What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Επίσημη παρουσίαση των Windows 11

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Πέτυχα βίντεο που δείχνει win98 και λίνουξ εκείνης τής εποχής και BeOS



είναι μια εικόνα πώς ήταν τα λειτουργικά εκεί το 99.

Για όποιον δεν ξέρει το BeOS είναι ο παρολίγον αντικαταστάτης τού macintosh. Ήταν η πρώτη επιλογή για την Apple αλλά το BeOS έκανε υπερβολικά σκληρό παζάρι και η Apple τελικά πήγε και βρήκε πάλι τον Jobs.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Το ειδα σε speed mode.

Πιο Κουνελος απο αυτο δεν γινεται
3os.png


Αυτη η διανομη δειχνει τοσο κλασσικη που επρεπε να ειναι σε μουσειο. Ειδικα τα toys, οι editors και τα παιχνιδια πχ freeciv.
Το BeOS το θυμαμαι. Δεν το εγκατεστησα ποτε, ημουν ετοιμος. Ειχα διαβασει οτι επαιζε ενα θεμα, εκτος απο τα παιχνιδια, νομιζω επαιζε ενα σκληρο ποκερ με τους drivers; Δεν θυμαμαι γιατι ημουν πιτσιρικας και ειχα ενεργεια να αλλαζω λειτουργικο συστημα καθε εβδομαδα. Τωρα γερασα και αντε να αλλαξω κανενα σωβρακο την εβδομαδα.
Ο συγκεκριμενος δεν ειχε προβλημα αλλα ειναι ο τυπος που ειχε προβλημα με τα XP.
Αυτος, ο @nitro912gr και ο Μητσοτακης.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Το BeOS το θυμαμαι.
Εγώ νομίζω δεν το είχα ακούσει ποτέ ότι υπήρχε. Η πρώτη φορά που το θυμάμαι ήταν όταν τυχαία έπεσα πάνω σε αυτό το βίντεο (ενδεχομένως όταν μόλις είχε ανέβει στο youtube ή ίσως και πιο πριν σε κάποιο παλιότερο ανέβασμα)

Τότε έφτιαξα ένα live για το haiku που χρησιμοποιούσα σε ένα τότε ήδη παλιό λάπτοπ και ήταν μια ενδιαφέρουσα εναλλακτική αν και φυσικά αρκετές ελείψεις ήταν deal breaker για κύριο λειτουργικό.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Τελη του 90; μαλλον αρχες του 2000. Ξεκινησε να αναφερεται σε περιοδικα. Εχει περασει καιρος απο τοτε αλλα νομιζω οτι σε καποια φαση, αντι για το cd με την νεα εκδοση win zip και photo tools v1.2 εδωσαν κοπια με το BeOS,ισως να τα εδωσαν ολα μαζι, πακετο.
Αυτο που θυμαμαι πολυ καλα, ειναι οτι το ειχα στα χερια μου και οτι ημουν ετοιμος για boot. Λιγες στιγμες πριν ξεκινησω την εγκατασταση, εκανα μια τελευταια ερευνα και αποφασισα οτι δεν μου χρειαζεται και συνεχισα να δοκιμαζω linux διανομες.

Η επιλογη μου ηταν και σωστη, απλα τσεκαρε το μενου της διανομης που εκανε εγκατασταση ο τυπος και μετα κοιτα το μενου του BeOS.
Η μερα με την νυχτα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Η επιλογη μου ηταν και σωστη, απλα τσεκαρε το μενου της διανομης που εκανε εγκατασταση ο τυπος και μετα κοιτα το μενου του BeOS.
Η μερα με την νυχτα.
Είναι προφανές ότι η μόνη ουσιαστική εναλλακτική ήταν το λίνουξ. Ειδικά τα τέλη τής δεκαετίας τού 90 τα windows ανέβαιναν στην απόλυτη κυριαρχία και το μόνο άλλο λειτουργικό που επίσης ανέβαινε και είχε υπολογίσιμα ποσοστά ήταν το λίνουξ. Τα υπόλοιπα συμπεριλαμβανομένου και τού mac ήταν σε καταβαράθρωση. Το να χρησιμοποιείς mac δεν ήταν πολύ λιγότερο παράδοξο από το να χρησιμοποιείς amiga.



