What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Vampire Survivors

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Διαβάζω και ξαναδιαβάζω το θρεντ (ΟΚ, αποσπασματικά), μπαίνω στο Στημ να δω εικόνες και βίντεο του παιγνίου και τίποτα... Ούτε τσίου δε μου κάνει...

Ρε πάτε καλά ρε; Χαζέψατε; :Ρ

Το πρόβλημα είναι πως δεν παίζεις, αν παίξεις θα καταλάβεις γιατί είναι goty.

Αγόρασέ το στο Steam κάπου 3 euro και αν το αρχίσεις και δεν ξεπεράσεις 2 ώρες παιχνιδιού κάνε refund, Θα είσαι ο πρώτος.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Η Kara είναι ο νέος Μάρλοου, ελέγχει όλες τις γωνιές στα projects και σπρώχνει το προϊόν σε ανυποψίαστα παλικάρια. Μόνο tasters δεν μοιράζει τσαμπε.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Το πρόβλημα είναι πως δεν παίζεις, αν παίξεις θα καταλάβεις γιατί είναι goty.

Αγόρασέ το στο Steam κάπου 3 euro και αν το αρχίσεις και δεν ξεπεράσεις 2 ώρες παιχνιδιού κάνε refund, Θα είσαι ο πρώτος.

Τι να σου πω βρε kara μου. ΟΚ, καλά τα "κολλήματα" που προσφέρουν διάφορα παιχνίδια, αλλά με χαλάει αρκετά το οπτικό κομμάτι. Ακόμα και το Excel έχει καλύτερα γραφικά από δαύτο. :Ρ
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Τι να σου πω βρε kara μου. ΟΚ, καλά τα "κολλήματα" που προσφέρουν διάφορα παιχνίδια, αλλά με χαλάει αρκετά το οπτικό κομμάτι.
Και εμένα μού φαίνεται παράξενο, αν και δεν με χαλάει ακριβώς το οπτικό κομμάτι, περισσότερο δεν βλέπω από την εικόνα τι το πολύ ιδιαίτερο έχει, αλλά μιλάμε για το δεύτερο δημοφιλέστερο παιχνίδι στο steam deck, με πρώτο εντάξει το elden ring το οποίο είναι καινούργια ΑΑΑ verified κυκλοφορία οπότε αναμενόμενο. Οι βρυκόλακες περνάνε μπροστά από το rogue legacy 2 που είναι επίσης άψογο στο steam deck και φαίνεται πολύ πιο πλούσιο οπτικά.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Είναι power trip fix. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Οι βρυκόλακες περνάνε μπροστά από το rogue legacy 2 που είναι επίσης άψογο στο steam deck και φαίνεται πολύ πιο πλούσιο οπτικά.

Δεν μπορεί να γίνει τόσο άμεση σύγκριση, και όχι μόνο επειδή το Rogue Legacy 2 έχει δεκαπλάσιο κόστος. Άλλωστε και το Doom Eternal είναι πιο πλούσιο οπτικά, γιατί δεν μπαίνει στην εξίσωση αν πάει έτσι;

Vampire Survivors και Rogue Legacy 2 μόνο κατ' επίφαση ανήκουν στο ίδιο είδος (roguelikes).

Το Vampire Survivors είναι ο απόλυτος ορισμός της απλότητας. Όπως το Tetris και το Pacman, μπορεί να το παίξει κυριολεκτικά οποιοσδήποτε, ακόμα κι αν δεν έχει ξαναδεί computer game στη ζωή του, και ταυτόχρονα να ακούει και το αγαπημένο του podcast/audiobook χωρίς να χάνει λέξη (ένας φίλος από το χωριό, δεν τον ξέρετε...)

Το Rogue Legacy 2, χωρίς να το έχω καν παίξει, ξέρω ότι έχει απαιτήσεις από τον παίκτη. Θέλει skill, θέλει αφοσίωση, θέλει να είσαι μπαρουτοκαπνισμένος gamer. Και γουστάρουμε τέτοια games, αλλά το Vampire Survivors προσφέρει αγνή διασκέδαση με την ελάχιστη δυνατή απαίτηση προσοχής-skill από τον παίκτη, σε πολύ πιο ευρεία γκάμα gamers, για αυτό είναι πάνω-πάνω στη λίστα (και επειδή κοστίζει μόνο δυόμιση ευρώ).
 
