What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Hogwarts Legacy

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Το πήγα ραντεβού το κομενάκι, μελισσούλες (από τις γλυκούλες τις χνουδωτές, όχι τις άλλες τις σιχαμερές) χιονισμένα τοπία, σπηλιάρι με θανάσιμους κινδύνους... Ότι πιο ρομαντικό.
ΚΑΙ ΔΕΣ ΤΙ ΜΕ ΛΕΕΙ!
rantevou.jpg
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
καταρχάς αυτά είναι μπάμπουρες, και το χειμώνα κοιμούνται :p
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Εκτός αν είναι magical μπάμπουρες που τους αρέσει να κάνουν ρομαντική ατμόσφαιρα.
(Άσε που και irl είχε χιονίσει εδώ μια φορά Απρίλιο).
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,665
Δεν θέλω, αλλά θα (ξαν)ανοίξω αυτήν την κουβέντα.

Για αυτές τις ώρες π.χ. κιν/φου πόσο θα πλήρωνες (ακόμη και για ταινία που πιθανώς να ήταν μέτρια)? Ποσοτικοποιώ λίγο τη διασκέδαση μιας και έβαλες νούμερα.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
Ωραιο ντηρέιλι, ομολογουμενως.

Δεν είναι όλα τα μεγεθη συγκρισιμα ουτε ολοι οι τροποι ψυχαγωγιας. Κι ένα βιβλιο π.χ. μπορει να κανω να το διαβασω 3 μηνες. Δεν ισοδυναμει με 3 μηνες θεασης ταινιων, ουτε μετριεται σε καποιες μοναδες η ψυχ-Αγωγια που παιρνεις απ την κάθε μορφη διασκεδασης.

π.χ. καποιος παει στο λουβρο δινει 25€ και βλεπει 300 αριστουργηματα τεχνης και το θεωρει κλοπη, παμφθηνο εισιτηριο. Κι ο άλλος διπλα του, λεει «αμαν με τις τζοκοντες ναουμε, και δε δινουν ουτε ένα σοκολατακι κεραζμα» και τα λεει πεταμενα λεφτα.

Γνωμουλα μου, ότι μπορεις να συγκρινεις μονο ιδιες μορφες μεταξυ τους, δηλ. πισι κειμς με πισι κειμς (αντε και με τα κονσολοπαιχνιδα μεσα, για να χωρεσει ολο το ρεηκουι :p)
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
Ωραιο ντηρέιλι, ομολογουμενως.

Δεν είναι όλα τα μεγεθη συγκρισιμα ουτε ολοι οι τροποι ψυχαγωγιας. Κι ένα βιβλιο π.χ. μπορει να κανω να το διαβασω 3 μηνες. Δεν ισοδυναμει με 3 μηνες θεασης ταινιων, ουτε μετριεται σε καποιες μοναδες η ψυχ-Αγωγια που παιρνεις απ την κάθε μορφη διασκεδασης.

π.χ. καποιος παει στο λουβρο δινει 25€ και βλεπει 300 αριστουργηματα τεχνης και το θεωρει κλοπη, παμφθηνο εισιτηριο. Κι ο άλλος διπλα του, λεει «αμαν με τις τζοκοντες ναουμε, και δε δινουν ουτε ένα σοκολατακι κεραζμα» και τα λεει πεταμενα λεφτα.

Γνωμουλα μου, ότι μπορεις να συγκρινεις μονο ιδιες μορφες μεταξυ τους, δηλ. πισι κειμς με πισι κειμς (αντε και με τα κονσολοπαιχνιδα μεσα, για να χωρεσει ολο το ρεηκουι :p)
Αν κάτι σου αρέσει και ασχολείσαι τότε αξίζει τα λεφτά του. Εγώ έτσι το βλέπω.

Ναι η τζοκόντα ήταν μια μικροσκοπική μαλακία σε σχέση με τα υπόλοιπα στον Λούβρο, αλλά αν πλήρωνα θα τα άξιζε, μου άρεσε εκεί μέσα, αλλιώς δεν θα πήγαινα και θα τα έτρωγα μπαγκέτες παριζιάνικες. (δεν πλήρωσα γιατί ήταν κάτι πρόγραμμα τότε για νέους στην ΕΕ or something, free shit!)

Αν κάτι δεν πιστεύεις ότι αξίζει τα λεφτά του, τότε δεν θα ασχοληθείς μαζί του καθόλου. Είτε τόσο το φας, είτε τόσο...
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
α, οκ, αντεληφθην. μαλλον αφορμη της ερωτησης ηταν οι γαντζοχερηδες κλπ, προς τα κει πανε τα τραινα σκεψης απ οτι βλεπω.
εγω απαντησα πολυ γενικοτερα.