Παρατήρησε ότι το λίνουξ ξεκινά πάνω από το mac και είναι ήδη η φάση που το mac έχει ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Θυμήθηκα και αυτό το βίντεο για το SGI. Αναφέρει την στροφή στο λίνουξ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Anthony θεέ πάρε την παέ
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Χεχε, θα δω τι μπορώ να κάνω.
Btw, απλά φώναζε με ΤΟΝΥ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Ο τύπος εν το μεταξύ είναι πρώην UI/UX manager ή κάτι τέτοιο υψηλού επιπέδου της MS.
Τα W10 στις πρώτες εκδόσεις (που ήταν και οι καλύτερες) ήταν μέρος της δουλειάς του.

Και καλά τα λέει στην τελική, ρε φούστη ανοίγω search να ψάξω το PC μου, μην μου βγάζετε πίπες.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Δυστυχώς η λεγόμενη user experience διολισθαίνει σε μεγάλο μέρος του software που χρησιμοποιούμε καθώς το monetization λαμβάνει ολοένα και μεγαλύτερη προτεραιότητα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Δυστυχώς η λεγόμενη user experience διολισθαίνει σε μεγάλο μέρος του software που χρησιμοποιούμε καθώς το monetization λαμβάνει ολοένα και μεγαλύτερη προτεραιότητα.
Ναι αλλά όπως λέει και ο ίδιος (σε σημερινό tweet) το σωστό design δεν εμποδίζει το monetization, αλλά το βοηθάει. Απλά είμαστε στην εποχή άσχετων βουτυρόπαιδων που μπαίνουν σε θέσεις ευθύνης και "εγώ ξέρω" και σαν γμημένες χιονονιφάδες που είναι δεν αφήνουν τον άλλον που ξέρει πραγματικά να κάνει την δουλειά του.
Πάντα η ίδια ιστορία και πάντα αποδεικνύεται ότι αν αφήσεις τους designers πάσης φύσεως να κάνουν την δουλειά τους, το αποτέλεσμα βγάζει λεφτά

Τρανό παράδειγμα η επιστροφή του Jobs στην Apple το 1997, ξήλωσε το corporate structure τύπου ΙΒΜ και έβαλε αμέσως κάτω από αυτόν μια ομάδα σχεδιαστών. Όχι μόνο κατάφερε να στρίψει την εταιρία από την χρεωκοπία, αλλά την έφτασε σε επίπεδο που να πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες, μόνο και μόνο βασισμένος στο UI/UX experience που προσφέρει το σύστημά του. Από όταν πέθανε συνεχώς βλέπουμε να ολισθαίνει η εταιρία πίσω στο παλιό μοντέλο και το user experience (που δεν περιορίζεται στο software, βλέπε αντικατάσταση F buttons με εκείνη την μλκία οθόνη αφής) αρκετά συχνά να πάει περίπατο.

Η ίδια η MS είχε αρχίσει να μπαίνει δυναμικά στο παιχνίδι με τα w10, όπου άρχισε να παντρεύει σωστά στοιχεία των 7 και 8 σε ένα μοντέρνο και καθαρό UI που αν καθόσουν να το δεχθείς έβλεπες την αξία του. Δυστυχώς οι κυρπαντελίδες των PC μάλλον την έσπρωξαν πίσω, με τα πολλά "μη μου το χαλάτε έτσι το έμαθα και ας είναι λάθος" που θα άκουσε.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Δυστυχώς η λεγόμενη user experience διολισθαίνει σε μεγάλο μέρος του software που χρησιμοποιούμε καθώς το monetization λαμβάνει ολοένα και μεγαλύτερη προτεραιότητα.
Μιλώντας αποκλειστικά για το επιχείρημα του UI/UX, θα συμφωνήσω με τον νίτρο καθώς δεν νομίζω να αγνοούν το σωστό έλεγχο στα προϊόντα τους που απευθύνονται σε εταιρίες, υπάρχει ανταγωνισμός στην ελεύθερη καπιταλιστική αγορά, οπότε δεν υπάρχει θέμα εκεί.

