What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Τι έγινε ρε Σκορσέζε και σκορσεζολάγνοι; Δεν είπαμε ότι η Marvel σκότωσε το σινεμά; Γιατί σπάει ταμεία το Top Gun Maverick; Μήπως γιατί ο σκηνοθέτης της ταινίας δεν ήταν ένας μουχλιασμένος boomer που κλαίγεται μέρα - νύχτα αλλά ένας άνθρωπος με ζωή και ταλέντο που ξέρει να φτιάχνει ταινίες που δεν θα φέρουν μόνο σταφιδιασμένους κώλους στις αίθουσες;
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Σας προτείνω το Homesman απ' το ertfilx. Είναι με τον Tommy Lee Jones (και σκηνοθετεί ο ίδιος), τη Hilary Swank και ένας πολύ μικρός ρόλος για τη Meryl Streep. Είναι γουέστερν, αλλά πολύ διαφορετικό απ' τα συνηθισμένα. Σε μια σκηνή είχα σοκαριστεί το ίδιο όσο και ο Jones... Διαθέσιμο μέχρι 25-6.
Κατά τα λοιπά, συνεχίζω τα επεισόδια Ηρακλή Πουαρώ. Τα τωρινά ανεβασμένα είναι διαθέσιμα μέχρι 10-7.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
δεν απαντω στα ερωτηματα σου, γιατι ισως να απαντησει ο μαρτυ, μιας που τον ρωτας κι εκεινον.. facepalm.png :LOL::p

ωστοσο, τι σε κοφτει το αν σκοτωθηκε ο σινεμάς κι οι αιθουσες? αφου ειπαμε οτι δεν πατάς και δεν σε νοιαζει αν μας αφησει χρονους.
εχωμε το θεοσταλτο στρήμι και τον καναπε, που να τρεχουμε τωρα σε σινεμαδες?

επισης δεν ηξευρα οτι ειναι σουπερχηρο μουβι ο μαβερικ. νομιζα οτι φοραει το βρακι κατω απ το παντελονι σε κατι φωτο που ειδα. λαθος θα εκαμα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
ωστοσο, τι σε κοφτει το αν σκοτωθηκε ο σινεμάς κι οι αιθουσες?

Δεν με νοιάζει καθόλου. Υπογραμμίζω ότι ο λόγος που πατώνουν οι σκορσεζιές δεν είναι ότι πέθανε ο σινεμάς αλλά ότι κανείς δεν θέλει να τις δει πλέον.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Ομολογώ ότι κι εγώ βαριέμαι πια τις ταινίες με τα πολύπλοκα και "ψαγμένα" σενάρια. Π.χ. τελευταία φορά πήγα σινεμά στο Tenet και με είχε κουράσει.
Avengers και Thor, και πάλι Avengers και Thor! Άντε και μέχρι Joker!
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
μαξιμε, ο σκορσεζε μονο πολυπλοκος και "ψαγμενος" δεν ειναι. κι εγω βαριεμαι τους τενέδες, μη νομιζεις.
απλα λεμε εδω τις ιντερνετικες μας καλημερες με τον ναυαρχο για να παει καλα η βδομαδα... :LOL:
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
το ψαγμένο σενάριο είναι σχετικό. Αν δεν έχει καλό ρυθμό η ταινία είτε ψαγμένη είτε ρηχή θα κουράσει.

Τώρα βέβαια είναι και οι άνθρωποι που θέλουν να δουν ταινία και να μην χρειαστεί να σκεφτούν το παραμικρό, αλλά δεδομένης της υπερανάλησης που βλέπω στις ταινίες και της marvel, καταλαβαίνω ότι ο κόσμος δεν έχει πρόβλημα να σκεφτεί ή βάλει το μυαλό του να παρατηρήσει την ταινία και τα δρώμενα της, απλά οι περισσότερες ψαγμένες ταινίες πέφτουν στον λάκκο τους με το να φορτώνουν, φορτώνουν και να μην επιτρέπουν στον θεατή να συνδέσει τα γεγονότα επιτόπου.

