What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Single Player RPGs

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Σόρρυ Μάξιμε για το facepalm, κατά λάθος το έριξα.

Κοίτα, δεν θυμάμαι τόσο καλά τα Fallout 1 & 2, ίσως μπορεί να απαντήσει ο @Hellion που το έχει σπουδάσει το θέμα. Αλλά γενικά, μην περιμένεις quality of life features από τόσο παλιά παιχνίδια, και ακόμα περισσότερο από παιχνίδια με choices and consequences φιλοσοφία σχεδιασμού. Απαιτούν προσοχή και δεν ζητούν συγνώμη για αυτό.

Αυτό που έπαθες στο Crusaders of M&M πιο πολύ για bug μου κάνει...
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Όπως είχα γράψει και σε εκείνο το επετειακό άρθρο για το πρώτο Fallout, ήταν θεμελιώδης και επιδιωκόμενη φιλοσοφία πίσω από το design των quests το "να μπορείς να τα λύσεις ΜΙΝΙΜΟΥΜ με δύο διαφορετικούς τρόπους". Και αυτό ισχύει 100% απ' όσο θυμάμαι, δηλαδή υπάρχει πάντα το Σρεντερομονοπάτι "μπαίνω και τα γαζώνω όλα με τις μπιστόλες μου", αλλά παράλληλα πάντα θα υπάρχει η επιλογή για stealth και/ή η επιλογή για επίλυση μέσω διαλόγων. Το ίδιο και στο 2, και σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό. Εξαιρούνται προφανώς τα quests που σου ζητούν στυγνά "πήγαινε εκεί και σκότωσε τα πάντα", αν και μέχρι κι αυτά ίσως προσφέρουν επιλογή για πιο πλάγια προσέγγιση, πχ να χακάρεις ένα τέρμιναλ και να βγουν turrets που σκοτώνουν το objective.

Και στα παραπάνω δεν περιλαμβάνω προφανώς τις έξτρα επιλογές που σου προσφέρει το playthrough με χαρακτήρα χαμηλού Intelligence, που δεν τις συναντάς καν σε οποιοδήποτε άλλο "φυσιολογικό" run.

Τι παιχνιδάρες γμτ.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
δεν κρινω (δεν ειμαι τετοιος αθρωπος), απλα ενημερωνω.
εσκασε μπροστα μου στον αγαπημενο μου μαυρογένικο ιστότοπο τουτο δω. και καθως (ΚΑΚΩΣ) δεν εχωμε ενημερωθει απ την συντακτικη ομάς, διορθωνω την αβλεψία....

Robin Morningwood Adventure

με τον αυτοπροσδιορισμό: a gay (bara) RPG video game

τρέιλε:



....από το ξεκίνημα της ιστορίας:....

ZxUWNh.jpg


μονο 32 $
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
και οχι μονο οι ντεβς, πολυς κοσμος.....

υπάρχει κι αλλη λεξη πιο ευκολη, αλλά αφου ρωτας γι αυτην:
χειρομάλαξη, πιστευω πως ειναι...
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Μήπως ξέρει κάποιος συμφορουμίτης να με πληροφορήσει για το BorderZone;


Κοίταξα και στο youtube αλλά κάπως μπερδεμένο φαίνεται (σαν το Summoner). Πάντως gothicίζει λίγο, @Stamatimenos !
Φαίνεται πραγματικά μπερδεμένο, στα μενού που επιλέγεις όπλα, spells, κλπ.. Έχει και ομάδα μέχρι 4, απ' ό,τι είδα. Δεν μπόρεσα να βγάλω πολύ άκρη. Απορρίπτεται.
 
Last edited:

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Gothicίζει αρκετά ώστε να το θεωρώ τίμιο και full price, πόσο μάλλον τώρα. Βασικά βγάζει και vibes Elder Scrolls: Redguard, αλλά αυτό το βάζω στα θετικά.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Gothicίζει αρκετά ώστε να το θεωρώ τίμιο και full price, πόσο μάλλον τώρα. Βασικά βγάζει και vibes Elder Scrolls: Redguard, αλλά αυτό το βάζω στα θετικά.

