What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Δείξε μου το pc σου να σου πω ποιος είσαι... :P

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
μια χαρά μου βγήκε,
Mια χαρα μου φαινεται κι εμενα. Δεν καταλαβαινω γιατι το λες ψωφιμι? Επιδει εχει hdd? Η το συγκρινεις με συστημα που κοστιζει 1500Ε?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Mια χαρα μου φαινεται κι εμενα. Δεν καταλαβαινω γιατι το λες ψωφιμι? Επιδει εχει hdd? Η το συγκρινεις με συστημα που κοστιζει 1500Ε?
Αστειεύομαι αλλά ας μην γελιόμαστε είναι ένα απλό entry level PC. Αν το οικονομικό δεν ήταν πρόβλημα θα προτιμούσα κάτι δυνατότερο, όχι απαραίτητα σε κάρτα γραφικών, αλλά ας πούμε θα το προτιμούσα με 32GB RAM, 1TB SSD NVMe και Ryzen 7 5700 τουλάχιστον και κάρτα γραφικών θα κράταγα την ίδια δεν έχω θέμα, άντε να ανέβαζα ένα σκαλί στην 5600ΧΤ.

Θα το εκτιμούσε και η σύζυγος γιατί αν και ήταν τρελή αναβάθμιση από τον Athlon AM4 που είχαμε βάλει επάνω εν αναμονή κάποιου ryzen, παραμένει bottleneck για την δουλειά της στα ρενταρίσματα.

Φυσικά αν money is not an issue θα ήθελα άλλο ένα και για το γραφείο που την παλεύω με τον FX8350 παραπάνω. Ο μόνος λόγος που βγάζω δουλειά με αυτό το σύστημα είναι ότι έχω συνηθίσει να περιμένω τους ψόφιους πυρήνες του FX. Μια φορά έκανα το λάθος να δουλέψω στο σύστημα στο σπίτι και μετά στο γραφείο μου φαινόταν ανυπόφορο.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Σωστα τα λες, αλλα ετσι παμε σε ενα-δυο σκαλια πανω σε τιμη. Για θεμα χωρου θα αφηνα τον Μ2 οπως ειναι και θαβαζα εναν ssd sata 2TB. Απο την αλλη οι hdd, που εχουμε πρεπει να βγαλουν τα λεφτα τους οσο γινεται. Η μνημη αναλλογα με τις αναγκες, φιλος εχει 64αρα και δεν του φτανει λεει, εμενα η 16αρα ειναι υπεραρκετη
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Η μνημη αναλλογα με τις αναγκες, φιλος εχει 64αρα και δεν του φτανει λεει, εμενα η 16αρα ειναι υπεραρκετη

Με πυρηνικό αντιδραστήρα είναι συνδεδεμένος ο υπολογιστής του φίλου σου; :Ρ
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Φτειαχνει 3d γραφικα και ζοριζεται στο εξπορτ λεει. 4500 εχει σκασει μεχρι στιγμης και χωνει ακομα. Αλλα εχει παρει τα 4 πισω ηδη, οποτε. Κι εγω για την δουλεια μου τα καλλιτερα εργαλεια θα προσπαθουσα να παρω, αν μου εφερναν φραγγα
Για lotro και witcher μια χαρα τρεχει το φιατακι
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Σωστα τα λες, αλλα ετσι παμε σε ενα-δυο σκαλια πανω σε τιμη. Για θεμα χωρου θα αφηνα τον Μ2 οπως ειναι και θαβαζα εναν ssd sata 2TB. Απο την αλλη οι hdd, που εχουμε πρεπει να βγαλουν τα λεφτα τους οσο γινεται. Η μνημη αναλλογα με τις αναγκες, φιλος εχει 64αρα και δεν του φτανει λεει, εμενα η 16αρα ειναι υπεραρκετη
16άρα μου είναι οριακή εμένα, γιατί όταν ανοίγω 3-4 πράγματα που πρέπει να τα έχω ανοιχτά μαζί εξαφανίζεται, ευτυχώς βρήκα μια 8άρα ακόμα και κούμπωσα στο σύστημα στο γραφείο.

Για την σύζυγο είναι ακόμα πιο οριακή, autocad, archicad, 3d renders, με 1-2 instances το καθένα, νεράκι φεύγει.

Γενικά για gaming ναι κάποια πράγματα είναι Overkill και για τα γραφιστικά τα δικά μου, σίγουρα δεν θα ανέβαινα πάνω από 5600Χ, γιατί ακόμα και στα προγράμματα που δουλεύω τώρα δεν είναι όλες οι λειτουργίες multicore (άσε την adobe... σκουπίδια μόνο 1 πυρήνα βλέπουν).

