What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Stuff that is Interesting

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,352
Σωστά τα UN θα μας σώσουν με τα λεφτά των δισεκατομυριούχων και φταίει ο Elon που δεν μας σώνουν επειδη αγοράζει το twitter -_-
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,545
αλλά αναμφύβολλα είναι από τα μεγαλύτερα μυαλά της περιόδου. Αρκεί να δει κανείς τι έχει κάνει..

Χωρις ιχνος ειρωνιας, τι εχει κανει;
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Εμένα μου αρκεί η SpaceX, πάντως!!!!



mqdefault.jpg
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,545
Δεν λεω οτι ειναι γκαβομαριας αλλα για τον τιτλο "διανοια των καιρων μας" απεχει πολυ. Ειναι ενας εξυπνος ανθρωπος, ειχε εφοδια για να ξεκινησει, καλο timing που ισως να μην ηταν παντα τυχαιο.
Οποιος "σπασει" την μεχρι τωρα πορεια του Elon, δεν θα δει κατι αξιοθαυμαστο. Συνηθισμενες μπιζνες. Ακομα και το Space X, δεν ειναι καποιο οραμα που ηρθε απο το μελλον.
Πανω σε αυτο που ποσταρε ο @Thaxll'ssillyia, ειναι γνωστο, απο τον ιδιο, οτι εδινε λεφτα, ταυτοχρονα, και στα δυο μεγαλα κοματα της Αμερικης. Ειχε πει οτι ειναι ενας τροπος για να σε ακουνε.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,352
Ζip2 υδρύει το 95 το 99 την πουλάει 22M με 7% προσςπικό του μερίδιο. 29 ετών

Μετά με αυτά τα λεφτά κάνει από τις πρώτες (την πιο επιτυχημένη μέχρι κάποια στιγμή ίσως γνωστή το paypal. Κίνηση που διέλυσε την αγορά ηλεκτρονικών πληρομών. (disrupt είναι η σωστή λέξη αλλά ναι)

Μετά το paypal το πουλάνε απο το 2002 στο ebay 1,5 δις. Ηλικία του elon 31 ετών.

Με τα 170 εκατομύρια που πήρε από το paypal πάει στην Ρωσία και αγοράζει ICBMs χωρίς τις πυρηνικές κεφαλές για να αναπτυχθεί η τεχνολογία των επαναχρησιμοπιούμενων πυράβλων με σκοπό τον επικυσμό του Άρη. Μετά από χ χρόνια η Space x είναι η μεγαλύτερη ιδιωτική διαστημική εταιρία του κόσμου.

Με ένα δεύτερο κομμάτι του acquisition από το παυπαλ Αγοράζει ένα lotus και αρχίζουν να αναπτύσουν το πρώτο εμπορικό ηλεκτροκίνητο αυτοκίνιτο. Αναπτύσει προτότυπες μεθόδους παραγωγής και κάνει disrupt όλη την αυτοκινιτοβιομηχανία.

H tesla από κοροιδία του χώρου καταλήγει σήμερα να είναι μεγαλύτερη από όλες τις υπόλοιπες μαζί.

Παράλληλα αναπ΄τυσει εταιρία για με τον αδερφό του για προτότυπα φωτοβολταικά για οικιακή χρήση και μπαταρίες για σπίτια.

Παράλληλα κάνουν εταιρία για ανάπτυξη τροφής σε κλειστούς χώρους.

Επίσης βγάζουν το φλωγοβόλο για να χρηματοδοτήσουν άλλη εταιρία tην boring η οποία στοχεύει να λύσει το κυκλοφοριακό με μεθόδους tunneling.

Μετά έχει κάνει και την neural link που θέλει να αλλάξει το interface διαδραστηκότητας με το tech. (εδιτ¨ απότερος στόχος το superintelligence)

Μέσα σε όλες αυτές τις τρελές ιδέες αντι να ζει σε χαρτόκουτο κάπως κατάφερε να είναι ο πλουσιότερος άνθρωπος στην γη. Και αντί να βολευτεί με την spacex να παρέχει παγκόσμιο internet επιμένει για τον Άρη και αντί να αφήσει την tesla να κατκτήσει την αυτοκινητοβιομηχανία βγάζει και ανθρωπόμορφα robot.



