What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

GOG (Good Old Games)

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
δίνει τζάμπα το metro last light redux σήμερα, μόνο ο γύφτος ο gaben δεν έχει δώσει τίποτα...

Ιεροσυλία!

1d9b49722bf827e52f28f0a6499c268d.gif
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον ξέρει, επειδή πρώτη φορά μου συμβαίνει. Το GOG μου έστειλε σε email κωδικό (discount code) για όλα τα παιχνίδια Hitman (δηλ. τα 5 πρώτα). Αν τον κάνω redeem θα μου δοθούν δωρεάν ή θα μου δοθεί ευκαιρία να τα αγοράσω φθηνότερα; Εν τω μεταξύ τα έχω ήδη όλα (και τερματίσει βέβαια) από χρόνια πριν και δεν μ' ενδιαφέρει να τα αγοράσω. Απλά ρωτάω για τυχόν επόμενους κωδικούς.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
εκπτωτικο κουπονι ειναι για να τα παρεις φθηνοτερα.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Μάλιστα. Ευχαριστώ πολύ! Δεν είναι ήδη σε έκπτωση, μάλλον είναι μόνο για μένα επειδή γράφτηκα στο newsletter, λόγω του δωρεάν Metro: Last Light πριν λίγες μέρες. Αναρωτήθηκα επειδή δεν το γράφει στο email τί είναι, ούτε και είχε τυχόν ποσοστό έκπτωσης (όπως έχει στα sales).
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Το έλαβα κι εγώ αυτό το μεηλ, νομίζω στέλνεται σε όλους αλλά το παρουσιάζουν ως "EXCLUSIVE" έκπτωση.

Άτιμο GoG, θέλει να νομίζουμε πως είμαστε ξεχωριστοί αλλά σε όλους τα ίδια λέει.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Αν θες να δεις πόσο είναι, απλά πάτα την επιλογή που σου δίνει. Και αν δεν σου αρέσει απλά κλείνεις το νέο tab.

