What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Gothic Series

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
ενδιαφερον. σ ενα ιδανικο συμπαν, τα καλυτερα σημεια του "λοστ σηκουελ" θα τα ενσωματωναν στο ρημεικ που θα παιξουμε μεχρι το 2025 μέσα στην δεκαετια, χοουπφουλυ.


μια που το ανέφερα, βρηκα αυτο τις προαλλες. βιντεο του LKM, φρεσκοτατο και δυστυχως χωρίς καποια ουσιαστικη εξελιξη/πληροφορια. απλα οτι το προτζεκτ ζεί και τελος παντων δεν κανω σποιλερ, ας το δει οποιος ενδιαφερεται.

 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
ενδιαφερον. σ ενα ιδανικο συμπαν, τα καλυτερα σημεια του "λοστ σηκουελ" θα τα ενσωματωναν στο ρημεικ που θα παιξουμε μεχρι το 2025 μέσα στην δεκαετια, χοουπφουλυ.


μια που το ανέφερα, βρηκα αυτο τις προαλλες. βιντεο του LKM, φρεσκοτατο και δυστυχως χωρίς καποια ουσιαστικη εξελιξη/πληροφορια. απλα οτι το προτζεκτ ζεί και τελος παντων δεν κανω σποιλερ, ας το δει οποιος ενδιαφερεται.


Νταξ' τα παραλέει λίγο. "Finish quests in multiple ways" my ass, εκτός αν μετράμε π.χ. το να τραβάς το quest monster στους mercenary για να το φάνε, lol.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
τι ν τουτο σταματημενε μου?
λεει τιποτα? ειναι σοβαροι φανς η καβλαντιζουνε μονο? δεν εχω και τις καλυτερες σχεσεις με το ντισκό.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
τι ν τουτο σταματημενε μου?
λεει τιποτα? ειναι σοβαροι φανς η καβλαντιζουνε μονο? δεν εχω και τις καλυτερες σχεσεις με το ντισκό.
Είναι σοβαροί και κάνουν πολύ rp, αλλά μου πήρε λίγο μέχρι να το στρώσω με τα αρχεία κτλ, για κάποιο λόγο με έβλεπαν όλοι με σκιν ζόμπι ενώ εγώ με έβλεπα κανονικό.
Το ντισκό ουσιαστικά το θέλεις για τις οδηγίες, αλλα μπορώ να τις βάλω και εδώ.

ITS VERY IMPORTANT THAT YOU FOLLOW THE NEXT STEPS IN THIS SPECIFIC ORDER >>>IF YOU HAVE STEAM GOTHIC 2 GO DIRECTLY TO STEP 3<<<
1) First install Gothic 2 Night of the Raven (preferably through GOG.com or torrent, although if you enjoy the game, buy it to help the developers) -Torrent for Gothic 2 NOTR (copy/paste to your navigator, requires Utorrent or Bittorrent) : magnet:?xt=urn:btih:0a470d32672f5320c0eb91beae306f3297d2d6f9&dn=Gothic+2+Gold+Edition+ %5BGoG%5D&tr=udp%3A%2F%2Ftracker.leechersparadise.org%3A6969&tr=udp%3A%2F%2Fzer0day.ch%3A1337&tr=udp%3A%2F%2Fopen.demonii.c om%3A1337&tr=udp%3A%2F%2Ftracker.coppersurfer.tk%3A6969&tr=udp%3A%2F%2Fexodus.desy nc.com%3A6969
2) Download and install the files in "gothic-fix.rar" (link : gothic-2-fix ) in the following order : 1st-gothic2_fix-2.6.0.0-rev2 (2).exe 2nd-Gothic2_PlayerKit-2.8.exe 3rd-G2NoTR-SystemPack-1.8.exe
3) Download "gmp latest version" file and install Gothic Multiplayer (link : gmp latest version )
4) Download this and put into Data : All files to put in Data for IK (If it asks to override, click YES)
5) Download this file and put it in Data last_fix_hopefully
6) Launch the GMP Launcher as administrator (so it can save the IP address of the server), then add the IP and port as favorite and play!

IP ADDRESS : 66.70.191.172:28960
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Update για τον server.
Παιδιά πολύ διασκεδαστικό, όλα γίνονται με rp μεταξύ παιχτών, το register ως νεοαφιχθέντες στη πόλη, το join σε κάποιο guild, έχει κ events κτλ
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
στηθηκα στο THQ Nordic Digital Showcase 2022 να δω μπας και, λεμε τωρα κανενα νεο για ταιτα κουε 2. πολυς κοσμος στο τσατ, ωστοσο περιμενε νεα για το γκοθικ ρημαστερ.

δειξανε ενα τραγικο βιντεο απ τα mines, οχι In game graphics, κανενα διλεπτο. τιποτ αλλο. προφανως αργει ΠΟΛΥ ακομα. το μονο καλο ειναι οτι δεν το χουνε παρατησει το προτζεκτ τελειως. αλλιως δεν υπηρχε λογος να δειξουν τιποτα.
απογοητευση.


εντιτ: το κλεψα απ το ποστ του ανταν

 
Last edited:

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
It's still news..! 🥲
Edit: τα γραφικά του βίντεο παίζει να είναι ingame, δεν είναι κάτι τρελό σε quality, επιπέδου Witcher 3 μη σου πω και Risen 3 θα τα χαρακτήριζα.
Αυτό που δε μου άρεσε είναι το πώς φαίνεται να κάνουν τους Ορκ. Φαίνεται να είναι με ανθρώπινες αναλογίες απλά σε πιο "ντούκι" σωματότυπο.
 
