμού/συμπάθειας για όλους τους beta testers της σειράς 20ΧΧ.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Η δική μου απορία τόσο καιρό είναι γιατί κανείς δεν έχει αναφέρει αυτό:



4e1evp.jpg
 
Last edited:

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Και όχι ακριβώς σιγή ιχθύος.


1080Ti : 11,34 Tflops
2080 : 10,07 Tflops
2080Ti : 13,45 Tflops
3070 : 20,4 Tflops
3080 : 29,8 Tflops
3090 : 35,7 Tflops


σε αυτό εδώ το βίντεο βλέπουμε σύγκριση 1080Τι με 2080Ti.



Βλέπουμε ότι σε κάποια παιχνίδια, η διαφορά φτάνει και το 75% ενώ το χαμηλότερο νομίζω είναι 30%.

Η μέγιστη διαφορά που είδαμε από 3080 σε 2080 ήταν στο Borderlands 3 και ήταν 80%.

Παρατηρείτε τίποτα περίεργο αν τα βάλουμε σε συνάρτηση με τα TFlops;

Ήμουν έτοιμος να ποστάρω και για τη «σιγή ιχθύος της AMD», αλλά ίσως πιο μετά που έχω όρεξη.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Double Ποστ.

Σε δεύτερη -πιο ώριμη σκέψη-, δεν ξέρω αν η AMD μπορεσει να φτάσει την Nvidia. Ο λόγος είναι ο εξής:

15% καλύτερη ενεργειακή απόδοση από την αλλαγή 7nm--->7nm EUV και 50% καλύτερη ενεργειακή απόδοση από την αλλαγή
RDNA--->RDNA 2 μας φτάνει στο 65%. δηλαδή αν είχαμε ίδια Compute Units θα είχαμε 65% καλύτερη κατανάλωση.
εφαρμογή τώρα στην πιο φρέσκια κάρτα της AMD:
H 5700ΧΤ ήταν ήδη στα 225Watts με 40Compute Units. Στα 80 αν πούμε ότι κάνει τέλειο scaling πάει 450. Με 65% μείωση πάει στα 158Watt.
κάνω ένα άλμα σκέπσης και αυτό είναι το «τέλειο scaling». κατά τα άλλα δεν νομίζω να σφάλλω κάπου.

Α κεφαλαίο, ωμέγα με τόνο . Δ κεφαλαίο , Με κεφαλαία όπως βλέπετε κάποιες φορές τα δείχνει και κάποιες όχι. ΠΛΖ ΦΙΞ ΑΔΔΔΣ ΔΤΏΡΑ δεν εμφάνισε τίποτα απο τα κεφαλαία , γουοτ δε φακ γκάηζς. Ζ Το z στα ελληνικά ούτε καν.

Edit : όπως φαίνεται το θέμα με τους χαρακτήρες έφτιαξε. Μάλλον ήταν θέμα με πολλές καρτέλες στον Chrome;
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,465
@Epitaph Μπορείς να μου θυμίσεις ποτε ηταν η τελευταία φορά που η amd πλησίασε (οχι συνετριψε, απλα ποτε πλησιασε) τις top of the line κάρτες της nvidia?
Μακάρι να έχεις δίκιο, καλό για μας θα ειναι, αλλά όλη αυτή η σιγή ιχθύος με κάνει να αμφιβάλλω.

Μπορώ να το κάνω για τους επεξεργαστές που όλοι έλεγαν ότι σιγά μην είναι καλύτεροι από intel, εγώ πιστέυω θα είναι καλύτερες.
Οι ryzen 1 ήταν oi RDNA 1
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Κι εγώ μπορώ να το κάνω για ομάδες της formula 1. Αυτό όμως τι σχέση έχει με τις gpu?
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Το επιχείρημα του nitro είναι ότι και τον Γενάρη του 2017 ένας θα λεγε «πόσα χρόνια έχει να βγάλει ανταγωνιστική CPU η AMD» (11 χρόνια) και έβγαλε, και σε λίγους μήνες βγάζει και CPU που θα τσακίσει την Intel.

Αντίστοιχο πράγμα μπορεί να κάνει και στο GPU τμήμα.