Εδιτ: Εκτός του ότι είναι CEO στην είναι και chief engineer.. αυτό επίσης έχει να πει κάτι..
αυτά.
 
Last edited:

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000

As a result of this, the teenage Elon Musk once walked the streets of New York with emeralds in his pocket. His father said: “We were very wealthy. We had so much money at times we couldn’t even close our safe,” adding that one person would have to hold the money in place with another closing the door. “And then there’d still be all these notes sticking out and we’d sort of pull them out and put them in our pockets.”
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,352

As a result of this, the teenage Elon Musk once walked the streets of New York with emeralds in his pocket. His father said: “We were very wealthy. We had so much money at times we couldn’t even close our safe,” adding that one person would have to hold the money in place with another closing the door. “And then there’d still be all these notes sticking out and we’d sort of pull them out and put them in our pockets.”

και ο αδερφός του ήταν πελούθιος με την ίδια λογική. Αλλά που είναι τον ακούς καθόλου;

Πόσοι πάνε στο stanford? όντως όχι πολλοί δεν είναι για όλους... (δυστηχώς) και μετά το παρατάνε κιόλας για να πάνε αλλού... Αναμφίβολλα υπήρχε οικονομικό περιθόριο από πίσω... αλλά δεν φτάνει αυτό μόνο του προφανέστατα... δεν έχει πολλούς ανθρωπους η γη που να έχουν τις επιδώσεις του Elon.

That being said ξαναλέω δεν έχω καμιά τρομερή εκτίμηση για την προσωπικότητα...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,519
δεν έχει πολλούς ανθρωπους η γη που να έχουν τις επιδώσεις του Elon.

έχει, απλά χάθηκαν κάπου μέσα στο γαμοσύστημα γιατί δεν είχαν την οικονομική άνεση να πάνε παραπέρα.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,352
Αναμφύβολλα είναι πολλοί τέτοιοι που χάνονται από την σαπίλα της κοινωνίας, αλλά στο σύνολο δεν είναι πολλοί.

Δηλαδή αν το σκεφτείς σε πιο ακραία επίπεδα ευφυίας Νewton, Einstein, leonardo davinci, Gaus, Αρχιμήδης ktl είναι πολύ λίγοι. Νταξ δεν λέω ότι ο Μουσκ είναι κει πάνου, αλλά είναι σε αυτό το ballpark.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,545
Το οικονομικο περιθωριο, ειναι ΟΛΑ. Εχω εναν παρα πολυ καλο φιλο, που ειναι τυπος απο 1€ πολλα εκατομμυρια και παλι στο 1€.
Αυτο εχει συμβει 3 φορες εως τωρα, οποτε, σαν τεως,νυν,τεως,νυν κτλ εκατομμυριουχος, η γνωμη του για λεφτα μετραει.
Μου ειχε πει ενα pattern για τους πλουσιους. Δεν υπαρχει αυτοδημιουργητος (δις) εκατομμυριουχος. Αυτο ειναι ενα παραμυθι που αρεσει, ειδικα σε αυτους που το λενε, δηλαδη αυτο που λενε οι ιδιοι για τον εαυτο τους. Μου εδωσε και ενα δυνατο παραδειγμα, alibaba και Jack Ma.
Καποιος εχει μια ιδεα ή πολλες, και καποιοι πιστεψαν σε αυτον και επενδυσαν.

