What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Κάνε με προφίτη να σε κάνω πλούσιο λέει το ρητό...
κανε με εσυ πλουσιο και βρισκω εγω μετα τα μεσα και σε κανω μεγαλο προφητη
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317

Παρατηρείται η εξής βλακεία στο normie thinking. Όλοι μετράνε τις απώλειες ή τα κέρδη με βάση τους πάτους και τις κορυφές. Η τιμή όμως του πάτου και της κορυφής υφησταται συνήθως για λεπτά ή για μερικές ώρες. Ξεχνάνε το mean reverting rule ή είναι δεν τον ξέρουν γενικά. Επίσης ξεχνάνε τους κύκλους χρέους, την συσχέτιση με τις παραδοσιακές αγορές ή και ξεχνάνε γενικά την λογική.

Π.χ. στο παραπάνω άρθρο

"Αναλυτές εκτιμούν ότι δεν υπάρχουν περιθώρια ουσιαστικής ανάκαμψης των κρυπτονομισμάτων - τουλάχιστον όχι όσο η Fed συνεχίζει τις επιθετικές αυξήσεις επιτοκίων."

Τι έχει περιθόριο ανάκαμψης σε επίπεδο χρηματαγοράς ή και equities market όσο το FED κάνει ότι κάνει;; Η πραγματική οικονομία θα μπει σε ανάπτηξη; τα forex markets;; ή μήπως τα Commodities ;; Ο τρόπος που γίνεται επιλεκτικά ο σχολιασμός είναι σαν να υπονοεί ότι για κάποιο λόγο η μοίρα μονο των κρυπτονομισμάτων είναι συνδεδεμένη με την διάθεση ρευστότητας, ενώ στην πραγματικότητα δεν υπάρχει αγορά που να μην υποφέρει.

Όσο πιο liquid είναι ένα market τόσο πιο γρήγορα παίρνει το σήμα της ύφεσης. Και μπορεί κανείς να το διαπυστώσει αυτό βλέποντας τους χρονισμούς των υποχορήσεων. Αυτή την στιγμή η αγορά που δεν έχει κτυπηθεί είναι τα ακίνητα ή το λεγόμενο real estate.. όπου είναι η επιτομή illiquid market. Και μαρκ μι γουρντς εφόσον συνεχίσει η ίδια κατάσταση δεν θα την γλυτώσουν ούτε τα ακήνητα. Το παραπάνω σημαίνει ότι πέραν του ότι θα δούμε τις τιμές τους να καταρέουν, παράλληλα θα δούμε ακόμα μεγαλύτερη αύξηση στα επιτόκια που πληρόνονται σε υποθήκες. Όσο και οι τράπεζες γίνονται risk off ως προς την εν λόγω επένδυση.

Επίσης κάποιος πρέπει να συνεκτιμα το γεγονός ότι οι αγορές είναι frontrunning στα γεγονότα. Ιστορικά και μόνο οι περίοδοι που κοθρόνια δημοσιογράφοι φοβούνται ή είναι σε nirvana σηματοδοτούν το trend reversal. Είτε μιλάμε για τις περιπτώσεις μέγιστου πόνου είτε για τις περιοχές μέγιστης ευφορίας. Το ότι τώρα π.χ. βλέπουμε αναπαραγωγή braindead νέων, από ναφτεμπορική μέχρι Ευαγγελάτο είναι ένα μοτιβό που πρέπει κανείς να το κοιτάξει πολύ προσεκτικά πως θα εξελιχθεί.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Υπάρχει πιθανότητα να ανακάμψει η αγορά των crypto ή θα πάει καρφί στον πάτο;
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,265
Τα πράγματα είναι ρευστά. Το μόνο σίγουρο είναι πως οι γνωστοί-άγνωστοι που την είδαν λεφτάδες για 1 μέρα (χώσανε τα σπίτια τους στα κρύπτοζ) θα κάνουν ουρά για τα Μπέργκερ Κινγκ, Μακντοναλτς και ίσως σκάσουν και στα Γκουντυς για τουρισμό.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Υπάρχει πιθανότητα να ανακάμψει η αγορά των crypto ή θα πάει καρφί στον πάτο;

Αν δεν υπήρχε η macro αβεβαιότητα προσωπικά θα ήμουν πολύ αισιόδοξος ότι το Bitcoin έχει φτάσει πολύ κοντά σε έναν πιθανό πάτο.
Γιατί τα τεχνικά στοιχεία συνηγορούν προς αυτό. Αλλά και το λεγόμενο sentiment.

Αλλά το Bitcoin ουσιαστικά περνάει τον πρώτο του bear market μέσα σε υφεσσιακό κύκλο των παραδοσιακών αγορών. Και μέσα σε αυτή την πρωτότυπη συγκυρία παρατηρύθηκε ιστορικά η μεγαλύτερη συσχέτιση μεταξύ Bitcoin kai S&P500, NASDAQ.