Η τελευταία GPU που χε βγάλει για High End ήταν η Radeon VII που ήταν ανταγωνιστική με 2080 (λίγο πιο κάτω βέβαια). Και αν λάβουμε υποψιν τη σάπια αρχιτεκτονική (7nm αλλά με GCN) ήταν σχετικά καλή, αλλά ακριβή για τις επιδόσεις (λόγω HBM).
Οι 5700 που βγάλανε εννοείται δεν είχαν στόχο τις High Range.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Η τελευταία GPU που χε βγάλει για High End ήταν η Radeon VII που ήταν ανταγωνιστική με 2080
Έβγαλε μια κάρτα ένα ολόκληρο εξάμηνο μετά και η οποία τελικά πάλι υστερούσε. Αυτό δεν το βρίσκω και πολύ ανταγωνιστικό. Θα' πρεπε τουλάχιστον να ήταν λίγο πιο πάνω.
Στους ryzen, αν θυμάμαι καλά, από την ανακοίνωσή τους κιόλας υπήρχε ενας ενθουσιασμός. Τον οποίο δεν τον συναντάς αντίστοιχα τώρα. Αντιθέτως μολις ρώτησαν τον υπεύθυνο της amd στο twitter (δεν θυμάμαι ονόματα) ποια η απάντηση της εταιρειας στις ampere, το μονο που ειχε να γραψει ηταν μια σκεπτόμενη φατσούλα.
Κοίτα, προσωπικά πολύ θα ήθελα να δω κόντρα αντίστοιχη, όπως στους επεξεργαστές. Καλό για όλους θα είναι.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Καλό θα είναι η AMD να ανταγωνιστεί την nvidia στις high end κάρτες αλλά επίσης καλό θα είναι και η nvidia να μην ξανακάνει αυτά που έκανε με την 20xx σειρά. Έβγαλε δέκα μήνες μετα την κυκλοφορία της κανονικής σειράς στις ίδιες τιμές τις super με καλύτερες επιδόσεις. Για να μην πούμε και για την υπερκοστολόγηση της 2080ti που οι αγοραστές της τραβάνε τα μαλλιά τους τώρα. Φαίνεται να πήρε το μάθημα της πάντως γιατί κι οι ίδιοι φαίνεται να προσπαθούν να θάψουν στην λήθη όλη αυτή την σειρά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,465
Έβγαλε μια κάρτα ένα ολόκληρο εξάμηνο μετά και η οποία τελικά πάλι υστερούσε. Αυτό δεν το βρίσκω και πολύ ανταγωνιστικό. Θα' πρεπε τουλάχιστον να ήταν λίγο πιο πάνω.
Στους ryzen, αν θυμάμαι καλά, από την ανακοίνωσή τους κιόλας υπήρχε ενας ενθουσιασμός. Τον οποίο δεν τον συναντάς αντίστοιχα τώρα. Αντιθέτως μολις ρώτησαν τον υπεύθυνο της amd στο twitter (δεν θυμάμαι ονόματα) ποια η απάντηση της εταιρειας στις ampere, το μονο που ειχε να γραψει ηταν μια σκεπτόμενη φατσούλα.
Κοίτα, προσωπικά πολύ θα ήθελα να δω κόντρα αντίστοιχη, όπως στους επεξεργαστές. Καλό για όλους θα είναι.
Βασικά έγραψε congrats to Nvidia for the launchoof 3000 series. I can't wait to show you what we have being working with! I'm so excited. Ή κάπως έτσι.
 
Last edited:

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
Η αλήθεια είναι ότι πλήρως ανταγωνιστική, στο High End, η AMD ήταν για τελευταία φορά, με τις 290X. Η Fury X, ισοφάριζε τις 980Ti αναφοράς, αλλά δεν μπορούσε να ανταγωνιστεί τα "ενισχυμένα" SKUs ( τα οποία ήταν και πιο ακριβά ).
Βέβαια, και στο παρελθόν ( βλέπε τις 2 πρώτες γενιές Terrascale καρτών, HD2000 και HD 3000), η AMD δεν έφτανε τις κορυφαίες καρτες της Nvidia, αλλά κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι...
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
@nitro912gr Βασικά δεν έγραψε αυτό σε πρώτη φάση. Η πρώτη του αντίδραση ήταν η φατσούλα. Τα βιντεάκια που ανέβασαν τη συζήτηση, στο youtube βρίσκονται ακόμα. Αυτό που λες θα το είπε αργότερα προφανώς, όταν και του είπαν ποια είναι η πιο ενδεδειγμένη απάντηση.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,465
Νομίζω καπάκια το έγραψε αλλά δεν μπορώ να βρω το άρθρο τώρα που το είδα.
Τεσπα, περιμένω μεγάλο performance jump και εδώ, οι κονσόλες κουρεύουν συγκριτικά με τα προηγούμενα τσιπάκια γραφικών και πάντα παίρνουν την low end πλευρά της πίτας.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Καλά ναι, λεπτομέρειες τώρα. Το θέμα είναι να βγάλει παρόμοιες κάρτες να' χουμε να ασχολούμαστε με αυτές και όχι με τις φατσούλες.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
@nitro912gr Βασικά δεν έγραψε αυτό σε πρώτη φάση. Η πρώτη του αντίδραση ήταν η φατσούλα. Τα βιντεάκια που ανέβασαν τη συζήτηση, στο youtube βρίσκονται ακόμα. Αυτό που λες θα το είπε αργότερα προφανώς, όταν και του είπαν ποια είναι η πιο ενδεδειγμένη απάντηση.
για διαφορετικό πρόσωπο μιλατε. μεσα στην amd και οι δυο.