Ζip2
Με τα λεφτα μιας επενδυτικης, αλλες πηγες λενε με τα λεφτα του μπαμπα του, μαζι με τον αδερφο του και με ενα τριτο προσωπο, ιδρυουν το Zip2. Επιδιωξε να γινει CEO αλλα εφαγε λασποπιτα. Απο την πωληση του Ζip2 πηραν 307 εκατομμυρια $. Ο Elon πηρε 22 εκατομμυρια γιατι το ποσοστο του στην εταιρια ηταν μολις 7%.
Με τετοιο ποσοστο, δεν μπορω να του χρεωσω την επιτυχημενη πωληση. Με 7% δεν μαμησε αποφαση δεν πηρε κανενας.

Paypal
Για να μην απλωνω σεντονι, δεν ηταν δικια του ιδεα.

Space X
Ετυχε να μιλαει και συνδεθει με τον μη κερδοσκοπικο οργανισμο Mars Society. Μια απο τις επιδιωξεις του οργανισμου ειναι οι ιδιωτικες αποστολες στο διαστημα. Αυτα βεβαια χρειαζονται και κυβερνητικη υποστηριξη. Απο εκει πηρε τις ιδεες του ο Elon.
Απο την Ρωσια δεν πηρε τιποτα, οπως και σε αλλες περιπτωσεις, τον εδιωξαν ή δεν του εδωσαν καμια σημασια. Αν δεν κανω λαθος, δυο φορες εφαγε ακυρο. Επειδη ειχε το κεφαλαιο, εφτιαξε τους δικους του πυραυλους, οχι ο ιδιος, αυτοι που δουλευουν για τον Elon.

Tesla
Αλλη μια εταιρια που φτιαχνει ηλεκτροκινητα αυτοκινητα. Δεν την ιδρυσε ο Elon Musk. Οι ιδρυτες της εταιριας επεισαν τον Elon Musk να επενδυσει στο αλογο τους.

Ο Elon, οπως ειπα, ειχε τα εφοδια και καλο timing και δεν του αφαιρω το δικαιωμα στην εξυπναδα, απλα δεν ειναι τοσο εξυπνος οσο νομιζει ο κοσμος.

Για την συγκριση, Ο Κουνελος και πολλοι ανθρωποι, χωρις το οικονομικο περιθωριο. Το βανω και σε σποιλερ, για την ευκολια του ματιου.

Ειχα μερικες ιδεες και ο σκοπελος ηταν η ελλειψη κεφαλαιου και φυσικα οι κλικες.
Οταν ημουν στην Αφρικη, ειχα φτιαξει στο μυαλο μου ενα blue print ενος συστηματος. Μεχρι εκει μου το επετρεπαν τα οικονομικα μου και ο χρονος μου. Δεν μπορουσα να βρω επενδυτη και δεν μπορουσα να πουλησω.
Ειχα και αλλες ιδεες αλλα αυτη η ιδεα ηταν η λιγοτερο ζωνη του λυκοφωτος.
Καποια στιγμη συζητουσα για αυτο με εναν φιλο, που ειχε μια καινουργια εταιρια, με ειδικευση στον χωρο που εψαχνε για δουλεια το σχεδιο μου.
Του εξηγησα τι χρειαζεται να κανει οπως, οτι πρεπει να βρει καποιον για να σχεδιασει τα pc board, συμφωνα με αυτο που πρεπει να κανουν. Του ειπα πως πρεπει να ειναι το κουτι, τι εξαρτηματα χρειαζεται πχ αισθητηρες φωτος, τι χρωματα να χρησιμοποιησει. Πρεπει να βρει προγραμματιστες για να φτιαξουν το λογισμικο, τι πρεπει να εχει το λογισμικο, τι προστασιες κτλ.

