What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση περί PC elitism και console peasants

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
το ματι μου στο βιντεο του vfili επεσε στο comment του boris. παρτε το video για reference



mayonnaise > capitalist thermal paste (κλεμμένο σχολιο απο το βιντεο του boris)
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,880
Σκεφτόμουν τις προάλλες. Μιας και οι τιμές των GPU είναι GTP, πόσο αξίζει να πάρεις έναν ryzen APU; Θυμάμαι η ενσωματωμένη βεγκα είχε σχετικά καλές επιδόσεις (για APU πάντα)
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,524
Απο 4000 σειρα και πανω, αξιζει αλλα η διαθεσιμοτητα και οι τιμες ειναι επισης γτπ.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Πήρα λάπτοπ με τον 4300u και δηλώνω ενθουσιασμός με τα ενσωματωμένα, το πήρα για χαλαρά games κτλ αλλά τρέχει και παιχνίδια με υψηλότερες απαιτήσεις
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,388
Πήρα λάπτοπ με τον 4300u και δηλώνω ενθουσιασμός με τα ενσωματωμένα, το πήρα για χαλαρά games κτλ αλλά τρέχει και παιχνίδια με υψηλότερες απαιτήσεις
και εγώ όταν είδα τον 4300U ακύρωσα την αναβάθμιση στο workstation και θα περιμένω του χρόνου ότι έχει κυκλοφορήσει αντίστοιχο του 4300U. Οι επιδώσεις είναι πολύ επάνω και μπορείς να βρεις μηχανάκι στα 500-600€
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,388
Και με σειρά 3000, δουλειά γίνεται.
το δίχως άλλο, αλλά με την 4000 σχεδόν διπλασίασε επιδόσεις και έφτασε τον entry level στο επίπεδο του 3500U.

Σκέψου ότι κοίταζα το παρακάτω για να δω για την αναβάθμιση που θέλω να κάνω.

Στο workstation του γραφείου έχω τον 8350 και σκεφτόμουν για αναβάθμιση στον 3100 (ο 2600 είναι που έχω βάλει στο σύστημα στο σπίτι που είναι και workstation για την σύζυγο μου και gaming rig για μένα) λόγο προβληματικής διαθεσιμότητας του 3100 η αγορά δεν προχώρησε όπως υπολόγιζα οπότε όσο ήμουν στο περίμενε, άρχισα να κάνω διάφορες σκέψεις.

Οπότε λέω ρε διάολε, όταν είμαι σπίτι και δουλεύει η σύζυγος στο σύστημα (που ως ελεύθερη επαγγελματίας που δουλεύει και σε γραφείο είναι πιο πιθανό να δουλεύει τις ίδιες ώρες που είμαστε σπίτι, ούτε δουλειά μπορώ να κάνω (αφού ως ελεύθερος επαγγελματίας η δουλειά δεν μένει στο γραφείο και αναγκάζομαι να μένω εγώ στο γραφείο) ούτε κανένα παιχνιδάκι μπορώ να χαρώ, μήπως να κοίταζα για ένα λαπιτόπι, που να μπορώ να το συνδέω με οθόνες και ιστορίες στο γραφείο και φεύγοντας να το βάζω σε μια τσάντα να το φέρνω σπίτι;

Οπότε είπα να κάνω μια γύρα να δω τι παίζει, πρώτα έβαλα τον 3200U στο συγκριτικό και τον προσπέρασα, αλλά μετά έβαλα τον 4300U και μουρλάθηκα, καθώς κάποιες υλοποιήσεις αν βρεθούν σε προσφορά πέφτουν και κάτω από 500€ (με πετσοκομένες ram/δίσκους, που φέρνεις στα ίσα τους με 50-60€ μόνος σου όμως) και ειδικά σε single thread που με ενδιαφέρει περισσότερο λόγο της φύσης της εργασίας μου είναι αστέρι. Βέβαια τώρα το βάλαντιο που είχα διαθέσιμο ήταν 250-300€ και με την ανωμαλία στις αγορές δύσκολα θα τσίμπαγα λαπιτόπι που θέλω, οπότε λέω να αντέξω λίγο ακόμα με το σύστημα ως έχει, (που δεν είναι καθόλου κακό, απλά τώρα είχα κάποια χρήματα μαζεμένα και είπα να προχωρήσω σε αναβάθμιση), να βάλω το ποσό στην άκρη προσθέτοντας και την επόμενη black friday να το ξανακοιτάξω το θέμα.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
το ματι μου στο βιντεο του vfili επεσε στο comment του boris. παρτε το video για reference



mayonnaise > capitalist thermal paste (κλεμμένο σχολιο απο το βιντεο του boris)

1 Καλα σε τι γλωσσα μηλαει αυτος? Δεν καταλαβα Χριστο. Ρωσικα παντως δεν ειναι.
2 Πρεπει εκτος απο κατσαβιδι, να αγορασω και λοστο για να μονταρω πι σι? Μηπως ειναι για να ξεκολαμε τις ψυκτρες αν εχει ξεραθει η παστα?
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,648
Έχει πέσει σχετική νέκρα στο thread. Ας το αναζωογονήσουμε λίγο.

t5dydx7khlh61.jpg
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,690
Και με σειρά 3000, δουλειά γίνεται.
δεν αμφιβάλω καθόλου αλλά μικρή λεπτομέρεια. Οι APU εντελώς παραπλανητικά είναι μια γενιά πίσω. Επομένως για να συγκρίνουμε όμοια πράγματα κοιτάμε ποια zen είναι.