πιο λογικό tweet του azor
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,265
Πάντως επειδή έγινε η σύγκριση με τους επεξεργαστές να σημειωθεί ότι η intel κάπου αναπαύθηκε με αποτέλεσμα να ξεφύγουν οι Ryzen δεύτερης γενιάς κτλ. Αν έτρεχε όπως η πράσινη δεν ξέρουμε τι τροπή θα είχαν πάρει τα πράγματα.
Μάλλον θα φταίει που δεν έχουν δερμάτινα σακάκια και μαρμαρένια κουζίνα.

Πάντως κι εγώ είμαι της άποψης ότι η υπομονή σε αυτή την φάση μόνο καλό μπορεί να κάνει. Είτε λόγω AMD είτε λόγω μείωσης του ενθουσιασμού, οι τιμές όσο να ναι θα πέσουν, έστω και λίγο.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,795
Η αλήθεια είναι ότι πλήρως ανταγωνιστική, στο High End, η AMD ήταν για τελευταία φορά, με τις 290X.

Και η πρώτη αν δεν κάνω λάθος, ήταν με τη σειρά R300 (περήφανος κάτοχος 9700 Pro μια φορά κι ένα καιρό 🤘 ). Όχι απλώς ανταγωνιστική. Κατάπινε την αντίστοιχη της nvidia, GeForce FX, κι έφτυνε τα κουκούτσια...
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Εγώ να επέμβω εδώ και σαν ψυχάκιας να κάνω ένα quote στον ευατό μου.

1080Ti : 11,34 Tflops
2080 : 10,07 Tflops
2080Ti : 13,45 Tflops
3070 : 20,4 Tflops
3080 : 29,8 Tflops
3090 : 35,7 Tflops


σε αυτό εδώ το βίντεο βλέπουμε σύγκριση 1080Τι με 2080Ti.



Βλέπουμε ότι σε κάποια παιχνίδια, η διαφορά φτάνει και το 75% ενώ το χαμηλότερο νομίζω είναι 30%.

Η μέγιστη διαφορά που είδαμε από 3080 σε 2080 ήταν στο Borderlands 3 και ήταν 80%.

Παρατηρείτε τίποτα περίεργο αν τα βάλουμε σε συνάρτηση με τα TFlops;

Σε αυτό εδώ βλέπουμε ότι ενώ η 2080Ti είναι στα χαρτιά (δηλαδή Teraflops) 18% καλύτερη από την 1080Ti, στα παιχνίδια (δείτε το παραπάνω βίντεο είναι εώς και 75% καλύτερη.
Τώρα το άλμα από 2080 σε 3080 είναι στα χαρτιά 196% (3080 196% καλυτερη σε Teraflops από την 2080 - σχεδόν 3πλάσια!), αλλά βλέπουμε στο αντίστοιχο βίντεο της Digital Foundry (που είναι και πληρωμένο btw), ότι η μέγιστη διαφορά σε normal rasterization είναι 80%.

Δεν σας φαίνεται περίεργο;
Δύο ενδεχόμενα βλέπω. Ή χάσανε άπειρο IPC στη διαδρομή να βγάλουν τα Cuda Cores/Ghz (δύσκολο να πέσεις τόσο - μιλάμε για ελεεινή παρακμή) ή κάποια πίπα παίζει με το marketing της NVIDIA (πιθανότερο).
Θέλω να σκεφτείτε όμως λίγο τα νούμερα που παρουσιάζουν και τι πραγματικά σερβίρουν.
Ο AdoredTV κάτι έλεγε στο βίντεο του, δεν κατάλαβα όμως αν ήταν για αυτό το θέμα και ποια ήταν η εξήγηση.

