What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ποιο λειτουργικό χρησιμοποιείτε σήμερα ως βασικό;

Ποιο λειτουργικό χρησιμοποιείτε σήμερα ως βασικό;

  • Windows 8/8.1

    Votes: 0 0.0%
  • Άλλο (Windows XP, Mac O/S κτλ...)

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    29
  • Poll closed .

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
compatibility δοκίμασες; το πολύ πολύ πέτα ένα virtual box για αυτά
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,532
Nαι δεν παίζουν με τίποτα. Μόνο με virtual box που λες λογικα θα δουλεύουν αλλα βαρέθηκα να ασχοληθώ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
όχι ρε είναι τραγικά εύκολο, είχα βάλει ΧΡ που ήθελε το πρόγραμμα συνεργείου για το παλιό αμάξι μου και απλά διάλεξα πόσο χώρο να βλέπει τι cpu ram κτλ να δείχνει και απλά έκανα εγκατάσταση τα windows.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Μπορει να συκωνει μεγαλη συζητιση, αλλα ειπα αναγκαστικα για 2 λογους. Με αναγκαζει να εγκαταστησω ενα σωρο αχρηστες εφαρμογες, για μενα, και να καθομαι μετα δεκα ωρες, να τις σβυνω η να απενεργοποιω. Πρεπει να κανω κολπα για να εχω προσβαση σε ολους τους φακελους. Και τελος κατεβασα τα win απο το σαιτ της m/s (2 φορες) και δεν μου εδωσε την δυνατοτητα να επιλεξω τα home που ειναι πιο απλα και βατα για μενα.
Το πι σι που εχω 7 δεν μπαινει σχεδον ποτε στο ιντερνετ, οποτε δενν υπαρχει προβλημα ασφαλειας. Και βρισκω τα 7 πιο καταλληλα για μενα. Και τα ΧΡ μια χαρα μου ειταν
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Νταξ, όχι αναγκαστικά, καθαρά εκούσια πράξη, κατ' επέκταση δηλαδή επιλογή, είναι. Μόνο επαγγελματίες που χρησιμοποιούν τέρμα obscurίλες, δηλαδή εφαρμογές τύπου αποθήκης ή διαχείρισης γυμναστηρίου, γραμμένες πριν από 20 χρόνια σε προϊστορικό Microsoft stack, πιθανότατα από κάποιο ελληνικό agency (συχνά δε από ένα και μόνο άτομο) και πλέον συνήθως χωρίς καν ουσιαστική τεχνική υποστήριξη, μπορούν να δηλώνουν "αναγκασμένοι". Κι εκεί συχνά υπάρχουν πιο σύγχρονες εναλλακτικές, αλλά οι περισσότεροι δε θέλουν να επωμιστούν α) κόστος (πολύ λογικό, ειδικά τέτοια εποχή) β) εκμάθηση (αν μιλάμε για ηλικίες 25-45, τσεκούρι και φωτιά) γ) συνδυασμό των α & β.

Δε συνυπολογίζω και όλα τα επαγγέλματα στα οποία το MacOS αποτελεί πολύ καλύτερη εναλλακτική από τα Windows, αν και πλέον η ψαλίδα έχει κλείσει performance-wise στα cross-platform, βλέπε Adobe suite, μα όχι μεταξύ των platform-specific εναλλακτικών. Και πάλι το Premiere πχ υπολείπεται σε ταχύτητα του FinalCut, το Cubase μοιάζει με πιλοτήριο αεροπλάνου μπροστά στο Logic Pro των ίδιων features, κλπ.

Γενικώς το 2020 (σχεδόν '21), το να χρησιμοποιεί κανείς λειτουργικό 11-12 ετών, δε θα το χαρακτήριζα καλή ιδέα. Μόνο σε Windows το συναντάς αυτό, ούτε σε Linux, ούτε σε MacOS. Στο πρώτο γιατί κάνεις ό,τι γουστάρεις, στο δεύτερο γιατί η ίδια η Apple ετσιθελικά ταξινομεί το hardware σου σαν legacy και σε εμποδίζει να βάλεις τελευταίες εκδόσεις από ένα σημείο και μετά.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Η αληθεια ειναι οτι στο linux δινω μεγαλη βαρυτητα στα updates. Αν και δεν κανω update τα παντα,τσεκαρω την λιστα και μαλιστα διαβαζω και ποιες αλλαγες εγιναν. Update τον kernel ειναι must και οχι, συνομιλκη linux διανομη με τα windows7 αυτο δεν εγινε ποτε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Μπορώ να επιβεβαιώσω ότι η Adobe suite είναι σκουπίδι σε ότι πλατφόρμα και να την τρέξεις :p