Βέβαια είναι και κάτι άλλοι άνθρωποι σαν τους παραπάνω που είπαμε, οι οποίοι βαριούνται και δεν θα καταλάβουν χριστό στο cloud atlas αλλά αν κάποιος κάτσει και αναλύσει την τελευταία μαρβελοταινία θα αρχίσουν τα "πω ρε τι σκέφτηκαν οι τύποι και τι ψαγμένοι που είναι" κτλ κτλ... ενώ οι ίδιοι ήταν σε φάση όταν την έβλεπαν "αχ σκαρλετάκι η καρδιά μου πεταρίζει" ξέρω εγώ.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Δεν ξέρω για τον Σκορσέζε, ούτε θυμάμαι τι έχει βγάλει τα τελευταία χρόνια, αλλά το να μείνουμε μόνο με μουλτιπλεξ που δείχνουν μαρβελ είναι σαν να μείνουμε στο gaming μόνο με καμία Ubi που θα σου πουλάει κάθε χρόνο το ίδιο παιχνίδι ελαφρώς αλλαγμένο. Έχω πάει σε όλα τα ηπερηρωικά, ήπια την κόλα μου, έφαγα το καλαμπόκι μου, πήγα μετά και για μπέργκερς και πέρασα ωραία με καλή παρέα και γελάσαμε. Αλλά κανένα δεν με έκανε να νιώσω όπως τότε, που είδαμε 4 άτομα όλοι κι όλοι την Μανόλια σε ένα θερινό κάπου στον Βύρωνα, ή όταν με τράβαγε ένας φίλος που σπούδαζε κινηματογράφο να δούμε ένα Δαμάζοντας τα κύματα σε μια τρύπα στο Κουκάκι. Και δεν μπορούσα να σηκωθώ μετά, γιατί οι καρέκλες ήταν άβολες αλλά κυρίως γιατί μου είχε πέσει το σαγόνι στο πάτωμα και 2 δεκαετίες μετά δεν μπορώ ακόμα να την ξαναδώ. Εκτιμώ το τι κάνουνε στην MARVEL, θέλουνε να περάσουμε καλά και σε γενικές γραμμές το καταφέρνουν, αλλά εκτιμώ πιο πολύ αυτούς που με κάνουν να νιώσω, να σκεφτώ και ενίοτε να χαλαστώ. Οκ, μόλις έψαξα τον Σκορσέζε, δικό του ήταν το Silence ? ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΝ ΣΚΟΡΤΣΕΖΕ🤬🤬🤬
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ομολογώ ότι κι εγώ βαριέμαι πια τις ταινίες με τα πολύπλοκα και "ψαγμένα" σενάρια. Π.χ. τελευταία φορά πήγα σινεμά στο Tenet και με είχε κουράσει.
Avengers και Thor, και πάλι Avengers και Thor! Άντε και μέχρι Joker!

Δε νομίζω ότι το σενάριο του Tenet ήταν τόοοσο πια ψαγμένο αλλά ούτε και κακό. Κατά τη γνώμη μου η σκηνοθεσία ήταν κουραστική και η εκτέλεση κακή με έναν πρωταγωνιστή άχρωμο :Ρ, άνοστο και άοσμο... Δεν πιάνει μία μπροστά στον μπαμπά του.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Δεν με νοιάζει καθόλου. Υπογραμμίζω ότι ο λόγος που πατώνουν οι σκορσεζιές δεν είναι ότι πέθανε ο σινεμάς αλλά ότι κανείς δεν θέλει να τις δει πλέον.
greek-greektv.gif
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
2 δεκαετίες μετά δεν μπορώ ακόμα να την ξαναδώ.
Δεν ξέρω τί ταινίες ήταν το Μανόλια και το Δαμάζοντας τα κύματα, αλλά κι εγώ έχω θέμα να μην μπορώ να δω δεύτερη φορά ταινία που την πρώτη φορά με στενοχώρησε ή/και σόκαρε, όσα χρόνια κι αν περάσουν. Τώρα μου έρχεται το Dagon και το Million Dollar Baby. Δεν τα έχω ξαναδεί μετά την πρώτη φορά.
Θεωρώ ότι είναι ελάχιστες οι ταινίες που πραγματικά ταιριάζει ένα κακό τέλος. Και μόνο όταν από αυτό προκύπτει ένα μακροπρόθεσμο καλό. Π.χ. Grand Torino.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Τι έγινε ρε Σκορσέζε και σκορσεζολάγνοι; Δεν είπαμε ότι η Marvel σκότωσε το σινεμά; Γιατί σπάει ταμεία το Top Gun Maverick; Μήπως γιατί ο σκηνοθέτης της ταινίας δεν ήταν ένας μουχλιασμένος boomer που κλαίγεται μέρα - νύχτα αλλά ένας άνθρωπος με ζωή και ταλέντο που ξέρει να φτιάχνει ταινίες που δεν θα φέρουν μόνο σταφιδιασμένους κώλους στις αίθουσες;

Η ειρωνια ειναι οτι ολοι "αυτοι" που σημερα φτιανουν ταινιες για κοινο με χαμηλο δεικτη κατανοησης, πινουν νερο στον ονομα του Σκορσεζε και των αλλων, που εφτιαξαν κινηματογραφο και οχι διαφημισεις για εκρηκτικα και φιγουρα.
O Σκορσεζε δεν ειναι ουτε δυσνοητος και ουτε εχει ψαγμενες τεχνικες. Δημιουργησε το universe της μαφιας, τελος.
Δεν θα κρινω το Top Gun επειδη δεν το εχω δει αλλα ο κοσμος θεωρει τις μαρβελιες κινηματογραφικες ταινιες, χειροκροταει την Disney και ψηφιζει μητσοτακη. Οτι κοβει εισιτηρια μια ταινια δεν σημαινει τιποτα. Ο αλλος, απο το survivor, βγηκε στην πλατεια του χωριου του και ο κοσμος τον χειροκροτουσε, και αυτος εισιτηρια εκοβε.
Οπως ειπε και ενας σοφος, ο κοσμος παει για να δει τον ηθοποιο και οχι την ταινια.

