What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τσάμπα παιχνίδια

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
ενταξει, θα πεταχτω σαν τον φαλλό τωρα. δεν εχω παρει θεση στη μαχη των μαγαζιων, ισως γιατι δε με αφορά (γκογκ φορ δε γουί)
ΩΣΤΟΣΟ τεραστια εκπληξη αυτη με το fm, χιούτζ.
εδω ΠΟΤΕ δεν πεφτει ουτε 5 ευρω κατω, ποτέ δεν εχει δοθει απ οτι ξερω σε χαμπλομπαντλο κλπ. και προφανως ποτέ δεν εχει χαριστει ουτε βερσιόν 5 χρονων πριν, οχι η υπαρχουσα (οσο κι αν δεν πουλησε καλα, υποθετω).

μπραβο, θειε σουήνυ.
Κάουντ μη ιμπρέσντ.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
σωστος, ελρικ. (y)
με τιμα η προσκληση χρονό. :LOL:
ιμπρέσντ ειπα παντως. ουτε εβρεξα βρακουλινι, ουτε το κατεβασα.
στηριζω επικ παντως, εγω και οι υπηκοοι μου.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Δεν στέλνω στην παε γαύρος γιατί έως τώρα έχει δώσει περισσότερα λεφτά στον Άρη παρά στον γαύρο ο χοντρός.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Σ' αυτό το topic πρέπει να ήταν που ρωτούσα για τη νομιμότητα του site "my abandonware".
Τελικά θεωρώ πως είναι νόμιμο. Ως δείγμα της λειτουργίας του να αναφέρω ότι εδώ και μερικές βδομάδες έχω κατεβάσει γύρω στα 30 παιχνίδια, ένα εκ των οποίων και το Freedom Fighters. Μπήκα στο GOG χθες και είδα το Freedom Fighters στην πρώτη σελίδα! Σκέφτηκα "κάτι μου θυμίζει αυτό, αυτό δεν το κατέβασα ως abandonware απ' το site;". Μπαίνω στο site και στη σελίδα του παιχνιδιού έβαλαν κουμπί "buy from GOG" και κάτω στα σχόλια υπάρχει μόλις χθεσινό σχόλιο "no longer abandonware". Θεωρώ λοιπόν πως είναι νόμιμη η λειτουργία τους και ότι όσα από τα παιχνίδια τους έχουν προς δωρεάν download, αυτά είναι πράγματι εγκαταλελειμένα (τον καιρό αυτό), και ότι αν αλλάξουν τα δικαιώματα ενός παιχνιδιού, δεν έχουν πρόβλημα κι αυτοί να σταματήσουν να παρέχουν δωρεάν το παιχνίδι και σε οδηγούν προς το site (συνήθως το GOG) που το πουλάει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Είναι γκρίζα ζώνη και ανάλογα την χώρα και τους νόμους της είνια και δεν είναι παράνομο. Προσωπικά το θεωρώ πάρα πολύ καλό γιατί είναι πηγή για παιχνίδια που δεν μπορείς να βρεις αλλιώς όσο και να θες να τα αγοράσεις. Και φυσικά αφού δεν υπάρχουν προς πώληση δεν είναι ότι χάνει λεφτά κάποιος.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
δεν έχουν πρόβλημα κι αυτοί να σταματήσουν να παρέχουν δωρεάν το παιχνίδι και σε οδηγούν προς το site (συνήθως το GOG) που το πουλάει.
Εντάξει αυτό δε λέει κάτι, περισσότερο τυπικά το έχουν, όπως κάτω από μουσικά άλμπουμ στο YT που λέει ο τάδε uploader στην περιγραφή ότι "το περιεχόμενο δεν ανήκει σε μένα, στηρίξτε τον καλλιτέχνη στο Χ και Υ link".
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Εντάξει αυτό δε λέει κάτι, περισσότερο τυπικά το έχουν, όπως κάτω από μουσικά άλμπουμ στο YT που λέει ο τάδε uploader στην περιγραφή ότι "το περιεχόμενο δεν ανήκει σε μένα, στηρίξτε τον καλλιτέχνη στο Χ και Υ link".

Όχι, δεν είναι μόνο τυπικά. Δεν είναι δηλαδή ότι υπάρχει κουμπί "Download" και ένα άλλο "Buy from GOG" (σαν να ήταν προαιρετικό), υπάρχει μόνο το δεύτερο. Δεν γίνεται να το κατεβάσεις πλέον δωρεάν. Σε οδηγεί στο site του GOG.
Δεν βάζω τη σύνδεση για να μη θεωρηθεί και διαφήμιση.
 

Crusader

Gelatinous Cube
Joined
Dec 12, 2012
Messages
101
Όχι, δεν είναι μόνο τυπικά. Δεν είναι δηλαδή ότι υπάρχει κουμπί "Download" και ένα άλλο "Buy from GOG" (σαν να ήταν προαιρετικό), υπάρχει μόνο το δεύτερο. Δεν γίνεται να το κατεβάσεις πλέον δωρεάν. Σε οδηγεί στο site του GOG.
Δεν βάζω τη σύνδεση για να μη θεωρηθεί και διαφήμιση.
Όχι δεν είναι καθόλου νόμιμο. Όλα τα παιχνίδια είναι πνευματικά κατοχυρωμένα, κάποιοι ιδιοκτήτες το κυνηγάνε κάποιοι όχι. όπως και να έχει είναι παράνομο. Σα να λέω πως μπήκα και μένω στο εξοχικό σου, και αφού δεν με διώχνεις μπήκα νόμιμα. Μπορεί να μην το ξες, μπορεί να μην σε ενδιαφέρει γιατί δε σκοπεύεις να πας. Αλλά εγώ είμαι παράνομος.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Όλα τα παιχνίδια είναι πνευματικά κατοχυρωμένα
Τα περισσότερα ναι, αλλά υπάρχουν και κάποια που είναι χαμένα στην άβυσσο ή σε κάποιο... δικηγορικό γραφείο. Επίσης όπως σωστά είπες, κάποιοι devs δε θέλουν να το κυνηγήσουν ή πιο σπάνια, δεν ανανεώνουν τα copyrights, κάτι που γίνεται αντίστοιχα και στις ταινίες (public domain).

Όσον αφορά στο συγκεκριμένο site, δε νομίζω ότι πιστεύει κανείς πως είναι νόμιμο. Περί glorified "φοιτητοδιανομής" με καλλωπισμένο interface πρόκειται. Απλά εξυπηρετεί θεωρώ, στο να μπαίνεις να τσεκάρεις κάνα παλιό παιχνίδι, πριν προχωρήσεις σε αγορά (αν δεν έχεις βγάλει άκρη με gameplay βίντεο). Αλλά μέχρι εκεί.
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Καλά το συγκεκριμένο έχει και άπειρα παιχνίδια που χρειάζονται DOS BOX Δεν νομίζω ότι αυτά είναι παράνομα.
Βέβαια κάτι need for speed πάλι....
 
Top Bottom