What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,656
Δυο μήνες άδεια λόγω του κατάγματος πέρασα ζάχαρη! Έχουμε και λέμε:

Gloomhaven: Εξαιρετική η μεταφορά του επιτραπέζιου στο PC. Τέλος μετά από 102 ώρες, πάνω από 50 πίστες και 8 χαρακτήρες retired. Ξεκίνησα το παιχνίδι με 2 χαρακτήρες και σε κάποιες φάσεις του παιχνιδιού που από την μία είχα εξοικειωθεί αρκετά κι από την άλλη δεν παλεύονταν τα σενάρια, πρόσθεσα σταδιακά 3ο και 4ο χαρακτήρα. Δεν θυμάμαι πόσα σενάρια έχει το επιτραπέζιο για να δω τι μου έμεινε εκτός, αλλά σίγουρα δεν είδα όλους τους χαρακτήρες και επιπλέον σκέφτομαι σοβαρά να τσιμπήσω dlc, αν και δεν είναι καθολου απίθανο και το 2ο playthrough κάποια στιγμή με τους υπόλοιπους χαρακτήρες. 9.5/10

Planescape Torment (Enhanced Edition):
Late to the party, μια 25ετια σχεδόν μετά, αυτός ο παιχνίδαρος λάμπει ακόμα! Μαζί με το Disco Elysium, άνετα τα καλύτερα παιχνίδια σε writing κατά την γνώμη μου. Αν το είχα παίξει τότε πιθανόν να το είχα ακόμα στο τοπ-5 μου. Έπαιξα ως Mage. Πολλές οι αξιομνημόνευτες στιγμές κι οι αναμνήσεις που σου αφήνει. Με χάλασε μόνο ότι σε σημεία είναι αρκετά περίπλοκο να βρεις άκρη τι πρέπει να κάνεις, παρά το journal. Αναγκάστηκα να δω 2-3 φορές walkthrough γιατί είχα βαρεθεί να γυρίζω σαν την άδικη κατάρα σε όλα τα σημεία του χάρτη. 9/10

Downfall: Άρρωστη βουτιά στην κατάθλιψη, τις ενοχές και την τρέλα, από τον μαέστρο της φρίκης, Μichalski. Όχι τόσο καλό, όσο το Cat Lady, αλλά αρκετά δυνατό και πάλι και με μερικές σοκαριστικές στιγμές. Ξεκίνησα το Lorelai καπάκι για να κλείσω την τριλογία "Τhe Devil Came Through Here". 8/10

Red Riding Hood - Star Crossed Lovers:
Ήθελα κάτι να παίζω για 10-15 λεπτά και βρήκα αυτό το hidden object με puzzles στην συλλογή μου. H Κοκκινοσκουφίτσα και ο καλός Werewolf είναι ερωτευμένοι, αλλά ο ξυλοκόπος που μισεί τους λυκάνθρωπους τα παίρνει κρανίο που η γιαγιά αρνήθηκε να του δώσει το χέρι της εγγονής της. Η μόνη λύση είναι να την κάνουν από το χωριό τα πιτσουνάκια μαζί με την γιαγιά για να γλιτώσουν από την οικογένεια των werewolfs που δεν εγκρίνουν τη σχέση τους, αλλά και από την οργή του ξυλοκόπου. Τυπικό hidden object, αδιάφορο ως προς τα puzzles, διάρκειας σκάρτων 2 ωρών με πιο ενδιαφέρον στοιχείο τα trivia που βρίσκουμε σε κάθε οθόνη σχετικά με το κλασικό παραμύθι. 5.5/10

Atlantis: The Lost Tales:
Αν και θεωρείται από πολλούς κλασικό, το σιχάθηκε η ψυχή μου. Απίστευτα προβληματική δράση με πολύ trial & error και saves σε άβολα σημεία. Μου σμπαράλιασε τα νεύρα. Το σενάριο ΟΚ έχει ένα ενδιαφέρον αλλά ως εκεί. Τουλάχιστον είχε κάποια ενδιαφέροντα puzzles. Βλέπω τα επόμενα δύο να πηγαίνουν στα βάθη του backlog αν είναι σε ίδια φάση. 5/10

KID A MNESIA:
Ουσιαστικά ένα virtual tour σε κάποιο μουσείο μοντέρνας τέχνης υπό τους ήχους των Radiohead. Το πως θα το εκλάβει ο καθένας και πόσο θα του αρέσει η εμπειρία είναι καθαρά υποκειμενικό. Διαρκεί λιγότερο από ώρα, οπότε δεν χάνει κανείς κάτι να το τσεκάρει.