Ελκυστική τιμή για 3070/3080, αλλά έχω σιχαθεί τις κοροιδίες του Κινέζου. «Χεστήκαμε» θα μου πείτε, αλλά όσοι είναι της ίδιας ιδεολογίας (Συνέπεια λόγων/πράξεων, ειλικρίνεια και σεβασμός στους πελάτες), καταλαβαίνουν.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,465
Εγώ να επέμβω εδώ και σαν ψυχάκιας να κάνω ένα quote στον ευατό μου.



Σε αυτό εδώ βλέπουμε ότι ενώ η 2080Ti είναι στα χαρτιά (δηλαδή Teraflops) 18% καλύτερη από την 1080Ti, στα παιχνίδια (δείτε το παραπάνω βίντεο είναι εώς και 75% καλύτερη.
Τώρα το άλμα από 2080 σε 3080 είναι στα χαρτιά 196% (3080 196% καλυτερη σε Teraflops από την 2080 - σχεδόν 3πλάσια!), αλλά βλέπουμε στο αντίστοιχο βίντεο της Digital Foundry (που είναι και πληρωμένο btw), ότι η μέγιστη διαφορά σε normal rasterization είναι 80%.

Δεν σας φαίνεται περίεργο;
Δύο ενδεχόμενα βλέπω. Ή χάσανε άπειρο IPC στη διαδρομή να βγάλουν τα Cuda Cores/Ghz (δύσκολο να πέσεις τόσο - μιλάμε για ελεεινή παρακμή) ή κάποια πίπα παίζει με το marketing της NVIDIA (πιθανότερο).
Θέλω να σκεφτείτε όμως λίγο τα νούμερα που παρουσιάζουν και τι πραγματικά σερβίρουν.
Ο AdoredTV κάτι έλεγε στο βίντεο του, δεν κατάλαβα όμως αν ήταν για αυτό το θέμα και ποια ήταν η εξήγηση.

Ελκυστική τιμή για 3070/3080, αλλά έχω σιχαθεί τις κοροιδίες του Κινέζου. «Χεστήκαμε» θα μου πείτε, αλλά όσοι είναι της ίδιας ιδεολογίας (Συνέπεια λόγων/πράξεων, ειλικρίνεια και σεβασμός στους πελάτες), καταλαβαίνουν.
Αυτό βασικά, ίσως είναι και ο λόγος που όσοι έχουμε παλιότερες κάρτες δεν θα κλαίμε. Όλη αυτή η δύναμη κατευθύνεται συγκεκριμένα μέσα από τον driver και θέλει και το αντίστοιχο software για να χρησιμοποιηθεί. Δες για παράδειγμα πως παλιότεροι τίτλοι τρέχουν καμιά φορά χειρότερα σε νεότερο hardware γιατί δεν αξιοποιούν νεότερα APIs.

Το πόσα Tflops έχει μια κάρτα είναι άσχετο στοιχείο για εμάς τους gamers, άλλωστε έχουμε δει από τις εποχές mining ότι οι κάρτες που είναι καλές στο gaming μπορούν να μην είναι καλές στο GPGPU κομμάτι, ενώ και οι επιδόσεις τους είτε σε GPGPU, είτε gaming δεν είναι κάτι που αντανακλά στα πόσα tflops βγάζουν.

Υπάρχουν φωνούλες από όταν βγήκαν τα specs του xbox ότι πλέον δεν υπάρχει νόημα να μετράμε τα tflops και δεν ανταποκρίνονται στις επιδόσεις ενός gaming συστήματος.

Τώρα βλέπουμε μια κάρτα που λέει ότι έχει τόση υπολογιστική ισχύ, αλλά που πάει αυτή και πως την χρησιμοποιεί η κάρτα; Αν αντέχει 8Κ gaming αλλά στο 1080p δεν έχει καμιά τρελή διαφορά από τις παλιές, τι μας λέει όλο αυτό;

Επίσης τόσες μέρες και ακόμα ένα review δεν έχουμε δει, γιατί; ΟΚ soft launch, αλλά ούτε οι reviewers δεν έχουν κάρτες; Υπάρχει αλήθεια αυτή η κάρτα;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Επίσης τόσες μέρες και ακόμα ένα review δεν έχουμε δει, γιατί; ΟΚ soft launch, αλλά ούτε οι reviewers δεν έχουν κάρτες; Υπάρχει αλήθεια αυτή η κάρτα;


Στο digital foundry τουλάχιστον, λένε ότι έχουν. Προφανώς και παίζει review embargo μέχρι την ημέρα πριν το launch, κάτι που καλώς ή κακώς είναι stantard practice, nothing to see here.
 
Top Bottom