What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
για το μονο που μου εχει μεινει στο μυαλο το la casa ειναι οτι εμαθαν οι παντες το bella ciao που επαιξε μεχρι και σε clubs. φυσικα ολοι ηταν οοοο η κομματαρα του la casa.



edit: ας κανω και ενα σχολιο περι netflix. το netflix ξερει οτι δεν μπορει να συναγωνηστει σε ταινιες και μαλλον σε σειρες τους αλλους γιαυτο και δεν παιζει μπαλα μονο εκει.
μεχρι και dedicated καναλι στο youtube εχει και φυσικα μπηκε και στην vtubing σκηνη που ειναι δημοφηλες τωρα τελευταια ωστε να προμοταρει τα anime που εχει η πλατφορμα του.


μεχρι και dedicated events εχει κανει για αυτα.
 
Last edited:

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Επιτυχίες-κράχτες (μιλάμε για τις σειρές που διαφημίζει στα έντυπα του Γερμανού, σε φάση Bravia 65''+3 μήνες Netflix ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΤΟ STRANGER THINGS ΟΝΕΙΡΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ) έχει λίγες αν το σκεφτείτε. Δεν αναφέρομαι σε ποιοτικές σειρές που βλέπουμε εμείς και άλλοι τριάντα ζαβοί εστέτ, αλλά για μαζικούς κράχτες που βλέπει και ο κάγκουρας από τη δουλειά για να είναι ίν.

Stranger Things, Orange Is The New Black, House of Cards, Casa De Papel...μετά βίας ένα Top 5 βγαίνει και τα μισά είναι απαρχαιωμένα με τα στάνταρ της αγοράς. Εδώ ακυρώσανε σειράρα όπως το Glow ακριβώς γιατί δεν έφερνε συνδρομητές.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
γι'αυτο λεω οτι προσπαθει να παιξει μπαλα και αλλου. εχει δωσει πολυ εμφαση στην επεκταση στο τζαπαν με χρηματοδοτηση παραγωγων anime.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,268
Μπλαστ φρομ δε παστ και ξανάριξα βλέφαρο στις 2 σεζόν του Danger 5... ΕΠΟC

 
Last edited:

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Δεν συμφωνώ, Στεφ.
Stranger Things, Dark, Witcher, Casa, BoJack, Queen's Gambit, Lucifer, Jessica Jones, Daredevil (ναι ξέρω, μαγικά βρακάκια, ξεπέρασέ το), Ozark, The Crown, Peaky Blinders, Narcos, The Haunting of Hill House, Orange is the New Black, Sense8, 13 Reasons Why, House of Cards, και και και. Έχει πολλά δυνατά χαρτιά το Netflix που όταν βγάζουν νέα σεζόν (και όχι μόνο) συζητιούνται παντού. Αν αναλογιστείς το πόσο "νέο" είναι στο χώρο, δεν είναι καθόλου λίγες.
Ομολογουμένως δεν έχει φτιάξει πολλές σειρές που μνημονεύονται διαχρονικά ως κορυφαίες στο είδος τους, όπως π.χ. The Wire, Breaking Bad, GoT (λέμε τώρα), Office, Brooklyn Nine Nine, Lost, Sopranos, Twin Peaks, Friends, The X-Files κτλ. Αν όμως δεις πόσες από τις ανά πάσα στιγμή τοπ σειρές προέρχονται από το Netflix συγκριτικά με τον ανταγωνισμό, δεν τα πηγαίνει καθόλου άσχημα. Δεν νομίζω π.χ. το HBO να βγάζει 4-5 mega-hits το χρόνο, άσχετα αν τα πηγαίνουν καλά σε βραβεύσεις και κριτικές.
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Office, Brooklyn Nine Nine,
Αυτά παίζονται όμως στο Netflix (αναλόγως τη χώρα). Πχ εγώ τσίμπησα το τυράκι με το Breaking Bad για να δω περί τίνος πρόκειται. Πέρασα καλά, και τώρα τα σκάω και στο φλιξ
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Καλά πολλές κλασικές/αγαπημένες σειρές παίζονται στο Netflix κάποια χώρας, για κάποιο διάστημα. Γι'αυτό διευκρίνησα ότι μιλάω γι'αυτές που δεν τις έχει φτιάξει το ίδιο το Νέτφλιξ, άμα βάλουμε κι αυτές χάνεται η μπάλα.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Μαλαντρουά, θα σου πω την ένστασή μου :

Dark, Witcher, BoJack, Lucifer, Ozark, Sense8, 13 Reasons Why είναι 'κάλτ' επιτυχίες, με καλές κριτικές και ποιότητα στο είδος τους, αλλά σίγουρα δεν είναι οι σειρές που ξέρει και ο τελευταίος κάγκουρας και η τελευταία νυχού όπως έγινε καλή ώρα, το GoT. Αυτά είναι τα ΜΕΓΑΛΑ χίτς που κυνηγάνε.

Τώρα σκέψου πως το Peaky Blinders είναι παραγωγή του BBC, όχι του Netflix. Πληρώνει για να το δείχνει.