Τώρα εκτός από το Lorelai, ξαναπαίζω Black Dahlia, συνεχίζω Curse Of The Dead Gods αφού μπορώ να ξαναπιάσω gamepad, τελειώνω Dishonored και ξεκίνησα Star Wars: Knights Of The Old Republic και The Excavation Of Hob's Barrow. Ωραία πράματα!
Το μόνο reaction που σκέφτομαι όταν βλέπω αυτές τις λίστες σου!

waynes-world-mike-myers.gif
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Έβαλα λίγο αυτό που το έδωσε και το Epic τσάμπα. Είναι κάτι σαν Zelda αλλά χωρίς combat, πολύ όμορφο, και οι ήχοι-μουσική ωραίοι, ικανοποιητικά platforming mechanics, αλλά το animation των χαρακτήρων ελαφρώς άκομψο.


Edit μιας μέρας μετά.
Ρε 'σεις, τι ωραίο παιχνιδούδι που είναι! :3
Το έβαλα ντεμέκ να παίξω λίγο μέχρι να κατέβει το Biosock Infinite, και Biosock ακόμα δεν άγγιξα, δε μπήκα καν στο main menu! Να, ας πούμε τώρα τέτοια παιχνιδούδια είναι αμαρτία να τα πειρατεύψει κανείς, και στο Epic που το έχω τσάμπα, κρίμα είναι, ντρέπομαι, μάλλον θα το αγοράσω κανονικά, πολύ ωραίο παιχνιδούδι. :3
 
Last edited:

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Τέλος και το Dead Island Riptide. Οκ το παιχνίδι δεν έχει να δώσει τίποτα άλλο εκτός από διαμελισμούς zombie με διάφορα ευφάνταστα και μη όπλα (katana ftw), αλλά έχει και αυτό τη φάση του ειδικά αν παίζεις σε co-op.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,786
RE4, το νεότερο. Περίπτωση - δε βλέπω την ώρα να γυρίσω σπίτι να συνεχίσω.
Φοβερό attention to detail γενικά πχ οι εχθροί μπορούν να πέσουν στις παγίδες που έστησαν. 10/10 would parry again, να τσιμπάνε και οι δαρκσολάδες.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Και ε
Τέλος και το Dead Island Riptide. Οκ το παιχνίδι δεν έχει να δώσει τίποτα άλλο εκτός από διαμελισμούς zombie με διάφορα ευφάνταστα και μη όπλα (katana ftw), αλλά έχει και αυτό τη φάση του ειδικά αν παίζεις σε co-op.
Και εγώ τη "Κινέζα" είχα πάρει μόνο και μόνο για να κόβω. (και επειδή είμαι simp)

Μλκς τι τέλεια facial expressions έχει το Bioshock Infinite, και ειδικά στην Elisadeth!
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
RE4, το νεότερο. Περίπτωση - δε βλέπω την ώρα να γυρίσω σπίτι να συνεχίσω.
Φοβερό attention to detail γενικά πχ οι εχθροί μπορούν να πέσουν στις παγίδες που έστησαν. 10/10 would parry again, να τσιμπάνε και οι δαρκσολάδες.

Έχει difficulty story ή for the light hearted; Μπορώ να βάλω φωτεινότητα στο 233% πόσα jump scares ανά δευτερόλεπτο έχει κατά μέσο όρο.

