What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τυχαία restart στο pc

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Του ανατινάχθηκε το τροφοδοτικό τελικά... Δίκιο είχε ο χειρομαλάκτης.
Corsair RMX Series RM850x 850W Full Modular 80 Plus Gold

Δέκαετή εγγύηση πρέπει να έχεις. Δεν το περίμενα πάντως.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Ευχαριστώ άπαντες για τις προτάσεις.
Εδώ να διευκρινίσω ξανά ότι θα θέματα δεν τα είχα από την αρχή που πήρα το pc, και ξαναμίλησα με το παιδί που το είχε πριν, επίσης κανένα θέμα (btw το παρέλαβα με clean install των windows).
Τα μόνα πράγματα που άλλαξα στο τρίμηνο που άρχισαν να συμβαίνουν αυτά, είναι drivers σε gpu και το power plan από balanced σε high performance.

Δες τι Windows εχεις (version), ψαξε μηπως καποιο update σχετιζεται με τετοιου ειδους προβληματα.
Το έκανα και έπεσα πάνω σε αυτό το πολύ ενδιαφέρον thread.
Ακριβώς όπως στην περίπτωση μου, πότε δεν κράταγε το never αλλά το γύριζε σε 0.
Έβαλα χρόνο στο δίσκο 600 λεπτά, προς το παρόν έχει κρατήσει τη ρύθμιση μετά από άνοιγμα του pc. Υπομονή κάποιες μέρες τώρα...

Για αρχή βάλε το bluescreenview και δες τι αναφέρει.
Το έβαλα κααιιιιι δεν υπάρχει κανένα αρχείο .dump εκεί που υποτίθεται ότι τα κρατάει. Δεν έχω ιδέα αν για κάποιο λόγο δεν καταγράφονται ή δεν έχει συμβεί πραγματικό bsod μέχρι τώρα.

Άλλες επιλογές: βγάλε RAM sticks, και φύσηξε τα slots με πεπιεσμένο αέρα πριν τα ξαναβάλεις.
Done.

Δοκίμασε και να εγκαταστήσεις την τελευταία έκδοση των AMD Chipset drivers, κυριολεκτικά χτες βγήκανε.
Θα το κάνω λίγο αργότερα, θα τους πέρναγα ούτως ή άλλως.

@Adhan Δες αν είσαι τελευταία έκδοση σε drivers και Windows, δες θερμοκρασίες.
WIndows είμαι στην τελευταία έκδοση, drivers σε όλες τις συσκευές επίσης, εκτός από τη gpu που έχω του Μαρτίου.
Θερμοκρασίες μου φαίνονται φυσιολογικές. θα ποστάρω εικόνες όταν γυρίσω σπίτι, για κάθε ενδεχόμενο.

Απ' ό,τι είδα, η μητρική έχει κάμποσους αισθητήρες θερμοκρασίας. Τι ενδείξεις έχεις;
Εικόνες αργότερα. Μία από τις 6(?) ενδείξεις δείχνει κάπου 65-67 σε idle, γύρω στις 70-71 σε game, το οποίο είναι ύποπτο μάλλον. Οι υπόλοιπες θυμάμαι σίγουρα πιο κάτω.

Εφόσον παρατήρησες ότι η κάρτα δεν πατάει καλά λόγω βάρους, νομίζω πως εκεί πρέπει να εστιάσεις.
Και εγώ αυτό σκέφτηκα και παρήγγειλα αυτό. Μη φανταστείς πάντως ότι "παίζει" ή κάτι τέτοιο. Τυχαία παρατήρησα ότι κάποιες μέρες άναβε led κι άλλες όχι, αλλά αν ήταν εκεί η ρίζα, δε θα έβλεπα τα restarts από το Νοέμβριο που πήρα το σύστημα; Μήπως το λαμπάκι ανάβει γιατί οι τεχνικοί που το έστησαν αφαίρεσαν το clip στη pcie θύρα για να χωρέσει η κάρτα (μετά τις επαφές έχει ένα κομμάτι πλαστικό που αντί να είναι ευθύ για να σπρώξει το clip κάτω να κλείσει, είναι σαν γαντζάκι).

Θα εντυπωσιαστείς από το τι χρήση κάνει ένας browser με 4-5 tabs ανοιχτά.
Πόσω μάλλον αν έχεις 70κάτι tabs ανοιχτά. Cue dramatic squirrel music.

Έχεις το XMP profile στις RAM; ΑΝ το έχεις βγάλτο και δες αν επαναλαμβάνεται.
Ναι το έχει by default, θα το τεστάρω κι αυτό αργότερα. Θερμοκρασίες πάντως γύρω στους 47 είναι όταν δεν υπάρχει φόρτος, 55-58 σε game. Θα ρίξω κι ένα memtest86. καλού κακού.

