What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Football is life...

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Αν τύχει και βρεθώ κάπου που παίζει να έχει ανοικτή τηλεόραση και να έχει μπάλα, ρε δεν μπορώ να δω 5 λετπά συνεχόμενα, το βαριέμαι τελείως πλέον. Ακόμα και σήμερα μου φαίνεται αρκετά περίεργο.

Σε νιώθω 100%, αλλά για διαφορετικούς λόγους.

Μπάλα σε επίπεδο επαγγελματικών συλλόγων, δεν αντέχω πια να δω. Αυτό που λες, δε μου λείπει τίποτα, δε νιώθω τίποτα. Για να το θέσω ορθότερα, δε νιώθω τίποτα ευχάριστο. Αδυνατώ πλέον να παραμερίσω το προϊόν, να κλείσω τα μάτια στη μπίζνα, να απομονώσω την αλητεία και τον κοινωνικοπολιτικό αντίκτυπο, ώστε να δω απλά ένα παιχνίδι. Νομίζω πως δεν υπάρχει επιστροφή από ένα σημείο κι έπειτα, you can't unlearn, you can't unsee. Το να βλέπεις επαγγελματική μπάλα απαιτεί ένα α' επίπεδο κυνισμού, σταρχιδισμού ή αθωότητας, εκ των οποίων μάλλον δε διαθέτω τίποτα. Η ομάδα που υποστήριζα (υποστηρίζω ακόμα κατά βάθος; --δεν ξέρω πια, αλήθεια) στα μάτια μου και στην ιστορία της αντανακλούσε κάτι πολύ διαφορετικό από τη μέση κατάσταση, αλλά διαβρώθηκε κι αυτή με τη σειρά της και ασελγούν πάνω της οι χειρότεροι των χειρότερων. Τελευταία φορά που πήγα γήπεδο, 11 χρόνια πριν, αισθανόμουν τόσο ξένο σώμα στο ίδιο πέταλο που πήγαινα από έφηβος, που έπαθα ένα μίνι υπαρξιακό, τύπου "τι κάνω εγώ εδώ πέρα, ανάμεσα σε αυτούς τους κωμικοτραγικούς τύπους". Και δε νομίζω πως ο πυρήνας αυτού του συνολικού εκφυλισμού είναι οτιδήποτε περισσότερο από την εμπορευματοποίηση του παιχνιδιού και την υποταγή του στους νόμους του χρήματος.

Φέτος είδα τα δύο τελευταία ματς της Ιταλίας στο Euro κι αισθάνομαι καλυμμένος για τα επόμενα ν χρόνια. Πέρασα καλύτερα απ' όσο περίμενα, ειδικά στον τελικό, αλλά η όλη επίδραση έφυγε πολύ σύντομα. Δεν ήξερα σχεδόν κανέναν παίκτη, δεν με κέντρισε και κανείς τους αρκετά (ίσως ο τέρμας της Ιταλίας), ήταν καλό όσο κράτησε όμως.

Αλλά να παίζω μπάλα μου λείπει πολύ. Υπήρχε μια εποχή, η οποία δυστυχώς πλέον μοιάζει αρχαία ιστορία, που είχαμε τουλάχιστον ένα 6Χ6 τη βδομάδα στανταράκι και το ζητούμενο ήταν να χωρέσουμε και δεύτερο. Πλέον, άλλος δεν έχει χρόνο, άλλος δεν έχει φυσική κατάσταση, άλλος δεν έχει πού να αφήσει το παιδί, το σκύλο, το γατί κλπ, άλλοι (πολλοί) έχουν αλλάξει χώρα.

Μου λείπει να χαζεύω προετοιμασίες ερασιτεχνικών ομάδων στο γήπεδο του χωριού που αράζω τους θερινούς μήνες και να προσπαθώ να διακρίνω τα παικτάκια από τη φύρα.

Κι ακόμα, απολαμβάνω να διαβάζω ιστορίες γύρω από την μπάλα του παρελθόντος, από ιστορικές πορείες παλιών ομάδων, πολιτικές προεκτάσεις και κοινωνικά κινήματα που συνδέθηκαν με το ποδόσφαιρο, αξιοπερίεργα, στατιστικά ή και απλά κωμικά περιστατικά.

Ήρθαν οι δημαγωγοί, οι οπορτούνες, οι γραβάτες και μας έκλεψαν το παιχνίδι. Είναι για άλλους πλέον.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,536
Τι απίστευτη ομάδα θα έχει η Παρί φέτος. Ειδικά στα fifa/pro όλοι αυτούς θα παίρνουν. Πραγματικά ρόστερ που ζαλίζει. Δεν θα ξέρει ποιον να αφήσει απέξω ο Ποκετίνιο!
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,366
Τι απίστευτη ομάδα θα έχει η Παρί φέτος. Ειδικά στα fifa/pro όλοι αυτούς θα παίρνουν. Πραγματικά ρόστερ που ζαλίζει. Δεν θα ξέρει ποιον να αφήσει απέξω ο Ποκετίνιο!

Λυπάμαι τον αμυντικό χαφ της Παρί που θα πρέπει να του βγαίνει η γλώσσα σε κάθε ματς όσο όλοι αυτοί επιτίθενται. Θα έχει η ομάδα balance που λέει και ο Λουτσέσκου;
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Δεν ήμουν ποτέ κλασικός ποδοσφαιρόφιλος, δεν παίζω καν Fifa ή Manager.

