What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Καινούριο Monkey Island από τον Ron Gilbert

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Κλασικά οχετός το ίντερνετ, αλλά έλεος λίγο και με τους devs τους μυγιάγγιχτους. Το να είναι όλες οι πλατφόρμες συζητήσεων echo chambers μόνο θα βλάψει το εκάστοτε προϊόν, πρέπει να υπάρχει και αντίλογος για να υπάρξει πρόοδος. Στην τελική άμα ο άλλος αρχίζει τις μάνες και τις χριστοπαναγίες, του ρίχνεις ένα μπλοκ και τελείωσε.

Όλα αυτά τα "δεν το πιστεύω πως τρώω κράξιμο" και "έχασα την όρεξή μου" και "αποσύρομαι" και "κλείνω τα σχόλια" με κάνουν λίγο έξαλλο. Grow a pair, υπερασπίσου το έργο σου, άκου την κριτική αν γίνεται καλόπιστα και στείλε στο διάολο όσους απλά flameάρουν.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Ελιόν, αυτό που βλέπω από τη μικρή μου πείρα 'μέσα', είναι πως ΚΑΝΕΙΣ επαγγελματίας designer δε διαβάζει σχόλια και δεν εμπλέκεται σε συζητήσεις στο Ίντερνετ. Όσοι το κάνουν, ξεκινάνε ως καυλωμένοι πιτσιρικάδες και καταλήγουν μπαϊλντισμένοι κυνικοί σε Χ χρόνια, που ούτε να βλέπουν τί γράφει ο κάθε μίζερος παίχτης. Στην ουσία κάνεις την τέχνη σου, μιλάς γι'αυτή σε συνεντεύξεις τύπου ή το προσωπικό σου μπλόγκ και κλείνει το θέμα εκεί.

Ο Gilbert είναι ιδιάζουσα περίπτωση, σε όλους τους χώρους βρίσκεις τέτοιους καλλιτέχνες που αισθάνονται την ανάγκη για ένα πιο άμεσο διάλογο με το κοινό τους, ο οποίος είναι σχεδόν πάντοτε, επιζήμιος για τους ίδιους. Φαντάσου τώρα πόσο τρελό θα ήταν, αν καιγόμουν όλη μέρα σε άνιμε/χεντάι φόρα, να κράζω το Χοτσιμούτσι Τσινινάγκα γιατί είναι αλεπουδοπατουσοκαυλάκιας και τί προβλήματα έχει. Απλώς αδιαφορώ και ο κόσμος εξακολουθεί να γυρίζει.

Τέχνη είναι, όχι η τιμή της μπεντζίνας.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Το θέμα είναι πως και οι ίδιοι οι devs (και ο Armato) περνάνε εμμέσως, ηθελημένα ή ακούσια, τη γραμμή πως "μας επιτέθηκαν ρετρο-φασίστες που μισούν το γκεημ", το οποίο οδηγεί στο εξίσου βολικό γενικευμένο αφήγημα πως "αν δεν σου αρέσει το art style είσαι σαν τους ρετροφασίστες που μισούν το γκεημ".

Τέσπα, δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται κάτι τέτοιο στη βιομηχανία ψυχαγωγίας ("δεν σου άρεσε το Κενόμπι? Είσαι ρατσιστής. Δεν σου άρεσε το Ghostbusters 2016? Είσαι incel μισογύνης" κτλ), και δεν θα είναι και η τελευταία, απλά τέτοιο τσουβάλιασμα makes me cri evri tiem. Σε τελική ανάλυση, τα πάντα θα κριθούν στο box office.

ΡΕΤΡΟΦΑΣΙΣΜΟΣ. ΡΕΤΡΟΠΡΟΔΟΣΙΑ. ΡΕΤΡΟΑΙΣΧΡΟΙ ΚΙ ΟΙ ΡΕΤΡΟΔΥΟ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Ρε τι όμορφο! Δεν ασχολήθηκα ποτέ, αλλά μου τράβηξε το ενδιαφέρον!
Όσοι γκρινιάζουν ας πάνε να παίξουν τα original ή απλά να φτιάξουν το δικό τους παιχνίδι όπως το φαντάζονται.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ωχ ωχ. Παρά το στραπάτσο του art style, παρέμενα αισιόδοξος... μέχρι που άρχισε το σκληρο, πρηορντερικό χαϊπάρισμα ο Στέφανος. Όλοι ξέρουμε πώς καταλήγει συνήθως αυτό...
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
*τρελά γέλια* Ρε προφανώς. Το ίντερνετ έχει γίνει πλέον ένα άθλιο καρκινοπέδιο τοξικότητας αν μπεις σε διαδικασία ενασχόλησης με οποιοδήποτε είδους 'σχόλια'.

