What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Είχα παίξει γερμανική έκδοση. Δεν καταλάβαινα τίποτα, εκτός από το "είμαι ο τρόμος που πετάει τη νύχτα, είμαι ο Darkwing Duck", στην αρχή κάθε πίστας, λόγω ελληνικής μεταγλώττισης του καρτούν!
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Τα σπάει ο DD. Θρυλικό ελληνικό theme song btw.

Πρέπει να μου έχει σπάσει και κάνα-δυο GameBoy (μια ζωή άμπαλος στα platform).
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Πρέπει να μου έχει σπάσει και κάνα-δυο GameBoy (μια ζωή άμπαλος στα platform).
Kαι εγώ δεν έβγαζα ούτε τη πρώτη πίστα, αλλά είχε ευτυχώς 2-3 "πρώτες πίστες" να διαλέξεις νομίζω, οπότε έβλεπα λίγη ποικιλία.
Τουλάχιστον δεν ήταν δικιά μου η κασσέτα.
Ε ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΣΚΟΥΦΟΣ ΕΔΩ?
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,424
Kαι εγώ δεν έβγαζα ούτε τη πρώτη πίστα, αλλά είχε ευτυχώς 2-3 "πρώτες πίστες" να διαλέξεις νομίζω, οπότε έβλεπα λίγη ποικιλία.
Τουλάχιστον δεν ήταν δικιά μου η κασσέτα.
Ε ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΣΚΟΥΦΟΣ ΕΔΩ?
Αν ειχε βγει και σε pc θα το ειχα παιξει αλλα τοτε οταν κυκλοφορησε ουτεpc ειχα ουτε gameboy. Ετοιμαζεται νεα σειρα dark wing duck Disney Teases Major Darkwing Duck News for 2022
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,397


Μακριά αυτή τη φορά να πλησιάσουν έστω την ποιότητα του αρχικού run. Το προηγούμενο revival ήταν... ας είμαστε ευγενικοί και να πούμε μέτριο.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Αν ειχε βγει και σε pc θα το ειχα παιξει αλλα τοτε οταν κυκλοφορησε ουτεpc ειχα ουτε gameboy. Ετοιμαζεται νεα σειρα dark wing duck Disney Teases Major Darkwing Duck News for 2022
Μου αρέσει το πώς διαχειρίζεται η Disney τις Πάπιες της στη τηλεόραση, οπότε πιστεύω θα είναι καλό!
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,960
Λατρεύω Futurama αλλά...
Κάτι η στυφή γεύση που άφησε το τελευταίο revival (και οι ταινίες), κάτι οι φήμες ότι ο John DiMaggio (Bender) δεν είναι σίγουρο ότι θα επιστρέψει, κάτι οι απογοητευτικές δουλειές του Matt Groening πρόσφατα (π.χ. Disenchantment), κραταώ πολύ μικρό καλάθι.
Άσε που ένα από τα λίγα πράγματα που έκανε σωστά η τελευταία σεζόν ήταν να κλείσει όμορφα την ιστορία της Leela και του Fry...
 
Last edited:

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
613
Ξεκινησα εδω και 1 βδομαδα και 4 μερες και βλεπω το Darkwing Duck. Ειναι ενας μεταλλαγμενος ηε εξωγηινος παπια ηρωας που κυνηγαει τους κακκους. Κατι σαν τον Phantom Duck. Εχω δει 22 επεισοδια και εχει συνολικα 93. Ειναι παλια σειρα του 1991 και εμφανιζονται πολλοι χαρακτηρες απο τα Ducktales. Το συζητησαμε και με 2 φιλους μου που ειχαμε βγει πριν μερες και ο ενας αρχισε και αυτος να το βλεπει και λεει οτι ειναι ευχαριστημενος μεχρι τωρα ειναι πολυ καλο.

Απλά απίθανος ο DD εργάζεται και σκληρά το παλικάρι. Τα είχα λιώσει τα ελληνικά επεισόδια και φυσικά το παιχνίδι στο gameboy. Το είχα και εγώ στα γερμανικά και παρόλο που δεν καταλάβαινα την τύφλα μου, είχα καταφέρει να το τερματίζω χωρίς να χάνω ζωή. Τρου φακτ.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,685


Βγήκε επίσης και το τελευταίο επεισόδιο της σεζόν Μπόμπα Φεττ, ας το δω από περιέργεια.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,563
μ αρεζε το μυθικουέστ.
νομιζα οτι λογω θεματος θα ειχε δω μεσα μεγαλυτερο σουξέ, αλλά μπα.
ενταξει, ειναι χρωματιστο, με ουρανια τοξα και λουτρινες καταστασεις, αλλά εστω πλαγιως κι εστω με (διαφορετικου βαθμου επιτυχιας) χιουμοριστικο τροπο, ξυνει λιγο την επιφανεια της αγαπημενης μας βιομηχανιας: του κέημινγκ.

