What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συνταγες Της Προκοπης

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Εγώ μέσα πάντως. Καταρχάς υπόσχεται να τρώω όσο κοψίδι θέλω χωρίς να ανεβάζω χοληστερίνη, παράδεισος ακούγεται.

Επίσης θα βοηθήσει να ξεπεράσω αυτή την διαμάχη που νιώθω μέσα μου, που από την μια είμαι φιλόζωος, αλλά μόνο με τα ζώα που δεν τρώω;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Εγώ μέσα πάντως. Καταρχάς υπόσχεται να τρώω όσο κοψίδι θέλω χωρίς να ανεβάζω χοληστερίνη, παράδεισος ακούγεται.

Επίσης θα βοηθήσει να ξεπεράσω αυτή την διαμάχη που νιώθω μέσα μου, που από την μια είμαι φιλόζωος, αλλά μόνο με τα ζώα που δεν τρώω;

 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Εγώ μέσα πάντως. Καταρχάς υπόσχεται να τρώω όσο κοψίδι θέλω χωρίς να ανεβάζω χοληστερίνη, παράδεισος ακούγεται.

Επίσης θα βοηθήσει να ξεπεράσω αυτή την διαμάχη που νιώθω μέσα μου, που από την μια είμαι φιλόζωος, αλλά μόνο με τα ζώα που δεν τρώω;

Μην ανησυχείς. Τρώγοντας τεχνητό κρέας, δεν θα νιώσεις ποτέ ξανά τίποτα και για κανέναν... :Ρ
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Επιτραπεζιες χριστουγεννιατικες ιδεες.

xmassmeet.jpg
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,563


Πολύ σημαντικό κανάλι γενικά.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ειδα, αρκετοι, εχετε παθει καποιες ψυχολογιες και καλοπροεραιτα, λεω να ετοιμασω κανα γιατρικο μπας και σας κανω καλα. Το λοιπον, λεω μολις μονταρω το retro PC και το Atari 2600 να σας προσκαλεσω για μια ομαδικη παιχνιδορετροκατανυξη ( 3 πι σια,3 κονσολες ανα 2 και με βαρδιες). Βεβαιως, με προβατινα στη σχαρα, ρετσινα η μπυρες παγωμενες. για τους vegan, σουβλακια απ'του Θαναση διπλα. Πιστευω οι πουρειντζερς να αποδεχτειται την προσκληση (ποσο θα ζησουμε ακομα βρε?) Η χολυστερινη δεν προλαβαινει πλεον να μας σκωτοσει. Τωρα αν υπαρχει και κανας τηνειτζερ που θελει να μπει απο νωρις στο δρομο του θεου, καλοδεχουμενος
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Έχει δουλέψει κανένας σας τα σκεύη slow cooking?
Τα σκεφτόμουν τις προάλλες γιατί βολεύει να γυρνας το πρωί από την δουλειά, να το βάζεις στο μαγείρεμα και το μεσημέρι που ξυπνάς να βρίσκεις έτοιμο φαγητό.
Δώστε καμιά πληροφορία περί ποιότητας, γεύσης, ευκολίας κτλ κτλ

Για την ωρα το μόνο slow που έχω είναι πατάτες και κρεμμύδια στην στάχτη, αλλά πόσα να φας κι από αυτά;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Παίζει να ήταν η πρώτη συνταγή που είχα στον νου μου! Καλά ξεκίνησε αυτό
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ρε έχετε βαλει κάμερες και με παρακολουθείτε? Χτες το απόγευμα έφτιαξα. :broeagle:
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
κατσαρόλα στο μάτι στο 0,5 δεν παίζει; :p
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
To slow cooker είναι για να φτιάχνεις καταπληκτικά stews όπως τα λένε εδώ. Φυσικά είναι απόλυτα χρηστικό και εύκολο.

Εναλλακτικά μπορείς να φτιάξεις και ωραία κρεάτα, αλλά θα πρέπει στο τέλος να τα βάλεις να στεγνώσουν, διότι κατεβάζουν πολλά υγρά. Τσιγαρίζεις το κρέας εξωτερικά (συνήθως το αποφεύγω), πετάς μέσα στο slow cooker, πετάς και τα λαχανικά και είσαι έτοιμος. Δεν χρειάζεται πάνω από μισό ποτήρι νερό, έπειτα αρχίζουν και βράζουν στα ζουμιά. Μία ώρα πριν το τέλος ξεκαπακώνεις για να εξατμιστούν τα περισσότερα υγρά και είσαι έτοιμος. Φτιάχνω pulled pork έτσι, και έχω καταφέρει και αρνάκι.