Τίποτα, ως διακριτικός ώριμος τσέτλεμαν πλέον κάνεις δουλειά σου, στηρίζεις τους καλλιτέχνες που θεωρείς ουσιαστικούς και δεν το κάνεις θέμα πουθενά. Ό,τι πεις δημόσια, χρησιμοποιείται προκειμένου να σταυρωθείς από τον Όχλο Α ή τον Όχλο Β. Θεράπευσες τον καρκίνο; Σίγουρα; ΜΕ ΤΙ ΛΕΦΤΑ; ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΦΙΛΑΡΑΚΙ; ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ ΤΣΑΜΠΑ;

ΥΓ Γκού, είμαστε case-by-case. Θυμήσου πως το Thimbleweed Park το έριχνα στην πυρά χωρίς καν να το δω και όταν έπαιξα, ήλθε η πλήρης μεταστροφή. Αν η χειρότερη στιγμή του Gilbert ήταν το απλά διασκεδαστικό The Cave, είναι σίγουρα λεφτά η φάση.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Όσοι γκρινιάζουν ας πάνε να παίξουν τα original ή απλά να φτιάξουν το δικό τους παιχνίδι όπως το φαντάζονται.

"Γκρινιάζεις για την οικονομία, την ακρίβεια και την εξωτερική πολιτική? Πήγαινε γίνε εσύ πρωθυπουργός και κάντα καλύτερα όλα".

You see where I'm going with this.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
594
Το θέμα είναι πως και οι ίδιοι οι devs (και ο Armato) περνάνε εμμέσως, ηθελημένα ή ακούσια, τη γραμμή πως "μας επιτέθηκαν ρετρο-φασίστες που μισούν το γκεημ", το οποίο οδηγεί στο εξίσου βολικό γενικευμένο αφήγημα πως "αν δεν σου αρέσει το art style είσαι σαν τους ρετροφασίστες που μισούν το γκεημ".

Τέσπα, δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται κάτι τέτοιο στη βιομηχανία ψυχαγωγίας ("δεν σου άρεσε το Κενόμπι? Είσαι ρατσιστής. Δεν σου άρεσε το Ghostbusters 2016? Είσαι incel μισογύνης" κτλ), και δεν θα είναι και η τελευταία, απλά τέτοιο τσουβάλιασμα makes me cri evri tiem. Σε τελική ανάλυση, τα πάντα θα κριθούν στο box office.

ΡΕΤΡΟΦΑΣΙΣΜΟΣ. ΡΕΤΡΟΠΡΟΔΟΣΙΑ. ΡΕΤΡΟΑΙΣΧΡΟΙ ΚΙ ΟΙ ΡΕΤΡΟΔΥΟ.

Μην ξεχνάμε και τον ΡΕΤΡΟΙΟ ε; :p
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Ρε θυμάστε που παλιά, όταν συζητάγαμε σε παρέες -τότε που υπήρχαν παρέες και γίνονταν συζητήσεις ακόμη, προ Χριστού- συνήθως κάποιος έλεγε 'Ρε παιδιά, εμένα με τράβηξε αυτό γιατί Χ, Υ'. Αν δε σε πολυενδιέφερε, κούναγες το κεφάλι και συζητάγατε κάτι άλλο. Αν σε ενδιέφερε, εμβαθύνατε. Αν είχες να προτάξεις ένα συγκεκριμένο επιχείρημα, έχοντας ίδια εμπειρία του πράγματος, το πρότασσες. Διάλογος. Ανθρώπινο σκηνικό, ομορφιά.

Πλέον, γράφει ο άγνωστος άλφα μια μαλακία και πέφτουν επάνω του να τον κατασπαράξουν οι ανύπαρκτοι γάμμα οι οποίοι μήτε και έχουν σχέση με το αντικείμενο, απλώς γουστάρουν να τηλε-κανιβαλίζουν.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
"Γκρινιάζεις για την οικονομία, την ακρίβεια και την εξωτερική πολιτική? Πήγαινε γίνε εσύ πρωθυπουργός και κάντα καλύτερα όλα".

You see where I'm going with this.
Απλά λέω ότι όπως όλοι είναι στο ποδόσφαιρο προπονηταράδες και ξέρουν καλύτερα πως θα έστηναν το παιχνίδι και φυσικά θα κέρδιζαν έτσι και τώρα όλοι μου την έχουν δει game developers, artists, σκηνοθέτες ή και εγώ δεν ξέρω τι.