Παράδειγμα: οι ryzen 3ΧΧΧΥ είναι zen+ ενώ οι 3ΧΧΧ είναι zen2. Δηλαδή ο ryzen 5 3400G είναι λιγάκι κατώτερος ως cpu σε σχέση με τον ryzen 3 3100.

Αυτό το μπέρδεμα μάλλον φαίνεται να το διορθώνουν με την τελευταία γενιά καθώς στην zen3 πήδηξαν αριθμό και πήγαν κατευθείαν σε 5ΧΧΧ αντί για 4ΧΧΧ οπότε τώρα φαίνεται σωστά τι είναι μπροστά από τι σε γενιά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,388
δεν αμφιβάλω καθόλου αλλά μικρή λεπτομέρεια. Οι APU εντελώς παραπλανητικά είναι μια γενιά πίσω. Επομένως για να συγκρίνουμε όμοια πράγματα κοιτάμε ποια zen είναι.

Παράδειγμα: οι ryzen 3ΧΧΧΥ είναι zen+ ενώ οι 3ΧΧΧ είναι zen2. Δηλαδή ο ryzen 5 3400G είναι λιγάκι κατώτερος ως cpu σε σχέση με τον ryzen 3 3100.

Αυτό το μπέρδεμα μάλλον φαίνεται να το διορθώνουν με την τελευταία γενιά καθώς στην zen3 πήδηξαν αριθμό και πήγαν κατευθείαν σε 5ΧΧΧ αντί για 4ΧΧΧ οπότε τώρα φαίνεται σωστά τι είναι μπροστά από τι σε γενιά.
πως πήδηξαν αριθμό όταν υπάρχουν τα 4ΧΧΧ; για laptop APU λέμε.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,343
Μια που το thread είχε ξεκινήσει με την αναφορά του @mits@kos για το hardware που έχουν οι περισσότεροι, κάθισα από περιέργεια και έκανα τις πράξεις για τις κάρτες γραφικών των χρηστών του Steam. Πήρα τα στοιχεία του Οκτωβρίου 2020, τελευταίου μήνα πριν από την κυκλοφορία των νέων consoles, ψάχνοντας το ποσοστό με κάρτα γραφικών καλύτερη από το PS4 που ήταν η πιο ισχυρή κονσόλα αυτής της γενιάς. Έκοψα όλες τις κάρτες από GTX 760 και κάτω. Το 70% περίπου των χρηστών είχε κάρτα γραφικών πιο ισχυρή από το PS4.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,762
Είσαι σίγουρος ότι δεν είναι μικρότερο το ποσοστό; Στις πρώτες 10 θέσεις μόνο την 2070 βλέπω πιο ισχυρή (ίσως και η 580...; )

edit -nevermind διάβασα ps5 αντί για 4
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,330
πως πήδηξαν αριθμό όταν υπάρχουν τα 4ΧΧΧ; για laptop APU λέμε.

H σειρά 4ΧΧΧΧ βγήκε αποκλειστικά για κατασκευαστές. Δεν βγήκε για retail!! H 5XXXXG θεωρητικά θα βγεί!! Έχουν έρθει μήπως οι 5XXXXG στα μαγαζιά? (Από περιέργεια ρωτάω)!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,388
ρε για laptop APU λέω, όλες οι laptop APU βγαίνουν μόνο ΟΕΜ :p
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,880
Μια που το thread είχε ξεκινήσει με την αναφορά του @mits@kos για το hardware που έχουν οι περισσότεροι, κάθισα από περιέργεια και έκανα τις πράξεις για τις κάρτες γραφικών των χρηστών του Steam. Πήρα τα στοιχεία του Οκτωβρίου 2020, τελευταίου μήνα πριν από την κυκλοφορία των νέων consoles, ψάχνοντας το ποσοστό με κάρτα γραφικών καλύτερη από το PS4 που ήταν η πιο ισχυρή κονσόλα αυτής της γενιάς. Έκοψα όλες τις κάρτες από GTX 760 και κάτω. Το 70% περίπου των χρηστών είχε κάρτα γραφικών πιο ισχυρή από το PS4.
Ε, ναι. Νομοτελειακά σε 2-3 χρόνια το 70% των PC gamers θα έχουν ισοδύναμη ή ισχυρότερη κάρτα από το ps5.
Φυσικά η αναβάθμιση μας ενδέχεται να παραταθεί περισσότερο λόγω του Cryptomining και του κακού supply στην αγορά.
 
Top Bottom