Μια που ανέφερες το Redguard, ήθελα να ρωτήσω κάποιον και γι' αυτό. Ή και κάποιος άλλος αν ξέρει. Στρίβεις το χαρακτήρα (και την κάμερα) με το ποντίκι, ή με τα πλήκτρα A-D (όπως στα πρώτα Tomb Raider); Μόνο γι' αυτό το λόγο δεν το έχω πάρει μέχρι τώρα. Αν ισχύει το πρώτο, θα το πάρω.
Δεν θέλω να αγοράζω/δοκιμάζω σωρηδόν παιχνίδια κι αν δεν μ' αρέσουν να ζητάω σωρηδόν refund και να μπω σε καμιά μαύρη λίστα του GOG. Αλλά από την άλλη ούτε και να συσσωρεύονται παιχνίδια στη library, που δεν θα έχω σκοπό να παίξω. Γι' αυτό και ρωτάω συνέχεια, ακόμα και για τόσο φθηνά παιχνίδια.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Μια που ανέφερες το Redguard, ήθελα να ρωτήσω κάποιον και γι' αυτό. Ή και κάποιος άλλος αν ξέρει. Στρίβεις το χαρακτήρα (και την κάμερα) με το ποντίκι, ή με τα πλήκτρα A-D (όπως στα πρώτα Tomb Raider); Μόνο γι' αυτό το λόγο δεν το έχω πάρει μέχρι τώρα. Αν ισχύει το πρώτο, θα το πάρω.
Δεν θέλω να αγοράζω/δοκιμάζω σωρηδόν παιχνίδια κι αν δεν μ' αρέσουν να ζητάω σωρηδόν refund και να μπω σε καμιά μαύρη λίστα του GOG. Αλλά από την άλλη ούτε και να συσσωρεύονται παιχνίδια στη library, που δεν θα έχω σκοπό να παίξω. Γι' αυτό και ρωτάω συνέχεια, ακόμα και για τόσο φθηνά παιχνίδια.

Λολ, ποντίκι λέει ο νέοπας. Σε λίγο θα μας ζητήσεις και πάνω από 20fps.

No mouse input. Μόνο keyboard. Επίσης από default κουνιέσαι με τα βελάκια, αν και μπορείς να κάνεις reconfigure τα key bindings σε ότι σε βολεύει.

Παιχνίδι ταυτόχρονα μπροστά από την εποχή του αλλά ξεπερασμένο τόσο τεχνικά όσο και από άποψη UI, και πολύ της υπομονής και του σκαλίσματος για να τρέξει ανεκτά σε σύγχρονα συστήματα, ακόμα και η έκδοση του GOG. Θα πρότεινα να προσπεράσεις, δεν είσαι για τέτοια σύμφωνα με όσα λες ο ίδιος.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Λολ, ποντίκι λέει ο νέοπας. Σε λίγο θα μας ζητήσεις και πάνω από 20fps.

No mouse input. Μόνο keyboard. Επίσης από default κουνιέσαι με τα βελάκια, αν και μπορείς να κάνεις reconfigure τα key bindings σε ότι σε βολεύει.
Ομολογώ ότι περίμενα να μη διαφέρει τόσο πολύ στο χειρισμό απ' το Crusaders of Might and Magic, που υπήρχε ποντίκι και βγήκε μόνο 1 χρόνο μετά (το '99, ενώ το Redguard το '98). Μάλλον ο ένας χρόνος είναι μεγάλη διαφορά τελικά!
Ευχαριστώ πάντως για τη διευκρίνιση!
Ναι, πολύ μ' αρέσει να ψάχνω/δοκιμάζω παλιά παιχνίδια, αλλά όχι και να ταλαιπωρούμαι για να τρέξουν ή να με παιδεύει το gameplay τους!
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Ωπ πότε ανακοίνωσε η New Blood crpg; Σουτεροπροντουξιόν δεν είχανε μέχρι τώρα;
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Σύμφωνα με τον Sawyer, τελικά το Deadfire παρά το μέτριο launch του εν τέλει έγινε επαρκώς επικερδές μετά από κανα-δυό χρόνια.

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Σύμφωνα με τον Sawyer, τελικά το Deadfire παρά το μέτριο launch του εν τέλει έγινε επαρκώς επικερδές μετά από κανα-δυό χρόνια.

τι στο διάολο όλοι με τους ρυθμούς μου παίζουν; πριν μερικούς μήνες τελείωσα με τα DLC του πρώτου (ξεκίνησα κάπου το 2019 νομίζω) και τώρα σκέφτομαι για το Deadfire :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
τι στο διάολο όλοι με τους ρυθμούς μου παίζουν; πριν μερικούς μήνες τελείωσα με τα DLC του πρώτου (ξεκίνησα κάπου το 2019 νομίζω) και τώρα σκέφτομαι για το Deadfire :p

This is the way. Και εγώ δεν έχω ξεκινήσει καν το Deadfire.
 
Top Bottom