εχει καποια καλα ηστερεγκς/ινσάιτζόουκς του ινταστρυ, εχει καποιους καλους δευτερους ρολους, δεν ειναι για πεταμα. επισης εχει παρει εγκριση για 2 σεζον ακομα τουλαχιστον, να το πουμε κι αυτο.

το s1e5 οντως ηταν κατι αλλο. για να γελασωμε λιγο, να πω οτι μολις ξεκινησε, ειπα χολυ σιτ, καλα λενε τα τιμια παλικαρια στο ρεηκουι, δεν πρεπει να κατεβαζωμε τορεντς, γιατι εκτος απο κλέφτες ιδρωτα, ειναι και τσομπανοι οι απλόαντερς και μπερδευουν τις σειρες. αι κιντ γιου νοτ, χαζεψα λιγο στην αρχη. μου θυμισε (του τυρανοσαυρου) κατι επεισοδια του θρυλικου μουνλαιτινγκ στα 80s/90s που κανανε τα ρεπά τους ο μπρουσγουίλης και το σιμπιλάκι και δεν τους βλεπαμε καθολου και το στορυ το κουβαλουσανε οι δευτερορολίστες και τα λιμά.
ηταν το πιο "βαθυ" επεισοδιο και για μενα ηταν ενα κλεισιμο ματιου απ τους δημιουργους, του στυλ κοιταχτε, δεν ειμαστε μονο σιτκομ με πισιά, μπορουμε να φτιασουμε κατι "σοβαρο" και διαφορετικο, αλλά μας εχουν δωσει συγκεκριμενες κατευθυνσεις και πλαισια και τ ακολουθουμε.. (ωραια ειρωνια οτι καπως ετσι γινεται σε αντιστοιχία και στα κεημς. το "αντιεμπορικο" και δημιουργικο οραμα χανεται μπροστα στην εμπορικοτητα και τα κλισέ...)

αυτο που καπως μου κλωτσησε ηταν οταν, στο τελευταιο επεισοδιο ο ντενεκες (μεχρι τοτε δεν εδινα προσοχη στα κρεντιτς) ειδα το ονοματακι της γιούμπης στην οθονη. και αφενος καταλαβα οτι δεν θα δουμε πραγματικα αρνητικες πλευρες των καρχαριων του χωρου στο σηριαλ ποτές και αφετερου απαντηθηκε και η απορια μου πως διαλο μια στις 2 σκηνες του υποτιθεμενου κεημ της σειρας, του μυθικουέστ, ηταν κομματια απ το οντυσυ και το βλαχαρα.

μποτομλάι: θα το τιμησω και στο μελλον, οκ, οχι λυσσαλεα, αλλά μ ενδιαφερον.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,685
Ουλάκερη η action sequence στο τελευταίο επεισόδιο της σεζόν Boba Fett φαντάζει φθηνότερη παραγωγή κι από το Χαλβάη 5-0, ενώ έχει plot holes και στερείται λογικής και τακτικής σε επίπεδα που αγγίζουν τα τελευταία επεισόδια Game of Thrones. Γιατί τέτοια χάλια σε σχέση με τον Μανταλόριαν ρε γμτ.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,960
Μόλις τελείωσα την δεύτερη σεζόν του Γουίτσορα και τα συναισθήματα είναι πάλι ανάμεικτα.