Τα Μαρβελάκια του πράγματι είναι ποιοτικά για τους οπαδούς, αλλά είναι φίξ κοινό και πλέον συσπειρώθηκε όλο στο Disney+. Σαφώς μεγαλύτερα μεγέθη από Dark/Witcher αλλά και πάλι μιλάμε για παλιές σειρές.

Το Crown και το Queen's Gambit όντως ήταν δικά τους και μαζικά (Τα Orange και House of Cards τα ανάφερα πιο πρίν, είναι παλαιότερα, δεν λειτουργούν ως μοντέρνοι κράχτες) και μπορούν να θεωρηθούν επιτυχίες πρώτου μεγέθους. Το Casa De Papel το αγόρασαν από την Ισπανικό δίκτυο που το έδειχνε και το ξεχειλώνουν ώστε να μεγιστοποιήσουν τα κέρδη τους. Αν το εξετάσεις από κοντά, 2-3 μεγάλα χίτ το χρόνο έχουν. Προφανώς, αντέχουν τη χασούρα και το ξύλο γιατί είναι τεράστιοι, αλλά η μαζικότητα, αυτό το πράγμα του GoT που το μαθαίνει και η κουτσή Μαρία, είναι πολύ σπάνιο.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
αλλά η μαζικότητα, αυτό το πράγμα του GoT που το μαθαίνει και η κουτσή Μαρία, είναι πολύ σπάνιο.

Προφανώς, αλλά αυτό ισχύει για όλους, δεν είναι θέμα του Netflix. Cultural phenomenons όπως Φιλαράκια και Game of Thrones βγαίνουν ένα τη δεκαετία και αν, αν το επιχειρηματικό σου μοντέλο χρειάζεται ένα τη χρονιά, κάποια στιγμή θα σκάσεις.

Btw, ξέρω κόσμο στο USA, τέρμα τυπικούς σαραντάρηδες normies, που από όλα αυτά που εμείς θεωρούμε σούπερ επιτυχίες του Netflix, ξέρουν μόνο το Stranger Things και το House of Cards.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
ε ντάξ επιτυχία μπορεί να λέμε εμείς το Witcher και να είναι στους κύκλους μας, αλλά ο νόρμις 40φεύγας βλέπουν όπρα και πάνε για ύπνο :devilish:

Δηλαδή ξέρω εγώ οκ Altered Carbon, Sense 8 και τέτοια δεν είναι για τον μέσω soon to be μεσήλικα.

Πάντως σε θέμα σειρών κραχτών το amazon έχει κάνει δουλίτσα, είμαι στο παραπέντε να ακυρώσω netflix μερικούς μήνες να μπει το prime.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
The Haunting of Hill House
Μιας και το ανέφερες, να το πω ότι το είχα δει πριν μερικούς μήνες.
Αν και έχει κάποιες ανατριχιαστικές στιγμές, θα έλεγα πως είναι περισσότερο δράμα από τρόμου. Μου έκανε καλή εντύπωση πάντως.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
@Borracho Πρώτα πρώτα να ξεκαθαρίσω ότι ο παράγοντας ποιότητα δεν έχει να κάνει με τη τρέχουσα συζήτηση, μιλάω για επιτυχημένες σειρές σε επίπεδο δημοφιλίας.
Οι σειρές Netflix που παρέθεσα, όταν ήταν στα ντουζένια τους ή έβγαζαν νέο κύκλο μονοπωλούσαν το ενδιαφέρον του ίντερνετ με μαζικό τρόπο (όχι μόνο υπο-ομάδες όπως τα nerds) και πολλές συζητιούνται ακόμα ενώ έχουν ολοκληρωθεί (ξέχασα να βάλω κι άλλες, όπως το Tiger King). Αναφέρεις σαν αντιπαράδειγμα το GoT, το GoT και... το GoT. Τέτοιες σειρές βγαίνουν μία την δεκαετία, όπως είπε και ο G0O, δεν είναι πολύ αξιόπιστο κριτήριο επιτυχίας ενός δικτύου.

Αν το εξετάσεις από κοντά, 2-3 μεγάλα χίτ το χρόνο έχουν.
Λίγα είναι; Το HBO δηλαδή έχει περισσότερα τέτοια κάθε χρόνο; Eσύ μιλούσες για όλες κι όλες 3-4 επιτυχημένες σειρές στην ως τώρα πορεία του Netflix. Τα πράγματα δεν είναι καθόλου έτσι, αυτό προσπαθώ να σου πω.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Την πρώτη σαιζόν του Hill House την έστησαν μαεστρικά και την ξεφτίλισαν με το απαράδεκτο φινάλε. Για τη δεύτερη, όσο συντομότερα ξεχαστεί, τόσο το καλύτερο.