Last edited:

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
επιτελους , τι χαρά!!!!!
ελα @Admiral , ελα και συ στην τεραστια, ζεστη, φιλοξενη αγκαλιά των οφτοπικάδων του ρεηκουί.....
γιατι μεχρι σημερα (ως κλασικος τερνμπειζντάς) ησαντε παντα (σχετικα) σοβαρος, οργανωμενος και δεν εβγαινες οφτοπικ ΠΟΤΈΣ.
:p:LOL:

(μαλλον νομιζες οτι εισαι σε αλλο θρεντ. ωστοσο, μην το σβησεις, αστο ως σπανια μαρτυρια οφτοπικισμού σου, να στεκει αγερωχο στο θρεντ της γκοθικάρας)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
επιτελους , τι χαρά!!!!!
ελα @Admiral , ελα και συ στην τεραστια, ζεστη, φιλοξενη αγκαλιά των οφτοπικάδων του ρεηκουί.....
γιατι μεχρι σημερα (ως κλασικος τερνμπειζντάς) ησαντε παντα (σχετικα) σοβαρος, οργανωμενος και δεν εβγαινες οφτοπικ ΠΟΤΈΣ.
:p:LOL:

(μαλλον νομιζες οτι εισαι σε αλλο θρεντ. ωστοσο, μην το σβησεις, αστο ως σπανια μαρτυρια οφτοπικισμού σου, να στεκει αγερωχο στο θρεντ της γκοθικάρας)

Ναι, είχα ανοίξει πολλές καρτέλες και αυτό το post ήταν για άλλο thread :D
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
πες ότι είναι καιρός να (ξανα)παίξεις τα Gothic

awkward-side-eye.gif


Fuck it, θα εξομολογηθώ για να φύγει η αμαρτία: Τα μόνα Gothic που έχω παίξει είναι (πάρτε μια καρέκλα για να μην λιποθυμήσετε) το Gothic 3 και το Gothic 4: Arcania, Έχω παίξει όλα ανεξαιρέτως τα Risen βέβαια, δεν ξέρω αν αυτό είναι ελαφρυντικό.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Τα μόνα Gothic που έχω παίξει είναι (πάρτε μια καρέκλα για να μην λιποθυμήσετε) το Gothic 3 και το Gothic 4: Arcania, Έχω παίξει όλα ανεξαιρέτως τα Risen βέβαια, δεν ξέρω αν αυτό είναι ελαφρυντικό.
Το θυμάμαι που το είχες ξαναγράψει και άλλη φορά για τα Gothic 1 και 2 και εντάξει, πιστεύω ότι όλοι μπορούν να αντιληφθούν ότι ειδικά στη, μετά Witcher 3, εποχή με τα πολλά και καλά RPG που βγαίνουν (είτε 3rd person είτε isometric), είναι δύσκολο κάποιος να αφήσει τα νέα στην άκρη (έστω και προσωρινά) για να αφιερώσει 70-100 ώρες στα δύο πρώτα Gothic (στο καθένα...).
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Fuck it, θα εξομολογηθώ για να φύγει η αμαρτία: Τα μόνα Gothic που έχω παίξει είναι (πάρτε μια καρέκλα για να μην λιποθυμήσετε) το Gothic 3 και το Gothic 4: Arcania, Έχω παίξει όλα ανεξαιρέτως τα Risen βέβαια, δεν ξέρω αν αυτό είναι ελαφρυντικό.

Ντάξει, δεν είσαι και κάνας άσχετος από Piranha Bytes, έχεις παίξει και Gothic 3, δεν θα σε βγάλουμε αμαρτωλό με το ζόρι. Το Gothic 1 δύσκολα παίζεται σήμερα από άποψη χειρισμού και μόνο, το Gothic 2 Gold είναι μεν εξαιρετικό παιχνίδι, αλλά και αυτό υπολείπεται σε τεχνικό τομέα και QoL features για κάποιον που μπαίνει φρέσκος χωρίς τον παράγοντα νοσταλγία να χρυσώνει το χάπι.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Το θυμάμαι που το είχες ξαναγράψει και άλλη φορά για τα Gothic 1 και 2 και εντάξει, πιστεύω ότι όλοι μπορούν να αντιληφθούν ότι ειδικά στη, μετά Witcher 3, εποχή με τα πολλά και καλά RPG που βγαίνουν (είτε 3rd person είτε isometric), είναι δύσκολο κάποιος να αφήσει τα νέα στην άκρη (έστω και προσωρινά) για να αφιερώσει 70-100 ώρες στα δύο πρώτα Gothic (στο καθένα...).

Το κύριο θέμα είναι η έλλειψη χρόνου μεταξύ real life και reviewing. Το πλάνο ήταν να αρχίσω να κλείνω αυτά τα κενά στην προϋπηρεσία μου στο gaming με το Steam Deck αλλά χρειάστηκε να πάρω laptop για τη δουλειά οπότε η αγορά πήγε πίσω (μάλλον για το Steam Deck 2). Ευτυχώς δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με την παλαιότητα των παιχνιδιών (το πλεονέκτημα του να έχεις ξεκινήσει το gaming με οκτάμπιτους και PC XT) οπότε κάποια στιγμή θα έρθει το πλήρωμα του χρόνου.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
παντως μπορεις ανετα να παιξεις τα κειμς με καποιο απ τα πολλα mods που εχουν βγει κουμπωμενο πανω (πιο πολυ για το γκοθικ 2) με τις qol ευκολιες που παρεχουν.
κι εγω τελευταια με τον αρκωλο πιστευα οτι δε θα την παλεψω με τα γραφικα και τελικα δεν με ενοχλησαν ΚΑΘΟΛΟΥ. δηλαδη ειναι κριμα να μην εχεις παιξει gothic 2 + night of the raven...
 
Top Bottom