τροφοδοτικο.
Δεν το αποκλείω, ελπίζω να μην είναι αυτό γιατί δεν έχω και πλαίσιο στην περιοχή μου, ταλαιπωρία... Πάντως να μην σηκώνει το υλικό που έχω πάνω, χλωμό. 2 δίσκους έβαλα επιπλέον στην αρχική αγορά, αλλά αυτοί μπήκαν εξαρχής πριν μπει στο ρεύμα.

Μήπως χρειάζεται να αλλαχθεί η θερμοαγώγιμη πάστα στην CPU ή την GPU?
Κιόλας; Πέρυσι τον Απρίλιο βγήκαν από τα κουτιά τους ρε συ.

Αν συνδέσεις έναν κοινό sata δίσκο (ssd) και βάλεις εκεί το λειτουργικό;
Το σκέφτηκα αλλά τον τελευταίο χρόνο έχω κάνει ήδη 3 format-clean install λόγω συστημάτων/λειτουργικών/corrupted αρχείων, και είναι η έσχατη λύση. Θα δω και θερμοκρασίες του βασικού δίσκου και θα επανέλθω.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Κιόλας; Πέρυσι τον Απρίλιο βγήκαν από τα κουτιά τους ρε συ.

Κανονικά κάθε χρόνο θέλουν αλλαγή!! Ειδικά στο δεύτερο που είναι σε HTPC case, κάθε ένα - ενάμιση χρόνο θέλει το "λουκουμάκι " του!!! :p :p
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Οι φωτο με τις θερμοκρασίες, chrome με ανοιχτές 75 καρτέλες, μία έπαιζε yt (αν έπρεπε να μάθετε ήταν αυτό).
Το πιο θερμό σημείo της mobo και ο δίσκος προβληματίζουν ή είναι ok με τα παραπάνω δεδομένα+καλοκαίρι;

Clipboard01.jpg
Clipboard02.jpg
Clipboard03.jpg
Clipboard04.jpg
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Σε δωμάτιο χωρίς κλιματισμό νομίζω ότι είναι φυσιολογικό.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Αναμενόμενα θα τα έλεγα, καλά οι 57C για το hottest spot της μητρικής δεν είναι τίποτα, ακόμα και 90+ δεν είναι πρόβλημα (σε παρατεταμένο full load όμως, 90άρια σε χαλαρή χρήση = ένα βήμα πριν την έκρηξη).

Ο WD SN850 έχει εργοστασιακή ψύκτρα ή όχι; Κυκλοφορεί και σκέτος και με μανίσια ψύκτρα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Σε δωμάτιο χωρίς κλιματισμό νομίζω ότι είναι φυσιολογικό.
Wtf? Που ξέρεις ότι δεν έχω κλιματισμό?? (στρέφει το κεφάλι του αργά προς τα πίσω...)

Ναι ένα ανεμιστήρα έχω, αλλιώς gaming καλοκαιριάτικα δεν. :p
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Αν και είδα ολίγον αργά το όλο νήμα. Μια καλή λύση για κάτι τέτοια είναι το ευχέλαιο. Φώναξε κάνα παπά, δώσε ένα 5αρι και άρχισε τις ανάποδες προσευχές.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Wtf? Που ξέρεις ότι δεν έχω κλιματισμό?? (στρέφει το κεφάλι του αργά προς τα πίσω...)

Ναι ένα ανεμιστήρα έχω, αλλιώς gaming καλοκαιριάτικα δεν. :p

Ως botάκι "τρέχω" εξελιγμένους αλγόριθμους, αλλά καλά κάνεις που κοιτάς και λίγο πίσω σου. :Ρ
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655

Dark Archon

Ωραια τα εργαλεια που δειχνεις και πατεντας με πατεντα. Αλλα που να χωρεσει φανακι εκει μεσα. Απο πανω η ψυκτρα της cpu, απο κατω η vga. Εδω φοβαμαι μηπως δεν χωρεσει η απλη ψυκτρα
Αυτό δεν κάνει; Είναι μικρό και έχει ανεμιστηράκι μέσα. Το υψος του είναι λίγο αυξημένο αλλά κατα τα άλλα έχει τις διαστάσεις μιας συνηθισμένης aftrermarket ψύκτρας. Πρέπει να συνδεθεί στη μητρική για να χαμηλώσεις όμως τις στροφές, μη δουλεύει στο φουλ και κάνει φασαρία.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Μπα, με 13 χιλιοστα υψος, δεν χωρα με τιποτα. Το μπακ πλειτ της καρτας, καλυπτει τον μισο δισκο κατα πλατος και αφινει πολυ μικρο περιθορειο για ψυκτρα. Το κακο ειναι οτι δεν αναφερουν στα χαρακτηριστικα τους το υψος, αυτες οι ψυκτρες για να δω ποια θα χωρουσε. Απο οτι διαβασα παντως κανουν δουλεια.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
προσπάθησε να αναπαραγάγεις το πρόβλημα κουνώντας λίγο με το χέρι σου την κάρτα όσο το PC είναι σε λειτουργία για να δεις αν θα σου κάνει restart
Το έκανα και δεν έγινε τίποτα.