Edit: και σε μένα το έστειλε.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Θα έχει μέσα κάποιο link το mail, θα σε κατευθύνει στο gog νομίζω εκεί που είναι να βάλεις στο καλάθι. Λογικά εκεί θα σου λέει πόση έκπτωση δίνει. Γενικά κατά καιρούς στέλνουν τέτοια mail με διάφορα παιχνίδια.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Άτιμο GoG, θέλει να νομίζουμε πως είμαστε ξεχωριστοί αλλά σε όλους τα ίδια λέει.
Μ' αυτή τη φράση, το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό ήταν το "you' re special" που έλεγαν συνέχεια στην ταινία The Island (2005)!
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Τόσο τίποτα το έχετε το GOG; Τέλοσπάντων!
Μου έστειλαν προσφορά για το Kingdom Come: Deliverance με τα DLC του. Γράφει "historically high offer". Εφόσον πάντα στις εκπτώσεις το ρίχνουν στα 20€ (από 40), περίμενα τώρα να είναι στα 15! Και είναι 18. Δηλαδή 2€ διαφορά.
Το έχω σκοπό να το πάρω κάποια στιγμή, αλλά από τότε (Δεκέμβριος '19) που αγόρασα το Witcher 3 GOTY στα 15€, νομίζω ότι δεν μπορώ να δώσω για άλλο παιχνίδι περισσότερα! Σαν να μην αξίζει άλλο παιχνίδι περισσότερα...
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Έχει ένα μεγάλο sale στο GOG αυτή τη στιγμή με πάνω από 2500 παιχνίδια σε έκπτωση.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Δεν ξέρω... Μπορεί να γκρίνιαξα τις προάλλες επειδή δεν μου έδιναν λίγο πιο φθηνά το Kingdom Come, αλλά αυτή η πολιτική με τις τόσο συχνές (σε κάθε πιθανή γιορτή, ή άλλη ευκαιρία) και με μεγάλο ποσοστό από την αρχική τιμή, εκπτώσεις του GOG, δεν μου κάθεται καλά. Δεν ξέρω τί κάνουν Steam και Epic, αλλά θεωρώ ότι: 1) η έκπτωση (πρέπει να) είναι κάτι το εξαιρετικό, κάτι που πρέπει να περιμένει πώς και πώς ο καταναλωτής για να προλάβει την ευκαιρία. Δηλαδή να είναι κάτι σπάνιο, όπως η αληθινή Black Friday στις ΗΠΑ, όχι όπως υλοποιείται εδώ στην Ελλάδα. Και 2) αυτό με τις κανονικές, μη εκπτωτικές, τιμές καταντάει αστείο. Π.χ. το Divinity 2 έχει μόνιμη αρχική τιμή 20€ και σε εκπτώσεις το δίνουν πάντα 2€. Αυτή η διαφορά δεν έχει νόημα. Αν σε συμφέρει να το πουλήσεις 2€, γιατί έχεις τόσο μεγάλη αρχική τιμή; Κράτα την αρχική τιμή χαμηλά, π.χ. 8€, και μόνο σε σπάνιες εκπτωτικές περιόδους δώστο 2-3€. Ο πελάτης πρέπει να έχει την ψευδαίσθηση ότι είναι εξαιρετική ευκαιρία (once in a lifetime!) και ότι δεν πρέπει να την χάσει και να μην σκέφτεται "20€; Θα το πάρω ΟΤΑΝ φθηναίνει σε λίγο καιρό που έχει εκπτώσεις", αλλά να σκέφτεται "8€! Και ποιός ξέρει ΑΝ φθηναίνει ποτέ; Εγώ θέλω τώρα να το παίξω!" Νομίζω θα μπορούσαν να είχαν καλύτερη οικονομική πολιτική.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Δεν υπάρχει κεντρική οικονομική πολιτική. Ο κάθε developer αποφασίζει πόσο, πότε και αν θα μπει ένα παιχνίδι σε έκπτωση.
Δεν αναγκάζει το gog, steam, epic κλπ να μπει κάτι σε sale. Ακόμα και τα events που έχουν τα διάφορα μαγαζιά. ο dev αποφασίζει αν θα συμμετέχει.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Δεν το ήξερα αυτό. Οπότε είναι λάθος τακτική των κατασκευαστών και όχι των πωλητών. Βέβαια θα πει κανείς ότι είναι ψηφιακά αγαθά και όχι κάτι που θα τελειώσει απ' τα ράφια των καταστημάτων, όμως και πάλι θεωρώ ότι είναι λάθος η πολιτική των τόσων συχνών εκπτώσεων. Κρατώντας χαμηλή αρχική τιμή σε παιχνίδια άνω των 5 χρόνων και κάνοντας πιο σπάνιες εκπτώσεις επί της αρχικής τιμής, πιστεύω θα τα αγόραζαν πιο πολλοί στην αρχική τιμή. Τουλάχιστον αυτοί που θα ήθελαν να παίξουν το παιχνίδι αυτό, θα το αγόραζαν στην αρχική χαμηλή τιμή χωρίς να σκεφτούν να περιμένουν (αν και πότε θα γίνει) περαιτέρω έκπτωση.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Maximum armor, ξέρεις ότι αυτές οι στρατηγικές χαράζονται από ανθρώπους που το έχουν σπουδάσει και βασίζονται σε στατιστικές αναλύσεις δισεκατομμυρίων data points, έτσι; Όχι ό,τι "πιστεύει" ο καθένας.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Maximum armor, ξέρεις ότι αυτές οι στρατηγικές χαράζονται από ανθρώπους που το έχουν σπουδάσει και βασίζονται σε στατιστικές αναλύσεις δισεκατομμυρίων data points, έτσι; Όχι ό,τι "πιστεύει" ο καθένας.
Ναι. Συνήθως από ανθρώπους που τα έχουν σπουδάσει, αλλά είναι μακρυά από το πραγματικό feeling του πώς σκέφτεται ο κόσμος (και ως άτομα και ως σύνολο) και η αγορά, παρά μόνο κοιτάνε νούμερα. Κάτι σαν τους Έλληνες πολιτικούς που οι περισσότεροι έχουν σπουδάσει πολιτική επιστήμη και βλέπουμε πόσο καλά τα πάνε στην πράξη...
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Ασχέτως του τι σκέφτεται ο κόσμος, αν αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να δουν έστω και +1% στα κέρδη τους, αυτόν θα ακολουθήσουν.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ναι. Συνήθως από ανθρώπους που τα έχουν σπουδάσει, αλλά είναι μακρυά από το πραγματικό feeling του πώς σκέφτεται ο κόσμος (και ως άτομα και ως σύνολο) και η αγορά, παρά μόνο κοιτάνε νούμερα. Κάτι σαν τους Έλληνες πολιτικούς που οι περισσότεροι έχουν σπουδάσει πολιτική επιστήμη και βλέπουμε πόσο καλά τα πάνε στην πράξη...

Το τι σκέφτεται ο κόσμος σίγουρα δεν αποτυπώνεται στα νούμερα. Το τι αγοράζει, πώς και πότε όμως, είναι μια χαρά μετρήσιμο και συγκρίσιμο, και όποιος έχει το feeling ότι ξέρει καλύτερα, κρίνοντας από την προσωπική του εμπειρία και το στενό του περιβάλλον, μάλλον ξεχνάει πόσο μεγάλος είναι ο κόσμος.

Καθόλου δεν είμαι σίγουρος για τις σπουδές των "περισσότερων" Ελλήνων πολιτικών, η Βουλή είναι γεμάτη με τα "ευγενή" επαγγέλματα - γιατροί, δικηγόροι, μηχανικοί. Από εκεί και πέρα, εξαρτάται τι λογαριάζεις ως επιτυχία. Μια χαρά εκλέγονται οι ίδιοι και οι ίδιοι, και μετά τα παιδιά τους, για σαράντα χρόνια, στην πράξη.
 
Last edited:
Top Bottom