Μπαρτσελόνα έγινα εξαιτίας του Ρόνι και μετά πέρασα στην εποχή Μέσι. Ήταν η πιο εύκολη περίοδος να είναι κανείς Μπαρτσελόνα: μαγεία, θέαμα, τίτλοι και διακρίσεις με τη σέσουλα. Σταδιακά εξελίχθηκε περισσότερο σε προσωπολατρεία παρά καψούρα για την Μπαρτσελόνα και δεν ντρέπομαι να το παραδεχτώ.

Δύσκολη μέρα η χθεσινή. Να βλέπεις τον Μέσι να σπαράζει σαν μικρό παιδί, αλλά και ο τρόπος και το timing της αποχώρησης, το γεγονός ότι δεν αποθεώθηκε όπως του αρμόζει από ένα γεμάτο γήπεδο και ίσως έναν ακόμα μεγάλο τίτλο. Όλα λάθος.

Το μεγαλύτερο, ίσως, λάθος, η ομάδα που κατά τα φαινόμενα επέλεξε.
Όχι ρε Μέσι. Όχι στην Παρί ρε φίλε. Όχι με τον καρνάβαλο Νεϊμάρ που κόντεψε να σε κάνει σαν τα μούτρα του ήδη από τότε με το οξυζεναρισμένο μαλλί (ακόμα κριντζάρω όταν βλέπω τον ξανθό Μέσι σε βίντεο). Όχι με τον αχώνευτο, ορκισμένο σου εχθρό Ράμος. Όχι με τους κατά συρροή αγοραστές του ποδοσφαίρου Άραβες.

Έχεις ακόμα δύο-τρία χρόνια καλής μπάλας κι έναν ανοιχτό λογαριασμό με τους haters ότι δεν δοκίμασες άλλο πρωτάθλημα να δείξεις τι αξίζεις. Και μου πηγαίνεις στους κροίσους να σπάτε πλάκα στα χωριά της Γαλλίας; Με μοναδικό κίνητρο να σηκώσετε το πολυπόθητο Ch. L. ; Που κι αν συμβεί ακόμα, με αυτό το ρόστερ η αξία του θα είναι μειωμένη. Σαν εκτέλεση πέναλτι: αν το χάσεις τρώς μια ζωή μούτζες και ειρωνίες, αν το βάλεις (=πάρεις), αρκετοί θα πουν "σιγά το κατόρθωμα, οποιοσδήποτε θα το έκανε". Και τα πέναλτι δεν είναι το δυνατότερο σημείο του "Μεσσία", εδώ που τα λέμε.

Προσωπικά ελπίζω να ξαναδούμε έστω και μια τελευταία σεζόν τον Μέσι με τη μπλαουγκράνα φανέλα (και να είναι καλύτερη από την απαράδεκτη φετινή). Θα είναι 36, θα είναι 37, θα είναι η τελευταία του σεζόν στην Ευρώπη ή και γενικότερα; Πάντως ένα last dance, ένα σωστό, χορταστικό και αδιάκοπο χειροκρότημα από τον κόσμο του το αξίζει στο γήπεδο όπου δοξάστηκε και μεγαλούργησε.
Εις το επανιδείν, λοιπόν.
 
Last edited:

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,645

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,366

Μακάρι κι ακόμα πιο κάτω. Μας αξίζει να ξύνουμε τον πάτο της Ευρώπης.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
εντωμεταξυ ειχε και δωρο πεναλτι που τον εβαλε μεσα στο παιχνιδι χθες.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
737
ad8AxyZ_700bwp.webp
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,645
klaus-koutsianikoulis.jpg



Μεγάλες στιγμές.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,645
Δεν έχει ξεκινήσει η σούπερλιγκ, αλλά ευτυχώς έχουμε εξάγει τον πολιτισμό μας σε όλη την Ευρώπη πλέον.



960.jpg


 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,366
Σαμπάολι στη Superleague, τώρα! Τον λατρεύω.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,645
Εμείς αγωνιούμε να κάνουμε μεταγραφές και μετράμε και το ευρώ μπας και ανεβάσουμε την πρότασή μας από τις 100 στις 200 χιλιάδες "για την υπέρβαση", και την ίδια ώρα...


 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,645

Και το σχόλιο της χρονιάς από κάτω:


Εννοείται ότι τέτοιες καταγγελίες πρέπει να διερευνώνται σε βάθος ανεξάρτητα από το "βάρος" του ονόματος και το όποιο "ταλέντο" διαθέτει.

Για την ώρα όλοι αναρωτιόμαστε για ποιόν πρόκειται. Ως φίλαθλος του Παναθηναϊκού, όμως, αποκλείω να παίζει για εμάς. Το ρεπορτάζ μιλάει καθαρά για ποδοσφαιριστή με "ταλέντο".
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,826

Και το σχόλιο της χρονιάς από κάτω:
Και το όνομα αυτού Σεμέδο

Δεν αναφέρεται πότε έγινε ,η σύμφωνα με την καταγγέλλουσα, επίθεση.

Γιατί κάποιος κακός (οχι εγώ) θα μπορούσε να συσχετίσει αυτό το γεγονός με την εν μια νυχτι απομπομπή και πωλητήριο του παίκτη.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,645

Τσιγκρίνσκι στον Ιωνικό, Κούλης Παπαδόπουλος στον Ατρόμητο... Top-10 Anime Center Back Plot Twists.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,645
Βλέπω το ματς του Παναθηναϊκού με τον Απόλλωνα, έχουν πονέσει τόσο αδιανόητα πολύ τα μάτια μας με την ομάδα του Αλαφούζου τα τελευταία χρόνια που ο Βιτάλ μπροστά φαντάζει κράμα Μέσι-Ρονάλντο πωπωπω.
 
Top Bottom