What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Football is life...

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
ποτε περασαν 17 χρονια?
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,532
@Χειρομαλάχτης
Ήμουν γραμματέας στην ομάδα από το 2012 έως το 2018. Πέρυσι ο ΑΟ Μυκόνου έκανε συγχώνευση με την Ανω Μέρα την άλλη ομάδα της Μυκόνου η οποία αγωνίζοταν στη Γ Εθνική. Πλέον η νέα ομάδα που έφτιαξαν λέγεται Αθλητική Ενωση Μυκόνου.
Πολύ συχνό φαινόμενο να έρχονται ποδοσφαιριστές Ελληνες ή Ξένοι γνωστοί και να προπονούνται στο γήπεδο μας πάντως
Κρίμα που δεν ήρθε όσο ήμουν στην ομάδα. Είμαι Ντόρμουντ και Αρσεναλ (Ατλετικό Μαδρίτης και Λάτσιο επίσης), οπότε θα ήθελα οπωσδήποτε αυτόγραφο και selfie

800 χρονια πριν. ο χαριστεας εχει φυγει απο τον αρη εχει παει βερντερ και ειμαι στο χωριο με τον θειο και ο θειος πινει καφε με τον πατερα του. εταξε μπλουζα. δεν ηρθε ποτε η μπλουζα.
Σε νιώθω. Κάποτε γνώρισα τον πατέρα του Raphael Marquez. Επίσης μου έταξε θα στείλει φανέλα, τίποτα...
 
Last edited:

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Σε νιώθω. Κάποτε γνώρισα τον πατέρα του Raphael Marquez. Επίσης μου έταξε θα στείλει φανέλα, τίποτα...
κριμας. βεβαια η διαφορα ειναι οτι ο μπαμπας χαριστεας συγχωριανος γνωριζε και τον μπαμπα μου και τον θειο μου και με τον θειο μου επιναν καφε στο χωριο.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,640
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι θα τον δούμε και ως προπονητή τώρα πια, ελπίζω όχι σε μια απο τις πρώην ομάδες του...
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,640
Όχι μόνο θα τον δούμε σε μία συγκεκριμένη πρώην ομάδα, αλλά ο κόσμος θα τον υποδεχθεί μετά βαΐων και κλάδων. "Ααα ο τίμιος ο Λουκάς που έπαιζε με ψυχή και τον έβριζαν οι αλήτες της εξέδρας που έδιωξαν το Τζίγγερ και μας έφεραν Βγενοπατέρες που μας κατέστρεψαν".

Τα ίδια βέβαια θα ειπωθούν και για τον Γιάννη τον Γκούμα, ο οποίος θα αναλάβει περίπου το Νοέμβρη μόλις οι δημοσιογράφοι κάψουν και τον Γιοβάνοβιτς, ο οποίος δεν θα κάνει μεταγραφές λόγω χαμηλού μπάτζετ, θα αναγκαστεί να πορευτεί με το υπάρχον σάπιο ρόστερ, και άρα ήδη τον Οκτώβρη θα είμαστε 20 βαθμούς από την κορυφή.

Σα να τα βλέπω μπροστά μου.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,331
Όχι μόνο θα τον δούμε σε μία συγκεκριμένη πρώην ομάδα, αλλά ο κόσμος θα τον υποδεχθεί μετά βαΐων και κλάδων. "Ααα ο τίμιος ο Λουκάς που έπαιζε με ψυχή και τον έβριζαν οι αλήτες της εξέδρας που έδιωξαν το Τζίγγερ και μας έφεραν Βγενοπατέρες που μας κατέστρεψαν".

Τα ίδια βέβαια θα ειπωθούν και για τον Γιάννη τον Γκούμα, ο οποίος θα αναλάβει περίπου το Νοέμβρη μόλις οι δημοσιογράφοι κάψουν και τον Γιοβάνοβιτς, ο οποίος δεν θα κάνει μεταγραφές λόγω χαμηλού μπάτζετ, θα αναγκαστεί να πορευτεί με το υπάρχον σάπιο ρόστερ, και άρα ήδη τον Οκτώβρη θα είμαστε 20 βαθμούς από την κορυφή.

Σα να τα βλέπω μπροστά μου.

 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Είναι η ιστορία του Παναθηναϊκού απο τα τέλη αυτού που λέγονταν Βαρδινογιανισμός μέχρι σήμερα, είναι γραμμένα στα άστρα
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Σοβαρή ερώτηση: πιστεύετε ότι θα υπήρχε πιθανότητα ποτέ ο οποιοσδήποτε σύλλογος έπειτα από αυτά που έφαγε πχ ο Σισέ, πως θα μπορούσε να φτάσει σε μεγάλες διοργανώσεις με καλή πορεία χωρίς να είναι κινητή κωμωδία (βλ. ΟΣΦΠ).