Για τη προσωπική χρήση τώρα, υπάρχει η ελευθερία των διανομών λινουξ όπου υπάρχει πληθώρα επιλογών σχεδίασης (ακόμη και από το μηδέν, για να το φέρει κάποιο άτομο ακριβώς όπως του αρέσει). Όρεξη να υπάρχει. Έτσι δεν υπάρχει δικαιολογία για όσους μένουν στα windows και τους χαλάει το ui/ux

Το μόνο πρόβλημα είναι στις μικρές επιχειρήσεις που χρησιμοποιούν επαγγελματικά προϊόντα αποκλειστικού περιβάλλοντος Ms. Εκεί ναι υπάρχει πρόβλημα, αλλά το UI/ux είναι αμελητέο κατεμε μπροστά στα άλλα προβλήματα αυτών των επιχειρήσεων
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Είχα για λίγες ώρες ένα laptop από την αδερφή μου με W11 και δεν μπορώ να πω, με γλύκαναν έτσι ομορφουτσικα που είναι τα άτιμα.

Μου έκανε κάτι λαδάκια όταν προσπάθησα α περάσω σπασμένο λογισμικό όμως... τι πουστιές παίζουν;
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Ωρε σε κάνα χρόνο με δύο θα έχουν βγει τα 12αρια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Κάνω Restart για W11 στο workstation γιατί είμαι σκληρός καργιόλης (βασικά αν χαλάσω του σπιτιού που δουλεύει η γυναίκα είμαι νεκρός, καλύτερα το δικό μου).

wish me luck
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Πήγε πολύ καλύτερα από ότι φοβόμουν... δουλεύει ακόμα και το πρόγραμμα του κοπτικό με UI windows 95 (οκ τελευταίο update το 2017 όμως). Γενικά όλα είναι στην θέση τους εκτός από τα pins στο start menu, και γενικά με ξενέρωσε το start menu που πλέον δεν έχει την ομαδοποίηση και την λειτουργικότητα των METRO UI tiles, αλλά ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του και δεν το αγκάλιασε ποτέ ο κόσμος.

Σειρά να παίρνει το σπίτι λοιπόν, μάλλον θα χρειαστώ BIOS update στην 320Κ mobo όμως πρώτα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
με ξενέρωσε το start menu που πλέον δεν έχει την ομαδοποίηση και την λειτουργικότητα των METRO UI tiles, αλλά ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του και δεν το αγκάλιασε ποτέ ο κόσμος.

πλακα μας κανεις ρε; τι να αγκαλιασουμε απο αυτο το εκτρωμα;
Αν θελεις να δεις ομαδοποιηση και τελεια οργανωση, δες το start menu στο linux. Μεχρι και αλφαβητικη σειρα εχει.
Εχει μαλλιασει η γλωσσα μας για το συγκεκριμενο menu.

Screenshot-2022-10-25-23-22-47.png


Ουτε στα windows 125 δεν θα εχουν τετοια εργονομια.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
πλακα μας κανεις ρε; τι να αγκαλιασουμε απο αυτο το εκτρωμα;
Αν θελεις να δεις ομαδοποιηση και τελεια οργανωση, δες το start menu στο linux. Μεχρι και αλφαβητικη σειρα εχει.
Εχει μαλλιασει η γλωσσα μας για το συγκεκριμενο menu.

Screenshot-2022-10-25-23-22-47.png


Ουτε στα windows 125 δεν θα εχουν τετοια εργονομια.

Κουνελε λουτρις δε βλεπω και με ανησυχεις

 
Top Bottom