Το πρωτοτυπο πηρε πολυ χρονο για να ολοκληρωθει και κοστισε $50.000+. Που να τα εβρισκα εγω τα 50; τα ταξιδια που επρεπε να κανω και γενικα τον χρονο για να αφοσιωθω σε αυτο. Λεφτα για δικηγορο, αιτησεις τυπου ISO κτλ.
Μετα την κατασκευη του πρωτοτυπου, τα πραγματα ειναι φτηνοτερα αλλα οχι ευκολα. Πρεπει να πεισεις τις εταιριες να δοκιμασουν το προιον σου. Τελικα 3 μηχανηματα μπηκαν ως demo και σε λιγοτερο απο εναν μηνα, με προσωπικο που δεν εκανε ακομα training, εβαλαν, στην τσεπη, οχι την δικια μου, $60.000.
Στην πορεια, εγιναν καποιες συνομιλιες με αλλες εταιριες και σε επιπεδο, φωνητικο, εδειχνε οτι θα δωθουν 500 μηχανηματα, Για αρχη.
Απο αυτα, τα λεφτα μου ειναι 1% απο το κερδος. Θα ηταν γιατι επεσε η πανδημια. εταιριες εκλεισαν, συμφωνιες ακυρωθηκαν και αλλες ξεχαστηκαν. Η εταιρια, σαν νεα και με μικρο μπατζετ, μπηκε για υπνο, εκλεισαν τραπεζικοι λογαριασμοι, ατομα απολυθηκαν κτλ.

Πριν λιγες μερες αρχισαν βηματα για να ανοιξει παλι η εταιρια αλλα τα πραγματα ειναι ακομα δυσκολα. Δεν εχω δει φραγκο εδω και πολυ καιρο. Δεν μου εδιναν οτι συμφωνησαμε, αφου δεν εκανα τιποτα, αλλα την παλευα.

Ναι, το κεφαλαιο ειναι το Α και το Ω. Ειναι αυτο που κανει την διαφορα και που πολλαπλασιαζει τα χρηματα σου. Ειναι αυτο που σε κανει κυριαρχο των κινησεων σου. Εγω χαρισα την ιδεα μου με την ελπιδα να παρω ενα κομματι ψωμι.

Εαν ειχα τα χρηματα του Elon, οταν ξεκινησε και φυσικα το καλο του timing, οχι την επιδημια κτλ που ετυχαν σε εμενα.
Σημερα θα ειχα ενα καλο κερδος. υπολογιστε 500 μηχανηματα με 60.000 κερδος τον μηνα, χωρις νεες συμφωνιες.

Δεν παιζει ηττοπαθεια, περπατανε και αλλα project, αργα αλλα περπατανε.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,352
Mε μια καλή εφεύρεση-ιδέα είσαι καλός εφευρέτης όχι εντεπρενερ, it's all about implementation. Δεν είναι τυχαίο ότι υπήρχαν πολλές εταιρίες με ηλεκτρικά αμάξια ή και πολλές διαστιμηκές πριν. Δεν φτάσαν όλες.... ούτε κοντά...

Επίσης στο paypal gang ήταν πολλοί, μπορείς να δεις τι έκανε ο καθενάς μετά...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,519
Mε μια καλή εφεύρεση-ιδέα είσαι καλός εφευρέτης όχι εντεπρενερ, it's all about implementation. Δεν είναι τυχαίο ότι υπήρχαν πολλές εταιρίες με ηλεκτρικά αμάξια ή και πολλές διαστιμηκές πριν. Δεν φτάσαν όλες.... ούτε κοντά...

Επίσης στο paypal gang ήταν πολλοί, μπορείς να δεις τι έκανε ο καθενάς μετά...
την βιογραφία του Steve Jobs την έχεις κάτω από το μαξιλάρι ή στο ράφι; :p
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,545
Mε μια καλή εφεύρεση-ιδέα είσαι καλός εφευρέτης όχι εντεπρενερ,

Εγω απλα βγαζω κοκκινη καρτα στο IQ μεγαθηριο του Elon. Εφευρετης δεν ειναι σιγουρα και εντεπρενερ, δεν ξερω, νομιζα οτι λεγαμε για τον τροπο που εβγαλε τα λεφτα του, που δεν εχει σχεση με το IQ του.
ο εφευρετης που βλεπει την ευκαιρια και βγαζει σε παραγωγη την δημιουργια του, τι ειναι;
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,352
ΟΚ δεν χρειάζεσαι υψηλό IQ για να είσαι πρώτος στην λίστα forbes είναι θέμα τύχης και μπαμπά... το ακούω το επιχείρημα... διαφωνώ καθέτα και οριζόντια.. αλλα μικρή σημασία έχει αυτό..