Αν και εσύ ξέρω τι θα μου πεις, σιγά το horror βόλτα κάνεις. Πάντως πολύ το περιτριγύριζω και ξέρουμε πως θα πάει αυτό.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,786
Ναι έχει casual δυσκολία, όπως και σε εκείνο του 2005. Θα έλεγα πάντως να ξεκινήσεις με το πρωτότυπο, και αν δεν αισθάνεσαι άβολα με εκείνο (οπωσδήποτε περνάς αυτό - δεν επηρεάζει achievements και δεν θεωρείται cheat από το Steam), τότε σκέψου να δώσεις μια ευκαιρία και σε αυτό. Φωτεινότητα μπορείς να το βάλεις όσο θέλεις, jump scares δεν έχω συναντήσει μέχρι τώρα (ok είχε ένα, του δίνω 9/10 γιατί δεν υπήρχε στο αρχικό), γενικά αν σε έχουν μυριστεί ή υπάρχει εχθρός κάπου αλλάζει η μουσική. Επίσης τους ακούς συνήθως να μουρμουρίζουν κλπ οπότε λίγο δύσκολο να σε αιφνιδιάσουν.
Θα τα πούμε και στο κείμενο εντός εβδομάδας.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,084
Κι εγω δεν θυμαμαι καθολου jump scares στο οριτζιναλ. Εδω βλεπω λες ότι βρηκες ενα που δεν υπηρχε. Μαλιστα. Ελπιζω να μην βρεις και δευτερο.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,786
Κοίτα, για να είμαι ειλικρινής επειδή το έβαλα πρόσφατα, έχει μερικά αλλά άντε να μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού. Το νέο ήταν γαμάτο γιατί περισσότερο ήταν wtf στιγμή παρά jump scare με την κλασική έννοια. Τεσπά δε θέλω να πω περισσότερα.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,084
Μια τελευταία απορια: Ποσο γαμαει το parry;
Και τι παιζει με το durability του μαχαιριου; Αν σπασει, επιδιορθωνεται; Η βρισκεις/αγοραζεις και αλλα; Αν ναι, ειναι συχνά; Παιζει να βγαινει μεγαλο μερος του παιχνιδιου ετσι;
Και υποθετω πως οχι, αλλά μην μου πεις οτι κανεις parry και bosses;
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,786
Πολύ, αν και δεν κάνει πάντα με την πρώτη stun τον εχθρό. Ίσως έχει να κάνει με το timing, χρειάζεται περισσότερο testing.
Ναι επιδιορθώνεται στον έμπορα (μάλιστα το durability είναι το πρώτο πράγμα που αναβάθμισα). Βρίσκεις κι άλλα, πιο εύθραυστα. Όχι πολύ συχνά αλλά όταν βρίσκεις είναι συνήθως περισσότερα από ένα, σε κοντινή απόσταση.
Ίσως, αλλά θες το damage από τα γκάνια για να τελειώνεις μια ώρα αρχύτερα, το μαχαίρι δεν κάνει πάρα πολύ. Όπως το βλέπω, κοιτάς για ισορροπία μεταξύ διαφύλαξη ammo με το μαχαίρι-διαφύλαξη durability που είναι money sink.
Αυτά που έχω συναντήσει, μου ρίχνουν λίιιιγο σε ύψος, οπότε αναμενόμενα όχι :p
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Κοίτα, για να είμαι ειλικρινής επειδή το έβαλα πρόσφατα, έχει μερικά αλλά άντε να μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Ανθρώπινου χεριού; Να τα ξεκαθαρίζουμε αυτά παρακαλώ.

Θα πρότεινες να ασχοληθώ με το remake του 2 που κατά γενική ομολογία είναι εξαιρετικό ή πάμε 4; Ποιο είναι πιο φλώρικο; Λογικά με βλέπω αν το πάρω απόφαση να πάω για το 4 που το είχα χαζοπαιξει παλιά. Sorry σε έχω πρήξει, αλλά βλέπεις ζητώ συμβουλές από ειδικό ResidentEviloλογο.

@Bathory Το πήρες, το παίζεις; Μου λείπει το PC μου...
 
Top Bottom