Το ερώτημα είναι αν έχει αντίκτυπο στο λογαριασμό του ρεύματος, αφού κατά μέσο όρο το αφήνεις 8-9 ώρες.

@nitro912gr Τώρα συνειδητοποίησα ότι για avatar ντύθηκες χριστουγεννιάτικος Glen Benton (Deicide).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
To slow cooker είναι για να φτιάχνεις καταπληκτικά stews όπως τα λένε εδώ. Φυσικά είναι απόλυτα χρηστικό και εύκολο.

Εναλλακτικά μπορείς να φτιάξεις και ωραία κρεάτα, αλλά θα πρέπει στο τέλος να τα βάλεις να στεγνώσουν, διότι κατεβάζουν πολλά υγρά. Τσιγαρίζεις το κρέας εξωτερικά (συνήθως το αποφεύγω), πετάς μέσα στο slow cooker, πετάς και τα λαχανικά και είσαι έτοιμος. Δεν χρειάζεται πάνω από μισό ποτήρι νερό, έπειτα αρχίζουν και βράζουν στα ζουμιά. Μία ώρα πριν το τέλος ξεκαπακώνεις για να εξατμιστούν τα περισσότερα υγρά και είσαι έτοιμος. Φτιάχνω pulled pork έτσι, και έχω καταφέρει και αρνάκι.

Το ερώτημα είναι αν έχει αντίκτυπο στο λογαριασμό του ρεύματος, αφού κατά μέσο όρο το αφήνεις 8-9 ώρες.

@nitro912gr Τώρα συνειδητοποίησα ότι για avatar ντύθηκες χριστουγεννιάτικος Glen Benton (Deicide).
χμ... ναι αυτό ντύθηκα... (googling... googling... αχα!)

Κάτσε ρε εσύ αυτό που λες εμείς εδώ στο χωριό το λέμε γάστρα στο φούρνο :p

Τελικά το offtopic για τα άχρηστα ματζαφλάρια που έλεγα πριν δεν ήταν και τόσο offtopic :p
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Η φιλοσοφία με τη γάστρα στο φούρνο είναι η ίδια (και το αποτέλεσμα). Η ενεργειακή απόδοση εντελώς διαφορετική. Το slow cooker είναι ένα κεραμικό σκεύος που περιβάλλεται από την ηλεκτρική συσκευή για διάχυση της θερμότητας. Ο φούρνος για το ίδιο αποτέλεσμα καίει πολύ περισσότερο ρεύμα. Εκτός αν έχεις γκάζι που είναι πολύ φθηνότερο αλλά και ενδεχομένως επικίνδυνο. Το slow cooker έτσι και πάθει τίποτα, το πολύ-πολύ να σου ρίξει μία ασφάλεια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Η φιλοσοφία με τη γάστρα στο φούρνο είναι η ίδια (και το αποτέλεσμα). Η ενεργειακή απόδοση εντελώς διαφορετική. Το slow cooker είναι ένα κεραμικό σκεύος που περιβάλλεται από την ηλεκτρική συσκευή για διάχυση της θερμότητας. Ο φούρνος για το ίδιο αποτέλεσμα καίει πολύ περισσότερο ρεύμα. Εκτός αν έχεις γκάζι που είναι πολύ φθηνότερο αλλά και ενδεχομένως επικίνδυνο. Το slow cooker έτσι και πάθει τίποτα, το πολύ-πολύ να σου ρίξει μία ασφάλεια.
you have my attention... *opens new tab on skroutz*

χμ... τι ψάχνω; εσύ τι έχεις;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ένα φτηνιάρικο του amazon 6.5 λίτρα χωρητικότητα, το είχα πάρει 25€ σε έκπτωση (τα οποία τα έχει βγάλει με το παραπάνω). Η πρώτη εταιρεία και αναίτια πανάκριβη είναι η Crock Pot.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
χμ 6άρι δεν βλέπω εδώ Ελλάδα και τα μεταφορικά από amazon το πάνε διπλή τιμή.
βλέπω κάποια με 35€, χμ... για πρώτη δοκιμή δεν ακούγετε δύσκολο ποσό και αν είναι να βγάζει γάστρας με ελάχιστο ρεύμα θα τα βγάλει τα λεφτά άνετα.

Εσύ που το χρησιμοποιείς πιστεύεις ότι με 3,5 λίτρα βγάζεις για 2-3 άτομα φαγητό;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Άνετα. Στα 6.5 λίτρα γεμίζει το μισό με 2-3kg χοιρινό για pulled pork και τρώνε 2 άτομα για 3 μέρες (μέρα-νύχτα). Βγάζει πολύ πράγμα η συνταγή που έχω. :p
 
Top Bottom