Τα χρονικά άλματα μπρος-πίσω και η κουλουβάχατα δομή της πρώτης σεζόν διορθώθηκαν σε μεγάλο βαθμό (ρίξαν κι ένα inside joke να αυτοσαρκαστούν). Η δεύτερη είναι πιο στρωτή και βοηθάει σιγά σιγά να ξεμπλέξεις το κουβάρι της πλοκής και πολιτικής στο Continent. Θα βοηθούσε, πάντως, να μας έγραφε από κάτω πού βρισκόμαστε κάθε φορά και όχι απλά πανοραμικά πλάνα της πόλης/περιοχής.
Το κεντρικό story συνοψίζεται σε τρεις λέξεις: Ciri, Ciri, Ciri. Στην ποδιά της σφάζονται βασίλεια, δαίμονες, μάγοι, ξωτικά, witchers, το Wild Hunt, γενικώς δεν υπάρχει κανείς που να μην ασχολείται μαζί της. Ευτυχώς η κοπελίτσα κάνει αρκετά καλή δουλειά ερμηνευτικά, η προσωπικότητά της γενικά παρουσιάζει ενδιαφέρον, άσε που και εμφανισιακά είναι πιστή στο game. Στηρίζω.
Ο Cavill μου αρέσει στους διαλόγους αλλά περπατάει συνεχώς λες κι έχει πάθει αγκύλωση – καμία πλαστικότητα, καμία φυσικότητα, στέκεται μονίμως με τα χέρια ανοιχτά στο πλάι και στρίβει σαν υποβρύχιο. Ευτυχώς στις μάχες "λύνεται" το κορμί του και αποδίδει ωραία αυτές τις κοφτές, καίριες κινήσεις μια τέλειας φονικής μηχανής. Καλές οι 15 ώρες γυμναστικής βρε Χένρι, αλλά πρέπει κάποιος να σου βγάλει το σκουπόξυλο από τον -μαρμάρινο- γκώλο.

Κατά τα άλλα, τα εφέ/στάνταρ παραγωγής πήραν μια εμφανή αναβάθμιση (ειδικά τα basilisks πολύ πειστικά imo). Η Triss άρχισε επιτέλους να θυμίζει Triss. Η μαύρη πανοπλία του Geralt για πολύ φαπ φαπ, την θέλω στο game. Ο Βέσεμιρ φυσιογνωμικά καλό casting αλλά σαν ερμηνεία έτσι κι έτσι. Κρίμα για το πώς φέρθηκαν στον Έσκελ, από όλες τις απόψεις. Μου άρεσαν πολύ ο McTavish ως Dijkstra και η ξωτικομάνα Francesca. Αντίθετα, η Yennefer ακόμα δεν με έχει κερδίσει, τη βρίσκω μάλλον αδιάφορη, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της ηθοποιού. Ο Jaskier χαρισματικός, κάνει ό,τι μπορεί το παλικάρι, αλλά τι στην ευχή πήγε λάθος με το νέο κούρεμα;;;
Η πλοκή και το pacing θέλουν δουλειά, ειδικά το σκηνικό με το possession στο φινάλε έβγαζε μια αμηχανία, μια αναμονή για κάτι συναρπαστικό που ποτέ δεν έρχεται, ενώ τράβηξε και αδικαιολόγητα πολύ. Επίσης, η σκηνή που μαζεύονται όλα τα βασίλεια για να δουν τη Yennefer να εκτελεί τον κρατούμενο κι εκείνη λέει lol nope και φεύγει κιουρία χωρίς ν'ανοίξει ρουθούνι, είναι το λιγότερο γελοία.
Γενικά νομίζω πως έγιναν κάποια βήματα, αλλά η σειρά επιδέχεται ακόμα αρκετών βελτιώσεων.
Θα βάλω στη σεζόν ένα γενναιόδωρο 7/10,
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
κάτι οι απογοητευτικές δουλειές του Matt Groening πρόσφατα (π.χ. Disenchantment), κραταώ πολύ μικρό καλάθι.
και εγώ κρατάω μικρό καλάθι γιατί η επιστροφή στο futurama περισσότερο ξεζούμισμα IP ακούγεται παρά ότι έχουν κάτι καινούργιο να πούνε. Αλλά δεν είμαι απογοητευμένος από το Disenchantment, μια χαρά σειρά είναι, οκ δεν στέκει στο επίπεδο τού futurama αλλά και τι στέκει σε αυτό το επίπεδο;
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,960
οκ δεν στέκει στο επίπεδο τού futurama αλλά και τι στέκει σε αυτό το επίπεδο;
Σωστό κι αυτό. Ίιιισως οι πρώτες 3 σεζόν Rick & Morty, αν θέλουμε να είμαστε (πολύ) γενναιόδωροι. Και φυσικά το αγαπημένο μου BoJack Horseman αλλά σε εντελώς διαφορετικό στυλ.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,312
Top Bottom