Θελεις αλλα παραδειγματα; Ο κοσμος αγοραζει την μουσικη του Kayne, ο μπιμπερ γεμιζε σταδια, θεωρουν την Καρντασιαν σταρ.
Οι μεσημεριανες ψευτο-εκπομπες προσκαλουν ατομα που ακομα δεν εχουν βγαλει δισκο ή μολις εβγαλαν τον πρωτο τους δισκο, και τους αποκαλουν καταξιωμενους καλλιτεχνες.
Εχει αποδειχτει, επιστημονικα, οτι η μουσικη του σημερα (πλειοψηφικα) ειναι σκουπιδι, οπως και οι ταινιες. Ο Σκορσεζε ειπε το αυτονοητο μεσα απο ενα λογικο συμπερασμα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Εχει αποδειχτει, επιστημονικα, οτι η μουσικη του σημερα (πλειοψηφικα) ειναι σκουπιδι, οπως και οι ταινιες.

Κάνε άμεσα αιματολογικές εξετάσεις για μπορατσίνη, νομίζω ότι κόλλησες!
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Κάνε άμεσα αιματολογικές εξετάσεις για μπορατσίνη, νομίζω ότι κόλλησες!

Δηλαδή ανιχνεύεται η μπορατσίνη στο αίμα, ναυαρχούκο μας; Αυτό θες να μας πεις;;;; :giankos:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Δηλαδή ανιχνεύεται η μπορατσίνη στο αίμα, ναυαρχούκο μας; Αυτό θες να μας πεις;;;; :giankos:

Βεβαίως! Κάνουμε πρώτα διάγνωση με βάση την κλινική εικόνα και παραπέμπουμε σε εξετάσεις καταλλήλως.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Βεβαίως! Κάνουμε πρώτα διάγνωση με βάση την κλινική εικόνα και παραπέμπουμε σε εξετάσεις καταλλήλως.

Κοίτα, έτσι όπως το θέτεις, νομίζω πως όλοι μας έχουμε λίγη μπορατσίνη μέσα μας. Απλώς, το φυσιολογικό εύρος τιμών θα αλλάζει ανάλογα με την ηλικία (π.χ. στις ηλικίες 0-20 ετών, θα μπορούσε να θεωρηθεί ότι τα φυσιολογικά όρια της μπορατσίνης είναι 0-5 mg/dl, 21-40 ετών 5,1-10 mg/dl κ.ο.κ.).

Άρα δεν τίθεται θέμα εάν κάποιος την κόλλησε ή όχι. Αν π.χ. ο Κούνελος ήταν 20 χρονών και η μπορατσίνη του ήταν 15 mg/dl, τότε θα έπρεπε να παραπεμφθεί για Μαρβελοθεραπεία. Ομοίως, αν ο ναύαρχος της καρδιάς μας είχε 0,1 mg/dl μπορατσίνης στο αίμα του, η καλύτερη λύση θα ήταν να παραπεμφθεί στον Δόκτορα Βορράκιο (@Borracho) για περαιτέρω διάγνωση και συμβουλές.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Θα ηθελες. Eχεις μπερδεψει την επιστημη και τις ερευνες με οτιδηποτε ιατρικο.απορροια του βομβαρδισμου της ιατρικης γνωσης απο τα ΜΜΕ, που ωφειλεται στην επιδημια.
Αν και το θεμα ειναι οι ταινιες, το ιδιο συμβαινει και με την μουσικη.




Εχει και μερικα ωραια συγκριτικα. Εκτος απο την μουσικη, οι στιχοι εχουν πεσει στον πατο too.
Αυτο το πραγμα εχει και ονομασια "Millennial Whoop". οχι boomer, οχι gen X αλλα millennial, η γαγγραινα του μελλοντος.

Για να επιστρεψω και στο θεμα

 
Last edited:

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Μια βδομάδα στην Κριστιάνια και θα αλλάξει γνώμη ο αγαπητός Αδμιραλδος

 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,321
The Unbearable Weight Of Massive Talent:
Nick fuckiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Cage!
 
Top Bottom