θα μπορούσαμε να συζητήσουμε για αυτά που λες παραπάνω (έχω κάνει due diligence στις εταιρίες του απο περιέργια και από επαγγελματικό ενδιαφέρον και έχω αρκετή λεπτομέρια στο κεφάλι μου (αν και τα νούμερα για την zip2 τα θυμόμουν λάθος).. Τα πράματσ δεν είναι τόσο απλά όπως τα περιγράφεις. Αλλα δεν θέλω να πείσω και κανέναν για τίποτα..

Για το robot πόσταρα την συνέντευξη και κατέληξα δικηγόρος του.... no thanks..

ο εφευρετης που βλεπει την ευκαιρια και βγαζει σε παραγωγη την δημιουργια του, τι ειναι;
εφευρέτης και εντεπρενέρ..
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,545
Για το robot πόσταρα την συνέντευξη και κατέληξα δικηγόρος του.... no thanks..

Αυτη την στιγμη, ο ΕΛ-ΟΝ, ειναι δημοφιλης, εκτος απο τα λεφτα του, κυριως για την ευφυια του. Δεν χρειαζεται να γινεις δικηγορος του, συζητηση κανουμε.
Τα πραγματα ειναι πολυ απλα, δεν υπαρχει κατι πολυπλοκο. Ενας επιτυχημενος γυρολογος ειναι που εχει φαει πολλες πορτες.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,342

Αφορά συμβόλαια για την μεταφορά προσωπικού και εξοπλισμού στον ISS και από το Project Gateway προς την σεληνιακή επιφάνεια! Πριν αρχίσουν οι πτήσεις της SpaceX, για τις ανάγκες των Αμερικάνων στον ISS, χρησιμοποιούσαν ρώσικους φορείς και οχήματα!! Μετά από διαγωνισμό το κέρδισε η SpaceX, έχοντας απέναντι Boing, Lockheed και Blue Origin!!

Tesla and SpaceX Received Nearly $5 Billion in Subsidies, but Now Elon Musk Has a Problem With Government Money

In recent headlines, and in response to President Biden's "Build Back Better" initiative, Elon Musk expressed his billion-dollar opinion, opposing much of the plan's suggested spending.
www.motorbiscuit.com
www.motorbiscuit.com

Η κόντρα μεταξύ Biden και Ελον καλά κρατεί, πάντως!! Ο Biden αφενός υποστηρίζει την παραδοσιακή αυτοκινητοβιομηχανία του Detroit, αφετέρου αντιδρά στην αντίθεση του Ελον στην δημιουργία εργατικών ενώσεων στην Tesla.

Δεν είναι τόσο επιδοτήσεις, όσο τα ΣΔΙΤ που έχουμε και εδω (θεωρητικά), και εφαρμόζονται και σε πολιτειακό (State) και σε ομόσπονδο (Federal) επίπεδο.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
έχει, απλά χάθηκαν κάπου μέσα στο γαμοσύστημα γιατί δεν είχαν την οικονομική άνεση να πάνε παραπέρα.
εγώ δεν θα το βάλω καν στο γαμοσύστημα (έχω ίσως ακόμα χειρότερη άποψη για το σύστημα αλλά μάλλον για διαφορετικούς λόγους). Για μένα το κύριο πρόβλημα όταν κοιτάμε τούς επιτυχημένους που όλοι πιστεύουν ότι είναι τόσο απίστευτα διαφορετικοί, λέγεται "survivorship bias".

Για τον Έλον ειδικά σε σχέση με την SpaceX τού το δίνω ότι ρίσκαρε χοντρά. Ρίσκαρε σημαίνει ότι ήταν εξαιρετικά πιθανό και να χάσει.
It is possible to commit no mistakes and still lose. That is not a weakness. That is life.
 
Top Bottom