(υπάρχουμε μια μικρή μερίδα OSX users και κάποιο ακόμα πιο τρελοί με OS9 που αντιστεκόμαστε πάντως. Βέβαια με τρελούς περιορισμούς, αλλά είναι ένα πράγμα να έχεις μηχάνημα που δεν δουλεύει με τα τελευταία κομφόρ και άλλο πράγμα να έχεις μηχάνημα που δουλεύει αποκομμένο από τα μοντέρνα πράγματα).
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Windows 10 από επιλογή, αναχρονιστικοί κλαψιάριδες με τα 7 σας :p γιατί δεν βάζετε windows 98se ρε που θα πετάει το σύστημα; :D

Σε δευτεροτρίτες καταστάσεις έχω επαναφέρει το macbook σε OSX 10.8 (και άλλοι αναχρονιστικοί κλαψιάριδες... :p ) και έχω στήσει και ένα λαπτοπάκι με Ubuntu Studio. Αλλά ας μην κοροϊδευόμαστε, τα windows δεν είναι απλά η μόνη μου επιλογή λόγο δουλειάς, αλλά είναι πλέον και ένα σοβαρό λειτουργικό που δεν σου βγάζει την ψυχή όπως παλιά (εξαιρέσεις σαφώς, υπάρχουν).
Νομιζεις οτι ενας core2duo με 4 γιγα μνημη και μια geforce gt 630 πεταει με τα 10? Ενταξει τα δουλευει, αλλα ζοριζεται. Ειναι και ο χωρος
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Νομιζεις οτι ενας core2duo με 4 γιγα μνημη και μια geforce gt 630 πεταει με τα 10? Ενταξει τα δουλευει, αλλα ζοριζεται. Ειναι και ο χωρος
Ο Athlon II x2 250 6GB RAM HDD και geforce 710 που έχω για HTPC κάτω από την tv είναι παρόμοιο σύστημα με αυτό που λες και ήταν το πειραματόζωο μου για το τι λειτουργικό θα του βάλω.
Από ubuntu, W7 και W10, τελικά την πιο smooth λειτουργία (όσο γίνετε με HDD δηλαδή) την παρατήρησα στα 10άρια τα οποία και κράτησα τελικά. Μόλις αναβαθμίσω κάποιο από τα βασικά συστήματα και ελευθερωθεί κανένα 120άρι SSD θα δουλεύει άνετα χωρίς να περιμένεις και κανά τέταρτο να ανοίξει (για αυτό το έχω μόνιμα σε sleep).

Βέβαια οκ κάθε setup έχει ιδιαιτερότητες, αλλά πόση διαφορά να έχει;
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ο Athlon II x2 250 6GB RAM HDD και geforce 710 που έχω για HTPC κάτω από την tv είναι παρόμοιο σύστημα με αυτό που λες και ήταν το πειραματόζωο μου για το τι λειτουργικό θα του βάλω.
Από ubuntu, W7 και W10, τελικά την πιο smooth λειτουργία (όσο γίνετε με HDD δηλαδή) την παρατήρησα στα 10άρια τα οποία και κράτησα τελικά. Μόλις αναβαθμίσω κάποιο από τα βασικά συστήματα και ελευθερωθεί κανένα 120άρι SSD θα δουλεύει άνετα χωρίς να περιμένεις και κανά τέταρτο να ανοίξει (για αυτό το έχω μόνιμα σε sleep).