Οπότε καθένας με τις ανάγκες, απλά να ξέρουμε και τι έχουμε δεν είναι ντροπή να είσαι entry level.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
16άρα μου είναι οριακή εμένα
χα χα χα ! σαν να ακουω τον φιλο μου, η ιδια ακριβως γκρινια, καντ, 3D ρεντερινγκ, 64 γιγα μνημη οριακη, 16 πυρινες λιγοι, περισσοτεροι πυρινες = λιγοτερος χρονος στα 3ντι ρεντερ κι αναθεμα αν καταλαβαινω τι λεει, αλλα ειναι καλο παιδι και πρεπει να καθομαι να ακουω τον πονο του, δεν εχω γνωσεις να του συμπαρασταθω πρακτικα. Μοντελα αυτ/των για παιχνιδια φτιαχνει,αρχεια 6-7gb
ACS 2021 01 09 16 33 23 03
Το Supra εκανε τελευταια. Και το πισι που στηνει και τελιομο δεν εχει.
 

Attachments

  • rentering pc.jpg
    rentering pc.jpg
    216.3 KB · Views: 7
  • redering pc2.jpg
    redering pc2.jpg
    213 KB · Views: 7

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Έπρεπε να πάει εξ αρχής για Threadripper για τέτοιες δουλειές, τώρα το βασικό πρόβλημα είναι πως έχει populate όλα τα RAM slots, οπότε αν θέλει να πάει σε 128GB θα πρέπει να τα αγοράσει από την αρχή με higher density modules, και να πουλήσει αυτά που έχει, φυσικά με χασούρα...
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Ισοτητα μεταξυ ανδρων-γυναικων, σου λεει μετα. Κρατησε αυτος τον πυραυλο για παρτη του και πασαρε, στη γυναικα το παλαιο.
Καλη φαση, θα κανω το ιδιο, αν μου ζητησει και η δικια μου πισι
Εγω οταν βρω γυναικα και παντρευτω θα αναθαμιζουμε ταυτοχρονα τα pc μας ετσι ωστε να εχουμε και οι δυο τερας pc. Ακομα και αν δεν εχει ιδεα απο pc θα αναθαμιζω και το δικο της και το δικο μου δεν θα αφηνω το ενα να ειναι πολυ καλυτερο απο το αλλο. Ηδη με το θηριο που εχω τωρα πιστευω ειναι πολυ καλο για οποια γυναικα βρω και μου ζητησει να την αφησω να το χρησιμποιησιε.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Καλα, Σρεντερ, ελα να μου τα ξαναπεις αυτα σε καμια 20αρια χρονια . Ενταξει αναβαθμιση κι εγω θακανα στην δικια μου, ισοτητα ειπαμε. Κανενα δυκτιοτο κορμακι, σαν αυτο της λαιδης Διμητρεσκου, τιποτα σατεν σεντονια κρυφοφωτισμους στην κρεβατοκαμαρα. Στην υλικια μας χρειαζονται προυποθεσεις για καλο ρεντερινγκ και εξπορτ βαρεια αρχεια, χωρις να ανεβαινουν επικυνδινως οι θερμοκρασιες, βεβαιως βεβαιαως.
Και να σου πω κι ενα μυστικο σαν φιλος. Και το πισι της NASA με την 4090 να της δειξεις, δεεεεεεεεν. Τιποτα γκολντ πιστωτικες σου βρισκονται? Καλλιτερα εστιασε σε αυτη την αναβαθμιση
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ηδη με το θηριο που εχω τωρα πιστευω ειναι πολυ καλο για οποια γυναικα
Ωπα ρε, μην τα λες ετσι αποτομα, γιατι αν τα διαβασει καμια, θα τρεχει να παραγγειλει τσιγκινα εσωρουχα. Θηριο! βρες μια πιο απαλη λεξη. και που ξερεις τι ειδους θ---ο, ψαχνει η καθεμια?
 
Last edited:

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Τοπ 5 εκτροχιασμένων threads εύκολα.

Προτείνω με μετονομαστεί σε "Δείξε μου τα reactions σου να σου πω ποιος είσαι... :Ρ".
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
δεν χρειαζεται threadripper με ryzen 5800x τρεχει τα παντα ταχυτατα ακομα και τα πιο απαιτητικα προγραμα και παιχνιδια σε 4κ.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Eνταξει ξεφυγαμε, λιγο, την κατανοηση σας παρακαλω. Λιγο ο εγκλεισμος, λιγο η Κρισταλινα, λιγο η διαθεση για πλακες. Παρακαλουνται οι κ.κ. αντμιν να μεταφερουν η να σβυσουν, οσα ποστ θεορουν αναρμοστα η σε λαθος τμημα. Ευχαριστω
 
Top Bottom