Για να το προβοκαρω κάπως πιστεύετε ότι θα υπάρξει εξυγίανση σε τέτοιο βαθμό και στο επίπεδο ιδιοκτησίας (καθολικά) ώστε να γίνουν θελκτικές και έπειτα αρκετά ανταγωνιστικές οι ελληνικές ομάδες?
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,356
Σοβαρή ερώτηση: πιστεύετε ότι θα υπήρχε πιθανότητα ποτέ ο οποιοσδήποτε σύλλογος έπειτα από αυτά που έφαγε πχ ο Σισέ, πως θα μπορούσε να φτάσει σε μεγάλες διοργανώσεις με καλή πορεία χωρίς να είναι κινητή κωμωδία (βλ. ΟΣΦΠ).

Για να το προβοκαρω κάπως πιστεύετε ότι θα υπάρξει εξυγίανση σε τέτοιο βαθμό και στο επίπεδο ιδιοκτησίας (καθολικά) ώστε να γίνουν θελκτικές και έπειτα αρκετά ανταγωνιστικές οι ελληνικές ομάδες?

Τι άλλαξε στην Ελλάδα για να αλλάξει το ποδόσφαιρο;
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,640
Την εποχή που τον Παναθηναϊκό τον σεβόταν ακόμα όλη η Ευρώπη (και μετά εντός συνόρων τον σφάζανε κόντρα στις Καλαμάτες και τις Παναχαϊκές) η διαφορά δυναμικότητας και μπάτζετ ανάμεσα στις ομάδες δεν ήταν ακόμα τόσο δυσθεώρητα μεγάλη. Πλέον, από τη στιγμή που το financial fair play της UEFA είναι μια κωμωδία και επιτρέπει πχ στη Ρεάλ να έχει 400 εκατομμύρια μπάτζετ και να χρωστάει 2 δις, ενώ παράλληλα κυνηγάει την τάδε μικρή ομάδα επειδή έχει 10 εκατομμύρια χρέη, το Ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο στα ανώτερα επίπεδα είναι εκ των πραγμάτων δύο ταχυτήτων και δεν επιτρέπει στον θεωρητικά αδύναμο να διακριθεί.

Για να ξαναγίνουν ανταγωνιστικές οι ελληνικές ομάδες σε επίπεδο ΤσουΛου-Europa (επιφυλάσσομαι για το Conference, μιας και δεν το έχουμε δει ακόμα) απαιτείται κάτι το αδιανόητα δραστικό και ριζοσπαστικό, του στυλ ανώτατο όριο στα μπάτζετ και τα συμβόλαια ή ίση αντιμετώπιση προς όλους και υπερασφυκτικός οικονομικός έλεγχος στους "διάσημους" συλλόγους που έχουν το μπάτζετ μιας μικρής χώρας. Αλλά κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Θα προτιμούσες δηλαδή ένα salary cap τύπου ΝΒΑ με τα οποία προτερήματα και ελαττώματα έχει αυτό?
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,640
Κρίνοντας κυρίως με βάση το πώς έχει διαμορφωθεί το ποδόσφαιρο χωρίς αυτό, ναι, θεωρώ πως τα όποια προβλήματα/ελαττώματα θα προκύπτανε από την εφαρμογή salary cap θα ήταν αρκετά πιο διαχειρίσιμα και προτιμότερα σε σχέση με την υπάρχουσα "αδικία/ανισότητα'.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,082
Θα προτιμούσες δηλαδή ένα salary cap τύπου ΝΒΑ με τα οποία προτερήματα και ελαττώματα έχει αυτό?

Εννοείται, salary cap και draft είναι μονόδρομος.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,331
Για να το προβοκαρω κάπως πιστεύετε ότι θα υπάρξει εξυγίανση σε τέτοιο βαθμό και στο επίπεδο ιδιοκτησίας (καθολικά) ώστε να γίνουν θελκτικές και έπειτα αρκετά ανταγωνιστικές οι ελληνικές ομάδες?

giphy.gif
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,825
Εννοείται, salary cap και draft είναι μονόδρομος.
Συμφωνούμε για salary cap, έπρεπε να εφαρμοστεί χθες. Draft θεωρώ ότι είναι αδύνατο σε επίπεδο ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου. Είναι υπερβολικά μεγάλος ο αριθμός των ομάδων, των roster, οι ιδιαιτερότητες του αθλήματος κ.α. που δεν το καθιστούν εφαρμόσιμο.
Μόνο σε "κλειστές" λίγκες τύπου super league (την Ευρωπαϊκή, όχι την δική μας) θα ήταν πρακτική(και χρήσιμη) η εφαρμογή της
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,640

Χμ.

Θυμάται κανένας ποια ομάδα της χώρας πουλούσε τα τελευταία χρόνια παίκτες στη Μπενφίκα έναντι 5-10-15-100 εκατομμυρίων έκαστος?

Προσπαθώ να θυμηθώ αλλά δεν.
 
Top Bottom