Τα γεγονότα αυτά σε συνδιασμό μειώνουν την προσδοκία ότι είμαστε κοντά σε κάποιο πάτο.

Αν η ερώτηση σου είναι χρονικά απροσδιόρηστη.. Δηλαδή αν με ρωτας γενικά αν θα ανακάμψουν καποια στιγμή τα crypto..

Θα πω ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση τα crypto na σταματήσουν να υπάρχουν. Αρκεί να δει κανείς μόνο τι συζητήσεις σχετικές έγιναν στο Davos. Αλλά ακόμα και χωρίς το Davos... αρκεί να καταλάβει κανείς ότι το Bitcoin είναι η πιο ασφαλής, μεγαλύτερη κρυπτογραφική υποδομή που έχει φτιάξει ποτέ η ανθρωπότητα..

Το ότι εμείς οι βολεμένοι δυτικοί δεν έχουμε λόγο να εκτιμήσουμε το παραπάνω ή και να προσπαθήσουμε να καταλάβουμε το ουσιαστικό όφελος, δεν συμαίνει ότι ισχύει το ίδιο για το υπόλοιπο χ% του πληθισμού. Θα μου ήταν πολύ εύκολο να εξηγήσω γιατί το Bitcoin έχει αξία σε κάποιον που ζει στην βενεζουέλα, Αργεντινή ή στην Βόρεια Κορέα σε σχέση με έναν έλληνα. Δεν θα χρειαζόμουν ούτε 3 δευτερόλπτα να εξηγήσω το όφελος σε κάποιος που βάλεται από το σύστημα σαν τον Julian Assange. (ή στον Snowden)

Ως προς τα λέγκοζ που είναι το θέμα που καίει το κοινό εδώ του forum. Νομίζω ότι οι εξελίξεις στο Ethereum σε συνδιασμό με το γεγονός ότι πολλά παραδοσιακά GPU mining projects έχουν γυρίσει σε CPU, ASIC mining είναι θετικό. Ο βαθμός που επιρέασε η κρυπτοαγορά τις κάρτες πρέπει να αναμένουμε ότι θα είναι συρρικνούμενος ή και αμελητέος αν δεν αλλάξουν τα δεδομένα.
 
Last edited:

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,532
Στο τεχνολογικο κομματι εχουμε κανενα νεο ή εχει καταντησει καζινο σαν τα κλασικα χρηματιστηρια;
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Δεν έχω υπόψη μου άλλο τεχνολογικό κλάδο που να βρίσκεται στην έκρηξη καινοτομίας που βρίσκονται τα crypto.

Φυσικά ως αποκεντρωμένα αναπτυσσόμενο οικοσύστημα που γενικά αναπτύσεται μέσα σε ένα σχεδόν πλήρως αρρύθμιστο περιβάλλον υπάρχει πολύ κακός λόγος σήματος προς θόρυβο, υπάρχουν πολλά projects χωρίς λόγο ύπαρξης ή και υποσχέσεις που δεν θα ικανοποιηθούν ποτέ, υπάρχουν επίσης πολλές απάτες και πολλοί απατεώνες, πυραμίδες ponzis κτλ περιμένεις να βλέπεις κάθε δεύτερη στροφή, Φυσικά υπάρχει και τζόγος, όπως και στις αγορές.

Φυσικά πρέπει να πω εδώ ότι αντίθετα με το τι πιστεύουν όσοι είναι έξω από τον χορό, το ότι ο κόσμος τζογάρει στις αγορές δεν κάνει τις αγορές τζόγο...
Αν κάποιος έχει συνδέσει την έννοια του ρίσκου με τον τζόγο... πρέπει να το σκεφτεί περισσότερο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,471
Καλά στα παπάρια μας αν θα χαθεί ή απλά κάνει βουτιά να πάρει φόρα, φθηνές κάρτες θέλουμε εμείς, δεν επενδύουμε σε crypto και χρηματιστήρια.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Ε ναι εννοείται... αντίστοιχα και μένα στα παπάρια μου αν επενδύετε κάπου ή αν έχεις εσύ χρησμό να μιλάς ως εκπρόσωπος της πλέμπας. Με ρώτησαν και απάντησα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,471
Ε ναι εννοείται... αντίστοιχα και μένα στα παπάρια μου αν επενδύετε κάπου ή αν έχεις εσύ χρησμό να μιλάς ως εκπρόσωπος της πλέμπας. Με ρώτησαν και απάντησα.
ουουουου triggered!

