What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Σαν την καθαριότητα του ζεστού νερού δεν έχει, ότι και να λέμε. Μην αγχώνεστε όμως, φέτος τον χειμώνα θα γεμίσει η χώρα με οπαδούς του Wim Hoff.
Το κρύο ντους βοηθά στο ανοσοποιητικό κατά πως λένε. Αυτό σημαίνει ότι αν έρθεις σε επαφή με κάποιον ιό ίσως την περάσεις ελαφρά, αλλά όχι ότι δεν θα κολλήσεις ντιπ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
παιδιά αν έχετε τίποτα οικονομίες στην άκρη, τώρα είναι μια καλή στιγμή να βάλετε ηλιακό.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
η αδερφή της γυναίκας οικογενειακός και την Δευτέρα αυτή και ο μικρός βγήκαν θετικοί.
Ε σιγά σιγά μέσα στην εβδομάδα άρχισαν να βγαίνουν κρούσματα, πρώτα η πεθερά μου, μετά μια ξαδέρφη-φίλη,
Ρε καλα τολεγε η γιαγια μου. "Μακρυα απο το σοι της γυναικας σου"
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Αναρρώνω κι εγώ σιγά σιγά, είμαι 2 μέρες χωρίς πυρετό και σήμερα δούλεψα κανονικά. Όλοι έχουν κολλήσει Δέλτα, Όμικρον, εγώ κόλλησα μάλλον Κένταυρο, σαν ζώδιο ακούγεται. Πήρα τόσο ντεπόν που με έχουν banαρει από τις επόμενες δυο Ολυμπιάδες. Το σημαντικό σε αυτό που κόλλησα ήταν πως είχα 38+ πυρετό + βήχα για δυο μέρες και το rapid test έβγαινε "Covid? Never Heard of it". Την 3η μέρα μόνο έδειξε θετικό.

Θα γράψω και την εμπειρία μου με το NHS (ΕΣΥ του UK). Όλοι εμείς εδώ γραφόμαστε σε GP (Γενικό Γιατρό), τους πήρα λοιπόν (αφού δεν επιτρέπεται να πάμε στην κλινική αν είμαστε θετικοί), το σήκωσε μια γραμματέας (αφού κλασσικά άκουσα τα τελευταία χιτάκια στην αναμονή) μου είπε οκ σε 5 μέρες να κάνεις τεστ ξανα, bye. Αυτό.
Ευτυχώς είναι ο θείος μου πνευμονολόγος και μου είπε αναλυτικά τι να κάνω και τι να περιμένω, αλλιώς θα είχα πάθει 2-3 κρίσεις πανικού εδώ σε αυτή την advanced χώρα.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Καλή ανάρρωση! Θα σε βοηθήσει και κάποιο συμπλήρωμα D3 (ΟΧΙ μαζί με Κ3) μέρα παρά μέρα. Και άφθονο νερό.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Η Κ3 συνδέεται με πιθανότητα εμφάνισης θρομβώσεων. Δεν προκαλεί, αλλά συνηγορεί. Σύμπλεγμα βιταμινών (Β12 κλπ) ενδείκνυται.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Περαστικα.

20 μερουλες σε ηλιολουστη παραλια και εναλλαξ τζατζικι, σκορδαλια. Θα κανει καιρο να σε πλησιασει covid.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Αναρρώνω κι εγώ σιγά σιγά, είμαι 2 μέρες χωρίς πυρετό και σήμερα δούλεψα κανονικά. Όλοι έχουν κολλήσει Δέλτα, Όμικρον, εγώ κόλλησα μάλλον Κένταυρο, σαν ζώδιο ακούγεται. Πήρα τόσο ντεπόν που με έχουν banαρει από τις επόμενες δυο Ολυμπιάδες. Το σημαντικό σε αυτό που κόλλησα ήταν πως είχα 38+ πυρετό + βήχα για δυο μέρες και το rapid test έβγαινε "Covid? Never Heard of it". Την 3η μέρα μόνο έδειξε θετικό.

Θα γράψω και την εμπειρία μου με το NHS (ΕΣΥ του UK). Όλοι εμείς εδώ γραφόμαστε σε GP (Γενικό Γιατρό), τους πήρα λοιπόν (αφού δεν επιτρέπεται να πάμε στην κλινική αν είμαστε θετικοί), το σήκωσε μια γραμματέας (αφού κλασσικά άκουσα τα τελευταία χιτάκια στην αναμονή) μου είπε οκ σε 5 μέρες να κάνεις τεστ ξανα, bye. Αυτό.
Ευτυχώς είναι ο θείος μου πνευμονολόγος και μου είπε αναλυτικά τι να κάνω και τι να περιμένω, αλλιώς θα είχα πάθει 2-3 κρίσεις πανικού εδώ σε αυτή την advanced χώρα.
Καλά, με τα λεφτά που θα γλίτωναν από το brexit, δεν θα έδιναν κάτι δις στο NHS? Και άλλα θέλετε??? Ε, βγείτε από το UK, ξέρω εγώ? :p
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Η Κ3 συνδέεται με πιθανότητα εμφάνισης θρομβώσεων. Δεν προκαλεί, αλλά συνηγορεί. Σύμπλεγμα βιταμινών (Β12 κλπ) ενδείκνυται.
α οκ μου αρκεί να μην προκαλεί!