Αυτό είναι φυσιολογικό (αναφέρομαι στην έκδοση των drivers που φαίνεται σε update history και dxdiag)...;
Clipboard01.jpg
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Το έκανα και δεν έγινε τίποτα.

Δηλαδή την κούνησες πάνω-κάτω (όχι μέσα-έξω) και δεν έκανε ούτε τσικ; :Ρ Τότε είσαι ΟΚ.

Αυτό είναι φυσιολογικό (αναφέρομαι στην έκδοση των drivers που φαίνεται σε update history και dxdiag)...;
View attachment 3638

Γιατί να μην είναι φυσιολογικό; Εννοείς ότι άλλο driver της AMD δείχνει στο History και άλλο στο dxdiag; Φαντάζομαι ότι αυτό συμβαίνει επειδή στη μία περίπτωση είχες κάνει update τον driver της κάρτας γραφικών μέσω του Windows Update, ενώ η έκδοση που φαίνεται στο dxdiag έχει να κάνει με το update που έκανες χειροκίνητα μέσω του site της AMD. Εκτός κι αν δεν κατάλαβα κάτι.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Ο WD SN850 έχει εργοστασιακή ψύκτρα ή όχι; Κυκλοφορεί και σκέτος και με μανίσια ψύκτρα.
Από ό,τι φαίνεται έχει
IMG_20220708_194116.jpg

Πάντως χτες πρόσεξα ότι με το που έκλεισα το The Quarry, να έχει φτάσει 70 βαθμούς. Πολύ δεν είναι;

Btw έτρεξα memtest64 που ανέφερα κάπου πιο πριν, για 14 ώρες, κανένα σφάλμα.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Θες να δοκιμασεις με ανοικτο πλαϊνο καπακι και να βαλεις ανεμιστηρα να χτυπα τα παντα;
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Με 2 χοντρά λαμάκια (σε σχήμα Γ) βιδωμένα στο τούνελ του τροφοδοτικού από κάτω και βιδωμένο σε αυτά κατα προτίμηση έναν 12άρη ανεμιστήρα απο κάτω είσαι τζάμι. Αν είναι μεγάλος ο 12άρης βάλε μικρότερο.
Για λαμάκια μπορείς να βάλεις μικρές γωνιές που βάζουν σε πόρτες, εσωτερικά σε έπιπλα κτλ πήγαινε σε χρωματοπωλείο για να τις βρεις. Τις λυγίζεις λίγο για να ταιριάξουν και τέλος. Ακόμη και στις λαϊκές υπάρχουν τέτοια σε εκείνους που πουλάνε ''οτι πάρεις 1 ευρώ''.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Με 2 χοντρά λαμάκια βιδωμένα στο τούνελ του τροφοδοτικού από κάτω και βιδωμένο σε αυτά κατα προτίμηση έναν 12άρη ανεμιστήρα απο κάτω είσαι τζάμι. Αν είναι μεγάλος ο 12άρης βάλε μικρότερο.
Για λαμάκια μπορείς να βάλεις μικρές γωνιές που βάζουν σε πόρτες, εσωτερικά σε έπιπλα κτλ πήγαινε σε χρωματοπωλείο για να τις βρεις. Τις λυγίζεις λίγο για να ταιριάξουν και τέλος. Ακόμη και στις λαϊκές υπάρχουν τέτοια σε εκείνους που πουλάνε ''οτι πάρεις 1 ευρώ''.

Ο καλυτερος οδηγος αγορας που εχω διαβασει. Ακομα λιγο και θα του ελεγες σε ποιον δρομο να παει και ποιον να ζητησει.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Αν μου έλεγε σε ποια πόλη μένει θα τον έστελνα σε κανένα γνωστό μου για να τα πάρει πιο φθηνά και να του κάνει δώρο τις βίδες.
:ROFLMAO:
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Νομίζω ότι έχει περάσει αρκετό και ασφαλές διάστημα για συμπέρασμα:
Με ένα bios update εξαφανιστήκαν τα θέματα. Δεν έκατσα να το σκαλίσω περισσότερο αλλά από αυτά που είδα, πρέπει να ήταν κάποιο bug με το XMP profile στην έκδοση που είχα.
:journal:
Ευχαριστώ για τη βοήθεια και τις προτάσεις :) 🍺
 
Top Bottom