ωστοσο, οφτοπικ φαν φακτ, οταν πηγα λουβρο, δεν εκατσα στην ουρα της τζοκοντας. μου ηταν τοσο οικειο και γνωστο το εργο, που προκειμενου να κατσω μια ωρα στην ουρα για να την δω απο αποσταση 2-3 μετρων κιολας, προτιμησα να θαυμασω άλλους πινάκους.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
α, οκ, αντεληφθην. μαλλον αφορμη της ερωτησης ηταν οι γαντζοχερηδες κλπ, προς τα κει πανε τα τραινα σκεψης απ οτι βλεπω.
εγω απαντησα πολυ γενικοτερα.

ωστοσο, οφτοπικ φαν φακτ, οταν πηγα λουβρο, δεν εκατσα στην ουρα της τζοκοντας. μου ηταν τοσο οικειο και γνωστο το εργο, που προκειμενου να κατσω μια ωρα στην ουρα για να την δω απο αποσταση 2-3 μετρων κιολας, προτιμησα να θαυμασω άλλους πινάκους.
ένα τσούρμο ήταν όταν πήγα, προσπαθούσα να δω το σκατούλι εκεί πέρα λες και ξέρω εγώ ήταν βελόνα στα άχυρα.
Όχι σαν τον όρκο των Ωράτιων που ήταν 2 φορές το μπόι μου! Αυτό μάλιστα!
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Κύριε χειρομαλακτα μου να δώσω και λίγο κοντεξτ αν δεν τα έχεις διαβάσει όλα (άνθρωποι είμαστε μπορεί να μην είχες όρεξη να διαβάσεις) αλλά μέσα στο θρεντ υπήρχαν εκφράσεις τύπου "λυπάμαι όποιον πλήρωσε" και μπραβο στην empress που το έσπασε κλπ σε ένα μέτριο μεν διασκεδαστικό ομως παιχνιδάκι. Το οποίο στο τέλος όσοι το παίξαμε ακόμα και ο @Stamatimenos ρίξαμε πάνω από 30 ώρες (70 ώρες έφτασα εγώ). Κάπως έτσι πήρε αφορμή ο βόρειος και έκανε την ερώτηση. (Σόρρυ σταματημένε που επιστρέφουμε σε αυτό αλλά κουβέντα να γίνεται)
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
σ ευχαριστω παιδι μου.
κατι ειδα.
δεν τα θυμαμαι και ακριβως. νομιζω ενας συφορουμιτης αγορασε κατι βρακια μίας έμπρες λέει?? πολυ ονλυ φανς βλεπετε δω μεσα.
τα υστερα του κοσμου. καλα λεει ο αμβρόσιος... θα πεσει φωτχιά να μας καπσει....
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Δεν θέλω, αλλά θα (ξαν)ανοίξω αυτήν την κουβέντα.

Για αυτές τις ώρες π.χ. κιν/φου πόσο θα πλήρωνες (ακόμη και για ταινία που πιθανώς να ήταν μέτρια)? Ποσοτικοποιώ λίγο τη διασκέδαση μιας και έβαλες νούμερα.
Το λιγότερο που απαιτώ από ένα γκέμι είναι 1hr/1€, οπότε θα έδινα 35 ευρώ. Με επιείκια, γιατί συνήθως στοχεύω στο >3hrs/1€. Άντε πες 40 γιατί είχε ακόμα ψωμί, απλά βιαζόμουν να περάσω στο επόμενο γκέμι. (Biomutant). Θα επιστρέψω στο Hogwarts νόμιμα όταν πέσει η τιμή, για τα achievements.
Α, και επειδή έγινε σύγκριση με το σινεμά, αντιπαραθέτω σύγκριση με net-cafe, που εδώ στο χωριό πάει 10€ οι 9 ώρες, οπότε πάλι γύρω στα 40€ είμαστε. (Έχουν και προσφορές για LANάκι που πάει 1hr/1€ αλλά κλάιν, είπαμε να είμαστε επιεικείς).

ΜΑΚΑΡΙ να βγάλουν και άλλα γκέμια, σήκουελ, πρήκουελ, δε με νοιάζει. Μπορεί να μη κάνανε τη καλύτερη δυνατή προσπάθεια, αλλά έχουν ήδη το κόσμο στημένο και το καλύτερο και πιο accurate Hogwarts που έχουμε δει ποτέ.
 
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,334
Όχι σαν τον όρκο των Ωράτιων που ήταν 2 φορές το μπόι μου! Αυτό μάλιστα!

Η Νίκη της Σαμοθράκης τους πατάει όλους!!! Την έχουν στήσει και σαν ακρόπρωρο, την φαντάζεσαι στο πλοίο του Θεμιστοκλή, να σκίζει τα κύματα στην Σαλαμίνα!!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
Η Νίκη της Σαμοθράκης τους πατάει όλους!!! Την έχουν στήσει και σαν ακρόπρωρο, την φαντάζεσαι στο πλοίο του Θεμιστοκλή, να σκίζει τα κύματα στην Σαλαμίνα!!!
για πίνακες λέμε ντοχ.... αμέσως να πεταχτεί κάποιος για την Νίκη :p
 
Top Bottom