What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Η Nvidia ξεκίνησε countdown που λήγει την 1η Σεπτεμβρίου

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
H flagship αερόψυκτη EVGA 3070 με περίπου 530 ευρώ; Νομίζω βρήκα την επόμενη GPU μου.

Πως νοείται το flagship; Γιατί νομίζω ο Κινέζος είπε την 3080 flagship card. Και είναι μία σε κάθε γενιά. Εγώ πίστευα βεβαίως ότι είναι αυτή με τις καλύτερες επιδόσεις και που μπορείς να την αγοράσεις παντού. Π.χ. στις προηγούμενες γενιές ήταν η 1080Ti και όχι η Titan, γιατί την Titan την αγόραζες μόνο από το site της NVIDIA...

Anyway, περιμένω να δω τις αναλύσεις σε 2 βδομάδες, γιατί δεν πιστεύω πως η NVIDIA θα δώσει καλύτερες επιδόσεις σε απλό Rasterization.
Από 1.200 να δίνεις 500 και να βγάζεις περισσότερα FPS, λίγο χλωμό...
Ειδάλλως θα χέστηκε γερά από τις επικείμενες Radeon.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,351
Πότε θα πρέπει να περιμένουμε χοντρικά να εμφανιστούν Ελλάδα σε νορμάλ τιμές;

Τέλη Σεπτεμβρίου με αρχές Οκτωβρίου λογικά.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
@Epitaph άλλο flagship κι άλλο vfm. Γενικά (έτσι όπως το ξέρω) flagship (ή αλλιώς ναυαρχίδα) ονομάζεται το καλύτερο προϊόν μιας σειράς. Η EVGA έχει δύο υλοποιήσεις στην 3070. Flagship θεωρείται αυτή με τα λαμπιόνια. Στην 3080 flagship είναι η hydro copper κι όχι η xc3. Κλπ, κλπ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,411
Η ναυαρχίδια είναι πάντα το χειρότερο vfm πάντως, είτε λέμε για κινητό, είτε για κάρτα γραφικών.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,244
Όχι όμως όταν μιλάμε για το ΑΒΈΡΩΦ!!!11!ΕΝΑ

Στις κάρτες γραφικών, δεν βλέπω τον λόγο να μας απασχολεί κάτι άλλο, υπάρχουν περιπτώσεις όπου το ισχυρότερο κομμάτι μιας σειράς αξίζει τα λεφτά του. Καλύτερη ψύξη, overclock χωρίς φόβο για μελλοντική αστάθεια, χαμηλότερη ένταση θορύβου κτλ.
Συνήθως η διαφορά στην τιμή με μία απλή έκδοση δεν είναι τόσο μεγάλη και δεν παίρνεις μόνο λαμπάκια και δρακακια.

Θα προσπαθήσω να επανέλθω με ονομαστική κατάσταση
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,411
Σιγά μην μαγειρεύει στο καρακιτσαριό για κουζίνα που έχει, όσο πανέξυπνος μηχανικός και αν είναι, σε γούστο πάει περίπατο...
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,244
Τι κουζίνα είναι αυτή μα τον Τουτατη; Τώρα εξηγούνται οι τιμές των καρτών 😛
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
@Epitaph άλλο flagship κι άλλο vfm. Γενικά (έτσι όπως το ξέρω) flagship (ή αλλιώς ναυαρχίδα) ονομάζεται το καλύτερο προϊόν μιας σειράς. Η EVGA έχει δύο υλοποιήσεις στην 3070. Flagship θεωρείται αυτή με τα λαμπιόνια. Στην 3080 flagship είναι η hydro copper κι όχι η xc3. Κλπ, κλπ.

δεν διαφωνώ σε κάτι απο τις 2 πρώτες προτάσεις. Τώρα δεν ξέρω γιατί πρέπει σε μια σειρά από ίδιες περίπου κάρτες (π.χ. όλες 3070) να νοείται ή να υπάρχει flagship αφού μιλάμε για ελάχιστες διαφορές.
Bottom Line : Ναυαρχίδα της EVGA είναι η RTX 3090... προς το παρόν.

Στα όρια του μικροψειρίσματος το ποστ.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,651
Δεύτερη γενιά όταν θα βγουν τα καλά chip.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Πάντως οι τιμές είναι αναπάντεχα καλές. Αυτό, συν το ότι η NVIDIA βιάστηκε να βγάλει τις κάρτες, ενώ όλες οι φήμες λένε πως δεν θα χει στοκ να πουλήσει για όλη τη ζήτηση, συγκλίνουν στο ότι κατά 99% ψιλοχέστηκε πάνω της και ότι η AMD έχει αρκετά ανταγωνιστικές κάρτες.

Αυτό σε συνδυασμό με την καλύτερη αρχιτεκτονική στη σιλικόνη (7nm EUV) σημαίνει πως θα χουμε ίδιες επιδόσεις με 3080 σε καλύτερη κατανάλωση ρεύματος. Οι Reference κάρτες θεωρώ πως θα ναι εξαιρετικές από άποψη απόδοσης/κατανάλωσης, ενώ οι custom θα ναι χρονισμένες στο θεό και ναι μεν θα πλησιάζουν την 3090, αλλά από κατανάλωση δεν θα ναι τόσο συμφέρουσες.

Απορώ όμως. Δεν μπορούν απλά να βάλουν 100 CUs στις NAVI για να τους συντρίψουν;
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
το αστείο είναι για τις προσδοκίες;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,351
το αστείο είναι για τις προσδοκίες;

Συμφωνώ και εγώ ότι η AMD θα είναι ανταγωνιστική με το RDNA2. Πιθανότατα θα προσφέρει και περισσότερη VRAM.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
@Epitaph Μπορείς να μου θυμίσεις ποτε ηταν η τελευταία φορά που η amd πλησίασε (οχι συνετριψε, απλα ποτε πλησιασε) τις top of the line κάρτες της nvidia?
Μακάρι να έχεις δίκιο, καλό για μας θα ειναι, αλλά όλη αυτή η σιγή ιχθύος με κάνει να αμφιβάλλω.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,423
Η σιγή ιχθύος είναι πιθανότατα νέα επίσημη (internally) πολιτική για την AMD. Τα προηγούμενα χρόνια το overpromising του marketing για τις Radeon κατάντησε meme, οπότε μάλλον το γύρισαν σε walk softly, and carry a big GPU.
 
Top Bottom