Σου αρέσει; cool αγόρασε και ευχαριστήσου αυτό το παιχνίδι/ταινία/βιβλίο. Δεν σου αρέσει; ΟΚ what's next?

Δεν μπορώ καθόλου τους τύπου που κάνουν σαματά για κάτι τόσο πολύ. Και εμένα δεν μου άρεσε το Discovery S03-04 αλλά διάολε απλά είπα ότι είναι σαχλαμάρα και έψαξα να βρω αλλού κάτι καλύτερο. Δεν βγήκα στους ιντερνετικούς δρόμους να πω ότι κατέστρεψαν τα παιδικά μου όνειρα όταν έβλεπα TNG και ότι δεν ξέρουν τι φτιάχνουν αυτοί που το φτιάχνουν.

Υπάρχει η κριτική "αυτό το παιχνίδι πιστεύω θα ήταν καλύτερο με το Χ art style" και υπάρχουν και οι μαλάκες "omg wtf I feel mentally raped, childhood ruined thank you gilberd please die"
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Του ματς ίντερνετ ντράμα. Αυτό το εντάιτλμεντ του φάνμπεϊζ από τη μία και η μημουαπτουσύνη (τα πρωινά ελληνικά μου γκρεμίζουν λέμε) του εκάστοτε Ρον (ο οποίος είναι καλλιτέχνης όσο εγώ κουνγκ-φου μάστερ) από την άλλη, θα έπρεπε να συναγωνίζονται για χώρο στα φρύδια μας. Αλλά φευ, είμεθα πρωτοκοσμικοί.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
594
Συμφωνώ απόλυτα οτι τέτοιες συμπεριφορές είναι τραγικές και κατακριτέες και "get a life" αλλά επειδής ο διάολος θα μείνει χωρίς δικηγόρο να ρωτήσω το εξής. Αν μας χαλάει το ένα, μας ξενίζει το άλλο, μας γκρεμίζει τις παιδικές αναμνήσεις το τρίτο και είναι εκτός τόπου και χρόνου σεναριακά το τέταρτο, τότε που στην ευχή να διαμαρτυρηθούμε και πόσα στην ευχή να αφήσουμε και να αδιαφορήσουμε οεο;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Συμφωνώ απόλυτα οτι τέτοιες συμπεριφορές είναι τραγικές και κατακριτέες και "get a life" αλλά επειδής ο διάολος θα μείνει χωρίς δικηγόρο να ρωτήσω το εξής. Αν μας χαλάει το ένα, μας ξενίζει το άλλο, μας γκρεμίζει τις παιδικές αναμνήσεις το τρίτο και είναι εκτός τόπου και χρόνου σεναριακά το τέταρτο, τότε που στην ευχή να διαμαρτυρηθούμε και πόσα στην ευχή να αφήσουμε και να αδιαφορήσουμε οεο;

Αρνητικό review στο steam και πάμε για άλλα.

"Αυτό που φτιάξατε δεν μου αρέσει καθόλου, πιστεύω ότι έπρεπε να κρατήσετε αυτό και εκείνο από τα παλιά και το art style να ήταν έτσι και γιουβέτσι. Ήθελα το Χ και μου δώσατε το Ψ, δεν το προτείνω προς αγορά."

Δεν είναι ότι εγώ πχ είπα σε όλους δείτε το discovery, οκ είπα στον @Admiral αλλά μόλις ολοκληρώθηκε και η 4η σεζόν λέω σε όλους να σταματήσουν στην δεύτερη :p
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
594
Ανέβηκε και το (interactive) website όπου μπορείς -μεταξύ άλλων- να πιάσεις κουβέντα με τον Stan για να σου "πουλήσει" το game. Χαβαλέ έχει, θυμίζει αρκετά τον κλασικό τύπο με την κονκάρδα "ask me about Loom" κι έχει και σχετική αναφορά.
Ομολογώ ότι σε ημιστατικές εικόνες και σε χαρακτήρες όπως ο Stan το στυλ των γραφικών δουλεύει καλά. Από την άλλη, η φάτσα και το σουλούπι του Guybrush στα screenshots είναι οριακά nightmare fuel, κι αναρωτιέμαι πόση από την "κακομουτσουνιά" του ήταν ηθελημένη και πόση όχι. Βέβαια το μεγάλο αγκάθι στο trailer παραμένει το flash-οειδές animation.
Μερικοί μήνες έμειναν, για να δούμε.


