What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Funny Stuff - Episode II: Attack of Teh Funniez

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
@Adhan Η ντομάτα επειδή είναι όξινη βγάζει μία ελάχιστη πίκρα προς το τέλος, για αυτό συμβουλεύουν π.χ. στον κιμά ολίγη ζάχαρη όταν τσιγαρίζεις το κρεμμύδι, να βγάλει γλύκα και να εξισορροπήσει τη γεύση.

Η πίκρα είναι ακόμη πιο έντονη αν βάζεις ντοματοπελτέ.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,791
Η ντομάτα επειδή είναι όξινη βγάζει μία ελάχιστη πίκρα προς το τέλος
Πίκρα θα έβγαζε αν ήταν βασική afaik. Επίσης έχω φάει άπειρη ντοματοσαλάτα, ειδικά τα καλοκαίρια, χωρίς ίχνος ζάχαρης, μόνο με λίγο αλάτι, παρόλα αυτά μια ελαφριά γλυκύτητα πάντα καταλάβαινα.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Η αλήθεια είναι ότι η ΤΡΟΥ ντομάτα έχει μια οξύτητα, εκτός και αν μιλάμε για ποικιλίες σε ντοματινια που είναι απίστευτα και γλυκά!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,457
Παιδιά ήρεμα, η οξύτητα της ντομάτας βγαίνει μόνο στο μαγείρεμα, αν σας βγάζει οξύτητα στην σαλάτα είναι άγουρη ή είστε μούρκαν.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Παιδιά ήρεμα, η οξύτητα της ντομάτας βγαίνει μόνο στο μαγείρεμα, αν σας βγάζει οξύτητα στην σαλάτα είναι άγουρη ή είστε μούρκαν.
Ε για μαγείρεμα δε μιλάμε τόση ώρα;
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,791
Ε για μαγείρεμα δε μιλάμε τόση ώρα;
Κοίτα για σάλτσες κλπ δεν το έχω πολυψάξει, αλλά σε γεμιστά, αν και μου αρέσει, πικρίλα κλασικά βγάζει η μελιτζάνα αν δεν τη μουσκέψεις σε αλατισμένο νερό για κάποια ώρα (έρχεται το quote).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,457
Κοίτα για σάλτσες κλπ δεν το έχω πολυψάξει, αλλά σε γεμιστά, αν και μου αρέσει, πικρίλα κλασικά βγάζει η μελιτζάνα αν δεν τη μουσκέψεις σε αλατισμένο νερό για κάποια ώρα (έρχεται το quote).
Μπα, απλά στο πρώτο βήμα που αδειάζεις τα λαχανικά, ξεκινάς με τις μελιτζάνες, και τις αλατίζεις μια μια στο εσωτερικό τους να πάει παντού το αλάτι (με μέτρο όμως) και μέχρι να ετοιμάσεις τα υπόλοιπα και να μπει στο φούρνο έχουν ξεπικρύσει.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,887
Εγώ δεν θυμάμαι ποτέ μου να έφαγα πικρή ντομάτα. Η χειρότερη που έφαγα ήταν απλά άνοστη, στην Γερμανία.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,791

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,483
επρεπε να το δω τρεις φορες και ακομα δεν ειμαι σιγουρος οτι δεν εχει παιξει εξτρα ηχος....
Με την τεταρτη φορα ηρθε η σιγουρια, δεν ειναι fake.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,483

προσωπικα το θεωρω fake
[/QUOTE]
Το τιποτα, φαινεται οτι βγαινει απο το στομα του ποδηλατη. εκει, μεταξυ δευτερολεπτο 5 και 6.
Στο επομενο κατεβασμα, ειναι μια εκφραση που δυσκολα θα κουμπωνε σε αλλη συζητηση, για να την προσθεσει καποιος στο βιντεο.
Επειδη internet, αφηνω μια πισινη οτι ειναι fake αλλα δειχνει γνησιο.
 
Top Bottom