@maladroid Ίσως δεν ήμουν αρκετά σαφής : εννοούσα πως κάνει 3-4 ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ επιτυχίες ανά δεκαετία, αυτές είναι που του δίνουν ώθηση και φέρνουν και τον κόσμο. Προφανώς και είναι υπερ-επιτυχημένη μπίζνα, καμία αντίρρηση εδώ.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Προσωπικά μου άρεσε το φινάλε της πρώτης σεζόν Hill House, αλλά για τη δεύτερη συμφωνώ 100%. Ξενέρωμα αντίστοιχο με το Altered Carbon Season 1 --> 2.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
@maladroid Ίσως δεν ήμουν αρκετά σαφής : εννοούσα πως κάνει 3-4 ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ επιτυχίες ανά δεκαετία, αυτές είναι που του δίνουν ώθηση και φέρνουν και τον κόσμο. Προφανώς και είναι υπερ-επιτυχημένη μπίζνα, καμία αντίρρηση εδώ.

Αν εννοείς τεράστιες με την έννοια ότι θα αντέξουν στο χρόνο και θα τις θυμόμαστε μετά από 5-10 χρόνια, τότε ίιιιισως έχεις ένα δίκιο αλλά και πάλι, δεν είναι πολλές οι αντίστοιχες που βγαίνουν από κάθε έναν ανταγωνιστή του ξεχωριστά για να πεις ότι το Netflix πάσχει. Τον κόσμο τον φέρνει (και) η μόδα, το virality. Το Netflix έχει τουλάχιστον 2-3 που γίνονται viral κάθε χρόνο και "πρέπει" να τις δει ο καθένας για να συμμετέχει στις συζητήσεις με την παρέα του που τον πρήζει, να πιάσει τα χιλιάδες memes που κατακλύζουν το ίντερνετ κτλ.

Όπως και να'χει, όμως, το Netflix ποντάρει κυρίως στην ποσότητα, όπως είπα. Ναι, χρειάζονται και οι κράχτες αλλά το μοντέλο του είναι ουσιαστικά σαν μια τηλεόραση χωρίς διαφημίσεις. Ο πολύς κόσμος απλά το ανοίγει και βλέπει "ό,τι καινούργιο παίζει σήμερα", καλό, κακό, μέτριο, δεν τους πολυενδιαφέρει. Το Disney+ ή το Amazon Prime προς το παρόν δεν μπορούν να ανταγωνιστούν αυτή την ποικιλία, ακόμα και δίκτυα με δεκαετίες στο χώρο αγκομαχούν να τα βάλουν μαζί του σε θέμα ποσότητας.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Ισχύει. Τεστάρουν εξάλλου σε κάποιες χώρες και 'μοντέλο τηλεόρασης', Netflix TV, που απλά σου στρημάρει μόνο του ό,τι γουστάρει κάθε μέρα. Καλός είναι ο ανταγωνισμός, αλλά γίνεται λίγο γελοίο να καταντάς να πληρώνεις τρεις διαφορετικές συνδρομές για να βλέπεις όλα όσα σ'ενδιαφέρουν.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
το μοντέλο του είναι ουσιαστικά σαν μια τηλεόραση χωρίς διαφημίσεις.
Γι αυτο και ακολουθει το συστημα "τοποθετηση προιοντος" ακομα και στην καλυτερη του σειρα...

Το Disney+ ή το Amazon Prime προς το παρόν δεν μπορούν να ανταγωνιστούν αυτή την ποικιλία,

Για το Disney+ η προβλεψη ειναι μεχρι το 2024 να φτασει 230-260 εκ χρηστες ενω το Netflix ειναι στα 208 εκ. με ανοιγμα σε περισσοτερες αγορες. Εδω και μηνες εχει ξεχωριστο περιεχομενο (απο Disney, Pixar, Marvel, SW) κατω απο την ομπρελα του STAR και δειχνει απο Grey's Anatomy μεχρι και Walking Dead. Δεν ειναι μονο μικυ μαου.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Εντυπωσιακά νούμερα, αν και δεν ξέρω πόσοι απ'αυτούς κρατούν τη συνδρομή τους όλο τον χρόνο κι όχι μόνο για το μήνα που βγαίνει π.χ. το νέο Mandalorian. Όπως και να'χει, όμως, αυτοί οι συνδρομητές είναι έτοιμο κοινό που τους πιάνει κυρίως λόγω του πανίσχυρου τρίπτυχου Marvel, Star Wars, Pixar. Δεν χρειάζεται να φτιάξει νέα IPs, όπως οι άλλοι. Το Netflix πάει να κάνει κάτι αντίστοιχο με IPs από anime, videogames, βιβλία/κόμιξ κτλ. αλλά δύσκολο να κοντράρει τη μαζική απήχηση και συσπείρωση που προκαλούν αυτά τα τρία.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Πάντως σε θέμα σειρών κραχτών το amazon έχει κάνει δουλίτσα, είμαι στο παραπέντε να ακυρώσω netflix μερικούς μήνες να μπει το prime.

Δεν!! Δεν μπορείς να βγάλεις, άκρη τι μπορείς να δεις και τι δεν μπορεις!! Ήθελα να δω το "The Good Wife|" και από την τρίτη περίοδο και μετά, ζητούσε αγορά ή ενοικίαση. Το ίδιο με "Babylon 5 HD" κλπ!! Για τις εκπτώσεις στα βιβλία, το κρατάω μόνο!!
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,268
Τίμια τα 2 λαστ επισοντς του Ρικ και Μορτυ
 
Top Bottom