What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Total War Warhammer 3

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Μια ασήμαντη ερώτηση, αφού ο advisor έχει το βιβλίο που μαζεύει τις ψυχές των δαιμόνων και ανοίγει τον δρόμο, τα άλλα faction πως μαζεύουν τις ψυχές και ανοίγουν τον δρόμο για το chaos realm?
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Τελικά δεν ήμουν ο μόνος που είχε θέμα με το 3.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Πως τα καταφέρνουν πάντως και κάνουν τόσο χάλια launch δεν το καταλαβαίνω. Μιλάμε πρακτικά για το ίδιο παιχνίδι από το TW2 με μερικές αλλαγές σε μηχανισμούς. Ο πυρήνας είναι ο ίδιος από το πρώτο ακόμα.
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Έχουν δύο ομάδες να φτιάχνουν το παιχνίδι..Η όχι και τόσο "καλή" ομάδα έφτιαξε το main game ενώ η ομάδα των dlc που κάνει καλή δουλειά δουλεύει στο immortal empires.
To WH3 είναι ένα τούμπανο trailer για το immortal empires που θα πουλήσει όλα τα dlc.

Είναι έτσι πλέον η gaming industry, minimum effort max profit..Δεν τα φτιάχνουν τα games neckbeards στο υπόγειο της μαμάς τους πλέον και γιαυτό βλέπεις τέτοια κακαισθησια από όλους .Loot boxes, overpriced dlcs ,κάθε τρίτο παιχνίδι ότι χειρότερο (Battlefield COD ktl)

Άμα το καλοσκεφτείς ότι καλύτερο και πιο innovative έχει βγεί τα τελευταία χρόνια είναι από modders ή indie ,πχ dota/lol , minecraft , dayz , pubg.. Δεν παίρνουν ρίσκο οι μεγάλες επιχειρήσεις, μόνο σίγουρες κινήσεις καμιά αγάπη για την τέχνη και λεφτά στο marketing.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Έχουν δύο ομάδες να φτιάχνουν το παιχνίδι..Η όχι και τόσο "καλή" ομάδα έφτιαξε το main game ενώ η ομάδα των dlc που κάνει καλή δουλειά δουλεύει στο immortal empires.
To WH3 είναι ένα τούμπανο trailer για το immortal empires που θα πουλήσει όλα τα dlc.

Είναι έτσι πλέον η gaming industry, minimum effort max profit..Δεν τα φτιάχνουν τα games neckbeards στο υπόγειο της μαμάς τους πλέον και γιαυτό βλέπεις τέτοια κακαισθησια από όλους .Loot boxes, overpriced dlcs ,κάθε τρίτο παιχνίδι ότι χειρότερο (Battlefield COD ktl)

Άμα το καλοσκεφτείς ότι καλύτερο και πιο innovative έχει βγεί τα τελευταία χρόνια είναι από modders ή indie ,πχ dota/lol , minecraft , dayz , pubg.. Δεν παίρνουν ρίσκο οι μεγάλες επιχειρήσεις, μόνο σίγουρες κινήσεις καμιά αγάπη για την τέχνη και λεφτά στο marketing.
Ισχύει αυτό που λες σίγουρα? Συνήθως το βασικό/μεγάλο team ασχολείται με την ανάπτυξη και μετά ένα μικρότερο/δευτερεύων με patches/dlc, όχι το ανάποδο που περιγράφεις
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Το Immortal Empires τι ακριβώς είναι;
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Ισχύει αυτό που λες σίγουρα? Συνήθως το βασικό/μεγάλο team ασχολείται με την ανάπτυξη και μετά ένα μικρότερο/δευτερεύων με patches/dlc, όχι το ανάποδο που περιγράφεις
Από τον Legend of Total War το άκουσα που έχει αφιερώσει την ζωή του στην σειρά, άρα κάτι ξέρει..Τον βάζω όταν παίζω Total War και έχει liveaki, είχε πεί ότι η ομάδα που έφτιαξε τα dlc για το Warhammer 2 όπως Tomb Kings ,Pirate Coast κάνει develop το Immortal Empires.
Δεν είναι μικρή ομάδα απλά διαφορετική...Βγάζουν Total War συνέχεια οπότε δεν μου κάνει εντύπωση να είναι δύο τα Studio Total War (video game series) - Wikipedia από το 15 κάθε χρόνο βγαίνει Total War :D
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Το Immortal Empires τι ακριβώς είναι;
Είναι ο χάρτης με όλα τα faction σε ένα..Φαντάσου σαν να βγάλανε χάρτη που να καλύπτει μόνο κεντρική ευρώπη ρωσία για το main game και στο immortal empires θα έχει αμερική( βόρεια και νότια) αφρική ασία όλη την ευρώπη χαμένη ατλαντίδα,όπως καταλαβαίνεις βάζει πολύ πιο sandbox στο παιχνίδι και μπορείς να παίξεις ξανά και ξανά.