Last edited:

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Κι επιπλέον όταν δεν μπορείς να κάτσεις γιατί έχεις πάθει θλάση κόκκυγα παίζεις άνετα όρθιος με ένα gamepad. Ακόμα κι αν ο δείκτης σου έχει βαρέσει μπιέλα στην δουλειά στο κλίκι-κλίκι, παίζεις και μόνο με το αριστερό χέρι. True Story! Και accessibility το παίγνιο ;)
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Το Rogue Legacy 2, χωρίς να το έχω καν παίξει, ξέρω ότι έχει απαιτήσεις από τον παίκτη. Θέλει skill, θέλει αφοσίωση, θέλει να είσαι μπαρουτοκαπνισμένος gamer. Και γουστάρουμε τέτοια games, αλλά το Vampire Survivors προσφέρει αγνή διασκέδαση με την ελάχιστη δυνατή απαίτηση προσοχής-skill από τον παίκτη, σε πολύ πιο ευρεία γκάμα gamers, για αυτό είναι πάνω-πάνω στη λίστα (και επειδή κοστίζει μόνο δυόμιση ευρώ).
Για τo Vampire survivors απλά τα άστρα βρέθηκαν στην σωστή θέση. Έχει ωφεληθεί από την χαμηλή τιμή (που δεν είναι τόσο απλό, συνήθως η εμπειρία λέει ότι αυτό δεν πάει καλά) και ειδικά για το steam deck έχει ωφεληθεί από το μικρό μέγεθος.

Πώς το σκέφτομαι εγώ. Κανείς δεν αγοράζει το steam deck για να παίζει vampire survivors. Είμαι πολύ βέβαιος για αυτό. Οπότε πώς εξηγείται; Βάζουν να κατεβαίνει ένα παιχνίδι που θέλουν και μέχρι να κατέβει (που θέλει ώρα γιατί τα παιχνίδια είναι πολύ μεγάλα σήμερα) παίζουν λίγο βρυκόλακες που κατεβαίνει ακαριαία. Αλλά μέχρι να κατέβει είναι πολύ αργά...

Το Rogue Legacy 2 δεν το έχω παίξει, αλλά έχω παίξει το πρώτο και υποθέτω ότι το δεύτερο έχει ανάλογη λογική. Σίγουρα είναι κανονικό παιχνίδι και όχι idle-οειδές αλλά δεν θα το έλεγα ότι θέλει skill, αφοσίωση, μπαρουτοκάπνισμα. Ναι μπαίνεις στο κάστρο και πεθαίνεις εύκολα ξανά και ξανά αλλά αυτό είναι στο πρόγραμμα. Αν κάνεις τα ελάχιστα για να έχεις πρόοδο είσαι οκ. Οπότε με αυτήν την οπτική θα το έβαζα στα πολύ εύκολα παιχνίδια. Είναι για τον καθένα αρκεί να έχει λίγο αυτήν την διάθεση να πεθαίνει συνέχεια. Δεν έχω παίζει το Ισαάκ αλλά νομίζω ότι αυτό είναι όντως δύσκολο και σίγουρα η μεγαλύτερη έκπληξη που μπαίνει στην δεκάδα.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Για τo Vampire survivors απλά τα άστρα βρέθηκαν στην σωστή θέση.

Word of mouth. Ειναι παιχνιδι με ο επισημο marketing. Αγνοησε για λιγο το steam deck και δες πως ειναι η κατασταση στα steam reviews (πολυ πριν το steam deck) Εδω στην μικρη κοινοτητα μας 5 σελιδες νημα οποιος το εχει δοκιμασει εχει περασει τουλαχιστον καλα. Ενω ηδη εχουν αρχισει να βγαινουν κλωνοι που αντιγραφουν τη βασικη gameplay ιδεα του. Δεν εχει και κατι αλλο να αντιγραψεις.

Δεν χρειαζονται πολλες αναλυσεις, το κατεβαζεις, το παιζεις και καταλαβαινεις αμεσως τι καλο εχει σαν παιχνιδι.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Μια που είπαμε για κλώνους και δεν θυμάμαι αν αναφέρθηκε, δοκίμασε κανείς αυτό;

 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ναι, δεν κρατήθηκα. Καλούλι είναι, αλλά οτιδήποτε αυξάνει το active engagement, ή για να το πω πιο απλά, απαιτεί σημάδι, κατά τη γνώμη μου χαλάει τη συνταγή, μην πω αλλάζει το genre. Arena shooters είχαμε από την εποχή του Atari 2600.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Πόσο πιο τέλειο να γίνει;
Game: Hold my Vampire

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
View attachment 3574
Για να δούμε τι θα δούμε.

Μεγάλος εθισμός, αν δεν είχα πάρει στο ενδιάμεσο το Slay the Spire στο Steam ακόμα θα έπαιζα. Σίγουρα θα το ξαναπιάσω μετά από λίγο καιρό.
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,138
infinite corridor + crimson shroud.

Αν τα έχεις αυτά ο χάρος πρακτικά δεν μπορεί να σε ακουμπήσει.

Στο χθεσινό run δεν πρόλαβα να πάρω το infinite corridor, αλλά με lvl 7 clock lancet έγινε ουσιαστικά η ίδια δουλειά.

Στο διωρο βαρέθηκα και έκανα quit αλλιώς θα μπορούσα να είμαι ακόμα ζωντανός, είναι πολύ εύκολο.
 
Top Bottom