Δεν ξέρω γιατί απαντάς έτσι, οκ δεν φαντάστηκα ότι σε θίγει αυτό με κάποιον τρόπο, απλά είπα γιατί παρακολουθούμε την αγορά crypto εμείς οι άσχετοι. Τώρα αν αυτό με κάποιο τρόπο θίγει όσους επενδύουν για να αξίζει τέτοια απάντηση οοοοοοοκ..

ουσιαστικά στον @Admiral απάνταγα, απλά δεν έκανα quote.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Κανένα trigger. Ό,τι δίνεις παίρνεις. Σου απάντησα ακρηβώς στο ίδιο trolo flame ύφος σου.


Ο μόνος λόγος που ασχολούμε και απαντάω είναι γιατί ακούγεται μονόπλευρη άποψη. Και η άλλη πλευρά του νομίσματος δεν εμφανίζεται σε δημοσιογραφικά sites....

Δεν με νοιάζει να επενδύσει κανείς πουθενά. Και μόνο η υπόνοια ότι σπρόχνω κόσμο να επενδύσει, στην λογική μου, χρειάζεται άμεση απάντηση.

Edit: Για την ακρήβεια πρέπει να έχεις IQ κατσίκας για να νομίζεις ότι υπάρχει τρόπος να εποφελυθώ ακόμα και αν επενδύσει όλο το forum το σύνολο του networth του.. ή αν όχι κατσίκας αρκεί απλά να πατάς στείρα disagree και δείχνεις ότι είσαι σε αυτό το επίπεδο σκέψης.

anyway κακώς ασχολούμε cya on the other side..
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,471
Δεν τρολάρω κανέναν, ακριβώς αυτό που ισχύει γράφω. Στα παπάρια μου τα κρυπτονομίσματα, μόνο οι κάρτες με νοιάζουν και παρακολουθώ την κατάσταση. Το ότι γράφω πληθυντικό είναι γιατί ξέρω ότι δεν είμαι μόνος μου σε αυτή την δήλωση.

Τι με νοιάζει εμένα αν τα site τα γράφουν σωστά για τα crypto ή αν ο Βασίλης ο Πύλες έχει άποψη...

Επίσης οκ άμα βλέπεις υπόνοιες γιατί ψάχνεις να αρπαχτείς πάω πάσο. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω με το προβλημά σου.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Μπορεί να σου φανεί περίεργο αλλά δεν διαβάζεις μόνο εσύ, και επέτρεψε μου να γνωρίζω αν ενδιαφέρει κάποιους να ακουγεται εδώ και κάτι προτότυπο.. Μου έχει ζητηθεί παιδιά εδώ να κάνω ένα thread για να γράψω πιο αναλυτικούς οδηγούς. Άλλο που εγώ δεν προλαβαίνω.

Οπότε newsflash δεν γυρνάει το ragequit γύρω από το τι θέλει ή όχι ο nitros.

Εννοείται δεν μπορείς να βοηθήσεις.. δεν ζήτησα να μου ζωγραφήσουν κανένα στρουμφάκι...
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Buy the dip. Αν δεν γενικευτεί ο πόλεμος σε ένα χρόνο (χλωμό, το UK ετοιμάζει να στείλει στρατό), τότε θα ανέβει ψηλά σε βάθος πενταετίας.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,471
Μπορεί να σου φανεί περίεργο αλλά δεν διαβάζεις μόνο εσύ, και επέτρεψε μου να γνωρίζω αν ενδιαφέρει κάποιους να ακουγεται εδώ και κάτι προτότυπο.. Μου έχει ζητηθεί παιδιά εδώ να κάνω ένα thread για να γράψω πιο αναλυτικούς οδηγούς. Άλλο που εγώ δεν προλαβαίνω.

Οπότε newsflash δεν γυρνάει το ragequit γύρω από το τι θέλει ή όχι ο nitros.

Εννοείται δεν μπορείς να βοηθήσεις.. δεν ζήτησα να μου ζωγραφήσουν κανένα στρουμφάκι...
τι σχέση έχει αυτό με το τι σου λέω εγώ δεν βλέπω, μάλλον σε βάρεσε στο κεφάλι η πτώση και τα βάζεις με όποιον βρεις...

Εγώ σου λέω ότι παρακολουθώ το θέμα για τους λόγους μου (και το thread και γενικά) και εσύ μου λες ότι δεν διαβάζω μόνο εγώ και πως ενδιαφέρονται άλλοι κτλ κλτ... και το αν θέλω εγώ να γράφεις για bitcoin ή και εγώ δε ξέρω τι...

οκ μόνο εσύ μπορείς να καταλάβεις τα κρυφά νοήματα που ούτε εγώ μπορώ να δω στο τι γράφω. Εγώ ούτε καν που απάντησα σε εσένα εκεί που τρίγκαρες.
 
Top Bottom