Περαστικά. Εγώ με κάποιον τρόπο την γλίτωσα, ή εκείνη η γαστρεντερίτιδα πριν λίγο καιρό ήταν covid και δεν το πήραμε γραμμή. Αν και απίθανο, όλο και κάποιος θα κόλλαγε από εμένα τότε.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Περαστικά kara! Τελικά στην πλειοψηφία των χωρών τα ίδια σκατά είναι το σύστημα υγείας.

Σοβαρά όμως ονομάσαν την παραλλαγή «Κένταυρο»; Η ηλίθια δημοσιογραφίστική μόδα να βάζουμε ένα καθυστερημένο όνομα παντού (καιρικά φαινόμενα, πρόσωπα κλ.π) συνεχίζεται...
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Περαστικά @kara ,νομιζω αναμένεται heatwave στην Μεγάλη Βρετανία και έχουν λίγο ψιλοχεστει πάνω τους στο NHS
και εναλλαξ τζατζικι, σκορδαλια. Θα κανει καιρο να σε πλησιασει covid
Άτομο που θα ακολουθήσει αυτή την συμβουλή δεν θα το πλησιάζει, όχι covid, τίποτα ζωντανό σε αυτή την γη 😄😄
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Περαστικά και καλή ανάρρωση, kara!!

Το πέρασα και εγώ πριν κανα δεκαήμερο. 2 μέρες 39 πυρετό , ο οποίος όμως έπεφτε με ντεπονάκι (αναβράζων με βιταμίνη C για καλύτερη γεύση :p ) και μετά άλλες 5 μέρες με μια δυνατή αίσθηση αδυναμίας. Κλασικά, τις ημέρες που είχα πυρετό όλα τα τεστ ήταν αρνητικά, την 3η μέρα άρχισαν τα θετικά. Λογικό μου είπαν όσοι γιατροί μίλησα, φυσικά στο μυαλό μου κάτι τέτοιο απλά αναιρεί όλη την φάση με τα τέστ που κάνουμε 2+ χρόνια τώρα (αν και έχει νόημα για τους ασυμπτωματικούς υποθέτω)

Δύο πράματα μου έχουν κάνει εντύπωση. (1) Ούτε η κοπέλα μου κόλλησε (ήμασταν μαζί την μέρα που σήκωσα πυρετό) , ούτε ο αδερφός μου (ζούμε στο ίδιο σπίτι). Ή τα εμβόλια είναι τόσο καλά ή φέραν 20αρι στο resistance check. (2) Ακόμα και τώρα συνεχίζω και νιώθω κύματα αδυναμίας από το πουθενά. 2 φίλοι γιατροί μου είπαν ότι μπορεί να κρατήσει μήνες αυτή η φάση.

Πάρτε συμπληρώματα Ψευδάργυρο και Βιταμίνη D3 , όσους γνωστούς ρώτησα (γιατροί, φαρμακοποιοί και ταξιτζίδες) μου το είπαν σαν στανταράκι!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Δύο πράματα μου έχουν κάνει εντύπωση

Δεν χρειαζεται, δεν εισαι ο μοναδικος. Ιδια περιπτωση και σε αλλα σπιτια. Ενας ασθενης που βηχει στα μουτρα των αλλων και δεν μεταδιδει τιποτα. Νομιζω οτι η τελευταια μεταλλαξη ειναι του κεφαλοκυνηγου.
Ειχες τρελο βηχα για μια μερα;

Η λεπτομερεια με την γνωση του ταξιτζη πρεπει να γινει reaction.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Περαστικά Σάβαταρ! Έχεις χάσει και γεύση/όσφρηση;
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Περαστικά Σάβαταρ! Έχεις χάσει και γεύση/όσφρηση;

Αυτα οπως και η διαρροια ειναι συπτωματα της Δελτα παραλλαγης. Η Ομικρον (και οι υποκατηγοριες της) μας εχουν παρει φαλαγγι δεν παρουσιαζει τετοια. Πυρετο+λαιμο+μυτη+πονο στα κοκκαλα/αδυναμια.

@Savatar καλη αναρρωση.
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Γεύση και όσφρηση δεν χάθηκε στιγμή. Μοναδικό effect που έμεινε πάνω από 2 μέρες ήταν (και ακόμα σε μικρότερο βαθμό είναι) κάποια κύματα αδυναμίας / νύστας (λέω κύματα γιατί σκάνε ξαφνικά και περιστασιακά, δεν είναι μόνιμο. Μέρα με την μέρα ελλατώνονται όμως).

Το μισό νησί εδώ έπεσε τέζα τον τελευταίο μήνα. Μάλλον το σχέδιο "ανοίξαμε και σας περιμένουμε χωρίς έλεγχο" στον τουρισμό δεν πήγε και πολύ καλά. Στις υπηρεσίες (δήμο, περιφέρεια, πολεοδομία κτλ.) λείπουν οι μισοί με αναρρωτική. Στον ιδιωτικό τομέα κλασικά οι περισσότεροι το κρατάν κρυφό και γιόλο. Όμορφες στιγμές γενικά ζούμε...
 
Top Bottom