What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Pathfinder Kingmaker θρεντ το ορθοδοξο

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
@Miden Agan
Ναι ρε συ, σου είπε κανείς ότι πρέπει να πάρεις τζενέρικ μετά; Δεν σου έκανε κανένας απ' τους υπόλοιπους companions;


Σπόιλερ για όσους έχουν ολοκληρώσει το έπος:
Αν το καλοσκεφτούμε πάντως, η όλη φάση με την Linzi είναι οργανωμένη και σχεδιασμένη μαχαιριά στους παίκτες. Design με στόχο να "τσούξει" περισσότερο τους παίκτες.
Η πλειοψηφία είναι αποδεκτό ότι παίζει CG στο πρώτο πλέιθρου. Μπορεί να μην φτάνει όμως μόνο αυτό για να την έχει στο πάρτυ ο παίκτης. Θα την κάνουμε επίσης και "narrator" στα journal, events κλπ ώστε να δώσουμε να καταλάβει ο παίκτης ότι είναι και κεντρική φιγούρα/companion, θα της δώσουμε και class/role που να ταιριάζει, που είναι και γαμώ, και versatile, και δύσκολα διαλέγει κάποιος για πρώτο πλέιθρου (βάρδος) Και μέχρι να βρει το υπόλοιπο πάρτυ θα την έχει μάθει και θα την έχει συνηθίσει.
Όλα αυτά με στόχο να σου μείνει μέχρι το τέλος, ώστε και να έχει περισσότερη βαρύτητα η ολοκλήρωση της ιστορίας της.
Εξαιρετικό design. (y)
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Πρώτον, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν θες
να πουλήσεις τα antiquities στο Chapter 1
, αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε να σου δίνει καν την επιλογή.

Το Fort έπεσε ίσως και υπερβολικά εύκολα, αλλά μάλλον φταίει ότι μου πήγαν όλα πρίμα,
allies, poison, side entrance, owlbear
. Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω "ντου, μόνος μου-όλοι σας", να δω τι θα γίνει.

Για την ώρα χαόνομαι στο Kingdom management, αλλά που θα πάει, θα τους στρώσω εγώ τους δουλοπάροικους πολίτες . Άμα ακούσω καμιά μαλακία για Σύνταγμα, οι κρεμάλες θα είναι έτοιμες.

Υπάρχουν πράγματα στο παιχνίδι που δεν αρέσουν σε εμένα, χωρίς να είναι ελαττώματα, ίσα-ίσα, πετυχαίνει ακριβώς αυτό που θέλει να πετύχει. Τώρα που τα ψοφίμια που μάζεψα στην ομάδα μου πήραν μερικά level, τα πράγματα έχουν γίνει πιο ενδιαφέροντα.

Και μιας και είπαμε ενδιαφέροντα, αν και στην ουσία μόλις άρχισα να τους "γνωρίζω", οι companions είναι αναπάντεχα καλογραμμένοι και ενδιαφέροντες - αν δεν χαλάει κάτι στην πορεία, σε αυτόν τον τομέα σίγουρα θα υπερισχύσει του Divinity Original Sin 1 με το οποίο βασικά το συγκρίνω επειδή είναι και τα δύο turn-based :trollface: .
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
σε περιπτωση που δεν το ξερει οποιος παιζει evil

θα βρεις npcs που αν κανεις τις σωστες επιλογες θα μπορεσεις να τους χρησιμοποιησεις για συμβουλους.
το οποιο βεβαια δεν αλλαζει κατι δραστικα απο θεμα gameplay γιατι το aligment των συμβουλων δεν παιζει ρολο, αλλα ειναι μια επιλογη που οσοι παιζουν good δεν εχουν.
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
@Bathory
Συμφωνω οτι story wise ειναι ταμαμ η φαση με Linzi, ειδικα σε αυτα που γραφεις στο σποιλερ περιγραφεις το μεσο παικτη, εμενα :p

