What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τα courier έχουν απλά καταρρεύσει.

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Απλά, όπως είπε κι ο Hellion, είναι undermanned και προτιμούν να στύψουν τους υφιστάμενους υπαλλήλους αντί να πάρουν κι άλλους.


Τα ΕΛΤΑ εχουν αρχισει να τα ετοιμαζουν για το "αορατο χερι" απο το μακρινο 2014


Πλεον ειναι ωριμα για μοσχοπουλημα οσο οσο στους εντερνπρενερ γιατι εχουν φτασει κοντα σε διαλυση!!



Το ιδιο πραγμα που εγινε με την Τηλεφωνια, την Παιδεια, τα Τσιμεντα, τον Ηλεκτρισμο κλπ θα γινει και με τα ταχυδρομεια. Αμ πως;


edit: Επισης αλλαζουν και το καθεστως "Καθολικης Υπηρεσιας"...οποιος ζει σε απομακρυσμενες περιοχες ξερει τι ειναι αυτο, παρμενο απο νεοφιλελε σαιτ μη πει κανενας οτι βαζω πηγες κεντρωες και αριστερες μονο :p

 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Κάνεις λάθος, τα ελτά φέρνουν δέματα γρηγορότερα από τις ιδιωτικές εταιρίες. Ποιος θα το περίμενε ε;

Φαντάζομαι τα προτιμούν σε σχέση με τα δέματα μεταξύ ιδιωτών; Γιατί δεν ξέρω πολλές κρατικές εταιρίες που πουλάνε τζουτζου. Εκτός αν μηλάς για κρατικά έγγραφα κτλ.

Μήπως αυτό γίνεται λόγο του ότι η (τραγική) πλειοψηφία των δεμάτων είναι από ιδιωτικές εταιρίες;; dunno ειλικρινά, απλά μου φαίνεται λογικό.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Τα ΕΛΤΑ Courier αναστέλλουν την ανάληψη νέων παραγγελιών από 28/12/20 μέχρι 08/01/21. Μόνο παράδοση των ήδη υπαρχόντων.

Το πρόβλημα είναι πολύ πιο μεγάλο από καλοί/κακοί ιδιώτες/κράτος. Όλα τα courier είχαν κάνει από τον Οκτώβριο τις ενέργειες που θεωρούσαν απαραίτητες για να ανταπεξέλθουν σε 60% αυξημένη ζήτηση. Το 60% δεν το ρίξανε στα ζάρια, ούτε είναι τυχαίο πως εκεί κατέληξαν όλες οι εταιρείες, ανταγωνιστικές μεταξύ τους. Αυτό δείξανε τα μοντέλα τους. Μαντέψτε, τα μοντέλα, που δεν είναι αυτό που λέμε calibrated για καταστάσεις που μέχρι πέρυσι ήταν όχι outlier, αλλά επιστημονική φαντασία, πέσανε έξω. Κατά περίπου 300%.

Όλοι οι "μεγάλοι παίκτες" παρακαλάνε για νέο προσωπικό courier. Δεν χρειάζεται να περιμένετε τηλέφωνα από γνωστούς, αρκεί να πάτε στα site τους.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ok αλλά μέσα σε αυτή την κατάσταση μεγάλες εταιρίες κούριερ προχωράνε σε μαζικές απολύσεις, καθιέρωση μεγαλύτερου ωραρίου, απλήρωτων υπερωριών κλπ.

Δεν φτάνει να ζητάνε προσωπικό να εργαστεί αλλά θα πρέπει να τους πληρώσουν κιόλας και για το τελευταίο δεν πολυψήνονται.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Τα ΕΛΤΑ Courier αναστέλλουν την ανάληψη νέων παραγγελιών από 28/12/20 μέχρι 08/01/21. Μόνο παράδοση των ήδη υπαρχόντων.

Τα ΕΛΤΑ courier ανηκουν σε ιδιωτες πλεον ;)
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Κάντο μου όμως και εμένα λίγο πιο λιανά τι σημαίνει "ανήκει σε ιδιώτες", γιατί βασικός μέτοχος παραμένουν τα ΕΛΤΑ, τα οποία με τη σειρά τους ανήκουν κατά 90% στο ελληνικό δημόσιο.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ο @ccwr προφανώς διαφωνεί με την έμμισθη αμοιβή των εργαζομενων. Ε δεν θα πω ότι πέφτω και από τα σύννεφα. Αλλά στο κάτω κάτω ποιος γουστάρει τις εξαρτήσεις;
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Κάντο μου όμως και εμένα λίγο πιο λιανά τι σημαίνει "ανήκει σε ιδιώτες", γιατί βασικός μέτοχος παραμένουν τα ΕΛΤΑ, τα οποία με τη σειρά τους ανήκουν κατά 90% στο ελληνικό δημόσιο.

Franchise ειναι, καθε τοπικο υποκαταστημα ανηκει σε ιδιωτη, που ειναι αρμοδιος για τη λειτουργια του τοπικου
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Ο @ccwr προφανώς διαφωνεί με την έμμισθη αμοιβή των εργαζομενων. Ε δεν θα πω ότι πέφτω και από τα σύννεφα. Αλλά στο κάτω κάτω ποιος γουστάρει τις εξαρτήσεις;

Μα προφανώς. :ROFLMAO::ROFLMAO:

και συ προφανώς όλα σου τα συμπεράσματα τα βγάζεις το ίδιο εντυποσιολαγνικά....
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Μα προφανώς. :ROFLMAO::ROFLMAO:

και συ προφανώς όλα σου τα συμπεράσματα τα βγάζεις το ίδιο εντυποσιολαγνικά....
Δυστυχώς όχι. Έχω άτομο του πολύ πολύ στενού μου κύκλου, που το Πάσχα μπήκε σε καραντίνα μαζί με ολόκληρο το υποκατάστημα κούριερ όπου δούλευε, αρνήθηκε να σπάσει την καραντίνα ενώ η εταιρία τους γύρισε πίσω στις 10 μέρες, με την επιστροφή του τιμωρήθηκε, τους ανακοίνωσαν ότι επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι θα δουλεύουν υπερωρίες χωρίς να πληρώνονται, αρνήθηκε, τον βγάλανε σε αναστολή μεγάλη Παρασκευή και εξωθήθηκε σε παραίτηση.