Βέβαια οκ κάθε setup έχει ιδιαιτερότητες, αλλά πόση διαφορά να έχει;
Μπορει ναχεις δικαιο, Ναχεις κανει περισσοτερα πειραματα. Εγω ειδα το δικο μου ψιλοζοριζεται, βεβαια με απομηναρια, πολυδουλεμενα, εξαρτηματα το μονταρισα. Εβαλα ομως ενα 120αρι ssd και ναι βοηθαει αρκετα. Ειναι και το οποιο κοστος εκτος του χωρου. Παλαιο μηχανημα 2 ωρες χρηση την εβδομαδα κι αν, 7 ,ΧΡ, 98 οι περισσοτεροι εχουμε απο παλαια
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Συναδελφε!!!!
Ναι, εγω δεν το σνομπαρω το μηχανακι μου. Και μονιτορακι 19αρι τουχω και φωτιζομενο gaming πληκτολογιο (αυτο που μου ξεβαψε) και Logiteck ποντικακι (του 10ρικου) Αμε! Ενταξει ζοριζεται με τα 10, μια χαρα του ειναι και τα 7. Δεκαπεντε χρονια και ειμαστε μαζυ, απο τα 98 και Ρ3
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Εγω αν και το στραβοκοιταζω συνεχιζει να μου κλεινει το ματι.
Απο την ρεαλιστικη πλευρα του θεματος.
Οταν παιζω Witcher 3 με ολες τις ρυθμισεις στο low, off, forget about it κ.α εχω 20 FPS, καθε λιγα λεπτα τρωω παγωμα για 5-10 δευτερολεπτα και ειδικα σε φασεις οπου εχω τραβηξει το λεπιδι σε skull φιγουρα, αλλα καταφερνω να μην σπασω οθονη και πληκτρολογιο και σημαντικο, να μην ξεκολησω το ποντικι απο τον τοιχο. Ειναι μια σχεση αγαπης-μισους αλλα μονοδρομη, απο το pc. εγω μονο ψυχραιμια και αισθηση ηρωισμου που την παλευω. αυτα τα πραγματα σου βγαζουν τριχες στο στηθος.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,974
Ειναι μια σχεση αγαπης-μισους αλλα μονοδρομη, απο το pc. εγω μονο ψυχραιμια και αισθηση ηρωισμου που την παλευω. αυτα τα πραγματα σου βγαζουν τριχες απο το στηθος.

Fixed
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Lelo, πληροφοριακά, αν δεν έχεις τέσσερα νήματα στην CPU, θα το έχεις όποτε πάει να φορτώσει ηχητικό αρχείο το κόλλημα στο Witcher 3 ( κολλάει στα τέρατα γιατί αλλάζει η μουσική στο background )

Πριν πάω στο laptop με τον Ryzen, είχα και εγώ σε Core 2 Duo με 4 GB RAM και μηχανικό δίσκο Windows 10. Δεν τα έλεγα πιο αργά από τα 7, γιατί πρόσεχα να μην εκκινούν πραγματάκια όπως One Drive, Steam κ.α. με την εκκίνηση του λειτουργικού, και έκανα και defrag όταν ξεπερνούσε ο κατακερματισμός το 10%.

Υπόψιν πως σε μηχάνημα με 4 GB, θες 64bit Windows, και τα 64 bit XP ήταν ολίγον δουλειά του ποδαριού σε σχέση με τα Vista, 7, 10.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Lelo, πληροφοριακά, αν δεν έχεις τέσσερα νήματα στην CPU, θα το έχεις όποτε πάει να φορτώσει ηχητικό αρχείο το κόλλημα στο Witcher 3 ( κολλάει στα τέρατα γιατί αλλάζει η μουσική στο background )

Πριν πάω στο laptop με τον Ryzen, είχα και εγώ σε Core 2 Duo με 4 GB RAM και μηχανικό δίσκο Windows 10. Δεν τα έλεγα πιο αργά από τα 7, γιατί πρόσεχα να μην εκκινούν πραγματάκια όπως One Drive, Steam κ.α. με την εκκίνηση του λειτουργικού, και έκανα και defrag όταν ξεπερνούσε ο κατακερματισμός το 10%.

Υπόψιν πως σε μηχάνημα με 4 GB, θες 64bit Windows, και τα 64 bit XP ήταν ολίγον δουλειά του ποδαριού σε σχέση με τα Vista, 7, 10.
Ε τα 10 πιο νεα και πιο ευκινητα απο τα 7. Σε μενα core+4gb+win10+lotro 65-70 η θερμοκρασια, με win7 48-54. Γι αυτο λεω οτι με 10 μαλον ζοριζεται περισσιτερο
 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
Τι έγινε, όλοι οι υπόλοιποι σνομπάρουν το poll; :p
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ειδατε κατι ομως? Για 10, 7, ΧΡ αντε και 98 λεμε, υπερ, κατα, πατεντες κτλ. Αναρωτιεμαι με μιλενιουμ, βιστα, 8αρια δεν ερωτευτικε ποτε ,κανεις?
 
Top Bottom