Τωρα σχετικα με τους κομπανιον, ειχα επιλεξει να πορευτω με αυτους ακριβως που γουσταρα αδιαφορωντας για τους υπολοιπους που σιγουρα για μενα, δε μου κολαγαν στο CG Mercyful ruler RP που επελεξα. Που να φανταστω τι τους περιμένει?
Anyway, ενταξει, παμε με ενα τζενερικ alter ego της Linzi. Εχω Amiri και δε φοβαμαι τιποτα :love:
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
θα βρεις npcs που αν κανεις τις σωστες επιλογες θα μπορεσεις να τους χρησιμοποιησεις για συμβουλους.
Σαν την Tsanna ας πούμε? Για κάποιο διάστημα την χρησιμοποίησα και στο προηγούμενο playthrough, αλλά θα μπορούσα να πω πως είχαμε πολλές διαφωνίες. Τώρα θα' ναι ταμάμ.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Μια και ανοίξαμε κουβέντα για companions, ποιους είχατε βασικούς στο πρώτο playthrough σας? Σας άρεσαν δηλαδή περισσότερο ως npc αλλά και σαν ρόλοι στην ομάδα.
Για εμένα ήταν οι harrim (μεγάλος γκρινιάρης αλλά ο tristian μου ήταν ανυπόφορος και η Jaethal δεν βόλευε λογο template) , Valerie ως main tank και love interest (και ας έφαγα πόρτα, βρήκα άλλη αγάπη ;) ) linzi (δεν χρειάζεται σχόλια), regnogar και φυσικά nok-nok που αγάπησα από την πρώτη γραμμή διαλόγου ) Έγινε και template για ένα μικρό side campaign με την PnP ομάδα :love:. Πολύ γέλιο
Να σημειώσω ότι τους gnome και ranger δεν τους βρήκα καθόλου στο πρώτο playthrough, αλλιώς ο πρώτος θα είχε πάρει σίγουρα την θέση του half orc.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Αμοίρη για το διχερο της -μονιμη

Ολιζαντεμπε για το πετ και τα βελη του -μονιμος

Σκοντα Οκταβια για το μουλτικλας και γιατι μου θυμιζε ιμοεν/Τζουμπηλος Ναρθκρπορλοπλεε για τις μπαλες που πετουσε για βομβες εναλλαγες αναλογα τη φαση που ημουν

Βαλερη, για την πορτα που κρατουσε σαν ασπιδα -μονιμη

Χαριμακος γιατι ειναι νανος και γκρινιαρης/τρισταν για το χηλ οταν μπορουσα με τρισταν την εβγαζα


Εγω επαιζα παλαδινο τανκοειδες
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
@razvedchiki ΣΟΒΑΡΑ? (τώρα φαντάσου το πρόσωπό μου με γουρλωμένα μάτια, ορθάνοιχτο στόμα και την κάμερα να δίνει κοντινά και μακρινά πλάνα εναλλάξ). OH, I LOVE THIS GAME

@mike299
Κατ' αρχάς να πω πως όλοι οι χαρακτήρες ανεξαιρέτως είναι φοβερά καλογραμμένοι. Ποιον να πιάσεις και ποιον ν' αφήσεις? Τον φλεγματικό? τον θεούλη καρπαζοεισπράκτορα? την ξινή ? τις δύο σεξοβόμβες? τον θηλυκό τσακ νόρρις? τον προδότη μορφονιό? τον κλάψα? τον μη-με-κρατάτε-μωρέ θα πάρω εκδίκηση? τη ναζιάρα? κοκ. Δεν έβαλα ονόματα γιατί ξέρεις πολύ καλά για ποιους μιλάω.
Σχεδόν πάντα και εδώ ακόμα περισότερο -γιατί αλλιώς τους ήθελα όλους ταυτόχρονα στο party μου- πάω με βάση το rp. Συνεπώς στο πρώτο playthrough είχα ως συντρόφια
Ekundayo (με Amiri, να μοιράζονται τον χρόνο)
Tristian, μετά Harrim και μετά την εξιλέωση, πάλι Tristian
Valerie βασική κι αναντικατάστατη
Τη μεγάλη αγάπη Linzi
Τη ζουζούνα Octavia

Και σε αυτό θα πάω σχεδόν αποκλειστικά με Regongar, Jaethal, Nok-Nok, Harrim, Kanerah
Αδικώ τον Jubilost απ' ότι βλέπω. Θα του δώσω περισσότερο χρόνο μάλλον τώρα.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Μια και ανοίξαμε κουβέντα για companions