Εδώ και καιρό όλοι οι φαν έχουν γυρίσει στο Warhammer 2 γιατί θέλουν να παίξουν sandbox Total War. Steam charts άμα δείς θα καταλάβεις..
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
The sons of bitches did it.

Μένει τώρα μια κβαντική CPU και όλα καλά
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
z4py7B3WkkajJhfAgdgHVC-970-80.jpg.webp


λολ, λμαο.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Δεν ξέρω αν μετά από αυτό κάποιος κλείνει ως gamer επειδή δεν θα έχει χρόνο για τίποτε άλλο είτε επειδή θα του ψήσει το σύστημα
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Δεν βρήκα θέμα για το total war Warhammer 2 ούτε με το search (στο kunena δεν θα γινόταν αυτό) οπότε θα γράφω εδώ.

Ένας μικρός απολογισμός από την εμπειρία μου μετά από τρία επιτυχημένα playthrough (normal-hard)

Σαν setting μου άρεσε πολύ η μεγάλη διαφορά στο play style ανάμεσα στους φυλές. Δεν είναι μόνο οι διαφορετικές μονάδες, αλλά όλη η φιλοσοφία της φυλής. Δεν μπορείς να παίξεις με τον ίδιο τρόπο τα ξωτικά και τα μαύρα ξαδέλφια τους, τα ποντίκια ή το court

Το campaign map είναι όμορφο αισθητικά με ξεκάθαρες διάφορες ανάμεσα στα regions( πεδιάδες, έρημοι κα). Κόβει από το immersion το γεγονός ότι κατακτώντας μια εχθρική πόλη “μεταμορφώνεται” σε δίκη σου, αλλά καταλαβαίνω τους περιορισμούς πού υπάρχου (αν και παλιότερα και καλύτερα παιχνίδια δεν είχαν πρόβλημα να έχεις μαύρους δράκους και Τιτάνες μαζί στο ίδιο στρατό!) .

Μεγαλύτερη αδυναμία και ο λόγος που δεν μου κάνει διάθεση να συνεχίσω το παιχνίδι είναι οι μάχες και ειδικότερα το AI ή μάλλον η έλλειψη αυτής. Πραγματικά, για τίτλο που “πουλάει” στρατηγικές μάχες και τακτικές κτλ, έχει το χειρότερο ΑΙ που έχω συναντήσει. Ξέρεις τι θα κάνει ο υπολογιστής πριν καν ξεκινήσεις την μάχη.
Προσπάθεια να σε πλευροκοπησει με ιππικό/γρήγορες μονάδες (με προτίμηση την αριστερά πλευρά) ασχέτως εάν έχεις τους antilarge να τους περιμένουν με ανοικτές αγκαλιές.