Θαυμαζω πάντως το ευρύ πνεύμα που έχεις, το οποίο όμως περιορίζεται ανησυχητικά όταν τα στοιχεία δεν συμφωνούν μαζί σου.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Παντού; Crunchάρεις τώρα δηλαδή?
71SOJkfNLNL._AC_SL1500_.jpg
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
@tinapeis, αυτό που λες δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με το "τα ΕΛΤΑ courier ανήκουν σε ιδιώτες". Πραγματικά, δεν ξέρω πώς μπορούμε να συνεχίσουμε την συζήτηση αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά του franchisee από τον ιδιοκτήτη του franchise. Ή αν πραγματικά πιστεύεις ότι ο αρμόδιος για την λειτουργεία τοπικού καταστήματος franchise, αποφασίζει μόνος του για τις παρεχόμενες υπηρεσίες ή το εργασιακό καθεστώς των υπαλλήλων.

Η απόφαση για αναστολή παραλαβής νέων δεμάτων από την οποία ξεκίνησε η συζήτηση καλή ώρα, ούτε ήταν ούτε θα μπορούσε ποτέ να είναι απόφαση "τοπικών" καταστημάτων. Πάρθηκε από την κεντρική διοίκηση της ΤΑΧΥΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΕΛΤΑ Α.Ε. , η οποία είπαμε ανήκει πού;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Αποκαλυπτικές εικόνες από τους ιδιοκτήτες των ΕΛΤΑ που αποχαιρετούν τους υπαλλήλους τους πριν οι τελευταίοι μπουν σε καραντίνα.

tumblr_inline_nry5tr550E1rtbkes_1280.jpg
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Και στο Ηράκλειο χαμός γίνεται στην ACS. Πρώτη φορά είδα να υπάρχουν δέματα στο πάτωμα ακόμα και εκεί που είναι τα ταμεία.

Δεν ξέρω αν αυτό ταιριάζει καλύτερα εδώ ή στις Gpu, αλλά κατάφερα και βρήκα μία 3060 η οποία παραδόξως έγραφε ετοιμοπαράδοτη. Παιχνιδίζοντας πάτησα το order μιας και είμουν σχεδόν σίγουρος ότι πρόκειται για λάθος διαθεσιμότητας. Προς μεγάλη μου έκπληξη μετά από 3 εργάσιμες μέρες ακολούθησε mail με tracking number.

9 Δεκεμβρίου στάλθηκε η κάρτα και κατάφερε να έρθει Ηράκλειο 22 Δεκεμβρίου, ενώ είχε μείνει στο κέντρο διαλογής για πάνω από 10 μέρες. Φυσικά ουτε καν χαρτάκι στο κουδούνι δεν μου ήρθε, απλώς ξερό μήνυμα ελάτε να παραλάβετε.

Το πακέτο δεν φαινόταν καθόλου χτυπημένο και η καρτούλα δούλεψε άψογα.... Για μια μέρα. Την επόμενη μέρα απλώς είχα μαύρη οθόνη και αναμένο vga led στην mobo. Το ίδιο και στον άλλο υπολογιστή. Έζησα το όνειρο των 40fps στο ultra στο FS για μία μέρα.

Και γιατί σκεφτόμουν να το βάλω εδώ και όχι στο topic για τις gpu; Γιατί βλέποντας τις φωτογραφίες φαντάζομαι τι κοπάνημα και τι τράνταγμα θα έχει φάει η κάρτα μέχρι να φτάσει στα χέρια μου. Και τώρα που πρέπει να την στείλω πίσω στο κατάστημα δεν έχω ιδέα σε πόσο καιρό θα φτάσει και τί ξύλο θα φάει μέχρι να φτάσει. Και λογικά θα την βρουν DOA και θα την στείλουν με την σειρά τους στους προμηθευτές για τους φέρουν καινούρια. Ακόμα και στην σπάνια περίπτωση που θα έχουν στοκ να την αντικαταστήσουν, δεν μπορώ να φανταστώ σε πόσους μήνες θα την έχω πίσω. Παίζει να έχουν ανακοινωθεί καινούριες κάρτες........
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Τώρα το θυμηθήκατε;
Από τέλη Νοέμβρη έχουν τερματίσει.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
9 Δεκεμβρίου στάλθηκε η κάρτα και κατάφερε να έρθει Ηράκλειο 22 Δεκεμβρίου, ενώ είχε μείνει στο κέντρο διαλογής για πάνω από 10 μέρες. Φυσικά ουτε καν χαρτάκι στο κουδούνι δεν μου ήρθε, απλώς ξερό μήνυμα ελάτε να παραλάβετε.
Αυτό δεν ισχύει και τόσο. Ηράκλειο μάλλον πήγε την επόμενη μέρα, στο Ηράκλειο λογικά έμεινε κανά 10ημερο. Το tracking δεν προχωράει αν δεν σκαναριστεί στο Ηράκλειο.
 
Top Bottom