Εμένα η CG dream team της καρδιάς μου ήταν:
Valerie, Amiri, Linzi, Octavia, και Tristian. Εγώ ως Sylvan Sorcerer. 5/6 females το πάρτυ, το λες και προώθηση αντζέντας :cool:
Ερωτικό ενδιαφέρον έπαιξε με Octavia, η οποία απ' την αρχή μου άρεσε και συγχρόνως ο Reg δεν εξυπηρετούσε το alignment μου, οπότε φρόντισα να τους χωρίσω απ' την αρχή και να αρχίσω το ψηστήρι.
Μου προτείνανε και threesome σε κάποια φάση, αλλά ήμουν βράχος, δεν ήθελα να μοιράζομαι με κανέναν την Octavia μου. :ROFLMAO:

@jonirenicus13
Σίγουρα τον αδικείς τον Jubilost. Πολύ καλογραμμένος χαρακτήρας, με τόνους φοβερών διαλόγων.
Όσο για το build του, αν τον χτίσεις ξεκάθαρα bomber φάση και ξέρεις γενικά τι κάνεις (να ναι καλά τα guides δηλαδή), είναι πολύ διασκεδαστικό και δίνει πόνο.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
.

@jonirenicus13
Όσο για το build του, αν τον χτίσεις ξεκάθαρα bomber φάση και ξέρεις γενικά τι κάνεις (να ναι καλά τα guides δηλαδή), είναι πολύ διασκεδαστικό και δίνει πόνο.
Ο alchemist/grenadier βασικά είναι OP. Μερικές bombs και την ιδιότητα να λειτουργούν μόνο σε εχθρούς είναι τελείως broken.
Ακόμα και στο unfair playthrough μου δεν τις χρησιμοποιούσα συχνά
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
Same as Bathory. Με ειχε δασκαλεψει εννοειται αλλα ηταν και το δεσιμο με τους χαρακτηρες.

Female Ranger εγω, αμορε με Octavia εννοειται και απο την αρχή εσπερνα τη διχόνοια με τον Reg προς οφελος μου 😂

Σε αλλα νεα:
Ολοκληρωσα χθες μετα απο κοπο το House at the end of time. Στη συναντηση με τη Niryssa, της εδωσα το Briar και ολες οι προηγουμενες επιλογες μου μαζι της (ειπαμε, ημουν Mercyful leader, απο Τρολς και Γκομπλινς μεχρι θηριωδεις βαρβαρους και καταραμενες νυμφες) οδηγησαν στο να της προτινω alliance εναντιον του Lantern King το οποιο και δεχτηκε.
Ελπιζω να βρω χρονο να το παω ως το τελος σημερα...
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
ανοιγω αυτο το θρεντ για να μην γραφουμε στο αλλο, οποιος θαρραλεος μοδ μπορει να κανει κοπι πειστ τα του kingmaker απο κειθε εδωθε.

@Miden Agan
ειχες παρει μαζι σου τον τρισταν στο ταφο του vordakai? δεν εχω καταλαβει ακομα αν πρεπει να τον εχεις μαζι σου η οχι για να μπορεσεις να παντρευτεις την νιρισα στο τελος.
 
Last edited:

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
ανοιγω αυτο το θρεντ για να μην γραφουμε στο αλλο, οποιος θαρραλεος μοδ μπορει να κανει κοπι πειστ τα του kingmaker απο κειθε εδωθε.

@Miden Agan
ειχες παρει μαζι σου τον τρισταν στο ταφο του vordakai? δεν εχω καταλαβει ακομα αν πρεπει να τον εχεις μαζι σου η οχι για να μπορεσεις να παντρευτεις την νιρισα στο τελος.

Δεν έχει σημασία, εγώ δεν τον είχα αλλά εμφανίστηκε ούτως ή αλλιώς στο τέλος.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
εχει γιατι αν δεν τον εχεις μαζι και δεν του πεις οτι ειναι φιλος δεν θα καταστρεψει το briar εκει αλλα θα το παρει μαζι του. ως και καποια εκδοση του παιχνιδιου ειχε σημασια η κατοχη η οχι του briar απο τον tristan ως προς το αν θα καταφερεις να παντρευτεις την νιρισα.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
εχει γιατι αν δεν τον εχεις μαζι και δεν του πεις οτι ειναι φιλος δεν θα καταστρεψει το briar εκει αλλα θα το παρει μαζι του. ως και καποια εκδοση του παιχνιδιου ειχε σημασια η κατοχη η οχι του briar απο τον tristan ως προς το αν θα καταφερεις να παντρευτεις την νιρισα.
Εμένα ποτέ δεν το έκανε είτε τον είχα μαζί είτε όχι
 
Top Bottom