Έκανα την κουβέντα με τον Stan εξαντλώντας όπως πάντα τους διαλόγους. Μπορώ να πω οτι είναι καλός πωλήτής. Οι όποιες ενστάσεις μου κάμφθηκαν αμέσως και έχω φύγει για αγορά. Τώρα στον Ατμό για να είναι όλα μαζεμένα και τακτοποιημένα ή κασετάκι στο Διακόπτη; Θα αποφασίσω αργότερα.

Υ.Γ. Ρωτάς τον Σταν πόσο κοστίζει το παιχνίδι και σου απαντά οτι κάποιος κάποτε είπε "never pay more than 20 bucks for a computer game" αλλά χωρίς να σκεφτεί τον πληθωρισμό 30 χρόνια μετά. SOLD.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Με κάλυψε απόλυτα ο Hellion. Τον είχα για πιο χοντρόπετσο και μάγκα τον Ron. Αν κρίνω από τα (επικριτικά) σχόλια που πέτυχα online τα τοξικά μηνύματα που έλαβε τύπου "omg childhood ruined, you draw like a dairy farmer, pls die" δεν πρέπει να ξεπερνούν το 1.3% αλλά επέλεξε να τα χρησιμοποιήσει για να το παίξει θιγμένος και να τσουβαλιάσει κάθε κριτική. Μάλλον έμαθε από το πολύ κολλητιλίκι με την Disney.

Δεν πειράζει, προχωράμε. Αν το παιχνίδι αξίζει, κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.
Εκτός από τη φάτσα του Guybrush. That shit keeps me up at night.
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Έχει περάσει τρεις τέσσερις (με τα remaster) διακριτές καλλιτεχνικές πρoσεγγίσεις το Monkey Island.

Αντί να ρωτάμε τον Ron και τον κάθε Ron για γρίφους, χιούμορ, ύπαρξη three-headed monkey μοιράζουμε κατάρες για το art style που ήταν πάντα ρευστό στη σειρά αναλόγως την εποχή που βγήκε (pixelούμπα, 2D hand-drawn, 3D-έκτρωμα πάνω σε 2D, 3D-λιγότερο έκτρωμα, 2D-refurbished). Μάλλον οι "fans" (περισσότερο για IP-identification sadfucks είναι αυτοί που εύχονται ψόφο, τέσπα) έχουν πολύ χρόνο για σκότωμα.

Σόρρυ κιόλα, αλλά εγώ το Monkey Island το έβλεπα πάντα ως τη σειρά του κάθε πειρατή/αστροναύτη/νίντζα-wannabe που ήθελε το κορίτσι και ήταν μια ζωή άμπαλος για να το πάρει (άσχετα που το Curse μας έδωσε αυτό που δεν γίνεται στη ζωή). Αν αυτή η απεικόνιση θα είναι με μεγαλύτερο σαγόνι ή λιγότερο μίκι-μάου δεν με ενδιαφέρει.

Drama από ενάμιση λεπτό trailer. Ο ορισμός του διυλισμού του κώνωπα.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Drama από ενάμιση λεπτό trailer. Ο ορισμός του διυλισμού του κώνωπα.

Ετσι ειναι, σπευδουν να πουν πως θα "επρεπε/οφειλε" να ειναι ενα παιχνιδι που δεν ρωτηθηκαν. Σε αλλες περιπτωσεις που οι devs οντως ζητουν τη βοηθεια του κοινου για να φτιαχτει το παιχνιδι τοτε η αντιδραση ειναι "Σιγα μη γινω beta tester/QA και το παιξω μισοτελειωμενο".
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Εκτός από τη φάτσα του Guybrush. That shit keeps me up at night.
Έγραψα μια θεωρία σε σπόηλερ για αυτό...
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Δηλαδή @Northlander, σύμφωνα με το παραπάνω σκεπτικό, είσαι απολύτως ΟΚ με το αν ο Τζακ Σπάροου δώσει τη θέση του στην Μπάρμπι Κοκκινολαίμη; Αυτό θες να μας πεις;:giankos:
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Δηλαδή @Northlander, σύμφωνα με το παραπάνω σκεπτικό, είσαι απολύτως ΟΚ με το αν ο Τζακ Σπάροου δώσει τη θέση του στην Μπάρμπι Κοκκινολαίμη; Αυτό θες να μας πεις;:giankos:
Δηλαδή το νέο design είναι η... μπάρμπη; :unsure:
 
Top Bottom