Την επιμονή να αφήνει απροστάτευτες τις range και artillery μονάδες με αποτέλεσμα με κάνα δυο μονάδες ιππικού να τους ξεκληρίζεις μέχρι το σημείο που να τους έχει φτάσει η γλώσσα στο πάτωμα

Και όλα αυτά εάν παλεύεις προβλεπόμενα. Εάν αρχίσεις cheese tactics, ο υπολογιστής δεν ξέρει που είναι το δεξί από το αριστερό.
Ολόκληρες μονάδες να κυνηγάνε μια μοναχική μονάδα μου στην άλλη άκρη του χάρτη ενώ ο υπόλοιπος στρατός του αποδεκατίζεται. Να καθαρίζεις ολόκληρους αμυνόμενους στρατους πίσω από τα τείχη με range και ξόρκια χωρίς ναι κάνει τίποτα. Θα μπορούσα να γράψω πολλά που μου έτυχαν κατά την διάρκεια του παιχνιδιού αλλά πιστεύω ότι καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Ένα άλλο κουλό που έκανε μερικές φορές αλλά όχι πάντα, μια στις πέντε μάχες περίπου και δεν ξέρω τι το έκανε trigger, είναι να κάνει rush από την άλλη άκρη του χάρτη προς τον δικό μου στρατό, με αποτέλεσμα να φτάνουν μόνες τους οι πιο γρήγορες μονάδες, συνήθως ιπτάμενες, μετά τα άλογα, μετά πεζικό κτλ χωρίς τακτική ή συντονισμό. Αποτέλεσμα φυσικά να καθαρίζω τις πρώτες πριν προλάβουν να φτάσουν οι δικές του.

Έχει τα ίδια θέματα και το W3? Να ξέρω να μην ασχοληθώ μαζί του
 
Last edited:

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
@The Nameless One Δεν έχω παίξει το παιχνίδι, θα πρότεινα να του ανέβαζες κι άλλο την δυσκολία

Εδώ ο τύπος παρουσιάζει αναλυτικά τι διαφορές έχει στην AI η κάθε difficulty



 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
@The Nameless One Δεν έχω παίξει το παιχνίδι, θα πρότεινα να του ανέβαζες κι άλλο την δυσκολία

Εδώ ο τύπος παρουσιάζει αναλυτικά τι διαφορές έχει στην AI η κάθε difficulty




Η μόνη πρακτική διαφορά είναι ότι ο υπολογιστής παίρνει ένα σημαντικό μπόνους στα melee stats. Δεν αλλάζει η συμπεριφορά του. Μάλιστα ανάλογα με το fashion, η υψηλότερη δυσκολία κάνει ακόμα πιο εύκολο το παιχνίδι. Πχ τα ποντίκια
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Ναι δυστυχώς η ΑΙ είναι το πιο αδύναμο σημείο της σειράς..Γενικότερα έχει προβλήματα η σειρά γιατί κάποια πράγματα έχουν μείνει πίσω στο 2013 που βγήκε το Rome 2...Μην σου πώ ότι άμα ψάξεις καλά θα βρείς κώδικα γραμμένο από το 2004 που βγήκε το Rome 1 :D

Είναι το μόνο strategy franchise όμως που έχει κρατήσει τόσο μεγάλο κοινό ακόμα απασχολημένο μαζί του νομίζω..Εκτός και αν δεν τα ξέρω καλά νομίζω τα περισσότερα strategy είναι νεκρά εδώ και καιρό, τώρα βλέπεις μετά από χρόνια να κάνουν κάτι Age of Empires remake, Company of Heroes ενώ το Total War ακόμα το παίζει κόσμος..Έχουν βρεί ότι οι περισσότεροι δεν θέλουν να κάθονται να σκέφτονται πολύ, θέλουν θέαμα και μεγάλες μάχες.Το πολύ το tryhard έχει περάσει σε άλλους τίτλους όπως τα Moba πχ.

Το 3 αξίζει μόνο άμα σου αρέσει η σειρά Warhammer Total War αλλιώς έχεις δει ότι έχει να σου δώσει..Άμα έχεις μεγάλο θέμα με τα προβλήματα του 2 τότε έχεις πάρει ότι καλύτερο ήταν να πάρεις από οποιοδήποτε άλλο Total War επίσης..
 
Top Bottom